Sos chrzanowy
  • DRUKUJ
  • wyślij listę
    zakupów

Chcesz odkryć więcej przepisów? Odwiedź kanał Kuchnia Lidla na You Tube!

PRZYGOTUJ:

  • tarkę,
  • ostry nóż,
  • łyżeczkę,
  • miseczkę,
  • słoik.

SPOSÓB PRZYGOTOWANIA:

KROK 1: PRZYGOTOWUJEMY CHRZAN

Korzeń starannie umyj, a następnie obierz ze skóry. Zetrzyj go na tarce na drobnych oczkach wprost do miseczki.

KROK 2: DODAJEMY SKŁADNIKI

Do chrzanu dodaj ocet jabłkowy, cukier oraz przyprawy i wymieszaj całość.

KROK 3: DODAJEMY ŚMIETANĘ

Partiami dodawaj śmietanę do reszty składników, cały czas mieszając.

KROK 4: PRZEKŁADAMY DO SŁOICZKA

Gotowy sos przełóż do słoika i wsadź do lodówki na kilka godzin, aby składniki się „przegryzły”. Po kilku godzinach idealnie kremowy sos chrzanowy jest gotowy!

  • DRUKUJ
  • wyślij listę
    zakupów

Komentarze (0)

Avatar

Sos chrzanowy – tradycyjny, prosty i tani przepis

Chrzan to roślina korzeniowa, która od starożytności stosowana jest w medycynie oraz kuchni. Dodany do potraw chrzan nadaje im wyrazistości i lekkiej pikanterii. Przygotowany na bazie korzenia sos chrzanowy jest niezwykle popularnym dodatkiem do dań kuchni polskiej a także niemieckiej. Tradycyjny sos chrzanowy można podawać zarówno na zimno, jak i na ciepło, chociaż przepis na sos chrzanowy w takiej wersji nieco różni się  składem i sposobem wykonania od wersji na zimno. Co wchodzi w skład przepisu na sos chrzanowy na ciepło oraz na zimno i jak je zrobić? Odpowiedzi szukaj poniżej!

Jak zrobić najlepszy sos chrzanowy? Zwróć uwagę na jakość składników!

Chcesz wiedzieć, jak się robi sos chrzanowy, który sprawdzi się do gotowanych lub pieczonych mięs? Pamiętasz jajko w sosie chrzanowym z czasów dzieciństwa i chciałbyś odtworzyć to pyszne danie? Z przyjemnością podzielimy się z Tobą przepisem (i to niejednym) na to, jak zrobić sos chrzanowy, który zachwyci Cię swoim smakiem!

Na samym początku tego artykułu zdradziliśmy Ci przepis, jak zrobić sos chrzanowy na zimno. Taki sos jest idealnym dodatkiem do jajek lub kiełbasek serwowanych na śniadanie. Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak go udoskonalić, koniecznie sprawdź dalszą część artykułu.

Sos chrzanowy na ciepło i na zimno – sposoby na ulepszenie bazowego przepisu

Chciałbyś podkręcić nieco swój sos chrzanowy na zimno? Żeby uczynić go jeszcze smaczniejszym, możesz podsmażyć delikatnie chrzan przed dodaniem reszty składników, a śmietanę zmieszać w proporcjach pół na pół z gęstym jogurtem. Ta wersja sosu będzie bardziej odświeżająca, a jogurt nieco zredukuje ostrość chrzanu.

Domowy sos chrzanowy na ciepło to gratka dla wszystkich fanów mocnych smaków. Żeby przyrządzić domowy sos chrzanowy na ciepło do mięsa lub do jajek na twardo, nie potrzebujesz wielu składników i skomplikowanego sprzętu kuchennego.

W składzie przepisu na sos chrzanowy na gorąco znajdziesz: ocet jabłkowy, cukier, sól i pieprz, śmietanę oraz masło. Chrzan należy zetrzeć i podsmażyć na maśle, a następnie zmieszać z octem oraz przyprawami i poddusić na małym ogniu. Pod sam koniec gotowania dodaj śmietanę i gotuj przez kilka minut, cały czas mieszając. Taki sos idealnie sprawdzi się do pieczeni z purée ziemniaczanym oraz grillowanej karkówki.

Do czego pasuje sos chrzanowy? Dodatek nie tylko do jajek!

Do czego pasuje sos na bazie korzenia chrzanu? Z racji swojej intensywności sos ten dodaje się do potraw cięższych, o równie mocnym smaku. Sos chrzanowy rewelacyjnie komponuje się z jajkami na śniadanie (w wersji na zimno) oraz jajkami na twardo z dodatkiem ziemniaków i zasmażanej marchewki z groszkiem (w wersji na ciepło).

Najbardziej oczywistym połączeniem jest sos chrzanowy serwowany do mięsa – pieczonej wołowiny, duszonej wieprzowiny lub dziczyzny. Ten sos wspaniale podkreśla smak czerwonego mięsa z dodatkiem przypraw korzennych i ziół. Sos chrzanowy pasuje także do wędzonej ryby oraz wszelkiego rodzaju kiełbas, kiełbasek i boczku. Wiele przepisów z użyciem sosu chrzanowego znajdziesz w Kuchni Lidla. Spróbuj przygotować domowy sos chrzanowy do mięsa lub do ryby i przekonaj się sam!

Newsletter

Bądź na bieżąco z nowościami
Kuchni Lidla!