Szparagi - przepisy i pomysły:

Filtry

Trudność

Czas

Diety specjalne

Autor dania

Gotowe
Kategorie Filtry
1 2 3 4 5 6 »
<p>Znane były już w starożytności, o czym świadczy fakt, że zdobiły egipskie sarkofagi. Największe uznanie i popularność w europejskiej kuchni zdobyły dopiero w średniowieczu. Zar&oacute;wno Polakom, jak i innym nacjom zamieszkującym Stary Kontynent nie zależało na ich uprawianiu i wykorzystaniu w kuchni. Dziś można by rzec za cesarzem Oktawianem Augustem: &bdquo;Zr&oacute;b to, zanim ugotują się szparagi&quot;, czyli jak najszybciej.</p>

Czy szparagi są zdrowe?

Szparagi to warzywa, na które sezon trwa bardzo krótko, bo tylko od połowy kwietnia do połowy lipca. To wielka szkoda, biorąc pod uwagę fakt, że mają one bardzo korzystny wpływ na funkcjonowanie naszego organizmu. Każdy, kto ceni produkty bogate w składniki odżywcze, powinien koniecznie włączyć do swojej diety szparagi.

Dlaczego szparagi są zdrowe?

Szparagi mają liczne właściwości wspomagające leczenie. Dzięki zawartości asparaginy są pomocne w obniżaniu ciśnienia, a tym samym w zapobieganiu chorobom układu krążenia. Ponadto wykazują działanie moczopędne. Wielu ucieszy również fakt, że zielona odmiana szparagów jest zasobna w przeciwutleniacze, co oznacza, że warzywa te pomagają opóźnić proces starzenia się skóry.

Jakie witaminy zawierają szparagi?

Szparagi są bogate w witaminy, np. A, E i K, a w szczególności znane są ze sporej zawartości kwasu foliowego, tak istotnego dla kobiet w ciąży.

Ile kalorii mają szparagi?

Mocną stroną szparagów jest ich niskokaloryczność. W 100 g tych warzyw znajduje się zaledwie 20 kcal, co czyni je idealnym elementem odżywczym diety. W szczególności polecane są osobom będącym na diecie odchudzającej. Nie dość, że zawierają mało kalorii, to na dodatek są lekkostrawne i bogate w błonnik, który usprawnia procesy trawienne.

Jak obrać szparagi?

Obieranie szparagów nie należy do łatwych i przyjemnych. Choć niektórzy utrzymują, że zielonej odmiany tych warzyw nie warto obierać, to jednak polecamy spróbować i przekonać się, że obrane są smaczniejsze. Bez względu na kolor szparagów warto kierować się kilkoma prostymi zasadami, które naprawdę pomogą wam szybko i sprawnie obrać szparagi. Przede wszystkim szparagów nie kładziemy na desce. Najlepiej oprzeć je o jakiś przedmiot kuchenny, np. miskę. Następnie obracamy każdy z nich i obieraczką do warzyw dokładnie obieramy. Pamiętajmy, żeby nigdy nie obierać całego szparaga. Zawsze zostawiamy główkę o długości 5-6 cm. Ważne też, aby po obraniu na całej długości zachować podobną średnicę, co znacznie skróci czas gotowania.

Jak przyrządzić szparagi?

Szparagi przyrządzamy głównie w postaci gotowanej, ale w sezonie grillowym można pokusić się także o ich usmażenie. W polskiej kuchni najczęściej jadamy je jako dodatek do dań głównych , zapominając często, że mogą stanowić jeden z głównych składników obiadu czy kolacji, na przykład w naleśnikach. Równie dobrze sprawdzą się w potrawach inspirowanych kuchnią włoską czy francuską. Jeszcze lepiej, jeśli występują w roli głównej, np. w zupach. Szparagi znakomicie nadają się też na różnego rodzaju przystawki i przekąski, które możemy podać, podejmując gości.

Jak gotować szparagi?

Szparagi najwygodniej gotować w wysokim i wąskim garnku z pokrywką, który zapewni im ułożenie w pionie. Jeśli takim akurat nie dysponujemy, to szparagi można też gotować w pozycji poziomej, na leżąco. Wtedy nie musimy ich nawet przykrywać. Garnek wypełniamy wodą i dodajemy szczyptę soli oraz cukru, opcjonalnie niewielką ilość masła. Szparagi gotujemy na średnim ogniu.

Ile gotować szparagi?

Czas gotowania szparagów jest uzależniony od ich odmiany oraz grubości. Zielone ugotujemy w 10 minut, licząc od momentu zagotowania wody z warzywami. Białe trzeba gotować nieco dłużej, bo ok. 15, czasem nawet 20 minut. Im grubsze szparagi, tym więcej czasu powinny spędzić we wrzątku. Należy uważać, aby ich nie rozgotować, dlatego warto co jakiś czas sprawdzać miękkość łodyg, najprościej za pomocą widelca.

Krótko, ale łatwo dostępne szparagi mogą stanowić ciekawe urozmaicenie naszego menu. Szkoda tylko, że mimo swych niepodważalnych walorów smakowych i odżywczych nadal rzadko goszczą na naszych stołach. Starajmy się, aby w pełni wykorzystać sezon szparagowy, bo naprawdę warto!

Newsletter

Bądź na bieżąco z nowościami
Kuchni Lidla!