Calzone
  • DRUKUJ
  • wyślij listę
    zakupów

Chcesz odkryć więcej przepisów? Odwiedź kanał Kuchnia Lidla na You Tube!

PRZYGOTUJ:

  • dużą miskę
  • małą miskę
  • wałek
  • deskę do krojenia
  • nóż
  • blachę do pieczenia (może być także kamień do pizzy)
  • praskę do czosnku

PRZYGOTUJ WCZEŚNIEJ:

Rozgrzej piekarnik do temperatury 220 stopni C. Podgrzej wodę.

SPOSÓB PRZYGOTOWANIA:

CIASTO:

KROK 1: ŁĄCZYMY SKŁADNIKI

Do dużej miski wsyp sól, drożdże (wybierz te suche) i mąkę, a następnie dodaj wodę (powinna być ciepła, ale nie gorąca) i zacznij wyrabiać. Proces powinien trwać ok. 5 minut.

KROK 2: DODAJEMY OLIWĘ

Gdy ciasto zacznie robić się bardziej elastyczne i gładkie, dodaj oliwę z oliwek. Wyrabiaj przez kolejne 10 minut, a potem odstaw do wyrośnięcia w ciepłe miejsce na 2,5 godziny.

NADZIENIE:

KROK 1: DODAJEMY SKŁADNIKI

Do małej miseczki dodaj ricottę. Na desce pokrój mozzarellę w drobną kostkę i także dodaj ją do miseczki. Dodaj także oliwę i salami. Wymieszaj.

KROK 2: DODAJEMY PASSATĘ

Do miseczki wlej passatę i przypraw ją. Czosnek obierz i  przeciśnij przez praskę prosto do miseczki. Całość wymieszaj i odłóż na bok.

KROK 3: ROZWAŁKOWUJEMY CIASTO

Wyrośnięte ciasto rozwałkuj i podziel na 4 części. Każdą z nich rozwałkuj na cienki, okrągły placek o średnicy ok. 20 cm (możesz pomóc sobie nożem).

KROK 4: NADZIEWAMY CIASTO

W środku każdego okręgu ułóż porcję nadzienia, pozostawiając wolne brzegi. Na każdym placku powinno znaleźć się ok. 95 g nadzienia.

KROK 5: FORMUJEMY CALZONE

Złóż okrąg na pół, tak aby utworzyć kształt półksiężyca. Zalep także brzegi, by nadzienie nie wypłynęło ze środka.

KROK 6: PIECZEMY CALZONE

Umieść po 2 calzone na blaszce lub kamieniu i wsadź do pieca. Calzone powinno piec się przez 15 minut. Powtórz czynność z drugą partią calzone.

KROK 7: SERWUJEMY CALZONE

Przełóż porcje na talerze i podaj bliskim z dodatkiem oliwy z oliwek lub ulubionego sosu.

  • DRUKUJ
  • wyślij listę
    zakupów

Komentarze (0)

Avatar

Calzone

W Polsce – kraju, w którym pizza jest uwielbiana i pieczona na potęgę – chyba każdy słyszał o calzone. To nic innego jak krewniak pizzy, który przypomina pakunek pełen sekretów. A właściwie pyszności. Wyobraź sobie dwa połączone ze sobą półokrągłe płaty ciasta, które razem tworzą coś absolutnie niezwykłego i fascynującego. To jak włoski twist na tradycyjny pieróg! Te słowa idealnie oddają esencję tej smakowitej propozycji, w której nadzienie, bogate i pokryte gęstym sosem pomidorowym, czaruje z każdego kąta. Calzone i pizza, choć są jak kulinarne bliźniaki, to jednak tak bardzo różnią się od siebie! Oba te dania, pochodzące ze słonecznych Włoch i wykonane ze świeżych składników, sprawiają, że włoska kuchnia jest tak bardzo ceniona na świecie. Ale o ile składniki mogą być podobne, o tyle różnica w podaniu i formie jest znacząca, szczególnie jeśli chodzi o ciasto. Pizza króluje dzięki swojemu chrupiącemu, cienkiemu spodowi, natomiast calzone zachwyca bogatym, ale delikatnym ciastem drożdżowym, które z elegancją skrywa w sobie całe bogactwo smaków. To ta subtelna różnica w ciastach otwiera przed nami drzwi do ekscytującego świata włoskich delicji. Chcesz poznać przepis na idealne włoskie calzone? W takim razie koniecznie przygotuj je razem z nami! To ciasto i nadzienie nie pozostawi obojętnym nikogo.

Co to jest calzone? Historia pieroga drożdżowego

Czy wiesz, że calzone, to nie tylko "włoski pieróg", ale prawdziwa rewolucja w świecie kulinariów? Pochodzące z Włoch słowo "calzone" znaczy "portfel", a to danie to coś znacznie więcej niż zwykła pizza złożona na pół. Calzone… co to takiego? narodziło się nie z kulinarnego geniuszu, a… przypadkiem (jak to często w kuchni bywa). Piekarzowi, który przygotowywał pizzę, przypadkowo ciasto złożyło się na pół! Niejeden szef krzyknąłby „mamma mia!”, ale ten piekarz zachował zimną krew i poszedł za ciosem, tworząc zapieczoną pizzę w kształcie wielkiego pieroga. Wyobraź sobie: klasyczne ciasto pizzowe, delikatnie składane, tworzące kuszący półksiężyc, pieczone na złoto, aż do chrupiącej doskonałości. A to wszystko podane z bogatym, aromatycznym sosem pomidorowym, który tworzy z nadzieniem idealną harmonię smaków. Ach, rozmarzyliśmy się.

Obecnie calzone – pieróg drożdżowy z nadzieniem – to nie tylko symbol włoskiej kreatywności i umiejętności tworzenia dań z prostych składników. Jest również gwiazdą, która zdobywa serca wielu osób na całym świecie. Przykładem mogą być…Argentyńczycy. Włosi, którzy z początkiem XX wieku emigrowali do Argentyny, zabrali ze sobą ten przysmak. I rozkochali w nim Argentyńczyków. Jego fenomenalna popularność dowodzi, że nawet z prostych składników można stworzyć coś wyjątkowego, co będzie zachwycać smakoszy na całej kuli ziemskiej. No dobrze, wiesz już, co to calzone i skąd pochodzi ten prosty, choć finezyjnie wyglądający przysmak. Teraz czas dowiedzieć się, jak zrobić calzone, by zachwycić swoich gości i domowników.

Jak zrobić calzone? Czy to tylko złożona na pół pizza?

Odkryj tajemnice calzone – nie jest to zwyczajna złożona pizza, ale prawdziwe dzieło sztuki prosto z serca włoskiej kulinarnej tradycji! Wyobraź sobie świeże, elastyczne ciasto, delikatnie otulające nadzienie pełne rozpływającej się w ustach mozzarelli, aromatycznej kiełbasy salami i soczystych pomidorów. Ale to dopiero początek! Jak zrobić calzone? Ten przysmak zaprasza do kulinarnych eksperymentów – mieszaj, dopasowuj, twórz swoje niepowtarzalne smakowe arcydzieła. Dzięki swojej poręcznej formie, calzone jest idealnym wyborem na pyszny posiłek „na wynos” – do zjedzenia na łonie natury. Ale prawdziwa magia tkwi w świeżości składników i tradycyjnej metodzie pieczenia, która obiecuje chrupiącą skórkę i niezapomniane wrażenia smakowe. Niezależnie od tego, czy jesteś miłośnikiem klasycznych włoskich smaków, czy łowcą kulinarnych nowości – calzone to smakowita przygoda, która czeka, by Cię zachwycić!

Czego potrzebujesz, aby przygotować idealne calzone? Jak zrobić ten włoski przysmak? Tu istotne jest wszystko, choć warto przyjrzeć się najpierw ciastu. Czy wiesz, co sprawia, że ciasto na calzone jest tak wyjątkowe w porównaniu do ciasta na pizzę? To wszystko sprowadza się do kunsztu przygotowania i tajemnicy proporcji! Tradycyjne, neapolitańskie ciasto na pizzę zachwyca swoją cienkością, elastycznością i delikatnym chrupaniem po upieczeniu, co doskonale podkreśla smaki dodatków. Ale calzone? O, to zupełnie inna historia. Przygotowane z myślą o byciu solidniejszym bohaterem kulinarnym, ciasto na calzone jest grubsze i bardziej wytrzymałe, gotowe przygarnąć do swojego wnętrza bogactwo smaków – ser, mięso, warzywa i sosy. Kiedy składniki te oddają wilgoć i ciepło w trakcie pieczenia, ciasto na calzone musi stawić czoła wyzwaniu i utrzymać ich ciężar, zachowując przy tym idealną strukturę i smak. Dlatego niezwykle ważne jest wyważenie proporcji, a także zadbanie o to, by środek był bogaty, ale niezbyt ciężki. Podobnie jest z naszymi polskimi pierogami!

Włoskie smaki w domu – perfekcyjny przepis na calzone!

Czas zrobić idealne calzone. Przepis, który u nas znajdziesz, najlepiej Ci udowodni, że to niezwykle proste danie. Wymaga jednak czasu, dlatego uzbrój się w cierpliwość! Domowe calzone będzie gotowe dopiero po czterech godzinach! To długo, prawda? Wszystko ze względu na ciasto, które potrzebuje czasu, by urosnąć. Nie staraj się jednak przyspieszać tego procesu, by tradycyjne calzone wyszło idealnie. Przepis na calzone zaczyna się od przygotowania ciasta. Następnie musisz skupić się na farszu, który przygotujesz podczas oczekiwania na wyrośnięcie ciasta. Proste! A teraz zabierzmy się do pracy.

Calzone – przepis na ciasto, które zawsze się uda

By zrobić idealne calzone, przepis na ciasto będzie kluczowy. Na szczęście pomożemy Ci we wszystkim, od podstaw. Ciasto calzone jest grubsze, bardzo jędrne i łatwe do zlepiania. Wszystko po to, by wyszedł z niego idealny pieróg. Ciasto na calzone, jak już wspomnieliśmy, wymaga kilku godzin wzrastania. Jednak to bardzo istotny proces, którego nie warto przyspieszać. Naprawdę warto. Na to, jak będzie wyglądać Twoje calzone, ciasto ma ogromny wpływ. Do stworzenia idealnego ciasta na cztery porcje calzone potrzebujesz pół kilograma włoskiej mąki typu 00. To mąka o wysokim stopniu zmielenia. Dodaj do niej szczyptę soli oraz suche drożdże, a następnie 300 mililitrów ciepłej wody. Powinna być ciepła, nie zaś gorąca, by nie zabić drożdży i umożliwić im namnażanie się. Wyrabiaj ciasto tak długo, aż zacznie odchodzić od ręki. To potrwa około 5 minut. Następnie dodaj odrobinę oliwy z oliwek i znów wyrabiaj. Tym razem trochę dłużej, bo 10 minut. Gdy ciasto będzie jędrne, możesz odstawić je do wyrośnięcia w ciepłe miejsce. Będzie to trwało aż dwie i pół godziny! Cierpliwości.

Nadzienie na calzone, któremu nie sposób się oprzeć

Nadzienie na calzone może być bardzo różne. Od wyłącznie mięsnego przez serowe, warzywne czy też naprawdę egzotyczne. My postanowiliśmy, że farsz do calzone odda prawdziwy włoski charakter tego dania. Znajdziesz w nim zarówno sery – mozzarellę i ser ricotta – jak i kiełbasę salami, czosnek i oczywiście pomidorową passatę, którą trzeba wzbogacić o suszone oregano i pieprz. Pięknem calzone jest to, że farsz nie musi wyglądać idealnie. Wystarczy wymieszać w misce wszystkie składniki, a gdy przyjdzie pora, nadziać nimi ciasto. To idealne rozwiązanie dla kucharzy, którym estetyka dania wychodzi gorzej, niż smak. Czy to czas na lepienie calzone? Farsz jest gotowy, w takim razie zajmij się ciastem. Rozwałkuj je i podziel na 4 części. Każdą z nich następnie znów rozwałkuj na placek. Na samym jego środku ułóż porcję nadzienia i pozostaw brzegi wolne, by łatwo je połączyć. Złóż ciasto na pół, by tworzyło półksiężyc i zacznij zlepiać boki. To ważne, by farsz nie wypłynął. Tak przygotowane calzone piecz na kamieniu lub blaszce przez 15 minut w piekarniku rozgrzanym do 220 stopni.

Calzone podawaj z ulubionym sosem pomidorowym, oliwą z oliwek bądź zajadaj zupełnie bez niczego. Po rozkrojeniu poznasz prawdziwą magię tego pysznego włoskiego dania.

Newsletter

Bądź na bieżąco z nowościami
Kuchni Lidla!