zobacz film Gazpacho z pomidorów malinowych

Karol Okrasa

  • DRUKUJ
  • wyślij listę
    zakupów

Chcesz odkryć więcej przepisów? Odwiedź kanał Kuchnia Lidla na You Tube!

Przygotuj

  • wysoki dzbanek
  • blender

 

Krok 1: Blendujemy składniki zupy

Z pokrojonych w ćwiartki pomidorów wycinamy gniazda nasienne. W dzbanku łączymy pomidory z octem, sosem i połową oliwy. Doprawiamy solą. Czosnek i chili kroimy w plasterki i dodajemy do zupy razem z siekaną bazylią oraz porwaną na mniejsze kawałki kajzerką. Całość blendujemy na gładką, jednolitą masę.

Blendując, dolewamy resztę oliwy, by zagęścić konsystencję zupy. Dodajemy kostki lodu i ponownie blendujemy.

Gotową zupę przelewamy do miseczek i przed podaniem skrapiamy oliwą.

Krok 2: Przygotowujemy dodatki

Pokrojone w kostkę skórki pomidorów z miąższem łączymy z posiekanym w plasterki czosnkiem. Doprawiamy octem i solą, przekładamy do miseczki.

Chili kroimy w plasterki, a szalotkę w piórka i podajemy w osobnych miseczkach. Kajzerkę kroimy w plastry i również podajemy z zupą.

  • DRUKUJ
  • wyślij listę
    zakupów

Komentarze (5)

Avatar
  • Podirytowany gość Podirytowany gość
    238 dni temu
    Bożeeeeeeeeeeeeeeee!!!!!!!!!!!!!!!!! Dlaczego we wszystkich przepisach nie jest napisane co to jest zna danie. Nie każdy zna każdą kuchnie świata. Tak trudno jest dorzucić jedno zdanie wyjaśniające. NIE POLECAM JEŚĆ z TEGO przepisu. OHYDNE CHOĆ nie spróbowałem

    odpowiedz

  • Gość Gość
    692 dni temu
    W przepisach z ogórkami i pomidorami "usuń gniazda nasienne" Nasiona zmieniają smak potrawy?

    odpowiedz

  • KuchniaLidla KuchniaLidla
    691 dni temu
    Drogi Gościu, gniazda nasienne ogórków mogą delikatnie zmienić smak potrawy, ponieważ zawierają w sobie goryczkę. Co do gniazd nasiennych pomidorów w tym przepisie usuwamy je, aby zadbać o gładką konsystencję zupy.
  • Marta Marta
    2024 dni temu
    Proszę o przepis na zupę ogórkowa.

    odpowiedz

  • KuchniaLidla KuchniaLidla
    2024 dni temu
    Marto, zobaczymy co da się zrobić! Śledź nasze przepisy! :)

Gazpacho – co to takiego?

Najprostsza odpowiedź na pytanie, co to jest gazpacho, brzmi – zupa na zimno. Ale z pewnością zupa niezwykła! To propozycja o śródziemnomorskim charakterze i prawdziwie andaluzyjskim temperamencie. O ile w pełni zasługuje na to, aby określać ją jako gazpacho hiszpańskim, o tyle warto wiedzieć, że możemy zawdzięczać ją Maurom. A według innych źródeł – Rzymianom! Warto tu wspomnieć, że zupa gazpacho to hiszpański chłodnik, który doczekał się wielu (czasami zaskakujących) wersji. Poniżej przedstawiamy oczywiście niektóre z nich!

Gazpacho – hiszpański chłodnik

Gazpacho hiszpańskie to wspaniały przykład zróżnicowania panującego w kuchni Półwyspu Iberyjskiego. Zresztą poszukując przepisu na gazpacho po hiszpańsku, z pewnością natrafisz na kilka innych propozycji wartych wypróbowania. Chłodnik gazpacho z okolic Cordoby od andaluzyjskiej receptury różni się dodatkiem szynki i jaja. Z kolei ajo blanco ze wschodniej części Andaluzji to gazpacho hiszpańskie pozbawione pomidorów (stąd jego jasna barwa), które swój charakterystyczny smak zawdzięcza głównie migdałom oraz czosnkowi.

Inna ciekawa opcja to chłodnik gazpacho na ciepło! Jeśli cenisz tego typu eksperymenty kulinarne, Twoje oczekiwania spełni cytrusowe gazpacho tostado, które wyróżnia obecność pomarańczy lub soku tego owocu.

Gazpacho – przepis

Jak wiesz, oryginalne gazpacho z pomidorów nawiązuje do tradycji kulinarnych Andaluzji. Nie jest to gazpacho na ciepło, lecz klasyczny hiszpański chłodnik o odświeżającym smaku i apetycznym zapachu. Co ważne, nasz przepis na gazpacho opiera się na wykorzystaniu słodkich pomidorów malinowych, które dominują w smaku potrawy. Ich wyjątkowa słodycz czyni ją prawdziwie wyjątkową. Możesz jednak sięgnąć także po inną odmianę pomidorów, gdy masz w tej kwestii określone preferencje. Popularnym wyborem są np. pomidory rzymskie.

Obecność w naszym przepisie na gazpacho papryczki chilli nadaje potrawie tak cennej zadziorności! Nie rezygnuj z niej, nawet kiedy obawiasz się pikantnych nut. Pomidory idealnie równoważą jej ostrość. Warto również podkreślić zasługę szalotki, czyli czosnku askalońskiego. Ten cenny dodatek z Bliskiego Wschodu doskonale wzbogaca recepturę o kolejne nieoczywiste niuanse.

Jak zrobić oryginalne gazpacho?   

Jak to często bywa w przypadku popularnych potraw, które doczekały się rozmaitych odmian lokalnych – nie sposób wskazać na pierwowzór. Z tego względu nie jesteśmy w stanie przedstawić oryginalnego przepisu na gazpacho. Niemniej – wiemy, że podpowiadając Ci, jak zrobić gazpacho zgodnie z naszymi poradami, sprawiamy, że poznajesz ten chłodnik od najlepszej strony. Prawdopodobnie też nabierzesz ochoty na więcej – nie tylko dokładkę, ale i na inne przepisy na gazpacho.

Wracając jednak do powyższego przepisu – zachodząc w głowę, jak zrobić gazpacho, musisz pamiętać, że przygotowuje się w dwóch etapach. Na pierwszym z nich zadbaj o odpowiednią konsystencję zupy. Tę osiągniesz, dokładnie blendując wymienione składniki i dodając odpowiednią ilość oliwy.

Na etapie drugim, czyli wtedy, gdy sięgasz po dodatki, uwzględnij walory wizualne potrawy. Pamiętać o tym, że zgodnie z przepisem plasterki chilli i piórka szalotki należy podać w osobnych miseczkach. Kajzerkę natomiast pokrój na równej wielkości części. Tak zyskasz pewność, że postępując w myśl przepisu na gazpacho, zapewnisz ucztę nie tylko dla zmysłów smaku i węchu, ale też oczu!

Gazpacho na zimno czy na ciepło?

Gazpacho na zimno, podawane wraz z kostkami lodu to strzał w dziesiątkę w upalne dni. Nic dziwnego! Gdy na zewnątrz panuje skwar, mało kto ma siły i ochotę na cięższy posiłek. A co, kiedy mimo to pociąga Cię raczej zupa gazpacho na ciepło? Nic nie stoi na przeszkodzie, aby przygotować ją w odpowiadającej Ci temperaturze. Wystarczysz, że z przepisu pozbędziesz się kostek lodu, które w tym przypadku okażą się już niepotrzebne, i przed podaniem podgrzejesz zupę w garnku. Jeśli w szczególności interesuje Cię to, jak zrobić gazpacho zupę na ciepło, przypominamy o wersji tej potrawy z założenia przeznaczonej do spożywania w nieco wyższej temperaturze. Mowa oczywiście o gazpacho tostado.

Ta zupa gazpacho na ciepło powstaje z połączenia papryki (2 sztuki), wody (1 litr), oliwy (200 ml), chleba (kilka kawałków – wedle uznania) oraz soku z jednej kwaśnej pomarańczy. Sprawdź, jak je przygotować:

  1. Zblenduj dwie ugotowane papryki.
  2. Do gotującego się litra wody dodaj przygotowane papryki, łyżeczkę suszonej papryki i oliwę.
  3. Całość dokładnie wymieszaj i posól.
  4. Zagotuj zupę. Po zagotowaniu wyłącz palnik.
  5. Dodaj do całości sok pomarańczowy z jednej kwaśnej pomarańczy. Wszystko wymieszaj. Jeśli nie masz kwaśnej pomarańczy, użyj zwykłej i dodaj do całości sok z połowy cytryny.
  6. Przygotuj kilka kromek chleba (zależy, ile porcji zupy gazpacho na ciepło planujesz)
  7. Umieść chrupiące pieczywo na dnie miseczek do zupy i zalej je pysznym daniem. Gotowe!

Zupa gazpacho na ciepło to z pewnością propozycja warta przetestowania w chłodniejsze miesiące. Dzięki niej natychmiast poczujesz smak słonecznej Hiszpanii – nawet w środku zimy! W pierwszej kolejności radzimy Ci jednak wypróbować przepis rekomendowany przez Kuchnię Lidla. Naszym zdaniem opisana zupa gazpacho na zimno to idealny początek przygody z chłodnikami w ogóle!

Newsletter

Bądź na bieżąco z nowościami
Kuchni Lidla!