Salami - przepisy i pomysły:
- [SELECT]
- trafność
- od najnowszych
- najwyżej oceniane
Pudełko kibica
Nieważne, jakiej drużynie kibicujesz, ten przepis Kingi jest dla Ciebie! Szybko i łatwo przygotujesz smaczną i pożywną przekąskę, która doskonale sprawdzi się podczas spotkań z przyjaciółmi czy rodziną. Wachlarz smaków kubełka wprawi każdego kibica w euforię!
Grillowana klasyczna kanapka tostowa z salami, serem i sałatą lodową
Ten przepis na kanapkę z grillowanym serem rozpocznie niebiańską przygodę, która będzie hołdem dla odległych, nieodkrytych granic. Każdy kęs przeniesie Cię do niezbadanych galaktyk, obiecując epicką, kosmiczną odyseję!
Pizza bąbelkowa
Pizza, jakiej jeszcze nie znacie, czyli bąbelkowa. Kulki ciasta nadziane serem brie, podpieczone i idealne do odrywania i jedzenia z ulubionym sosem. Wypróbujcie ten przepis podczas kolejnej imprezy!
Calzone
Calzone to jedno z włoskich, klasycznych dań, które zyskało międzynarodową sławę. Tę pyszną alternatywę dla klasycznej pizzy przepełnioną aromatycznym nadzieniem można z łatwością przygotować w zaciszu własnej kuchni. Odkryj z nami historię tego wyjątkowego dania!
New York pizza – przepis na pizzę w stylu nowojorskim
Chociaż za światową stolicę pizzy uważa się Włochy, to także w USA cieszy się ona ogromną popularnością, zwłaszcza ta w stylu nowojorskim. Chrupiące ciasto z miękkim środkiem, aromatycznym sosem, dużą ilością sera i tłustym pepperoni to klasyka. Jak zrobić tę znaną ze srebrnego ekranu pyszną pizzę? Poznaj nasz sposób na pizzę w stylu nowojorskim!
Chlebek puccia z salami i sałatką z bazylii
Wszyscy lubimy i znamy kanapki na ciepło, ale puccia wyróżnia się wśród nich wyjątkowym smakiem. Salami, burrata i sałatka z bazylii zamknięte między chrupiącymi kawałkami chlebka w stylu włoskim to wspaniała kompozycja na śniadanie lub lunch!
Pizza marchewkowa
Klasyczna pizza z salami na wyjątkowym spodzie z tartą marchewką! To świetny pomysł na wyjątkowy obiad, który nawet najmłodszych zachęci do zjedzenia dodatkowej porcji warzyw.
Farinata z cukinią i włoskimi wędlinami
Klasyczny placek z ciecierzycy w stylu kuchni włoskiej, czyli farinata! Podana z cukinią, parmeńską szynką i salami będzie idealną przekąską na każde spotkanie ze znajomymi lub rodziną.
Pasta frittata, czyli frittata z makaronu z serami i salami
Wypróbuj przepis Kingi na nietypową wersję frittaty! Makaron, różne rodzaje serów i salami — to wszystko łączy się w smakowitą zapiekankę, której musisz spróbować.
Chrupiące ziemniaczki z serem i salami
Uwielbiasz ziemniaki w każdej postaci? Wypróbuj przepis Kingi na pieczone ziemniaki z salami i parmezanem! Idealne na obiad lub spotkanie ze znajomymi.
Świąteczny talerz obfitości
Talerz aromatycznych przekąsek o wyjątkowym smaku, który urozmaici niejedne święta i sprawi, że stół ze śniadaniem wielkanocnym będzie się przepięknie prezentował. Spróbuj go skomponować i zaskocz najbliższych!
Croque madame
Pyszna kanapka inspirowana klasyką kuchni francuskiej. Dzięki dodatkowi aromatycznego sera munster i salami na pewno stanie się jednym z ulubionych dań śniadaniowych.
Czy salami jest zdrowe?
Salami, długo dojrzewająca kiełbasa, postrzegane jest jako wędlina z wysokiej półki. U podłoża tej opinii leży przekonanie o wyjątkowym – czasochłonnym i skomplikowanym, choć bliskim naturalnemu – procesie produkcji, który ma decydujące znaczenie dla jakości i trwałości wędliny. To dobre jakościowo mięso, jak wiele produktów tego rodzaju, zawiera w swym składzie witaminy oraz minerały, które są cennymi składnikami odżywczymi dla naszego organizmu. Jednocześnie salami jest też źródłem soli, cholesterolu i tłuszczów nasyconych, dlatego powinniśmy delektować się jego smakiem tylko okazjonalnie.
Z czego jest salami?
Salami to rodzaj długo dojrzewającej suchej kiełbasy, która w swoim składzie zawiera dodatki w postaci drobnych kawałków słoniny oraz mieszanki przypraw. Pierwotnie, w jej rodzimym kraju, czyli we Włoszech, produkowano ją m.in. z mięsa oślego. Aktualnie oślinę wykorzystuje się już rzadko, używa się jej jedynie do produkcji słynnego salame di asino. W Polsce częściej natomiast stosuje się wieprzowinę, wołowinę czy drób. Zdarza się też, że salami zawiera dziczyznę lub baraninę.
Ile kalorii ma salami?
Salami to sycąca kiełbasa, zaspokajająca apetyt na długo i charakteryzująca się dużą zawartością białka. Jednocześnie zawiera też sporo tłuszczów nasyconych, co czyni z niej produkt dość kaloryczny. W 100 g znajduje się bowiem, w zależności od rodzaju mięsa, z którego zostało salami wyprodukowane, od 300 do 425 kcal. Z tego też względu salami powinno spożywać się z umiarem.
Jakie witaminy ma salami?
Salami, składające się z mięsa wieprzowo-wołowego, zawiera przede wszystkim witaminy z grupy B, tj. witaminę B12 oraz niacynę. Składniki te wpływają korzystnie na pracę układu nerwowego oraz stan skóry. Ponadto ten gatunek wędliny zawiera minerały – potas, cynk, fosfor.
Jak smakuje salami?
Salami ma charakterystyczny biały nalot oraz specyficzny lekko kwaskowy, ale przede wszystkim słony smak i aromat zbliżony do kardamonu. W zależności od rodzaju zostaje on przełamany wyczuwalną nutą czosnku, papryki lub pieprzu czarnego albo zielonego. To wszystko sprawia, że całość stanowi dość pikantną kompozycję.
Jak jeść salami?
Długo dojrzewającą kiełbasę salami, którą w rzeczywistości wykorzystuje się jako wędlinę, można jeść przede wszystkim na surowo, pokrojoną w plasterki. W takiej postaci najczęściej i najchętniej ją spożywamy. Nie trzeba więc poddawać jej żadnej obróbce termicznej, ponieważ swój smak i aromat zyskuje dzięki specyficznemu procesowi produkcji.
Jak podawać salami?
Jeśli tylko mamy ochotę na kuchenne eksperymenty z udziałem salami, to zacznijmy przede wszystkim od sałatek. Doskonałym pomysłem na szybką przekąskę wzbogaconą pysznymi dodatkami będą również kanapki i zapiekane bagietki. Jak jednak na włoską kiełbasę przystało, salami nie może zabraknąć w typowych daniach tej kuchni, a więc w pizzy z mozzarellą, serem gouda, cukinią oraz bazylią czy też makaronowej wersji tej potrawy. Salami równie dobrze nadaje się do wykorzystania we francuskich przysmakach. Idealnie współgrać będzie zatem podawane ze szpinakiem w klasycznym francuskim wypieku quiche.
Jak przechowywać salami?
Salami, godne swojej nazwy, nie powinno zawierać w swoim składzie więcej niż 35% wody. Przy zachowaniu takich proporcji salami w całości możemy przechowywać w lodówce na środkowej półce nawet do miesiąca. Optymalna temperatura to 3-7°C. Jeśli jednak kupimy salami pokrojone w plasterki, to w lodówce możemy je przechowywać ok. 5 dni.
Salami, podawane na zimno czy na gorąco jako dodatek do wielu potraw, może okazać się głównym punktem imprezowego menu. W polskiej kuchni długo dojrzewająca kiełbasa jest bowiem popularna, ale rzadziej wykorzystywana niż inne odmiany kiełbasy, a to ze względu na swą cenę. Cóż, jakość zawsze jest w cenie. Warto więc czasem się na nią skusić.