Kurczak - przepisy i pomysły:

Typ dania

Zastosuj

Filtry

Trudność

Czas

Diety specjalne

Autor dania

Gotowe
Kategorie Filtry
1 2 3 4 5 6 7 »
<p>Wydawać by się mogło, że o kurczaku wiemy już wszystko. To przecież takie znane i lubiane przez Polak&oacute;w mięso drobiowe. Przyrządzamy więc tradycyjnego kurczaka w ziołach, w czosnku i w oliwie, czasem pokusimy się o wersję słodko-kwaśną z odrobiną curry, ale kto słyszał, żeby łączyć go z czekoladą? Z pewnością Frida Kahlo. Ten meksykański kurczak w słodko-gorzkim sosie <em>mole poblano</em>, tj. z dodatkiem chili i czekolady, to jedno z ulubionych dań malarki. C&oacute;ż, w polskiej kuchni mamy jednak zdecydowanie mniej ekstrawagancji&hellip; Jak zatem mamy w zwyczaju jadać kurczaka?</p>

Ile kalorii ma kurczak?

Kurczak to jedno z najmniej kalorycznych mięs dostępnych w polskiej kuchni. 100 g surowego kurczaka  to średnio ok. 200 kcal. Najchudsza jego część, czyli pierś (bez skóry), to zaledwie 100 kcal. Kurczak to zatem idealne mięso dla osób będących na diecie.

Ile kalorii ma kurczak z rożna?

Cały kurczak z rożna to ok. 1800 kcal, a 100 g takiego kurczaka to ok. 260 kcal, czyli tyle, ile ma jeden pączek. W obliczu takiego wyboru sprawa jest prosta. Lepiej zjeść kawałek pełnowartościowego mięsa.

Ile kalorii ma kurczak gotowany?

Kurczak gotowany w wodzie, na parze albo w szybkowarze to zdrowy sposób na obiad. W tej formie najlepiej wybierać części kurczaka pozbawione skóry, aby dania nie były zbyt tłuste. Idealną propozycją będzie więc na przykład filet z piersi kurczaka. 100 g gotowanego fileta zawiera ok. 150 kcal.

Ile kalorii ma kurczak pieczony?

Cały kurczak pieczony waży średnio ok. 1 kg i ma blisko 3 tys. kalorii. Jeśli skusimy się tylko na jedną jego część, np. udko, to zjadając 100 g, pochłoniemy ok. 200 kalorii.

Jak przyrządzić kurczaka?

Kurczak to jedno z najpopularniejszych mięs w kuchni polskiej. Nic więc dziwnego, że trudno zliczyć możliwe sposoby jego przyrządzania. Kurczak gotowany, pieczony, smażony, grillowany… Wymieniać można naprawdę długo. Aby jednak prawidłowo przyrządzić kurczaka, bez względu na formę, należy właściwie dobrać przyprawy do rodzaju potrawy. Kurczak w tradycyjnym wydaniu idealnie komponuje się z pieprzem, solą, czosnkiem, cebulą, wszelkimi ziołami oraz słodką papryką mieloną. Z kolei w wersji słodko-kwaśnej przyda mu się już nieco więcej urozmaicenia w postaci curry czy imbiru. Tak czy inaczej, pamiętajmy, że w marynacie do kurczaka nie powinno zabraknąć oleju rzepakowego albo oliwy z oliwek.

Jak upiec całego kurczaka w piekarniku?

Pieczenie kurczaka w piekarniku wydaje się z pozoru prostym sposobem przygotowania go na obiad czy kolację, jednak sukces zależy od kilku szczegółów. Początek jest oczywisty. Kurczaka należy dobrze umyć oraz oczyścić. Kolejnym etapem jest sporządzenie marynaty, którą natrzemy mięso. Powinna ona składać się z cebuli, czosnku, soli, pieprzu, mielonej papryki, oleju lub oliwy i koniecznie ziół w dowolnych kombinacjach. To właśnie one nadają pieczonemu kurczakowi aromat. Sekret stanowi jednak nie tyle ich dobór, ile czas pozostawienia mięsa w marynacie. Pamiętajmy, aby marynować go nie krócej niż 2 godziny, najlepiej zostawić kurczaka w przyprawach na całą noc i wstawić do lodówki. Przed włożeniem mięsa do piekarnika koniecznie przykryjmy naczynie.

Ile czasu piecze się kurczak?

Czas pieczenia kurczaka uzależniony jest od wagi mięsa. Im cięższa tusza, tym dłużej powinna pozostać w piekarniku. Zgodnie z powszechnie przyjętą zasadą 1 kg kurczaka potrzebuje średnio około godziny, aby zostać upieczony. Najłatwiej w postaci pieczonej przyrządza się kurczaki ważące w przedziale od 1 do 1,5 kg.

W ilu stopniach piec kurczaka w piekarniku?

Temperatura pieczenia kurczaka zależy od możliwości piekarnika. W przypadku opcji z termoobiegiem rozgrzewamy piekarnik do 170°C. Jeśli nie dysponujemy taką możliwością, ustawiamy temperaturę na ok. 180-190°. stopni Celsjusza. Gdyby jednak skórka zaczęła się zbyt mocno rumienić podczas pieczenia, warto zmniejszać i dostosowywać temperaturę do sytuacji. Pod koniec pieczenia zaleca się, aby zwiększyć na kilka minut grzanie do 200 stopni Celsjusza.

Ile czasu piec kurczaka w rękawie?

Średni czas pieczenia kurczaka w rękawie to 1,5 godziny. Po tym czasie ostrożnie rozcinamy rękaw, aby nie poparzyć się gorącymi masami powietrza i pozostawiamy kurczaka jeszcze na kilka minut w piekarniku, żeby zrumienić skórkę. Choć ten sugerowany czas pieczenia jest w wielu przypadkach najbardziej trafiony, to warto pamiętać, aby każdorazowo kierować się wagą kurczaka.

Ile czasu gotować kurczaka na parze?

Czas gotowania na parze kurczaka trzeba dostosować do części tuszki, którą zamierzamy przyrządzić. W przypadku udek z kurczaka będzie to około 35 minut, a piersi w całości około 20 minut. Jeszcze szybciej ugotujemy na parze pierś pokrojoną w kawałki – potrwa to zaledwie kwadrans.

Jak długo gotować kurczaka w szybkowarze?

Najszybciej jednak ugotujemy kurczaka, używając specjalnego garnka, zwanego szybkowarem. Dzięki jego właściwościom cały kurczak będzie miękki i wyjątkowo delikatny już po 15 minutach od momentu osiągnięcia przez szybkowar odpowiedniego ciśnienia.

Co zrobić, żeby kurczak był soczysty?

Jeśli chcemy, aby kurczak był soczysty, powinniśmy przestrzegać kilku reguł, w zależności od sposobu jego przygotowania. Jeśli zamierzamy upiec mięso w piekarniku, do naczynia żaroodpornego, w którym pieczemy, dodajemy niewielką ilość wody, soku z jabłek albo bulionu. Warto także skropić wierzch kurczaka sokiem z cytryny, a gdzieniegdzie włożyć małe kawałki masła. Oczywiście należy pamiętać o wcześniejszym przygotowaniu marynaty i odpowiednim czasie pozostawienia w niej mięsa. W przypadku smażenia filetu z piersi kurczaka ważne jest oszczędzenie mu długiego rozbijania tłuczkiem. Najlepiej posłużyć się w tym celu ręką i delikatnie tylko uformować kotlety. Aby filet był soczysty, warto obtoczyć go przed smażeniem nie tylko w jajku i bułce tartej, ale także w mące. Natomiast gdy zamierzamy dusić kurczaka, to zacznijmy konkretnie – najpierw krótko na dużym ogniu, następnie, po dolaniu wody lub bulionu, na mniejszym i pod przykryciem.

Co zrobić, żeby kurczak miał chrupiącą skórkę?

Chrupiąca skórka to zawsze pożądany efekt pieczenia. Jak go osiągnąć? Jest na to rada. Przede wszystkim – marynata. Jak zawsze, należy odpowiednio długo marynować w niej mięso. Ważne, aby w jej składzie znalazł się również miód. Sekretnym produktem wpływającym na efekt końcowy jest także masło. Można je wetrzeć w skórkę kurczaka razem z marynatą albo dopiero na krótko przed końcem pieczenia.

Co zrobić z kurczaka na obiad?

Kurczak na obiad to milion pomysłów! Można go upiec w całości i nadziać farszem orzechowym i śliwkami. To lekkie przełamanie tradycyjnego dania zachwyci każdego. Smakowitą opcją będzie również upieczenie samych filetów z piersi z kurczaka i podkreślenie ich smaku za pomocą marynaty ziołowej z dodatkiem warzyw. Oczywiście, popularniejsze i szybsze jest po prostu ich usmażenie na patelni. Warto jednak eksperymentować i wypróbować na przykład sałatki z kurczakiem z sosem chałwowym albo różnych kompozycji makaronowych. Nie zapominajmy także o zupach, w tym o rosole, który króluje na polskich stołach podczas niedzielnych obiadów.

Pomysłów naprawdę nie ma końca. To lekkostrawne i bogate w wartości odżywcze mięso drobiowe jest bowiem łatwo dostępne i stanowi podstawę wielu dań, które nigdy nam się nie znudzą.

Newsletter

Bądź na bieżąco z nowościami
Kuchni Lidla!