Mięta - przepisy i pomysły:

Filtry

Trudność

Czas

Diety specjalne

Autor dania

Gotowe
Kategorie Filtry
1 2 3 4 5 6 7 »
<p>Magiczna mięta. Według dawnych wierzeń ludowych miała taką właśnie moc. Podobno odganiała złe myśli, a jej gałązka zawiązana w jedwabiu i pozostawiona w ł&oacute;żku zapewniała wierność w miłości. Ile legend, tyle zastosowań. Jedno jest pewne &ndash; orzeźwiająca moc mięty doceniana jest także w XXI wieku.</p>

Czy picie mięty jest zdrowe?

Mięta od stuleci znana jest jako zioło pozytywnie wpływające na organizm ludzki. Jej spożywanie w postaci napojów, zwłaszcza naparów, zalecane jest przede wszystkim ze względu na dużą zawartość w składzie antyoksydantów, garbników oraz fitozwiązków. Powszechnie używana jako środek pomagający zwalczyć zaburzenia trawienia, posiada jednak zdecydowanie więcej zalet, o których większość z nas z pewnością nigdy nie słyszała.

Na co stosować miętę?

Niewiele osób wie, że mięta nie tylko zwalcza dolegliwości układu pokarmowego, ale też pomaga się zrelaksować, stymulując funkcjonowanie mózgu i łagodząc zdenerwowanie. Dzięki temu obniża poziom kortyzolu, tj. hormonu stresu, co korzystnie wpływa na metabolizm, a tym samym na odchudzanie. Miętę można również stosować na złagodzenie podrażnień skóry, np. po ukąszeniach owadów i po zbyt długim przebywaniu na słońcu. Olejek z mięty znajduje ponadto zastosowanie w leczeniu stanów zapalnych skóry, w szczególności trądziku. Napar z mięty warto wypijać z kolei przy bólach głowy, mięśni i stawów oraz w przypadku przeziębienia.

Jakie właściwości ma mięta?

Mięta ma przede wszystkim właściwości łagodzące. Działa przeciwzapalnie i przeciwbakteryjnie. Ponadto wykazuje działanie uspokajające, a także przeciwskurczowe i przeciwbólowe. Znana jest również jako środek dezynfekujący i ściągający. Nie można jednak zapomnieć, że mięta jest doceniana za walory smakowe, dlatego znalazła szerokie zastosowanie w kuchni.

Jaka mięta jest najlepsza?

Wyróżniamy ponad 30 gatunków mięty, ale w Polsce najpopularniejsze to mięta zielona oraz pieprzowa. Trudno ocenić, które odmiany są najlepsze, ponieważ każda z nich charakteryzuje się odmiennym zapachem. Wszystkie łączy z kolei jeden składnik, a jest nim olejek eteryczny o nazwie mentol. Przy wyborze mięty powinniśmy raczej kierować się jej przeznaczeniem lub postacią, w jakiej występuje. Każdorazowo najlepsza będzie więc świeża mięta, bez względu na gatunek, taka bowiem zachowuje najwięcej aromatu.

Jak obrywać liście mięty?

Obrywanie liści mięty sprzyja jej rozkrzewianiu. Warto jednak wiedzieć, w jaki sposób je usuwać, aby nie zaszkodzić roślinie. Przede wszystkim należy to robić regularnie, obrywając tylko część liści, albo jednorazowo, usuwając całe pędy jeszcze przed kwitnieniem, jeśli zamierzamy przeznaczyć je do suszenia. Systematycznie usuwamy listki, które rosną najwyżej, nawet jeśli są niewielkie i wydaje nam się, że mogą się jeszcze rozwinąć. Liście u dołu pozostawiamy nietknięte, dzięki czemu pozwolimy roślinie szybciej i bujniej się rozrastać.

Jak parzyć świeżą miętę?

Świeżą miętę można w bardzo prosty i szybki sposób zaparzyć. Wystarczy do szklanki lub kubka wrzucić kilka wcześniej umytych listków i zalać wrzątkiem. Miętę parzymy przez ok. 2 minuty, w zależności od stopnia intensywności napoju, jaki chcemy uzyskać. Najlepiej też przykryć napar talerzykiem do momentu opadnięcia liści na dno kubka.

Jak suszyć miętę?

Po zerwaniu gałązek mięty trzeba je dokładnie umyć i pozostawić na ręczniku papierowym do całkowitego wyschnięcia. Jeśli zdarzą się chore lub uszkodzone liście, to przed suszeniem należy je odrzucić. Pozostałe obrywamy z gałązek. Teraz pozostaje już tylko wybrać metodę suszenia mięty. W tym celu można posłużyć się suszarką do suszenia grzybów lub rozłożyć zioło na przepuszczającej powietrze powierzchni, np. macie słomianej czy tacy wiklinowej albo po prostu na ściereczce z naturalnego materiału. Jeśli zdecydujemy się na pierwszą opcję, to czas suszenia wynosić będzie kilka godzin, jeśli natomiast pozostawimy miętę do wysuszenia w przewiewnym miejscu, to może upłynąć nawet kilka dni. Miętę można również zasuszyć w całości, wieszając związane gałązki na sznurku.

Do czego używać świeżej mięty?

Świeżą miętę można wykorzystać na wiele sposobów, przede wszystkim jako przyprawę w kuchni. Liście tego zioła dodadzą aromatu zarówno daniom mięsnym, jak i rybnym. Staną się też ozdobą deserów, również tych wegańskich. Ponadto znakomicie sprawdzą się w zielonych koktajlach, smoothies czy sokach, zwłaszcza w połączeniu z cytryną lub pomarańczą. Nie zapominajmy jednak o tradycyjnej herbacie miętowej czy inhalacjach z użyciem świeżych liści mięty. A gdy nie będziemy mieć ochoty wykorzystać mięty w żaden wyżej wymieniony sposób, wystarczy po prostu przeżuwać jej liście dla świeżego oddechu.

Jaka mięta jest najlepsza do drinków?

Mięta bywa często także składnikiem drinków. Jednym z najpopularniejszych, który zawiera świeże liście mięty, jest mojito. Ten znany na całym świecie drink charakteryzuje się słodko-kwaśnym posmakiem, z wyraźnie przebijającymi się nutami mięty. Trzeba jednak wiedzieć, że nie każdy gatunek mięty sprawdzi się w połączeniu z alkoholem. Najlepsza do drinków będzie mięta marokańska, polna lub czekoladowa. Te właśnie gatunki zapewniają napojom orzeźwiający smak.

Miętę wykorzystujemy przede wszystkim w kuchni oraz w ziołolecznictwie. Szerokie zastosowanie znajduje również w kosmetologii, gdzie bywa składnikiem dezodorantów czy kremów. Na szczęście nie trzeba nikogo specjalnie przekonywać o jej wszechstronnych zaletach i dobroczynnym wpływie na funkcjonowanie organizmu.

Newsletter

Bądź na bieżąco z nowościami
Kuchni Lidla!