Chcesz odkryć więcej przepisów? Odwiedź kanał Kuchnia Lidla na You Tube!
Ciasto
Mąkę z proszkiem do pieczenia przesiewamy do miski. Do mąki dodajemy cukier, cukier wanilinowy, jajka, maślankę oraz olej. Wszystkie składniki dokładnie mieszamy ze sobą. Tak przygotowaną masę wykładamy na blachę (45 x 35 cm) wysmarowaną masłem i oprószoną mąką. Rabarbar i jabłka pokrojone w drobną kostkę rozsypujemy na wierzchu ciasta.
Kruszonka
Wszystkie składniki wrzucamy do miski, robimy kruszonkę.
Wierzch ciasta posypujemy kruszonką oraz cukrem trzcinowym. Pieczemy w temperaturze 200°C przez 40 minut, następnie zmniejszamy temperaturę do 180°C i pieczemy jeszcze przez 10 minut.
Zobacz podobne
przepisy
Ciasto ryżowe
Pyszne ciasto z ryżu, cytrusów i orzechów to wspaniała przekąska dla wszystkich dorosłych, ale też dla dzieci!
Puszyste ciasto z borówkami
Kakaowe ciasto z borówkami oraz puszystą waniliową pianką zachwyci Twoich gości! Upiecz pyszny placek razem z Pawłem!
Placek orzechowy z jabłkami
Aromatyczny, puszysty spód ze zmielonymi orzechami i soczyste, kwaskowate jabłka – to przepis na rumiany, pyszny placek!
Bułeczki angielskie z konfiturą
Na drugie śniadanie przygotuj pyszne maślane bułeczki według przepisu Pawła Małeckiego. Szczegóły znajdziesz na stronie Kuchni Lidla.
Ciasto na maślance prosto z Wielkiej Brytanii
Ciasto na maślance to prosty, a jednak niezwykle smaczny deser, który z pewnością przypadnie do gustu wszystkim tym, którzy kochają rozpadające się w ustach, słodkie, maślane ciasta. Placek na maślance może być znany wielu z nas, gdyż – dzięki pomysłowości naszych mam i babć – ciasto z maślanką jest połączeniem niezwykle naturalnym i bardzo polskim. A jednak ten przepis pochodzi z Wysp Brytyjskich. Ciasto maślankowe to tradycyjny wypiek, który w Polsce po prostu musiał się przyjąć. Bo przecież placek z maślanką, jabłkami i rabarbarem smakuje jak wypiek prosto od babci. Jak zrobić idealne ciasto maślane? Na szczęście przepis jest banalnie prosty, a szybkie ciasto na maślance zacznie roztaczać swój niezwykły aromat już po godzinie przygotowań i pieczenia. Poznaj przepis przygotowany przez Pawła – specjalnie dla tych, którzy cenią sobie prostotę w kuchni.
Ciasto maślankowe z owocami – boski i prosty deser
Placek na maślance z owocami jest ewenementem kuchni brytyjskiej, która raczej nie jest traktowana jako najlepsza kuchnia świata. Jednak wyspy mają kilka przepisów, którymi mogą się pochwalić. Ciasto z owocami na maślance jest jednym z nich. Jeśli chcesz przenieść je na rodzimy grunt, potrzebujesz tylko kilku składników. To przede wszystkim maślanka, bo przecież szybkie ciasto na maślance z owocami bez niej nie powstanie. Nie bój się – placek nie wyjdzie kwaśny. Będzie jednak niezwykle wilgotny, co jest bardzo istotne przy ciastach tego typu. Zamiast popijać deser szklanką mleka, lepiej dolać je do masy na placek. Ciasto maślankowe nie zawiera drożdży, dlatego potrzebuje innego składnika, który pozwoli mu urosnąć. To jajka, ale również proszek do pieczenia. Możesz swobodnie zastąpić go sodą oczyszczoną. Wystarczą dwie łyżeczki, które nie będą wyczuwalne w placku. Ciasto maślankowe z owocami możesz przygotować z dowolnym dodatkiem. Latem idealnie sprawdzą się tu truskawki czy maliny. Jesienią to jabłka i gruszki będą królować w tym cieście. Ciasto na maślance z kruszonką w wersji Pawła zostało wzbogacone o dwa słodko-kwaśne składniki: rabarbar i jabłka. Klasyka, prawda? Ale jaka smaczna! Maślankowiec w tym wydaniu podbije serce niejednego łasucha.
Placek na maślance – jak zrobić to pyszne ciasto?
Placek z owocami na maślance nie zajmie Ci zbyt dużo czasu. Zarówno pieczenie, jak i jedzenie pójdzie z pewnością ekspresowo. Przepis na ciasto z maślanką należy bowiem do tych naprawdę banalnych, z gatunku „połącz wszystkie składniki w jednej misce”. Jeśli zatem cenisz sobie prostotę w kuchni, ciasto owocowe na maślance będzie jednym z Twoich ulubionych. Jak je zrobić? Placek maślankowy wymaga tylko kilku składników. To jajka, cukier, mąka, olej, proszek do pieczenia i owoce, a także – gwiazda wieczoru – maślanka. Zacznij od przesiania mąki i proszku do pieczenia do jednej miski. Nie, nie jest to czynność, która niczego nie zmienia w procesie przygotowywania ciasta. Przesiewanie sprawia, że mąka jest bardziej napowietrzona, a dzięki temu wypiek jest puszysty i lekki, a także pozbawiony grudek. Praktyczne, prawda? Przepis na ciasto maślane uwzględnia także takie drobne czynności, o których często zapominamy podczas pieczenia. Do mąki dodaj resztę składników i mieszaj tak długo, aż ciasto się połączy. Teraz czas na przelanie ciasta na blachę. Przepis na placek na maślance pozwoli Ci uzyskać aż 40 porcji tego pysznego ciasta. Dlatego warto piec je wtedy, gdy spodziewasz się gości albo bardzo dużej ochoty na coś słodkiego.
Gdy tylko wyłożysz ciasto na blachę, rozsyp na nim owoce pokrojone w kostkę. Możesz użyć jabłek i rabarbaru, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, by przygotować ciasto na maślance z mrożonymi owocami. Musisz jedynie pamiętać, by wcześniej je rozmrozić. Ciasto z truskawkami na maślance będzie smakować doskonale zarówno ze świeżymi, jak i mrożonymi owocami.
Teraz czas na kruszonkę. Bez niej to ciasto nie byłoby tak pyszne. Wymieszaj cukier z cukrem wanilinowym, masłem i mąką. Ugniataj tak długo, aż uzyskasz kruchą konsystencję. Kruszonką posyp ciasto i piecz je w temperaturze 200 stopni przez 40 minut. Po tym czasie zmniejsz temperaturę do 180 stopni i piecz przez kolejne 10 minut. Ciasto jest już gotowe. Możesz zajadać, gdy tylko ostygnie.
I jak podoba Ci się ten prosty przepis?
Zobacz wszystkie
przepisy
- Kurczak po chińsku z makaronem ryżowym
- Ciasto na pierogi
- Zupa grzybowa z makaronem
- Domek z piernika
- Piernik staropolski
- Ciasto Malinowa Chmurka – przepis bez pieczenia
- Świąteczne pierniczki
- Kompot z suszu z cytryną
- Pierogi pieczone z kapustą i grzybami
- Śledzie po kaszubsku
- Pierogi z kapustą i grzybami
- Przekąski sylwestrowe
- Sernik piernikowy
- Golonka pieczona po bawarsku
- Ryba po japońsku
Przepisy według
składników
Dziękujemy za ocenę przepisu!
Twoja ocena pomoże nam wypromować najlepsze przepisy z Kuchni Lidla.
wróć do gotowania
Komentarze (11)
2657 dni temu
100 g oleju??? 250 g maslanki?? Od kiedy to płyny na kilogramy się mierzy. Nie prościej podać w ml...
odpowiedz
790 dni temu
nom
2770 dni temu
Nie korzystam z przepisów na dkg tylko na szklanki i łyżki !!
odpowiedz
3690 dni temu
Drogi Gościu, kefir i maślanka to dwa różne produkty. Stosowanie ich wymiennie może nie przynieść oczekiwanego efektu.
odpowiedz
3692 dni temu
czy można wymienić maślankę na kefir ???
odpowiedz
3693 dni temu
Zrobiłam pierwszy raz! I na pewno nie ostatni;-) Wprawdzie bez rabarbaru ale i tak jest pyszne! Na pewno spróbuję także innych przepisów!
odpowiedz
3795 dni temu
pyszny pomysł na ciasto właśnie ostatni kawałek znika....ale ja to ciasto zrobiłam z dodatkiem jabłek i powideł porzeczkowych z podwójnej porcji...wtedy ciasto wyrosło wyrosło duże...pycha pycha...
odpowiedz
3796 dni temu
zrobiłam :) wyszło pysznie, dodałam cynamonu do jabłek :) http://www.matkawariatka.net/2014/07/brytyjski-placek-na-maslance-z-jablkami/
odpowiedz
3821 dni temu
Zrobiłam dziś już późnym wieczorem. Pół blachy zniknęło od razu. Zmodyfikowałam jednak owoce, dałam 250g jagód zamiast jabłek i rabarbaru. Placek pyszny, tylko strasznie niski. Ale na bardziej "wyjściowe" sprawy można zrobić z podwójnej porcji, albo zmienić blachę na mniejszą.
odpowiedz
3823 dni temu
Mieszkalam 7 lat w UK i tylko w polskim sklepie czasami byla maslanka....
odpowiedz
3824 dni temu
O tak, trzeba wykorzystać ostatni rabarbar na działce, pyszny pomysł na ciasto, polecam również placek z rabarbarem, truskawkami i migdałami, oczywiście wg ,kuchni Lidla, :)
odpowiedz
zobacz wszystkie