Ciasta - Ciasto z rabarbarem - przepisy i pomysły:

Kategorie Filtry
Idealne, gdy lubimy sezonowe produkty i nieoczywiste smaki – ciasto z rabarbarem! Niegdyś często gościło w kuchniach naszych babć, dziś odkrywamy je na nowo, by tworzyć własne wersje słodkiej klasyki. Lato w pełni? Czas na rabarbar na słodko – doskonale smakuje z bezą, kruszonką i w towarzystwie innych owoców. Wypróbuj najlepsze inspiracje od Kuchni Lidla!

Przepisy na ciasto z rabarbarem – sprawdź nasze propozycje!

Bez względu na to, jaki przepis na ciasto z rabarbarem wybierzemy, w praktyce czeka nas nowe doświadczenie. Rabarbar bowiem wymaga odpowiedniego podejścia ze względu na smak i strukturę – jeśli chcemy, by był nieco słodszy, możemy posypać go cukrem, aż puści sok. Długie łodygi dobrze jest pokroić na mniejsze kawałki, a jeżeli zależy nam na miękkim rabarbarze, możemy wcześniej podsmażyć go na patelni. Dojrzały rabarbar powinniśmy obrać, co z kolei nie jest konieczne w przypadku młodych łodyg.

Ciasto z rabarbarem możesz przygotować na kilka sposobów – beza, kruszonka, budyń i świeże owoce to składniki, które na pewno sprawdzą się w połączeniu z tym produktem. Tylko od ciebie zależy, w jaki sposób go wykorzystasz. Tarta z rabarbarem to opcja dla smakoszy kruchego ciasta, które przygotujesz z mąki, masła i żółtek. Zwolennicy małych form mogą stworzyć na jego bazie kruche babeczki z bezą, a dbających o sylwetkę z pewnością zadowoli domowe rabarbarowe musli z jogurtem. Jeden symbol lata w cieście to dla ciebie za mało? Szukasz wegańskich lub bezglutenowych przepisów? Sięgnij po wiśnie i połącz je z rabarbarem w dietetycznym cieście z kruszonką. Sprawdź, jak rabarbar proponuje wykorzystać Kuchnia Lidla i wybierz przepis dla siebie!

Słodki budyń i kwaśny w smaku rabarbar świetnie uzupełniają się. Masa budyniowa jest łatwa w przygotowaniu, ale musimy pamiętać o wystudzeniu jej przed dodaniem do ciasta. Ciasto również powinno ostygnąć, nim połączymy je z kremem. By nie zgubić smaku rabarbaru, najlepiej zdecydować się na budyń waniliowy lub śmietankowy. Ciasta z masą budyniową lubią niską temperaturę, więc przechowujmy je w lodówce.

Ciasto z rabarbarem – idealne połączenie świeżości i słodyczy

Jeśli lubisz ciasto z rabarbarem, warto, abyś dowiedział się nieco więcej na temat samej tej rośliny. Rabarbar, zwany inaczej rzewieniem, to warzywo należące do rodziny rdestowatych. Oryginalnie pochodzi z Azji Środkowej i południowej Syberii. Do Europy dotarł w XVI wieku dzięki Marco Polo, a Polacy mogli zrobić ciasta z rabarbarem dopiero dwa stulecia później. Na całym świecie spotkamy około 100 odmian tej byliny, jednak najpopularniejsze gatunki to rabarbar ogrodowy i lekarski.

Niekiedy wątpliwości wzbudza to, czy rabarbar to warzywo, czy owoc. Wynika to z jego charakterystycznego smaku. Jest on słodko-kwaśny, cierpki. Właśnie dlatego nadaje się idealnie do różnego rodzaju deserów. Zwróć uwagę, że pyszne ciasto z rabarbarem będzie słodsze, jeśli wykorzystasz warzywo z bardziej czerwoną łodygą. To właśnie łodygi stanowią jadalną część - liście są trujące.

Rabarbar kojarzy się wielu osobom z ogródkami mam, babć, kompotami i ciepłą pogodą. Gdy sezon na to warzywo jest w pełni, warto korzystać z jego cennych właściwości. Łatwe ciasto z rabarbarem stanowi doskonałą alternatywę dla wypieków z ciężkimi kremami, które gorzej sprawdzają się podczas upałów. Co najważniejsze, jego przygotowanie jest bardzo łatwe, a dzięki naszym wskazówkom nie będziesz mieć problemów, nawet jeśli nie uważasz się za mistrza kuchni.

Co jeszcze przygotujesz z tego warzywa, jeśli nie ciasto? Rabarbar nadaje się do wykorzystania w zupach, muffinkach, galaretkach, kompotach, lodach i wielu innych smakołykach, przede wszystkim w deserach.

Jak zrobić ciasto z rabarbarem?

Jednym z wariantów takiego połączenia jest ciasto ucierane z rabarbarem i budyniem. Proste w przygotowaniu i szybkie: jego masę przygotowujemy, stopniowo ucierając składniki – masło, cukier, jajka, mąkę i proszek do pieczenia. Jeśli zależy nam na konkretnym smaku, możemy zdecydować się na cynamon lub sok z cytryny. Rabarbar umieszczamy na cieście i zalewamy gotowym budyniem.

Jak zrobić ciasto z rabarbarem, aby wydobyć z niego najlepszy smak? Do przygotowania pysznego placka nie potrzebujesz nawet miksera. Zbytnie napowietrzenie jajek z cukrem rozluźniłoby masę, a rabarbar by się w niej zatopił, zamiast zdobić wierzch.

W jaki sposób podkreślić naturalny smak rabarbaru? Wystarczy, że dodasz odrobinę cynamonu! Ewentualnie wykorzystaj nieco bardziej ekskluzywny kardamon. W parze z rabarbarem doskonale idą truskawki. Połącz te składniki w jednym wypieku, dodając jeszcze cukier waniliowy. Możesz wykorzystać także maliny.

Choć w większości przepisów króluje mąka pszenna, istnieją też alternatywy dla osób na diecie bezglutenowej. Wykorzystaj mąkę ryżową lub migdałową.

Chcesz dodać do placka nieco pikantnych akcentów? Wzbogać je imbirem – to połączenie z pewnością ożywi podniebienia! Jeśli Twoim celem jest zaskoczenie domowników i gości, wzbogać tradycyjne ciasto smakiem kokosa. Kokos doskonale uzupełnia kwaskowaty smak rabarbaru.

Z użyciem rabarbaru przyrządzisz również wykwintny tort. Warstwy delikatnego biszkoptu przełóż kremem waniliowym.

Jeśli zależy Ci na maksymalnie lekkim cieście, przypadnie Ci do gustu wypiek z jogurtem greckim.

Przed dodaniem rabarbaru do ciasta upewnij się, że usunąłeś skórkę i włókna. Skórka łatwo odchodzi po użyciu noża do obierania. Zamiast tradycyjnych słodkości przyrządzisz z tą rośliną również galaretki, konfitury i inne przetwory. Pamiętaj o dosłodzeniu rabarbaru, by zniwelować jego kwasowość, szczególnie, gdy do samego ciasta nie dodajesz dużo cukru.

Przepis na prosty placek z rabarbarem

Jaki przepis na placek z rabarbarem wybrać? Trudno jest jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, natomiast istnieje wiele przepisów dla osób, które do tej pory nie miały wiele doświadczenia w kuchni.

Prosty przepis na ciasto z rabarbarem powinien być przede wszystkim krótki, obejmować wykorzystanie powszechnie dostępnych składników i nie wiązać się ze spędzaniem w kuchni wielu godzin. Jedna z najłatwiejszych opcji to crumble bars z rabarbarem i wiśniami. Co może być ważne dla niektórych osób, jest to przepis w pełni wegański i bezglutenowy! Crumble bars mają pyszną kruszonkę z migdałów i wiórków kokosowych, a także nadzienie z nutą cytryny i syropu klonowego.

Jak zrobić inny wegański placek z rabarbarem? Przepis od Kingi Paruzel zajmie Ci zaledwie godzinę. Do jego zrobienia potrzebujesz cukru pudru i trzcinowego, cytryny, octu jabłkowego, oliwy z oliwek, proszku do pieczenia, rabarbaru, sody oczyszczonej, soli, napoju migdałowego i mąki orkiszowej. Ciasta bez jajek mogą mieć równie pyszny smak, co tradycyjne!

Jak zrobić łatwe, brytyjskie ciasto rabarbarowe? Przepis na ciasto na maślance od Pawła Małeckiego umożliwi Ci przygotowanie pysznego wypieku z rabarbarem i jabłkiem. Ma on pyszną kruszonkę, jest lekki i idealny na lato. Zrobi furorę podczas wizyt gości.

Najpyszniejsze ciasta z rabarbarem

Najpyszniejsze ciasto z rabarbarem dla każdego będzie znaczyło trochę coś innego, dlatego warto poznać kilka najlepszych przepisów od Kuchni Lidla.

Placek kruchy z rabarbarem możesz przyrządzić z wykorzystaniem mąki pełnoziarnistej i płatków owsianych. Ma on pyszne nadzienie z dodatkiem konfitury truskawkowej i owsianą kruszonkę. Ciasto smakuje najlepiej, gdy po upieczeniu posypiesz je cukrem pudrem. Przepis na ciasto z rabarbarem i kruszonką wykorzystaj, gdy dowiesz się o spontanicznej wizycie gości. Całość zajmie Ci około 1,5 godziny.

Lubisz sernik? Świetnie się składa! To kolejne ciasto z rabarbarem na kruchym cieście, którego przygotowanie jest łatwe i nie wymaga od Ciebie dużych zdolności kulinarnych. W naszym przepisie do przyrządzenia spodu wykorzystasz mąkę kukurydzianą, ryżową i migdałową.

Sprawdź też przepis na najlepsze ciasto z rabarbarem dla miłośników tart. Do nadzienia użyj pysznego dżemu truskawkowego i soku z cytryny. Piecz, aż tarta będzie miała apetyczny, złoty kolor. Idealna propozycja dla fanów chrupkości!

Kruche ciasto z rabarbarem i kruszonką dla wegan to wspomniane już crumble bars z dodatkiem wiśni. Jest odpowiednie dla osób na diecie bezglutenowej, a doskonałą słodkość zyskuje dzięki syropowi klonowemu. Mocno kokosowe! Bezglutenowe ciasto z rabarbarem przygotujesz w niecałą godzinę.

Placek z rabarbarem i kruszonką smakuje świetnie w połączeniu z truskawkami. Bogaty smak wynika z użycia śmietany 18% i świeżych owoców. Wzbogacisz go posiekanymi migdałami. To ciasto po prostu rozpływa się w ustach!

Ucierane ciasto z rabarbarem i budyniem jest również bardzo łatwe do przygotowania. Smakuje świetnie nawet kilka dni po upieczeniu.

Co zamiast tradycyjnego ciasta? Wypróbuj kruche babeczki z rabarbarem i bezą! Jest to idealny deser na wiosnę z nadzieniem z konfitury truskawkowej. Te babeczki sprawdzą się jako przekąska na imprezę czy ogrodowego grilla, są lekkie jak chmurka.

Możesz wybrać też inne, kruche babeczki z musem z pieczonego rabarbaru. Do musu wykorzystasz w tym przypadku również żelatynę i śmietanę 30%. Kiedy babeczki już ostygną po upieczeniu, zadbaj o ich estetyczne podanie – udekoruj świeżymi truskawkami, rabarbarem i listkami melisy.

Fani bezy mogą skorzystać z przepisu na ciasto rabarbarowo-malinowe z bezą. Słodkość wydobywa z niego dodatek miodu. Ten wypiek jest nie tylko przepyszny, ale również wygląda imponująco. Przyrządź go, jeśli zależy Ci na zrobieniu dobrego wrażenia!

Inna propozycja od Kuchni Lidla to placek drożdżowy z rabarbarem i truskawkami. Smaku dodają mu płatki migdałów i wyśmienita kruszonka z nutą wanilii. Ta drożdżówka przywodzi na myśl dzieciństwo i przypadnie do gustu przedstawicielom wszystkich pokoleń.

To oczywiście tylko niektóre z naszych propozycji. Przepisy możesz modyfikować wedle swoich preferencji, zmieniać proporcje czy poszczególne składniki. Wspólne pieczenie to też czynność, do której warto zaprosić najmłodszych. To okazja do zacieśnienia więzi, wyrobienia dobrych nawyków związanych z gotowaniem i opowiedzenia własnych historii z dzieciństwa przez rodziców.

Ciesz się ciepłymi dniami i sezonowymi owocami oraz warzywami przyrządzając z nich pyszne smakołyki!

Ile piec ciasto z rabarbarem?

Ciasto ucierane z rabarbarem i budyniem spędza w piekarniku ok. 40-45 minut w temperaturze 160-175°C. Jeśli przygotowujesz tartę, zawsze zwracaj uwagę na kolor ciasta – zarumieniony wierzch będzie sygnałem, że wypiek jest gotowy.

Newsletter

Bądź na bieżąco z nowościami
Kuchni Lidla!