Szparagi - przepisy i pomysły:
- [SELECT]
- trafność
- od najnowszych
- najwyżej oceniane
Wyczesana pinsa z grilla według Nieuczesanej
Włoska kuchnia z polskiego grilla? Czemu nie! Nieuczesana proponuje przepis, który wprawi Twoje kubki smakowe w osłupienie. Uwaga, będzie chrupiąco!
Kanapka z pieczonym jajkiem i szparagami
Pyszna kanapka z nietypowym pieczonym jajkiem w chmurce, delikatnymi szparagami i kremowym awokado. Przygotuj ją i zaskocz bliskich nowym pomysłem na wiosenne śniadanie!
Omlet ze szparagami i z fasolką edamame
Pyszny omlet pełen zielonych warzyw i ziół to świetny pomysł na śniadanie. Koniecznie wypróbuj najnowszy przepis Kingi na dobry dzień!
Pieczone szparagi à la caprese
Szukasz przepisu na błyskawiczny, wiosenny obiad? Już nie musisz! Te pieczone szparagi, podane z pomidorkami, mozzarellą mini i świeżą bazylią to danie idealne.
Bowl z kurczakiem, cytrynowym ryżem i warzywami
Delikatne mięso z piersi kurczaka smakuje doskonale w świeżym połączeniu z cytrynowo-czosnkowym ryżem i zielonymi warzywami. Grilluj składniki, łącz wiosenne smaki i stwórz bowl idealny na lekki obiad!
Hummus bowl
Miseczka mocy wypełniona świeżymi warzywami, kaszą i delikatnym domowym hummusem to świetny pomysł na śniadanie, lunch lub kolację. Wykorzystaj przepis Karola, by odtworzyć tę pyszną kompozycję!
Szparagi z szynką parmeńską
Grillowane szparagi z szynką parmeńską i przyprawami to przepis na udane grillowanie. Wypróbuj prosty i szybki przepis Karola!
Gniazdka z bułek ze szparagami i jajkiem
Idealne połączenie smaków i składników, czyli gniazdka z pełnoziarnistych bułek wypełnione szparagowym farszem i zapiekane z jajkiem. Idealne na śniadanie, lunch i kolację. Spróbuj!
Krem z białych szparagów i pora
Białe szparagi, ziemniaki i por łączą się w delikatnym jak chmurka kremie. Ta wiosenna zupa wg przepisu Kingi otwiera sezon na wyjątkowe pyszności!
Zielone szparagi z burratą
Otwórz wiosenny sezon w kuchni z przepisem Kingi! Zielone szparagi podane z burratą i kruszonką z pieczywa to prosty i szybki sposób na lunch lub dodatek do obiadu.
Zupa z zielonych szparagów z kiełkami i twarogiem
W tej zupie wędzony twaróg doskonale podkreśla delikatny smak zielonych szparagów. Niech talerze wypełni wiosna dzięki przepisowi Kingi na szparagowy krem z białym serem i kiełkami!
Zupa z zielonych szparagów z ziemniaczaną słomą
Aksamitny krem z zielonych szparagów podany z zaskakującym dodatkiem: ziemniaczaną słomą! Wypróbuj przepis Kingi i spraw, by na wiosennym stole znalazło się miejsce dla tej wyjątkowej zupy.
Czy szparagi są zdrowe?
Szparagi to warzywa, na które sezon trwa bardzo krótko, bo tylko od połowy kwietnia do połowy lipca. To wielka szkoda, biorąc pod uwagę fakt, że mają one bardzo korzystny wpływ na funkcjonowanie naszego organizmu. Każdy, kto ceni produkty bogate w składniki odżywcze, powinien koniecznie włączyć do swojej diety szparagi.
Dlaczego szparagi są zdrowe?
Szparagi mają liczne właściwości wspomagające leczenie. Dzięki zawartości asparaginy są pomocne w obniżaniu ciśnienia, a tym samym w zapobieganiu chorobom układu krążenia. Ponadto wykazują działanie moczopędne. Wielu ucieszy również fakt, że zielona odmiana szparagów jest zasobna w przeciwutleniacze, co oznacza, że warzywa te pomagają opóźnić proces starzenia się skóry.
Jakie witaminy zawierają szparagi?
Szparagi są bogate w witaminy, np. A, E i K, a w szczególności znane są ze sporej zawartości kwasu foliowego, tak istotnego dla kobiet w ciąży.
Ile kalorii mają szparagi?
Mocną stroną szparagów jest ich niskokaloryczność. W 100 g tych warzyw znajduje się zaledwie 20 kcal, co czyni je idealnym elementem odżywczym diety. W szczególności polecane są osobom będącym na diecie odchudzającej. Nie dość, że zawierają mało kalorii, to na dodatek są lekkostrawne i bogate w błonnik, który usprawnia procesy trawienne.
Jak obrać szparagi?
Obieranie szparagów nie należy do łatwych i przyjemnych. Choć niektórzy utrzymują, że zielonej odmiany tych warzyw nie warto obierać, to jednak polecamy spróbować i przekonać się, że obrane są smaczniejsze. Bez względu na kolor szparagów warto kierować się kilkoma prostymi zasadami, które naprawdę pomogą wam szybko i sprawnie obrać szparagi. Przede wszystkim szparagów nie kładziemy na desce. Najlepiej oprzeć je o jakiś przedmiot kuchenny, np. miskę. Następnie obracamy każdy z nich i obieraczką do warzyw dokładnie obieramy. Pamiętajmy, żeby nigdy nie obierać całego szparaga. Zawsze zostawiamy główkę o długości 5-6 cm. Ważne też, aby po obraniu na całej długości zachować podobną średnicę, co znacznie skróci czas gotowania.
Jak przyrządzić szparagi?
Szparagi przyrządzamy głównie w postaci gotowanej, ale w sezonie grillowym można pokusić się także o ich usmażenie. W polskiej kuchni najczęściej jadamy je jako dodatek do dań głównych , zapominając często, że mogą stanowić jeden z głównych składników obiadu czy kolacji, na przykład w naleśnikach. Równie dobrze sprawdzą się w potrawach inspirowanych kuchnią włoską czy francuską. Jeszcze lepiej, jeśli występują w roli głównej, np. w zupach. Szparagi znakomicie nadają się też na różnego rodzaju przystawki i przekąski, które możemy podać, podejmując gości.
Jak gotować szparagi?
Szparagi najwygodniej gotować w wysokim i wąskim garnku z pokrywką, który zapewni im ułożenie w pionie. Jeśli takim akurat nie dysponujemy, to szparagi można też gotować w pozycji poziomej, na leżąco. Wtedy nie musimy ich nawet przykrywać. Garnek wypełniamy wodą i dodajemy szczyptę soli oraz cukru, opcjonalnie niewielką ilość masła. Szparagi gotujemy na średnim ogniu.
Ile gotować szparagi?
Czas gotowania szparagów jest uzależniony od ich odmiany oraz grubości. Zielone ugotujemy w 10 minut, licząc od momentu zagotowania wody z warzywami. Białe trzeba gotować nieco dłużej, bo ok. 15, czasem nawet 20 minut. Im grubsze szparagi, tym więcej czasu powinny spędzić we wrzątku. Należy uważać, aby ich nie rozgotować, dlatego warto co jakiś czas sprawdzać miękkość łodyg, najprościej za pomocą widelca.
Krótko, ale łatwo dostępne szparagi mogą stanowić ciekawe urozmaicenie naszego menu. Szkoda tylko, że mimo swych niepodważalnych walorów smakowych i odżywczych nadal rzadko goszczą na naszych stołach. Starajmy się, aby w pełni wykorzystać sezon szparagowy, bo naprawdę warto!