Chcesz odkryć więcej przepisów? Odwiedź kanał Kuchnia Lidla na You Tube!
Przygotuj:
- szynkowar
- foliowe worki do szynkowaru
- tłuczek do ziemniaków
- blender ręczny
- wysoki garnek
- materiałową ściereczkę
Sposób przygotowania:
Krok 1: PRZYGOTOWUJEMY MUS Z KURCZAKA
Pierś kurczaka kroimy na mniejsze kawałki i przekładamy do naczynia blendera. Dodajemy sól i biały pieprz. Dokładnie miksujemy na gładką, jednolitą masę.
Dodajemy śmietankę i ponownie miksujemy przez chwilę do połączenia się składników. Masę przekładamy do miski. Pistacje prażymy na suchej patelni, dodajemy do masy i dokładnie mieszamy.
Krok 2: MARYNUJEMY MIĘSO WIEPRZOWE
Szynkę wieprzową kroimy w grubą kostkę (1,5-2 cm) i dodajemy do masy z kurczaka. Dodajemy peklosól i pieprz. Dokładnie mieszamy.
Mięso przekładamy do szynkowaru wyłożonego foliowym woreczkiem. Ugniatamy za pomocą tłuczka, by mięso równo rozłożyło się w szynkowarze. Woreczek zawijamy do środka, a mięso dociskamy pokrywką ze sprężyną. Odstawiamy do lodówki na ok. 24 godziny.
Krok 3: GOTUJEMY MIĘSO W SZYNKOWARZE
W wysokim garnku zagotowujemy wodę. Poziom wody powinien być wyższy niż poziom mięsa w szynkowarze. Temperatura wody nie powinna przekroczyć 80-82°C.
Na dnie garnka umieszczamy ściereczkę i przekładamy do niego szynkowar. Gotujemy przez ok. 2 godziny. Temperatura mięsa w szynkowarze powinna wynosić ok. 72°C.
Krok 4: STUDZIMY I CHŁODZIMY MIĘSO
Po ugotowaniu studzimy mięso w szynkowarze, a następnie przekładamy je do lodówki, by stężało.
Zobacz podobne
przepisy
Club sandwich ze schabem
Trzy kromki chleba, chrupiący boczek, soczysty schab, jajko sadzone i pikantny sos – w wykonaniu Karola Okrasy nawet kanapka jest arcydziełem!
Szynka drobiowa z szynkowaru
Delikatna szynka zyskuje na charakterze dzięki odpowiednio dobranym przyprawom. Przygotuj ją w szynkowarze i sprawdź, jak smakuje!
Wędlina golonkowa z szynkowaru
Mięso z golonki połączone z przyprawami – czosnkiem, pieprzem i majerankiem – dzięki przepisowi Karola zamieni się w pyszną, domową wędlinę! Sprawdź, jak przygotować ją przy użyciu szynkowaru.
Karkówka z szynkowaru
Przygotowana od podstaw wędlina nada niepowtarzalny smak każdej kanapce! Wypróbuj przepis na karkówkę z szynkowaru i przygotuj ją w domowej kuchni.
Zobacz wszystkie
przepisy
- Ciasto marchewkowe
- Kompot z suszu z cytryną
- Piernik staropolski
- Ciasto na pierogi
- Pierogi pieczone z kapustą i grzybami
- Kapusta z grzybami i selerem miodowym
- Przekąski sylwestrowe
- Pistacjowy sernik baskijski
- Wigilijny makowiec
- Wigilijny barszcz czerwony z uszkami – przepis
- Domek z piernika
- Pierogi z kapustą i grzybami
- Ciasto Malinowa Chmurka – przepis bez pieczenia
- Sernik krakowski
Dziękujemy za ocenę przepisu!
Twoja ocena pomoże nam wypromować najlepsze przepisy z Kuchni Lidla.
wróć do gotowania
Komentarze (10)
632 dni temu
Zamiast musu z kurczaka mogę użyć żelatyny? Jeśli tak to w jakich proporcjach?
odpowiedz
632 dni temu
Raczej odradzamy taką zamianę. Jeśli nie chcesz jeść szynki z kurczakiem, może bardziej przypadnie Ci do gustu przepis na karkówkę z szynkowaru, również autorstwa Karola: https://kuchnialidla.pl/karkowka-z-szynkowaru :)
1543 dni temu
Czy zamiast peklosoli można użyć zwykłej soli np. niejodowanej?
odpowiedz
1543 dni temu
Rekomendujemy wykorzystanie soli peklowej, gdyż zawiera saletrę. Oczywiście wykorzystanie zwykłej soli również — jak wskazał Karol — jest możliwe. Obecność saletry nada jednak bardziej różowego i apetycznego koloru ;)
988 dni temu
Nie
643 dni temu
Można, tyle ze mięso będzie szare a nie różowe.
1711 dni temu
Dlaczego temperatury podane w przepisach nie pokrywają się z temperaturami podanymi w instrukcji dołączonej do szynkowaru kupionego w Lidlu?? Przykład : temp wody 80-82 > instrukcja 90-95 temp mięsa 72 > instrukcja 85 (wieprzowina)
odpowiedz
1710 dni temu
Jeśli chodzi o zakresy temperatur w różnych przepisach na wędliny z szynkowaru znajdziesz prawdopodobnie różne zalecenia. Podstawowe i najważniejsze założenie jest takie, że woda podczas gotowania szynki nie powinna wrzeć, ale jednocześnie jej temperatura musi być na tyle wysoka, by mięso ugotowało się w środku. Zakres 80-82 stopnie Celsjusza jest w tym wypadku bezpieczniejszy. W wodzie o temperaturze 90-95 stopni szynka ugotuje się szybciej, ale kontrola tego zakresu wymaga więcej ostrożności, ponieważ bardzo szybko może dojść do zagotowania wody. Zakresy temperatur podane przez Karola powiązane są z czasem gotowania szynki i ich zastosowanie pozwoli osiągnąć pożądany efekt w tym konkretnym przepisie.
1735 dni temu
Pytanie czy zamiast karkówki mogę w ten sposób przygotować szynkę wieprzowa?
odpowiedz
1735 dni temu
Szynkę wieprzową również możesz przygotować tak, jak Karol przyrządził karkówkę, czyli umieścić mięso w solance na kilka dni i dopiero po tym czasie gotować w całości w szynkowarze. Będzie to już jednak zupełnie inny przepis, niż ten z musem z kurczaka :)