Mąka ziemniaczana - przepisy i pomysły:

Filtry

Trudność

Czas

Diety specjalne

Autor dania

Gotowe
Kategorie Filtry
1 2 3 4 5 6 7 »
<p>Mąka ziemniaczana ma szerokie zastosowanie w kuchni, medycynie, a nawet w kosmetologii. W kuchni, choć bywa raczej dodatkiem aniżeli gł&oacute;wnym składnikiem potraw, jej możliwości są naprawdę duże.</p>

Czy mąka ziemniaczana jest zdrowa?

Mąka ziemniaczana jest źródłem błonnika, tiaminy, niacyny, witamin z grupy B. Zawiera również magnez i fosfor. Te wartości odżywcze w połączeniu z lekkostrawnością czynią ją pożądanym elementem diety, który pozytywnie wpływa na funkcjonowanie organizmu.

Z czego jest mąka ziemniaczana?

Mąka ziemniaczana jest produkowana z ziemniaków, które gotuje się w całości, a następnie odparowuje i miele razem ze skórką.

Czy mąka ziemniaczana ma gluten?

Mąka ziemniaczana nie ma w swym składzie glutenu. Jej produkcja odbywa się też najczęściej w miejscach przeznaczonych jedynie do przetwarzania ziemniaków, dlatego ryzyko zanieczyszczenia jakimkolwiek zbożem na tym etapie właściwie nie występuje. Istnieje ono natomiast w momencie transportu oraz sprzedaży, gdy produkty bezglutenowe eksponowane są zwykle w sąsiedztwie artykułów zbożowych.

Czy mąka ziemniaczana tuczy?

Wartość energetyczna mąki ziemniaczanej może niektórych zniechęcać do jej stosowania w kuchni, bowiem w 100 gramach jest aż 357 kalorii. Z drugiej strony dużo w niej błonnika i lekkostrawnych węglowodanów, dlatego układ pokarmowy szybko i sprawnie poradzi sobie z jej strawieniem. Mąka ziemniaczana nie tuczy, jeśli tylko używamy jej z umiarem, a przecież rzadko używa się jej w dużych ilościach.

Jakie właściwości ma mąka ziemniaczana?

Mąka ziemniaczana ma wiele właściwości. Najszersze zastosowanie ma w kuchni jako zagęszczacz do sosów, zup oraz innych dań o zbyt płynnej konsystencji. Stanowi też niezbędny składnik budyniu, kisielu, dodaje się ją do ciast oraz pieczywa, ponieważ przedłuża ich świeżość. Mąki ziemniaczanej używa się także w celach leczniczych, np. jako element kleiku regenerującego i osłaniającego układ pokarmowy lub główny składnik krochmalu w kąpieli, która ma na celu złagodzenie dolegliwości skórnych. Proszek uzyskiwany z ziemniaków jest bowiem tak łagodny, że można go używać nawet jako zasypki dla niemowlaków podczas pieluszkowania. Ten typ mąki z powodzeniem posłuży także jako kosmetyk, bo zastąpi suchy szampon wchłaniający nadmiar sebum ze skóry głowy i odświeżający włosy, a nawet znajdzie zastosowanie jako  puder transparentny.

Czy mąka ziemniaczana to skrobia?

Wbrew powszechnej opinii, z którą spotykamy się w Polsce, mąka ziemniaczana to na pewno nie to samo, co skrobia. Różnica między nimi jest dość istotna, ponieważ dotyczy procesu produkcji. Tę pierwszą otrzymujemy z ugotowanych wcześniej ziemniaków, podczas gdy skrobia powstaje z surowych bulw tego warzywa, które zostają roztarte, a następnie pozbawione skrobi w wyniku wypłukiwania. Mąkę ziemniaczaną rozpoznamy po sypkiej konsystencji i żółtej barwie oraz nieco większej wadze. Skrobia natomiast ma zwartą konsystencję białego proszku, który jest minimalnie lżejszy od mąki.

Pamiętajmy, że używanie mąki ziemniaczanej zamiennie ze skrobią nie przyniesie pożądanych efektów. Każda z nich charakteryzuje się bowiem innymi właściwościami. Podczas zakupów poświęćmy więc chwilę na dokładne zapoznanie się z etykietą na opakowaniu, aby przypadkiem nie pomylić tych dwóch produktów. Tylko z użyciem mąki ziemniaczanej uda nam się zrobić m.in. przepyszne pyzy ziemniaczane.  

Newsletter

Bądź na bieżąco z nowościami
Kuchni Lidla!