zobacz film Chałka orzechowa

Paweł Małecki

 • DRUKUJ
 • wyślij listę
  zakupów

Chcesz odkryć więcej przepisów? Odwiedź kanał Kuchnia Lidla na You Tube!

Przygotuj

 • sitko
 • piekarnik rozgrzany do temperatury 175°C z funkcją termoobiegu

KROK 1: Miksujemy orzechy

Uprażone orzechy laskowe wrzucamy do misy miksera. Dodajemy olej z orzechów włoskich. Miksujemy na gładką masę.

KROK 2: Przygotowujemy rozczyn

Do miski przesiewamy mąkę, robimy w niej zagłębienie. Drożdże dodajemy wraz z cukrem i cukrem wanilinowym do małej miseczki. Całość ucieramy aż do upłynnienia się drożdży. Mleko o temperaturze pokojowej dodajemy do drożdży. Mieszamy. Wlewamy w zagłębienie i delikatnie mieszamy z dwoma łyżkami mąki.

KROK 3: Wyrabiamy ciasto na chałkę

Miskę z rozczynem przykrywamy ściereczką i odstawiamy na 15-20 minut. Gdy rozczyn urośnie, dodajemy szczyptę soli. Białka oddzielamy od żółtek (białka możemy wykorzystać do innej potrawy). 2 żółtka oraz skórkę otartą z cytryny dodajemy do ciasta. Ciasto wyrabiamy. Gdy składniki się połączą, dodajemy zmiksowane orzechy. Nadal wyrabiamy ciasto, podsypując je mąką, aż do momentu, gdy zacznie odklejać się od rąk. Dno miski wysypujemy mąką, wykładamy ciasto, przykrywamy ściereczką i odstawiamy do wyrośnięcia. Ciasto musi podwoić swoją objętość.

KROK 4: Zaplatamy i pieczemy chałkę

Gdy ciasto wyrośnie, ponownie je zagniatamy. Dzielimy na 4 części i robimy z nich wałki – końce wałków rolujemy tak, aby były cieńsze niż środkowa część. Układamy 4 wałki obok siebie. Sklejamy wałki u góry i zaplatamy chałkę (wskazówki, jak to zrobić, znajdziecie w filmie; możecie też sprawdzić inne sposoby zaplatania tu). Gotową chałkę smarujemy białkiem i posypujemy posiekanymi orzechami laskowymi. Chałkę wstawiamy do piekarnika nagrzanego do 175°C z funkcją termoobiegu. Pieczemy 30-35 minut.

 • DRUKUJ
 • wyślij listę
  zakupów

Komentarze (2)

Avatar
 • DeadRaccoon DeadRaccoon
  506 dni temu
  suche drożdże czy świeże ?

  odpowiedz

 • KuchniaLidla KuchniaLidla
  504 dni temu
  W przepisie na chałkę orzechową używamy drożdży świeżych :)

Newsletter

Bądź na bieżąco z nowościami
Kuchni Lidla!