Chcesz odkryć więcej przepisów? Odwiedź kanał Kuchnia Lidla na You Tube!
PRZYGOTUJ:
- miskę
- duży garnek o pojemności minimum 6l z pokrywką
- sito
- patelnię
PRZYGOTOWANIE:
KROK 1: PRZYGOTOWUJEMY GRZYBY
Grzyby wkładamy do miski i zalewamy gorącą wodą. Odstawiamy na bok na mniej więcej godzinę.
KROK 2: PRZYGOTOWUJEMY KAPUSTĘ
W międzyczasie białą kapustę myjemy, a potem drobno szatkujemy. Kapustę kiszoną przepłukujemy pod bieżącą wodą na sicie i odsączamy z nadmiaru soku. Dodajemy do garnka.
KROK 3: PRZYGOTOWUJEMY MIĘSO
Łopatkę oczyszczamy, a potem kroimy w kostkę (w poprzek włókien). Boczek i kiełbasę kroimy w kostkę. Na patelnię wlewamy olej i rozgrzewamy go, a następnie podsmażamy na nim mięso.
KROK 4: PRZYGOTOWUJEMY RESZTĘ SKŁADNIKÓW
Cebulę obieramy z łupiny, a potem kroimy w drobną kostkę. Jabłko pozbawiamy gniazda nasiennego i obieramy je ze skórki. Kroimy na mniejsze kawałki.
KROK 5: DODAJEMY CEBULĘ DO MIĘSA
Pokrojoną cebulę wrzucamy na patelnię ze smażącym się mięsem. Mieszamy. Całość doprawiamy solą (ok. 3-4 szczypt).
KROK 6: ŁĄCZYMY SKŁADNIKI Z KAPUSTĄ
Do garnka z kapustą dodajemy mięso, cebulę, namoczone (ale odsączone z wody) grzyby, śliwki oraz jabłko. Mieszamy i dodajemy wino. Ustawiamy na małym gazie i zaczynamy delikatnie dusić składniki.
KROK 7: DODAJEMY PŁYN I PRZYPRAWIAMY
Gdy wino prawie całkiem wyparuje, dodajemy do garnka wywar oraz wodę. Dodajemy także wszystkie przyprawy — sól, pieprz, jałowiec, liść laurowy i ziele angielskie. Całość mieszamy i przykrywamy.
KROK 8: GOTUJEMY BIGOS
Gotujemy przez co najmniej 1,5 godziny, co jakiś czas mieszając, aby składniki się nie przypaliły. Bigos najlepiej smakuje po kilkukrotnym podgrzaniu — jeśli mamy możliwość, przygotowujemy go dzień, a nawet dwa dni wcześniej. Podajemy ze świeżym pieczywem, kaszą lub ziemniakami.
Zobacz podobne
przepisy
Bigos rybny
Bigos rybny to nietypowa wersja doskonale znanej wszystkim potrawy. Idealne danie dla miłośników ryb!
Wegański bigos ze smażonym tofu i sezamem
Odchudzony bigos w wersji wegańskiej z tofu i aromatycznymi przyprawami – poznaj przepis Darii!
Wegański bigos z boczniakami
Bigos bez mięsa? To dopiero rewolucja! Ale warta zaproszenia na świąteczny stół! Spróbujcie i przekonajcie się, że wszystkim będzie smakować!
Ekspresowy bigos - z kiszonej lub świeżej kapusty
Dwa sposoby na bigos, a każdy z nich ekspresowy! Sprawdź, jak z tym klasycznym daniem kuchni polskiej radzą sobie Karol i jego gość, a później… wypróbuj przepisy i wybierz swój ulubiony.
Bigos staropolski — mniej popularny przepis na to tradycyjne danie
Przepis na tradycyjny bigos, choć kojarzony przede wszystkim z kuchnią polską, występuje także w kuchni litewskiej i białoruskiej. Nazwa bigos kiedyś używana była nie jako nazwa potrawy, ale sposobu siekania. Według niektórych badaczy, słowo "bigos" mogło pochodzić od niemieckiego "Beiguss", co oznacza "sos" lub "podlewanie", bądź od "Bleiguss", oznaczającego "kawałki ołowiu". Z biegiem czasu zaczęto nim nazywać danie przyrządzane z różnych składników mięsnych i rybnych, a nawet resztek z poprzednich potraw.
Historia bigosu sięga XVI wieku, kiedy to potrawę przyrządzano z siekanego mięsa, ryb lub raków z dodatkiem cytryny i octu winnego i podawano na dworach. Jednak bigos w owych czasach nie przypominał dzisiejszego bigosu. Dworskie danie szybko znalazło swoje miejsce także w kuchni chłopskiej, w której droższe składniki zaczęto zastępować głównie kapustą (kiszoną lub świeżą) i resztkami z obiadu (np. różnego rodzaju mięsami i wędlinami). W kolejnych wiekach zmieniały się proporcje mięsa do kapusty, aż do powstania współczesnego przepisu na bigos, który nieco różni się od tego staropolskiego.
Bigos był potrawą bardzo lubianą, możliwą do przygotowania w różnych warunkach, również w podróży. Służyły do tego specjalne bigośnice. Danie to można było przygotować z dużym wyprzedzeniem i przechowywać, nawet na dłuższy czas. Współcześnie bigos pozostaje jednym z najbardziej charakterystycznych dań polskiej kuchni, podziwianym zarówno przez rodzimych smakoszy, jak i miłośników kuchni z całego świata. Jego popularność stale rośnie, a tradycyjny smak i aromat pozostają niezrównane.
Jak wygląda receptura na bigos w wersji staropolskiej? Bigos staropolski tradycyjny to potrawa oparta na kiszonej i świeżej kapuście, różnych gatunkach mięsa, suszonych grzybach, śliwkach, cebuli oraz przyprawach, czasem także gruszkach lub jabłkach. Kluczową rolę w przygotowywaniu bigosu po staropolsku odgrywa długi czas duszenia potrawy, który sprawia, że nabiera ona intensywnego smaku i wyjątkowego aromatu.
Bigos można przygotować na różne sposoby, ale podstawowe składniki zawsze zostają takie same. Modyfikować można dodatki oraz kolejność dodawania tych składników do potrawy. Podczas duszenia staropolskiego bigosu można podlać go wytrawnym czerwonym winem (pod warunkiem, że dodatek alkoholu nie będzie przeszkodą dla żadnej z osób, której zaserwujesz danie – dla kobiet w ciąży i dzieci), dzięki czemu znacznie podniesie się jakość tej potrawy. We współczesnych bigosie polskim znajdziesz także koncentrat pomidorowy, czasem miód, jednakże tych składników raczej próżno szukać w starodawnych przepisach. Spróbuj przyrządzić nasz przepis na bigos staropolski bez tych dodatków — gwarantujemy, że jego smak Cię zachwyci!
Bigos staropolski z kiszonej kapusty — wersja dla wytrwałych
Tradycyjny polski bigos staropolski z kapusty kiszonej to nie tylko jedno z najbardziej znanych i lubianych dań polskiej kuchni, ale również symbol naszych kulinarnych korzeni. Polski bigos starodawny ma swoje korzenie sięgające wieków wstecz i stanowił ważny element w jadłospisie naszych przodków. Jeśli chcesz przygotować go w nieco inny sposób, wykorzystując do przepisu na tradycyjny staropolski bigos tylko kapustę kiszoną, mamy dla Ciebie kilka wskazówek, gdyż jest to wersja dla wytrwalszych i bardziej cierpliwych. Przygotowywany z kapusty kiszonej, różnych gatunków mięsa i aromatycznych przypraw, bigos tradycyjny staropolski zachwyca bogactwem smaków i głębokim aromatem.
Przygotowanie tradycyjnego polskiego bigosu z samą kapustą kiszoną wymaga czasu — według przepisów ze starych ksiąg kucharskich taki bigos powinien być gotowany przez 3 dni, kluczem do uzyskania wyjątkowego smaku jest długotrwałe duszenie i podgrzewanie potrawy. To właśnie podczas długiego gotowania składniki bigosu łączą się, a smaki przenikają się nawzajem, tworząc wyjątkowo aromatyczną całość. Wielogodzinne duszenie pozwala również zmniejszyć kwasowość kapusty.
Kluczowym składnikiem bigosu jest oczywiście kapusta kiszona. W trakcie wielogodzinnego gotowania kapusta zmniejsza swoja objętość, a jej smak staje się łagodniejszy, bardziej zbalansowany i mniej kwaśny. Jeśli chcesz osiągnąć idealny smak tradycyjnego bigosu z dowolnego przepisu, warto także lekko go dosłodzić, używając większej ilości słodkich owoców, takich jak dojrzałe gruszki, albo dodając odrobinę miodu czy powideł śliwkowych. Dzięki temu potrawa nabierze nieco słodkiego posmaku, który wspaniale zrównoważy wyrazisty smak mięsa i kapusty.
Ile mięsa powinno trafić do bigosu? Według receptur sprzed lat stosunek mięsa i kapusty powinien być równy, jednakże dziś potrawa ta przygotowywana jest z większą ilością kapusty, a mięso często staje się dodatkiem do niej. W naszym przepisie na tradycyjny bigos staropolski stosunek mięsa do kapusty jest prawie równy, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby zwiększyć ilość któregoś ze składników zgodnie z własnym gustem i smakiem.
Pamiętaj jednak, że smaki te powinny się uzupełniać, a bigos na samej kapuście kiszonej powinien gotować się kilka razy, aby osiągnąć pełnię jego smaku i aromatu. Jeśli masz ochotę, możesz dodać do niego inny rodzaj mięsa czy wędlin, a całość wzbogacić o koncentrat pomidorowy. Życzymy smacznego!
Dziękujemy za ocenę przepisu!
Twoja ocena pomoże nam wypromować najlepsze przepisy z Kuchni Lidla.
wróć do gotowania
Komentarze (0)