zobacz film Ogórki małosolne

Karol Okrasa

  • DRUKUJ
  • wyślij listę
    zakupów

Chcesz odkryć więcej przepisów? Odwiedź kanał Kuchnia Lidla na You Tube!

Przygotuj

  • naczynie kamionkowe lub słoik

Krok 1: MOCZYMY OGÓRKI

Ogórki zalewamy zimną wodą w misce. Osobno do przegotowanej, lekko przestudzonej wody dodajemy gorczycę i sól.

Krok 2: UKŁADAMY SKŁADNIKI W KAMIONCE

Na dnie kamionki układamy koper, dodajemy pokrojony w cząstki korzeń chrzanu, połówki czosnku i liście porzeczki.

Ogórki odcedzamy i układamy na płasko w kamionce, przekładając je naprzemiennie wszystkimi dodatkami. Dopełniamy zalewą, a gdy ostygną, przykrywamy kamionkę i odstawiamy w chłodne miejsce na 2-3 dni.

  • DRUKUJ
  • wyślij listę
    zakupów

Komentarze (7)

Avatar
  • Ja Ja
    1544 dni temu
    Kiedyś mama wkładała liście dębu. Ja teraz jednocześnie: liście czarnej porzeczki, wiśni, winogron. Baldachy kopru koniecznie muszą pachnieć nektarem. Sól nie może być jodowana. Oczywiście docisnąć od góry by nic nie wypływało powyżej poziomu wody.

    odpowiedz

  • Gość Gość
    1944 dni temu
    Trochę niejasny ten przepis

    odpowiedz

  • KuchniaLidla KuchniaLidla
    1942 dni temu
    Czy coś możemy doprecyzować?
  • Ventas Ventas
    1984 dni temu
    Zupełnie jak przepis mojego taty :D Z tą różnicą, że on daje po liściu z wiśni i porzeczki oraz zamiast korzenia również liść chrzanu + zielony koperek.

    odpowiedz

  • KuchniaLidla KuchniaLidla
    1983 dni temu
    Liście wiśni i porzeczki - brzmi super!
  • Gość Gość
    2329 dni temu
    tradycyjny prosty i sprawdzony przepis na ogórki małosolne

    odpowiedz

  • Gość Gość
    2331 dni temu
    Karol, jaki seksowny głos...

    odpowiedz


Ogórki małosolne – przepis zgodny z tradycją

Ogórki małosolne to prawdziwy przysmak w Europie Środkowej i Wschodniej. Przygotowuje się je z ogórków gruntowych, które układa się w różnego rodzaju naczyniach. Tradycyjny wybór to beczka wykonana z twardego niesmolistego drewna, choć dobrze sprawdzają się także kamionkowe garnki i słoje. Przy czym obecnie przyrządza się je także w innych, nieco zaskakujących pojemnikach. O czym zresztą wspomnimy niebawem! Każdy, również nasz, przepis na ogórki małosolne zakłada dodanie do nich składników, które nadają im charakterystyczny smak. Zwykle jest to koper, korzeń chrzanu oraz ząbki czosnku.

Co ważne, należy odróżnić małosolne ogórki od klasycznych ogórków kiszonych. Otóż te pierwsze kisi się tylko przez kilka dni! Aby ogórek małosolny idealnie smakował, musi fermentować przez krótki czas, zazwyczaj to 2-4 dni. Powinien być chrupiący i lekko kwaskowaty. Musimy też krótko wyjaśnić, skąd w ogóle nazwa „małosolne”. Otóż odnosi się ona po prostu do niskiego poziomu soli w przepisie na małosolne ogórki w porównaniu do ogórków kiszonych. Wariant kiszony wymaga dłuższego czasu fermentacji i większej ilości soli. Z tego względu ogórki małosolne uważa się za lekką, orzeźwiającą przekąskę, idealną do letnich dań.

Kusi Cię ogórek małosolny? Kalorie nie powinny Cię odstraszać! Otóż jedna porcja ma zaledwie 55,9 kcal! Możesz więc zajadać się nimi do woli. Sprawdź, o czym pamiętać, korzystając z przepisu na małosolne według Karola Okrasy!

Jak się robi ogórki małosolne? Przygotowanie ogórków

Pierwszy krok w przepisie na ogórki małosolne to oczywiście wybór odpowiednich warzyw. Postaw na małe, twarde ogórki gruntowe – uznaje się je za najlepsze do kiszenia. Unikaj za to ogórków miękkich lub zbyt dużych, które bywają wodniste. Następnie dokładnie umyj warzywa pod bieżącą wodą, aby usunąć z nich wszelkie zabrudzenia. Jeśli masz czas, warto je wcześniej namoczyć. Dwie godziny spędzone w zimnej wodzie nadadzą ogórkom apetyczną chrupkość.

Ogórki małosolne – zalewa

Kolejny krok wpływający na smak ogórków małosolnych z przepisu Karola to zalewa. Zgodnie z podaną recepturą powinna zawierać koper, pokrojony w cząstki korzeń chrzanu, połówki czosnku i liście porzeczki. Właśnie te ostatnie są szczególnie interesujące. Czemu służy dodanie ich do zalewy? Czynią one ogórki jędrnymi i chrupkimi! Garbniki w nich zawarte spowalniają rozkład pektyn, co zapobiega mięknięciu ogórków podczas fermentacji. Co więcej, nadają im subtelny, przyjemny aromat. Liście porzeczki nie dominują nad smakiem ogórków, lecz dodają im głębi. Wykazują również delikatne właściwości antyseptyczne, które wspomagają proces fermentacji, a przy tym zapobiegają rozwojowi niepożądanych bakterii.

Przy czym trzeba zaznaczyć, że przepis na małosolne ogórki obędzie się bez liści porzeczki – nie przejmuj się, jeśli nie masz ich pod ręką! Możesz zastąpić je np. liśćmi dębu lub całkowicie je pominąć.

Jaką wodą zalewamy ogórki małosolne?

Przepis na ogórki małosolne zakłada zalanie ich zimną wodą. Z kolei przegotowaną, lekko przestudzoną wodę wykorzystaj do zalania gorczycy z solą. Musisz jednak wiedzieć, że niektóre przepis na małosolne zakładają zalanie ich gorącą wodą o temperaturze około 80-90°C. Przyspiesza ona proces fermentacji, dzięki czemu ogórki szybciej stają się gotowe do spożycia.

Ogórki małosolne w kamionce

Z biegiem czasu tradycja przygotowywania ogórków małosolnych utrwaliła się w polskiej kuchni. Do dziś to częsty dodatek do obiadu czy po prostu  samodzielna przekąska. W wielu domach proces kiszenia ogórków małosolnych odbywa się według starych, sprawdzonych przepisów, przekazywanych z pokolenia na pokolenie. W większości z nich pojawia się porada, aby kisić ogórki w kamionce. To rozwiązanie ma sporo zalet. O czym mowa?

  • Kamionka utrzymuje stabilną temperaturę, co jest kluczowe dla równomiernego procesu fermentacji. Chroni ogórki przed nagłymi zmianami temperatury, które mogą zakłócić kiszenie.
  • To tworzywo, które nie reaguje z kwasami powstającymi w trakcie fermentacji. Nie musisz więc obawiać się, że wpłynie na smak ogórków.
  • Kamionkowe naczynia chronią ogórki przed światłem, które mogłoby zaburzać fermentację oraz przyspieszać psucie się kiszonek.
  • Kamionka wpływa na zachowanie charakterystycznego smaku i aromatu ogórków małosolnych.

Szybkie ogórki małosolne – w worku

Wspomniane naczynia kamionkowe to tylko jedna z opcji, z których możesz skorzystać podczas kiszenia ogórków. Dobrze sprawdzi się też szklany słoik, który warto wybrać przy mniejszych porcjach. Szkło jest neutralne i nie wchodzi w reakcje z solanką. Dodatkowo słoiki pozwalają na obserwację procesu kiszenia. Świetnie spisują się także tradycyjne drewniane beczki używane do kiszenia ogórków w hurtowych ilościach. Drewno nadaje ogórkom specyficzny smak i aromat, ale trudniej je utrzymać je w czystości.

To jednak nie wszystko! Dość popularna, wygodna opcja to plastikowe pojemniki – koniecznie przeznaczone do kontaktu z żywnością. Wybierz takie z wysokiej jakości plastiku, który nie reaguje z kwasami powstającymi podczas fermentacji. Przy czym uwzględnij, że plastik może nieco zmieniać smak ogórków w porównaniu z kamionką czy szkłem.

Nie masz żadnego naczynia, które nadaje się do kiszenia ogórków? Bez obaw! Wykorzystaj po prostu worek strunowy lub foliowy worek na mrożonki. Ważne, żeby dobrze się zamykał i nie przeciekał! Woreczek wypełniony ogórkami z zalewą pozostaw w temperaturze pokojowej, najlepiej w cieniu lub na blacie kuchennym. Co kilka godzin możesz nim lekko potrząsnąć, żeby składniki dobrze się wymieszały. Już po około 24 godzinach ogórki będą gotowe do jedzenia. Jeśli wolisz bardziej ukiszone, możesz pozostawić je na dłużej – nawet do 48 godzin.

Jak widać, przepis na małosolne wcale nie jest skomplikowany! Z całą pewnością sobie z nim poradzisz, nawet jeśli podchodzisz do niego po raz pierwszy w życiu. Koniecznie zapoznaj się także z innymi przepisami z naszej kolekcji. Wśród nich znajdziesz choćby tradycyjny przepis na ogórki kiszone, a także inne dania z zielonych warzyw, jak sałatka z karmelizowanymi rzodkiewkami czy zielony chłodnik z awokado.

Dziękujemy za ocenę przepisu!

Twoja ocena pomoże nam wypromować najlepsze przepisy z Kuchni Lidla.

wróć do gotowania
kuchnialidla.pl

Newsletter

Bądź na bieżąco z nowościami
Kuchni Lidla!