Chcesz odkryć więcej przepisów? Odwiedź kanał Kuchnia Lidla na You Tube!
PRZYGOTUJ
- duży garnek z grubym dnem
- słoiki z zakrętkami
- materiałową ściereczkę
Krok 1: PRZYGOTOWUJEMY TRUSKAWKI
Truskawki myjemy przed szypułkowaniem, obieramy z szypułek i przekładamy do dużego, szerokiego garnka z grubym dnem. Zasypujemy cukrem. Dodajemy skórkę otartą z cytryny lub pomarańczy.
Krok 2: GOTUJEMY DŻEM
Garnek ustawiamy na gazie i, cały czas mieszając, zagotowujemy truskawki z cukrem. Gotujemy ok. 3-4 godzin, aż truskawki rozpadną się, a sok częściowo odparuje.
WSKAZÓWKA! Jeśli chcemy mieć pewność, że dżem jest gotowy, przekładamy odrobinę owocowej masy na schłodzony w lodówce talerzyk. Jeśli dżem tężeje i nie spływa, możemy zakończyć gotowanie. Gotowanie dżemu możemy rozłożyć na 3 dni.
Krok 3: PRZEKŁADAMY DŻEM DO SŁOICZKÓW
Gotowy dżem przekładamy do dokładnie umytych, wyparzonych i osuszonych słoików. Słoiki szczelnie zakręcamy i ustawiamy do góry dnem na materiałowej ściereczce. Studzimy.
WSKAZÓWKA! Liczba porcji odpowiada orientacyjnej ilości kanapek, które można przygotować z dżemem.
Zobacz podobne
przepisy
Tradycyjne powidła śliwkowo-czekoladowe
By sezon na śliwki trwał dłużej, zamknij je w słoiku! Najlepiej w towarzystwie czekolady. Powidła Pawła to pyszny, domowy dodatek do ciepłych bułeczek lub naleśników.
Konfitura z cukinii i pomidorów
Zachowaj smak sezonowych warzyw, by powrócić do niego w jesienne dni! Konfitura z cukinii i pomidorów będzie świetnym dodatkiem do ryb i naleśników!
Ekspresowe konfitury: malinowa i borówkowa
Świeże, sezonowe owoce świetnie sprawdzą się jako baza prostej i szybkiej domowej konfitury! Przygotuj ją w 10 minut dzięki przepisowi Pawła – z malin lub borówek.
Dżem z truskawek — słodki przysmak, którego trudno sobie odmówić
Dżemy to esencja polskiej kultury kulinarnej. Wytwarzane z sezonowych owoców, dają możliwość zatrzymania kawałka wiosennych, letnich lub jesiennych smaków na dłużej, a przy okazji stanowią doskonałe dodatki do pieczywa, placków, czy sera i innych wytrawnych składników. Jednym z najbardziej popularnych rodzajów tego słodkiego przysmaku jest dżem truskawkowy.
Dżem z truskawek, niczym malowane letnie niebo, kusi swoim intensywnym czerwonym kolorem i słodkim aromatem. Jego uniwersalny smak sprawia, że może być używany w kuchni na wiele sposobów. Doskonale komponuje się z tostami, lodami, ciasteczkami, a nawet mięsnymi daniami. Jak zrobić tradycyjny dżem z truskawek? Przepis na to, jak zrobić dżem truskawkowy, wydaje się banalnie prosty, ale czy na pewno?
Tradycyjny przepis na dżem z truskawek przygotowuje się z dojrzałych owoców, cukru i soku z cytryny. Owoce gotuje się na niewielkim ogniu, a karmelizujący się cukier sprawia, że dżem staje się gęsty i dobrze zakonserwowany. Współcześnie do produkcji dżemów często używa się fixów czy innych zagęszczaczy, a cukier często zastępuje się innymi substancjami słodzącymi, tworząc dżemy w wersji fit. Tak zmodyfikowany przepis na dżem z truskawek rewelacyjnie sprawdza się dla tych, którzy unikają białego cukru lub po prostu są na diecie odchudzającej.
Dżem z truskawek — przepis Kuchni Lidla
Truskawki to prawdziwy skarb lata. Przetwory takie jak dżem truskawkowy pozwalają nam zatrzymać tę letnią eksplozję smaków na dłużej, by móc cieszyć się nimi przez cały rok. Sposobów na to, jak zrobić dżem z truskawek na zimę tyle, że nie sposób ich zliczyć. Każdy szef kuchni czy domowa gospodyni ma swój unikatowy przepis na dżem truskawkowy który, choć z pozoru niczym się nie różni, to jednak w smaku różnica jest zauważalna. Jak wygląda przepis na domowy dżem z truskawek i jakie tajemnice skrywa?
Tajemnica doskonałego dżemu zaczyna się od dobrego wyboru owoców. Wybieraj dojrzałe, intensywnie czerwone truskawki, które są jędrne, świeże i wolne od uszkodzeń czy pleśni. Sezonowe, lokalne owoce są zawsze najlepszym wyborem do konfitur i dżemów, ale jeśli nie masz do nich dostępu, możesz spokojnie użyć do dżemu owoców mrożonych.
Prosty przepis na dżem z truskawek wygląda następująco — pokrojone owoce należy zagotować z cukrem i sokiem z cytryny. Przed rozpoczęciem gotowania, truskawki należy dokładnie opłukać i osuszyć. Usuń z nich szypułki i przekrój. Pamiętaj, że każde owoce szybciej gotują się, gdy mają mniejszy rozmiar. Jeśli zależy Ci na tym, aby przyspieszyć proces przygotowywania dżemu, koniecznie pokrój truskawki na małe kawałki.
W garnku wymieszaj truskawki z cukrem. Im dłużej owoce będą moczyć się w cukrze, tym lepszy będzie efekt. Postaw garnuszek na średnim ogniu, by nie dopuścić do przypalenia się owoców. Gdy cukier się rozpuści, zmniejsz ogień jeszcze bardziej i pozwól owocom powoli się wygotowywać. Nie zapomnij także o tym, aby zakwasić swój dżem — w ten sposób przedłużysz jego trwałość i nadasz mu więcej charakteru.
Lubisz kuchenne eksperymenty? Wykorzystaj do swojego dżemu różne rodzaje cukru np. brązowy czy trzcinowy, aby nadać dżemowi subtelny karmelowy smak. Jeśli chcesz podkręcić jeszcze bardziej smak dżemu, dodaj do gotujących się truskawek skórkę z pomarańczy i kilka listków mięty. Po ugotowaniu dżem powinien odstawać przez kilka minut, zanim wlejesz go do słoików (zapobiegnie to rozwarstwianiu się dżemu w naczyniach). Zastanawiasz się, ile wyjdzie Ci słoików dżemu z 1 kg truskawek? Z około 1 kg truskawek można uzyskać średnio 3-4 słoiki dżemu, o pojemności 250 ml.
Jeśli chcesz, aby wszystkie te słoiki przetrwały do zimy, konieczne jest zachowanie wysokich standardów higieny. Słoiki i pokrywki przed napełnieniem dżemem wrzuć na kilka minut do wrzącej wody, a jeśli masz możliwość, wyparz je dokładnie, by były pozbawione wszelkich bakterii. To samo tyczy się też innych składników oraz sprzętu — muszą być czyste, aby uniknąć zanieczyszczeń.
Dżem truskawkowy i różne wariacje na ten temat
Stworzenie idealnego dżemu truskawkowego to sztuka, która łączy w sobie pasję do gotowania, miłość do sezonowych owoców oraz sporą dozę cierpliwości. Gotowanie dżemów to nie tylko tradycja, ale także sposób na zatrzymanie piękna lata w słoikach pełnych słodkiej przyjemności. Domowy dżem truskawkowy ugotowany z sercem może stać się główną gwiazdą wielu deserów oraz wytrawnych potraw. Jak udoskonalić klasykę i zrobić dżem z truskawek w bardziej współczesny, nieco zdrowszy sposób?
Jak się robi dżem z truskawek w wersji fit? Uwierz nam, że nie jest wcale takie trudne, jak może się wydawać, a efekty potrafią zaskoczyć! To, ile cukru zużywa się do dżemu z truskawek, może niektórych przysporzyć o zawrót głowy. Dla tych osób, które unikają nadmiaru cukru, możliwe jest zastosowanie zastępników, takich jak stewia, erytrytol czy ksylitol. Ilość używanej substancji zależy tak naprawdę od indywidualnych preferencji smakowych.
Zanim zamkniesz słoiki, warto dodać do dżemu z truskawek inne owoce sezonowe np. maliny i borówki, aby ożywić nieco jego smak. Dla odważnych polecamy połączenie truskawek z bazylią — taki dżem zachwyci swoim smakiem nawet najbardziej wyrafinowane kubki smakowe. Do gotującego się dżemu dodaj migdały, orzechy laskowe czy nasiona dyni, aby uzyskać ciekawą, chrupiącą teksturę, a jeśli nie przepadasz za słodzikami, możesz użyć do przepisu na dżem miód lub syrop klonowy zamiast cukru.
Przyrządzając domowy dżem, możesz napotkać na jeden z popularnych problemów, czyli jego ściemnienie. Dlaczego dżem z truskawek ciemnieje? Dżem truskawkowy może ciemnieć z kilku powodów. Wpływ na to ma czas gotowania, podczas którego dochodzi do nadmiernej karmelizacji cukru. Dżem może stracić swój kolor także poprzez kontakt z powietrzem podczas gotowania lub przechowywania. Aby uniknąć tego problemu, gotuj dżem tylko przez niezbędny czas i nie zapomnij dodać do niego kwasku z cytryny bądź innego cytrusa, który pomoże zachować świeżość i intensywny kolor dżemu.
Jeśli przyrządzasz dżemy po raz pierwszy, koniecznie odwróć je po ugotowaniu! Odwracanie słoików do góry dnem po napełnieniu ma na celu stworzenie dodatkowego zabezpieczenia przed ewentualnymi zanieczyszczeniami. Ile czasu trzymać słoiki do góry dnem? Słoiki najlepiej trzymać odwrócone do momentu całkowitego wystygnięcia dżemu, co zazwyczaj zajmuje ok. 12-24 godzin, a dopiero potem odwróć je i schowaj.
Zobacz wszystkie
przepisy
- Żeberka w miodzie i pomidorach
- Tartaletki ze szpinakiem
- Mus jabłkowy z cząstkami jabłek do szarlotki
- Sycące muffinki z kukurydzą i szynką
- Proste tortille z serem i pieczarkami
- Minibabeczki z rabarbarem i białą czekoladą
- Chlebki warzywne w trzech kolorach
- Lubelski napój żniwny z rabarbaru
- Chrupiące chlebki z siemieniem lnianym
- Prosta zupa z kaszą gryczaną
- Ciasteczka pistacjowe z białą czekoladą
- Koncentrat bulionu drobiowego
- Kurczak z ryżem w sosie słodko-kwaśnym
- Kabanosy w cieście francuskim
- GOFRY TRADYCYJNE
- Korzenne pancakes
- Domowe lody truskawkowo-rabarbarowe
- Bitki z szynki z dzika
- Bulion drobiowy
- Cukinia marynowana słodko-kwaśna
- Rolada z boczku z kolorowym pieprzem
- Bażant w limonkach
- Oliwa bazyliowa
- Wigilijne pierogi buraczane na słodko i słono
- Wegetariańskie knedle z wytrawnym farszem twarogowym
- Wegańskie hot dogi z soczewicy
- Kruche ciastka przez maszynkę
- Słodki chlebek skubany
- Deser à la mleczna kanapka
- Tatarskie manty z twarogiem i malinami
Dziękujemy za ocenę przepisu!
Twoja ocena pomoże nam wypromować najlepsze przepisy z Kuchni Lidla.
wróć do gotowania
Komentarze (0)