zobacz film Puszysty placek borówkowy

Paweł Małecki

  • DRUKUJ
  • wyślij listę
    zakupów

Chcesz odkryć więcej przepisów? Odwiedź kanał Kuchnia Lidla na You Tube!

Kruche ciasto

Do miski przesiewamy mąkę, 4 łyżki cukru pudru i proszek do pieczenia, dodajemy masło pokrojone w kostkę. Ciasto zagniatamy, stopniowo dodając żółtka. Na koniec dodajemy szczyptę soli. Ciasta nie wyrabiamy zbyt długo.

Ciasto dzielimy na dwie części w proporcji 3/4 i 1/4. Do większej części dodajemy kakao, zagniatamy, formujemy wałek i zawijamy w folię spożywczą. Mniejszą część ciasta również zagniatamy, formujemy wałek i zawijamy w folię spożywczą. Obie części wkładamy do zamrażalnika na 1,5 - 2 godziny.

Blaszkę o średnicy 30 x 24 cm wykładamy papierem do pieczenia. Zmrożone ciasto kakaowe ścieramy na tarce o grubych oczkach i równomiernie wysypujemy na dno blaszki do pieczenia, delikatnie ugniatamy ciasto dłonią. Pieczemy temperaturze 180 stopni C (termoobieg) lub 190 stopni C (bez termoobiegu) przez około 18 minut. Podpieczony spód studzimy.

Lekka pianka waniliowa

Masło rozpuszczamy i odstawiamy, aby przestygło, nie może być gorące w momencie użycia. Białka ubijamy na sztywną pianę. W trakcie ubijania stopniowo dodajemy połowę ilości cukru, a na koniec wlewamy sok z limonki. Zmniejszamy obroty miksera. Dodajemy drugą połowę cukru wcześniej wymieszaną z budyniem i cukrem wanilinowym. Gdy wszystkie składniki się połączą, wyłączamy mikser, dodajemy roztopione masło i mieszamy trzepaczką.

Tak przygotowaną pianę wylewamy równomiernie na upieczony spód i posypujemy umytymi i osuszonymi borówkami. Na wierzch ścieramy na tarce o grubych oczkach drugą część zamrożonego ciasta (bez dodatku kakao). Ciasto wstawiamy do piekarnika nagrzanego do 180 stopni C (z termoobiegiem) lub 190 stopni C (bez termoobiegu) na 50-55 minut. Po upieczeniu placek dekorujemy cukrem pudrem.

  • DRUKUJ
  • wyślij listę
    zakupów

Komentarze (104)

Avatar
  • Asia Asia
    234 dni temu
    Dzień Dobry W przepisie jest błąd. Do ciasta należy dodać 250g masła a do pianki 100g. Mam książkę z tym przepisem. Może to jest powód dla którego pianka niektórym nie wychodzi... Zawsze trochę opada, nam to ciasto bardzo smakuje 😊😊

    odpowiedz

  • KuchniaLidla KuchniaLidla
    232 dni temu
    Dzień dobry Asiu! Bardzo dziękujemy za zwrócenie uwagi, składniki wróciły już na swoje miejsce :)
  • Gość Gość
    319 dni temu
    moje ulubione ciasto, robiłam, wyszło, pycha :) nie rozumiem tych poniższych komentarzy co im ciasto niby nie wyszło. Przecież to nie jest jakieś trudne ciasto. Szkoda, że nie ma funkcji dodawania zdjęć jak komu wyszło :)

    odpowiedz

  • Bartek Bartek
    964 dni temu
    Przeczytałem komentarze - stwierdziłem co się nie da! Ludzie pisza głupoty pewnie....ale fakt - pianki nie ma. Samo ciasto dosłodziłem czytając komentarze i jest smaczne. Ogólnie prosty placek do szybkiego zrobienia - z pianka czy bez u mnie wszystko zechlają...

    odpowiedz

  • Gość Gość
    967 dni temu
    Nie polecam bardzo! Ciasto jest mało słodkie, a pianka to totalna klapa. Smakuje jak gąbka budyniowa

    odpowiedz

  • Gość Gość
    1365 dni temu
    Ciasto bardzo smaczne ale pianka to jakiś koszmar ,Nie wiem w czym był problem nie raz robiłam ciasta z pianka i bylo ok ale w tym przepisie trochę różnią sie składniki , poza tym smakuje super tylko nie wygląda reprezentacyjnie .

    odpowiedz

  • Budyn Budyn
    1686 dni temu
    Dodajemy budyń bez cukru czy z cukrem?

    odpowiedz

  • KuchniaLidla KuchniaLidla
    1686 dni temu
    Jak wolisz :) Jeśli wolisz słodsze smaki - dodaj z cukrem, jeśli nie - dodaj bez :)
  • Maciek Maciek
    2027 dni temu
    Czy jest sens "podpiekać" warstwę piany na spodzie przez 10-15 minut, a później dodać na wierzch już ustabilizowanej resztę piany (np. z 1 białka) i owoce oraz warstwę wierzchnią ciasta? Czy taki numer nie przejdzie?

    odpowiedz

  • Maciek Maciek
    2027 dni temu
    Może niedokładnie opisałem, o co mi chodzi. Mam na myśli: wylać większą część piany na kakowy spód, podpiec, żeby się usztywniła, wyjąć na chwilę z piekarnika i na to dać mniejszą część (resztę) piany z owocami oraz wierzch.
  • Maciek Maciek
    2045 dni temu
    No, ja chciałbym zobaczyć, jak z tych 6 białek zrobić taką objętość piany. Ubijałem 30 minut, więc z pewnością dłużej, niż cukiernik na filmie. "Piany" ledwo starczyło mi na oblanie cienką warstewką całego spodu.

    odpowiedz

  • KuchniaLidla KuchniaLidla
    2045 dni temu
    Drogi Maćku, zbyt długie ubijanie białek również nie służy konsystencji piany, która po takim czasie może opaść. Dobrze jest upewnić się również, czy do białek nie dostała się choćby minimalna ilość żółtka, które zawsze sprawia, że piana ubija się gorzej. Następnym razem możesz również spróbować wykorzystać jajka większego rozmiaru, by mieć pewność, że uzyskasz wystarczającą ilość piany.
  • Anka Anka
    2053 dni temu
    Lidl powinien się wstydzić za ten przepis. Z wykształcenia jestem cukiernikiem, upiekłam dokładnie według przepisu, placek to jedna, wielka klapa, szkoda składników i roboty. Pianka która miałabyć pianką wyszła jak zakalec. No i placek kompletnie nie jest słodki. Dodatek owoców, a mała ilośc cukru w przepisie sprawia to, że placek dosłownie jest kwaśny. Nie polecam nikomu z całego serca

    odpowiedz

  • Gość Gość
    963 dni temu
    Ja robię od dawna takie ciasto i pianka jest idealna, można nie tylko z borówkami ale z innymi owocami jest super.
  • Gość Gość
    2484 dni temu
    Za każdym razem piana z budyniem po upieczeniu wygląda jak zakalec, chociaż jest wszystko upieczone i nie smakuje jak zakalec. Dlaczego tak się dzieje, a nie jest ona taka jak na zdjęciach?

    odpowiedz

  • KuchniaLidla KuchniaLidla
    2484 dni temu
    Pianę z białek najlepiej ubić, dopiero kiedy spód będzie już wystudzony. Wtedy piana nie zdąży opaść. Dodatkowo ważne jest, aby piana z białek była bardzo dokładnie ubita, a po dodaniu masła należy mieszać pianę bardzo krótko, tylko do połączenia składników i od razu wyłożyć na spód. :)
  • Gość Gość
    2503 dni temu
    Czy przez to, że nie odczekałam aż spód ostygnie i wylałam pianę mógł mi wyjść zakalec?

    odpowiedz

  • KuchniaLidla KuchniaLidla
    2503 dni temu
    Wystudzenie spodu to ważny etap i prawdopodobnie dlatego wyszedł zakalec :)
  • Gość Gość
    2507 dni temu
    O ile należy zwiększyść ilość składników aby ciasto zrobić na blaszce o wymiarach 40 cm x 24 cm?

    odpowiedz

  • KuchniaLidla KuchniaLidla
    2507 dni temu
    Maksymalnie o połowę :)
  • Gość Gość
    2522 dni temu
    Ciasto łatwe w przygotowaniu. Nie miałam wystarczającą ilość masła więc do ciasta dałam trochę margaryny i wyszło bardzo dobre. Dałam też mrożone borówki. Wyszło przepysznie :)

    odpowiedz

  • Aneta Aneta
    2643 dni temu
    Ja raczej z pytaniem ;) Czy można, zamiast świeżych borówek, dać mrożone? Oczywiście bezpośrednio z zamrażalki --> do pieczenia...? ;)

    odpowiedz

  • KuchniaLidla KuchniaLidla
    2643 dni temu
    Nie rekomendujemy takiej zamiany, ponieważ mogą puścić zbyt dużo wody do pianki waniliowej. :)
  • Gość Gość
    2731 dni temu
    Wczoraj również piekłam to ciasto. Niestety wyszło suche, a pianka porażka prawie żadna. Piekę różne ciasta i nigdy nie miałam tak fatalnego. Mocno zawiodłam się na przepisie Lidla. Nigdy więcej nie skorzystam. Pozdrawiam Agata

    odpowiedz

  • Krzysiek Krzysiek
    2803 dni temu
    Ciasto pycha! Żona była przeszczęśliwa :) Gdyby ktoś podobnie jak ja nie miał w domu wagi polecam www.kalkulatorkuchenny.pl :)

    odpowiedz

  • Cukiernik Jakub Cukiernik Jakub
    3103 dni temu
    Nie polecam tego przepisu... Ciasto zbite , nie wyrośnięte a o samej pianie już nie mówię, prawie nie widoczna. Jestem zawodowym cukiernikiem więc znam się na rzeczy. Pozdrawiam i oszczegam .

    odpowiedz

  • Gość Gość
    3109 dni temu
    Ciasto naprawdę pyszne. W przepisie podane są 3 budynie, a pan Paweł użył 2, więc nie wiem, ile powinno być naprawdę. No i moje absolutnie nie wygląda tak pieknie, jak to na stronie.

    odpowiedz

  • KuchniaLidla KuchniaLidla
    3150 dni temu
    Iwona, aby pianka ładnie urosła, białka powinny być bardzo dobrze ubite, i jedynie delikatnie wymieszane z resztą składników. Po upieczeniu pianka opada, co jest naturalne. Cały placek, łącznie z ciastem powinien mieć około 3-4 cm wysokości.

    odpowiedz

  • Iwona Iwona
    3150 dni temu
    a ja to piekłam wczoraj i mi sie nie udalo .. a powiem , ze piekę przeróżne ciasta juz od 20 lat ... robiła dokłanie tak samo jak w filmie a i tak pianka mi opadła , jakby jej w ogole w cieście nie było , i męczy mnie to , co zrobiłam żle :-/ ??

    odpowiedz

  • Gość Gość
    3161 dni temu
    Zrobiłam wczoraj to ciasto i wyszło super! Pianka jest duża i pyszna :) http://screenshooter.net/100079407/rgdmbxt

    odpowiedz

  • KuchniaLidla KuchniaLidla
    3168 dni temu
    Drogi Gościu, możesz zarówno zastąpić limonkę cytryną, jak i pominąć ten składnik :)

    odpowiedz

  • Gość Gość
    3168 dni temu
    Czy do ciasta można użyć soku z cytryny, zamiast limonki ? A może można pominąć ten sok ? Pozdrawiam

    odpowiedz

  • Gość Gość
    3200 dni temu
    Czasochlonne, jednak warte tego czasu - wszystko robilam zgodnie z przepisem i ciasto wyszlo bezpriblemowo. Wszystkim smakowalo, wiec niedlugo szykuje sie powtorka!

    odpowiedz

  • Gość Gość
    3230 dni temu
    Robiłam wczoraj i musze stwierdzić że jest dość czasochłonne. Wszystko wyszło raczej jak należy chociaż radzę przygotować piankę dopiero jak spód całkowicie wystygnie. Ja zrobiłam ją trochę wcześniej i trochę zmniejszyła objętość podczas czekania na ostygnięcie ciasta. Też uważam że ciasto wyszło dość suche ale o dziwo wszystkim innym smakuje.

    odpowiedz

  • Marcin Marcin
    3292 dni temu
    Ciasto wychodzi bardzo dobre, dokładnie wg tego przepisu. Również z mrożonymi owocami. Przepisy na tego typu piankę w innych miejscach są podobne, często też z użyciem oleju zamiast masła, więc problem nie leży po stronie przepisu tylko raczej jego wykonania. Pozdrawiam

    odpowiedz

  • czekolada czekolada
    3492 dni temu
    Witam, Jak dla mnie temperatura,która została podana w przepisie (190st. bez termoobiegu-mam zwykły piekarnik) jest chyba mocno przesadzona. Robiłam to ciasto 2 razy i w obu przypadkach spód zaczął się przypalać już po pół godziny wyznaczonego czasu. Pianki oczywiście jak na lekarstwo:( Szkoda,ponieważ smakowo,po odkrojeniu spalonego spodu,całkiem dobre.Raczej nie zrobię już tego ciacha:(

    odpowiedz

  • KuchniaLidla KuchniaLidla
    3505 dni temu
    Matyldo, obawiamy się, że śliwki "utopią" się w piance, którą wylewamy na spód. Możesz zaryzykować, jednak nie gwarantujemy, ze ten eksperyment zakończy się w pełni sukcesem.

    odpowiedz

  • Matylda Matylda
    3505 dni temu
    A czy ciasto wyjdzie tak samo ze śliwkami???

    odpowiedz

  • Gość Gość
    3509 dni temu
    Dopiero za drugim razem placuszek mi wyszedł. Praktyka czyni mistrza;-) w 45 minut w 180 stopniach.Budyń polecam z Delecta śmietankowy.

    odpowiedz

  • Gość Gość
    3523 dni temu
    Pianka wyjdzie jeśli ręcznie ubijamy białko - miksery są do d... i dla leniuchów. Pozostałe składniki na koniec ubijania. Spód musi być wystudzony, białka z lodówki. Pianka ma małe pory. Dobry smaczny przepis.

    odpowiedz

  • Gość Gość
    2643 dni temu
    Mam zamiar robić to ciasto - zapamiętam rady ;) Pozdrawiam
  • Gość Gość
    3535 dni temu
    Nie jestem laikiem, ale jak u poprzedników - pianki brak. Może Autor przepisu podpowiedział by, co jest nie tak?

    odpowiedz

  • KuchniaLidla KuchniaLidla
    3536 dni temu
    Drogi Gościu, w przepisie mowa jest o cukrze wanilinowym.

    odpowiedz

  • GośćWANILIAN WALINILIJNY GośćWANILIAN WALINILIJNY
    3536 dni temu
    O cukrze waniliowym to slyszalem ale o "WANILIANOWYM" to nie bardzo.WLidlu raczej jest taki?:))))))

    odpowiedz

  • Gość Gość
    3748 dni temu
    Gorszego ciasta jeszcze nie robiłam.Tak jak prawie wszystkim pianki brak. Smak lwolę bułkę z dżemem.

    odpowiedz

  • Gość Gość
    3757 dni temu
    Moje ciasto wyszlo ok! Ale pianka w srodku jest sucha,troche jak by wyschnieta! Wydaje mi sie ze za dlugo sie piecze 50 m!!!????

    odpowiedz

  • Gość Gość
    3766 dni temu
    podejście nr 2 do placka wyszło ! wreszcie jest pianka

    odpowiedz

  • Gość Gość
    3800 dni temu
    Podobnie, jak u pozostałych - ciasto dobre, tylko pianka malutka... (robiłam z malinami).

    odpowiedz

  • Ewa Kuchennie Ewa Kuchennie
    3812 dni temu
    Zrobione :) http://ewakuchennie.blogspot.com/2013/09/kuchnia-lidla-puszysty-placek-borowkowy.html

    odpowiedz

  • Gość Gość
    3842 dni temu
    Wczoraj upiekłam ten placek a dzisiaj już go nie było ! szybki w przygotowaniu i dzieciaki były zachwycone

    odpowiedz

  • Króliczek32 Króliczek32
    3842 dni temu
    Moja pianka ma 2 cm grubości i robiłam ją tak jak w przepisie podano. Problem polega tylko na tym, że moje borówki utonęły w piance i sięgnęły ciasta kakaowego, gdzie stały się dżemem.

    odpowiedz

  • Gość Gość
    3844 dni temu
    Dziwie się dyskusji na forum moje ciasto jest ok i napewno zrobię je jeszcze raz Pozdrawiam Milena

    odpowiedz

  • Gość Gość
    3844 dni temu
    Kolejny przykład na to jak bardzo LIDL szanuje swoich klientów i pieniądze przez nich wydawane? A może to celowe, żeby pójść i wydać kolejne pieniądze na składniki??!! Proszę bardzo, tu macie przepis na takie ciasto i gwarantuję, że zawsze wychodzi: http://anulekkkk.blox.pl/2013/03/Ciasto-z-malinami-i-budyniowa-pianka.html

    odpowiedz

  • Gość Gość
    3847 dni temu
    No teraz jest pianka !

    odpowiedz

  • Gość Gość
    3848 dni temu
    Wyszedł nawet całkiem dobry dałam 2 budynkie 60 gramowe zrobiłam z malinami i borówkami

    odpowiedz

  • ania ania
    3849 dni temu
    wielbiam piec ciasta i piekę nawet te najbardziej wymyslne,ale to ciasto to totalna porażka!!!! kupiłam blaszkę o takich samych wymiarach jak w przepisie,krok po kroku wszystko tak samo! i co klapa!!!!!! pianka nie dosć że miałaa ok 3 mm to jeszcze fioletowa bo po 55 minutach z borówek zrobił się dżem!!!!! uważam że to zdjęcie to fotomontaż a Pan Paweł chyba boi się konkurencji. tylko dlaczego marnuje nasz czas i pieniądze na coś co się nie uda!!!!

    odpowiedz

  • KuchniaLidla KuchniaLidla
    3850 dni temu
    Im więcej skrobi dodanej do białek, tym pianka powinna być stabilniejsza, dlatego należy dodać dwa budynie 60 g lub trzy budynie po 40 g (łącznie 120 g proszku). Po upieczeniu pianka opada, co jest naturalne. Cały placek, łącznie z ciastem powinien mieć około 3-4 cm wysokości.

    odpowiedz

  • Danka Danka
    3850 dni temu
    Od dawna piekę podobny placek i zawsze piana z białek opada ten typ tak ma

    odpowiedz

  • Gość Gość
    3850 dni temu
    Ja też obstawiam że to zdjęcie jest nie adekwatne do przepisu robiłam placek już drugi raz teraz z malinami jest naprawdę smaczne ale nie jest takie wysokie pianka była ale mniej niż na zdjęciu u Pana Pawła też widać na filmie że placek delikatnie opadł i na moje oko jest około 3 cm więc chyba tak ma być i te placki nam wychodzą Pozdrawiam

    odpowiedz

  • Gość Gość
    3851 dni temu
    jak czytam niektóre komentarze,to nie dziwię się że Wam ciasto nie wychodzi! jutro będę je piekła bo się na nie napaliłam i podzielę się z Wami moimi nowinami :)

    odpowiedz

  • Gosia Gosia
    3851 dni temu
    Ja mam pytanie co jest nie tak bo po wyjęciu z piekarnika ciasta pianka opadła a kiedyś też robiłam bezę i też opadała co jest nie tak czy może ktoś mi coś podpowie.

    odpowiedz

  • Edyta Edyta
    3852 dni temu
    Kasieńka - białka miałam mocno schłodzone i super ubite ale chyba za szybko sypnełam soli bo jeszcze przed ubiciem i może przez to mi nie wyszła.W sumie mało ważne placek zrobiony wczoraj a już go praktycznie nie ma więc na kolejny week powtórka i zobaczę czy ta sól miała znaczenie bo do reszty nie mogę nic sobie zarzucić.

    odpowiedz

  • Kasieńka Kasieńka
    3852 dni temu
    mi pianka wyszła i to dosyć gruba warstwa ok 2cm. Może liczy się dobre ubicie białek i uprzednie ich schłodzenie. Ja tak zrobiłam i ciasto wyszło mega dobre, a ta pianka .. mm niebo w gębie;)

    odpowiedz

  • Gość Gość
    3852 dni temu
    Nikomu pianka nie wyszła, więc coś jest nie tak. A kuchnia lidla ani mysli napisać coś na ten temat.

    odpowiedz

  • Gość Gość
    3852 dni temu
    Wszystko szło dobrze, masa była puszysta - a po wyjęciu z piekarnika waniliowy glut zamiast pianki. Ciekawe dlaczego pan Paweł na filmie nie kroi ciasta - może u niego pianka też zniknęła?? Moje dzieci podejrzewają, że ciasto na zdjęciu jest z photo shop-u :)

    odpowiedz

  • Młenka Młenka
    3852 dni temu
    Po wyjęciu z piekarnika pianka oklapła...zresztą jak u wszystkich, mimo postępowania zgodnie z przepisem...całe ciasto ma ledwo 2 cm...naprawcie ten przepis

    odpowiedz

  • Edyta Edyta
    3852 dni temu
    Uzylam wszystkich produktów z Lidla ale pianka i tak siadla, mimo to pycha :)

    odpowiedz

  • Edyta Edyta
    3852 dni temu
    Cicho pycha ale pianka opadla i nie jest tak efektowna jak na fotach,mimo tego zostanie pochlonieta :)

    odpowiedz

  • Gość Gość
    3852 dni temu
    Wlasnie pokroiłam płacka pachnie zachęcająco i nie jest bardzo wysoki jak na zdjęciu pisanka jest !

    odpowiedz

  • Gość Gość
    3853 dni temu
    Witam, mnie również pianka nie wyszła - poprostu zniknęła. Coś musi być nie tak z przepisem.

    odpowiedz

  • Gość Gość
    3853 dni temu
    Nikt nie popelnil bledu tylko przepis jest do d....

    odpowiedz

  • Karin Karin
    3853 dni temu
    Jak wcześniej pisałam pianka mi również nie wyszła, zaczęłam czytać komentarze innych i zastanawiać się co może być przyczyną, że pianka nie wychodzi. Ciekawa jestem czy wszyscy/ktokolwiek z osób które zrobiły ciasto użyły budyniu z Lidla? Teraz zauważyłam, że użyłam innego budyniu, którego w paczce było 60g, a w paczce budyniu Lidla jest 40g. Może to jest przyczyną? Że proszku było w sumie aż 40g więcej czyli tak jakby dodać paczkę budyniu więcej...

    odpowiedz

  • Ita Ita
    3853 dni temu
    Pianka klapla ale ciasto w smaku dobre :)

    odpowiedz

  • Magda Magda
    3854 dni temu
    Gdybym trzymała ciasto 50-55 min. to miałabym spalone :) mój piekarnik dość szybko piecze. Tu przyczyna tkwi w sporządzeniu owej pianki. Jeżeli ktoś to dobrze opanuje to proszę o info :)

    odpowiedz

  • Viola ;) Viola ;)
    3854 dni temu
    Nie przepadam za borówkami, niestety. Ale zrobiłam i nawet mi smakował. Może jeszcze kiedyś go zrobię ;)

    odpowiedz

  • Gość Gość
    3854 dni temu
    mi pianka nie wychodzi((((

    odpowiedz

  • Gość Gość
    3854 dni temu
    U mnie teź pianki nie było dużo ale była może to tak ma być .? Ale zjedliśmy z zadowoleniem :)

    odpowiedz

  • Malwina Malwina
    3854 dni temu
    Ciasto jest bardzo dobre niskie ale pyszne !

    odpowiedz

  • Gość Gość
    3854 dni temu
    Pianka jest dobra o ile sie nie daje masła, ja ubijam bialka w ilosci 5 sztuk z szklanka cukru dodając cukier powoli porcjami , c. waniliowy i 2 budynie w proszku bez dodatku cukru i daję mniej jak pół szklanki oleju słonecznikowego , pychaaa :)

    odpowiedz

  • KuchniaLidla KuchniaLidla
    3854 dni temu
    Elila budyń powinien być w formie proszku.

    odpowiedz

  • Elila Elila
    3854 dni temu
    Przepraszam bardzo, a czy ten budyń ma być w formie suchej czy już zrobiony? Bo w przepisie niestety nie napisano nic o przygotowaniu budyniu.

    odpowiedz

  • Gość Gość
    3855 dni temu
    za krótka w piekarniku miało być 50-55 min a nie 45

    odpowiedz

  • Magda Magda
    3855 dni temu
    Moja pianka była dobrze ubita, była puszysta :( a jednak po upieczeniu okazało się, że jej nie ma. Nawet czas pieczenia w moim piekarniku wynosił ok. 45 min. Jeżeli ktoś wie co należy zrobić aby pianka była taka jak u Pana Pawła to proszę o wskazówki :)

    odpowiedz

  • Justyna Justyna
    3855 dni temu
    Czy ktoś opanował to robienie pianki? Zastanawiam się, czy może to kwestia dodawanego masła (może dodać go mniej?). Albo dodatków na górze powinna być minimalna ilość?

    odpowiedz

  • KuchniaLidla KuchniaLidla
    3855 dni temu
    Aby pianka ładnie urosła, białka powinny być bardzo dobrze ubite, i jedynie delikatnie wymieszane z resztą składników - masa nie może być zbita. Wysokość pianki powinna mieć około 1,5-2 cm.

    odpowiedz

  • Gość Gość
    3855 dni temu
    Po wyjęciu z piekarnika moje ciasto całkiem oklapło. Czy powinno się je w takim razie przytrzymać w piekarniku do wystygnięcia?

    odpowiedz

  • Magda Magda
    3855 dni temu
    Zrobiłam dzisiaj i... nie ma pianki :( co mogłam zrobić nie tak? Proszę o pomoc :)

    odpowiedz

  • Kasia Kasia
    3855 dni temu
    wlasnie robie, zobaczymy co wyjdzie, zwykle wychodza mi ciasta:)

    odpowiedz

  • Gość Gość
    3855 dni temu
    wyszła mi jak tarta a nie jak jest na zdjęciu :-(

    odpowiedz

  • Gość Gość
    3856 dni temu
    Robiłam wczoraj to ciacho ale z innej strony internetowej, przepis troszkę się różni' ale niewiele, zamiast masła w przepisie był olej zamias masła. Moja pianka również nie wyrosła duża, ale była :) smak jednak został zdominowany przez kruche ciasto i maliny tórych użyłam.

    odpowiedz

  • Gość Gość
    3856 dni temu
    to samo u mnie zero pianki a była ubita na puch

    odpowiedz

  • Gość Gość
    3856 dni temu
    U mnie niestety to samo...bialka ubily się cudnie,a na końcu ani śladu po piance:( zamiast tego galaretowata cienka warstwa. W smaku ok,ale bez zachwytu.

    odpowiedz

  • gosik gosik
    3856 dni temu
    W moim cieście też pianka siadła a robiłam wszystko tak jak jest w przepisie - coś z tym przepisem jest nie tak...

    odpowiedz

  • Gość Gość
    3856 dni temu
    Jakbyś dobrze przeczytała przepis to byś wiedziała jakie wymiary blachy.

    odpowiedz

  • Gośćka Gośćka
    3856 dni temu
    U mnie też, klapa, pianka nie jest pianką..:|

    odpowiedz

  • Gość Gość
    3857 dni temu
    Wiadomo ze suchy budyn w proszku ...jak ktoś trochę oiecze to raczej ma pojecie pozdr.

    odpowiedz

  • Gośćanka Gośćanka
    3857 dni temu
    Będę wdzięczna za podawanie jak dużą powinna być foremka dla danego ciasta. Pozdrawiam

    odpowiedz

  • Gość Gość
    3857 dni temu
    zastanawiam się czy do pianki tj do białek ubitych wsypać proszek budyniowy czy na mleku już zrobiony budyń. To ważne bo inaczej pianka może się nie udać.

    odpowiedz

  • Karin Karin
    3857 dni temu
    u mnie tak samo - wszystko robiłam zgodnie z przepisem, nie jestem zielona w pieczeniu ciast, piekę bardzo często. Pianka ma może 2-3 mm nie jest puszysta tylko lekko gumowata? nie wiem dlaczego tak się stało... w smaku dobre, ale szkoda, że pianka nie wyszła

    odpowiedz

  • Gość Gość
    3857 dni temu
    Zrobiłem z córką dokładnie według przepisu, ale po upieczeniu cała pianka wsiąkła w spód. Z ciasta został spód i borówki. Najwidoczniej gdzieś popełniliśmy błąd, ale gdzie to nie wiem.

    odpowiedz

  • Gość Gość
    3857 dni temu
    Witam Czy do tego ciasta można użyć mrożonych borówek? Jeśli tak to czy należy wydłużyć czas pieczenia?

    odpowiedz

  • KuchniaLidla KuchniaLidla
    3857 dni temu
    Można zamienić borówki na inne drobne lub drobno pokrojone owoce. Dobrze sprawdzą się tu porzeczki, agrest, jeżyny lub maliny.

    odpowiedz

  • Gość Gość
    3857 dni temu
    Czy zamiast borówek można użyc innych owoców?

    odpowiedz

  • Ola Ola
    3858 dni temu
    Jaki fajne i proste ciasto,już dodaję je do ulubionych :) świetny przepis pana Pawła.

    odpowiedz

zobacz wszystkie


Ciasto borówkowe

Ciasto borówkowe, czy też placek z borówkami, według przepisu Pawła Małeckiego to idealne połączenie tradycyjnych domowych smaków. Trzymając się przepisu, przygotujesz ciasto z borówką amerykańską dla sześciu osób. To zatem wybór idealny na weekendowe spotkanie rodzinne! A także wypiek, z którym możesz wpaść w gości – np. wtedy, gdy pragniesz zrobić dobre wrażenie na nowych sąsiadach. Gwarantujemy, że gdziekolwiek się pojawi, tam szybko zniknie z blachy! Nasz sprawdzony przepis na ciasto z borówkami zaliczamy do grupy receptur kulinarnych o średnim stopniu skomplikowania. Zgodnie z naszymi wyliczeniami przygotowanie tego wyśmienitego ciasta powinno zająć Ci około 3 godzin i 20 minut. Ale spokojnie – przez większość tego czasu możesz zajmować się czymś innym, ponieważ ciasto będzie w piekarniku… lub zamrażalniku.

Nie podlega dyskusji, że polecane ciasto borówkowe to propozycja nietuzinkowa. Dlaczego? Otóż to spektakularne połączenie puszystego kruchego ciasta z budyniem waniliowym, z którego powstaje lekka pianka, oraz pysznymi, soczystymi owocami. Swoją obecność zaznaczają także – wzbogacając wypiek o ciekawe niuanse – kakao oraz sok z limonki. Wszystko to sprawia, że rekomendowane ciasto z borówką amerykańską i budyniem okazuje się wyborem godnym nawet najbardziej wymagających amatorów wypieków. W dalszej części tekstu przyjrzymy się poszczególnym elementów przepisu na placek z borówkami, aby w pełni docenić jego doskonałość!

Ciasto z borówkami

Pochylmy się na chwilę nad gwiazdami przepisu na ciasto z mrożoną borówką amerykańską (lub świeżą), czyli pysznymi owocami roślin z rodziny wrzosowatych. Borówki amerykańskie różnią się od jagód wielkością (są znacznie od nich większe) i strukturą – po przekrojeniu w mniejszym stopniu zagrażają Ci plamami z soku na Twoich ulubionych ubraniach. Oczywiście ciasto z borówkami amerykańskimi będzie różnić się od placka z jagodami również pod względem smaku. Dojrzałe borówki amerykańskie są słodsze od leśnych jagód, pozbawione są również charakterystycznych kwaśnych akcentów. Borówka amerykańska jest więc wyborem optymalnym dla wszystkich tych, którzy chcą uniknąć kontrastów i zadbać o zrównoważony poziom słodyczy w szybkim placku z borówkami.

Warto pamiętać, że zabierając się do realizacji przepisu na szybkie ciasto z borówką amerykańską (lub nieco „wolniejsze”), możesz wykorzystać wiele różnych odmian owoców. W tym miejscu pragniemy wyjaśnić jeszcze jedną kwestię. Otóż ciasto z mrożonymi borówkami czy raczej z owocami świeżymi? W naszym przepisie zakładamy, że do ciasta wykorzystasz świeże owoce. Jednak z prostej przyczyny – czyli dojrzewania owoców w lipcu i sierpniu – nie zawsze możesz mieć dostęp do owoców zerwanych prosto z krzaka. Dlatego w razie potrzeby masz prawo rozmrozić borówki oczekujące na specjalną okazję. Czy też wykorzystać te z kompotu!

Łatwe ciasto z borówkami

Jak już pisaliśmy, nasze puszyste ciasto ucierane z borówkami zaliczamy do przepisów o umiarkowanym stopniu skomplikowania. Wynika to głównie z faktu, że ciasto to składa się z kilku warstw i wymaga skompletowanie dość sporej liczby składników. Jeśli jednak krok w krok podążasz za naszymi wskazówkami, bardzo prawdopodobne, że uznasz je za całkiem łatwe ciasto z borówkami. Na pewno będzie tak w przypadku, gdy masz już pewne doświadczenie w pieczeniu ciast. Jeśli jednak poszukujesz jeszcze prostszego przepisu na ciasto z jagodami, w Kuchni Lidla znajdziesz bardzo łatwe do przygotowania ciasto tego typu, które przygotujesz w zaledwie pół godziny. W pierwszej kolejności gorąco jednak namawiamy Cię do wypróbowania tego ciasta ucieranego z borówkami na dużą blachę!

Szybkie ciasto z borówkami

Powiedzmy wprost. Podany czas przygotowania ciasta, czyli prawie trzy i pół godziny, raczej nie pozwala nam nazywać go szybkim ciastem z borówkami mrożonymi. Jeśli jednak pod uwagę weźmiesz tylko czas, który musisz poświęcić na „aktywną pracę” nad tym ciastem, perspektywa zmienia się znacząco. Z 200 minut, których wymaga to ciasto, zaledwie około 30 zajmie Ci przygotowanie wszystkich składników. Śmiało zatem możesz sięgnąć po ten właśnie przepis wtedy, gdy poszukujesz szybkiego ciasta z borówkami i budyniem.

Jak zrobić ciasto borówkowe?

Przyjrzyjmy się zatem najważniejszym punktom przepisu na ciasto ucierane z borówkami z Kuchni Lidla. W pierwszej kolejności musisz zatem przygotować kruche ciasto, które warunkuje niepowtarzalny charakter placka z borówkami. Jak przystało na ciasto kruche – powstaje metodą przesiewania mąki, cukru pudru i proszku. Wymienione składniki przesiewaj przez sitko do miski. Po prostu wsyp je na sitko i potrząsaj nim na boki. Według naszego przepisu na ciasto z borówki musisz dodać także masło, żółtka i sól. Uwaga – pamiętaj, żeby jajka dodawać do ciasta jedno po drugim, nie przestając go wyrabiać.

Nasz przepis na ciasto z borówkami może wydawać się skomplikowany ze względu na konieczność dzielenia wyrobionego ciasta na dwie nierównomierne części. Każdą z nich powinieneś zająć się w inny sposób. Mimo że obie musisz uformować w wałek i włożyć na przynajmniej 1,5 godziny do zamrażarki, tylko część większą musisz połącz z kakao. Różnice dotyczą również dalszego traktowania obu kawałków ciasta. Kakaowe zetrzyj na blaszkę i następnie je uformuj, następnie włóż do piekarnika zgodnie z sugestiami podanymi w przepisie. Co natomiast musisz zrobić z drugą częścią ciasta do placka z borówkami? Ta znajdzie zastosowanie dopiero po przygotowaniu pianki waniliowej na bazie budyniu. Na końcowym etapie przygotowania ciasta z borówkami ścierasz ją – w ten sam sposób co ciasto kakaowe – na piankę z borówkami. Wtedy to zgodnie z instrukcjami ciasto może trafić do piekarnika po raz drugi.

Omawiając nasz przepis na placek z borówkami, musimy też parę słów poświęcić piance waniliowej. To właśnie na niej umieszczasz gwiazdy placka, czyli soczyste borówki. Powstaje ona z dokładnego wymieszania masła, białek ubitych na pianę, cukru, soku z limonki oraz budyniu waniliowego. W tej kwestii mamy małą wskazówkę – budyń waniliowy możesz zastąpić budyniem śmietankowym, sok z limonki natomiast – sokiem z cytryny. Do stworzenia pianki waniliowej wykorzystaj mikser – dostępny w sklepie online na lidl.pl. Jeśli jednak go nie posiadasz, sięgnij po trzepaczkę ręczną. Jak dodatkowo możesz urozmaicić przepis Kuchni Lidla? Oczywiście przygotowując ciasto z borówkami i kruszonką. 100 mg mąki połącz z 50 g masła i 50 g cukru. Wszystkie składniki wymieszaj ręcznie lub mikserem w miseczce, a następnie umieść na pół godziny w lodówce. Po tym czasie możesz posypać nią ciasto, które czeka już na umieszczenie w piekarniku! Kruszonka to kusząca alternatywa dla cukru pudru, który zdobi placek z borówkami w naszym oryginalnym przepisie.

Przepyszne ciasto borówkowe

Wychwalany placek z borówką amerykańską to idealny pomysł na słodki wypiek z tymi pysznymi owocami. Jeśli uwielbiasz puszyste ciasta – nasze lekkie ciasto z borówkami okaże się strzałem w dziesiątkę. Jakie inne specjały kulinarne z tymi owocami mogą Cię zainteresować w dalszej kolejności? Polecamy m.in. ciasto biszkoptowe z borówkami. Jeśli masz ochotę pójść na całość, wypróbuj wegańskie ciasto Leśny Mech według przepisu Kingi Paruzel. W tym pysznym cieście w cudowny sposób współgrają nuty cytrynowe, syrop klonowy, mleczko kokosowe, orzechy nerkowca i szpinak Baby. Jeśli poszukujesz ciasta z borówkami, które nie tylko obłędnie smakuje, ale też doskonale wygląda, to przepis, który musisz przetestować! Możesz też poświęcić nieco uwagi przepisowi na biszkopt z kremem i galaretką malinową Pawła Małeckiego i odpowiednio go przerobić. Co to znaczy? Maliny zastąp borówkami i wybierz odpowiadający Ci smak galaretki. To ciasto biszkoptowe z borówkami z pewnością zaskoczy nie tylko Ciebie, ale i Twoich bliskich!

Wypróbuj przepis na ucierane ciasto z borówkami Kuchni Lidla. A potem przekonaj się, jakie inne przysmaki z borówkami polecamy naszym sympatykom!

Newsletter

Bądź na bieżąco z nowościami
Kuchni Lidla!