Ciasto ze śliwkami i kruszonką
  • DRUKUJ
  • wyślij listę
    zakupów

Chcesz odkryć więcej przepisów? Odwiedź kanał Kuchnia Lidla na You Tube!

PRZYGOTUJ:

  • ubijaczkę do jajek
  • wałek
  • prostokątną blaszkę do pieczenia o wymiarach 20x30 cm
  • papier do pieczenia

PRZYGOTUJ WCZEŚNIEJ:

Rozgrzej piec do 180 stopni C. Masło na ciasto wyciągnij z lodówki, aby było miękkie. Pamiętaj, aby część masła przeznaczoną na kruszonkę zostawić w lodówce.

SPOSÓB PRZYGOTOWANIA:

CIASTO:

KROK 1: UCIERAMY MASŁO Z CUKREM I JAJAMI

Do dużej miski włóż masło, a następnie dodaj do niego cukier (180 g). Składniki ucieraj na gładką, puszystą masę. Dodaj do masy aromat waniliowy i wymieszaj. Dodaj jajka, jedno po drugim, ucierając dobrze po każdym dodaniu.

KROK 2: DODAJEMY MĄKĘ

Dodaj do masy całą mąkę oraz proszek do pieczenia —  rób to stopniowo, cały czas mieszając.

KROK 3: ROZWAŁKOWUJEMY CIASTO

Zwiń ciasto w kulkę i rozwałkuj je na kształt prostokąta. Wyłóż blaszkę papierem do pieczenia, a następnie włóż do niej rozwałkowane ciasto. Odstaw ciasto na bok i przejdź do zrobienia kruszonki.

KRUSZONKA:

KROK 1: DODAJEMY SKŁADNIKI

W misce połącz ze sobą mąkę oraz cukier. Masło pokrój w drobną kostkę i dodaj do reszty składników.

KROK 2: ŁĄCZYMY SKŁADNIKI

Czystymi dłońmi rozgnieć masło pomiędzy palcami, tak aby połączyło się z mąką i cukrem w drobną, grudkowatą kruszonkę.

KROK 3: KROIMY ŚLIWKI

Śliwki umyj, osusz, a potem przekrój na pół i wyciągnij z nich pestki.

KROK 4: UKŁADAMY ŚLIWKI NA CIEŚCIE

Ułóż śliwki na wierzchu ciasta przekrawaną stroną do góry, a potem posyp je cukrem wymieszanym z cynamonem.

KROK 5: POSYPUJEMY KRUSZONKĄ

Posyp ciasto ze śliwkami kruszonką, tak aby pokryła całą jego powierzchnię.

KROK 6: PIECZEMY CIASTO

Wsadź blaszkę do pieca na 35 minut. Piecz, aż ciasto zrobi się złociste.

KROK 7: STUDZIMY CIASTO

Wyjmij ciasto z pieca i ostudź. Przed podaniem posyp je cukrem pudrem.

  • DRUKUJ
  • wyślij listę
    zakupów

Komentarze (0)

Avatar

Przepis na pyszne ciasto ze śliwkami i kruszonką

Placek ze śliwkami i kruszonką urzeka swoim smakiem, przywodząc na myśl dzieciństwo i wypieki przygotowywane przez babcie. Aromatyczne, domowe ciasto ze śliwkami i kruszonką idealnie sprawdza się w roli przekąski, kiedy za oknem plucha. To szybkie ciasto można zaserwować także na bardziej oficjalne okazje, takie jak urodziny czy jubileusze.

Przepis na ciasto ze śliwkami i kruszonką jest prosty w przygotowaniu i nie potrzeba do tego żadnego specjalistycznego sprzętu — wystarczą dobrej jakości składniki i odrobina cierpliwości. Nasz przepis na ciasto ucierane ze śliwkami jest tak prosty i szybki, że z pewnością dołączy do Twojej listy ratunkowych przekąsek przyrządzanych na wypadek gości. Chcesz dowiedzieć się, co zrobić, by jeszcze bardziej ulepszyć przepis na ciasto ze śliwkami? W kolejnych akapitach zdradzimy Ci, jak to zrobić!

Ciasto ucierane ze śliwkami – idealny sposób na szybki placek z owocami

Domowe ciasto ucierane ze śliwkami jest niezwykle proste w przygotowaniu, jest jednak kilka ciekawych trików stosowanych przez profesjonalistów, które jeszcze bardziej ułatwiają jego przygotowanie. Pierwszy z elementów, który wpłynie pozytywnie na Twoje szybkie ciasto ze śliwkami i kruszonką oraz czas jego przygotowania, jest wykorzystanie do wypieku odpowiednio ciepłego masła. Do masy masło powinno być ciepłe i miękkie, a do kruszonki zimne. Postaraj się przygotować masło wcześniej —  to pozwoli Ci zaoszczędzić sporo czasu.

Co jeszcze można zrobić, by ulepszyć przepis na puszyste ciasto ucierane ze śliwkami? Warto zwrócić uwagę na prędkość i czas ucierania składników. Im szybciej to zrobimy, tym lepiej, gdyż zbyt długie ucieranie może prowadzić do nadmiernego aktywowania glutenu, a efektem tego będzie utrata kruchości.

Bardzo ważne jest także równomierne rozmieszczenie śliwek na cieście, aby były one wyczuwalne w każdym jego kawałku. Ciasto będzie dzięki temu piekło się równomiernie, ponieważ cała jego wierzchnia warstwa będzie lekko wilgotna przez owoce. Wypiekając ciasto, powinieneś bacznie je obserwować, aby uniknąć jego nadmiernego przesuszenia lub spieczenia. Ciasto powinno być pieczone na złoty kolor, a śliwki powinny stać się miękkie i aromatyczne. Nie zapomnij także o tym, aby po wypieczeniu ciasta odłożyć je na bok do wystygnięcia. Krojenie gorącego ciasta może skutkować jego uszkodzeniem, co wpłynie na estetykę jego podania.

Chcesz maksymalnie przyspieszyć czas przygotowania ciasta? Wybierz gotowe ciasto drożdżowe lub kruche dostępne w wielu sklepach. Żeby przyrządzić szybkie i dobre ciasto ze śliwkami dla dużą lub małą blachę na bazie gotowego ciasta wystarczy Ci na to niecałe pół godziny. Uwierz nam, że taki placek będzie równie pyszny, co ten przyrządzony z własnoręcznie zrobionego ciasta. Dzięki tym trikom, ciasto ucierane ze śliwkami i kruszonką staje się prawdziwą rozkoszą dla podniebienia.

Szybkie ciasto ze śliwkami na oleju z kruszonką – wariant bez masła

Czy da się przyrządzić pyszne ciasto ucierane bez masła? Ależ oczywiście! Szybkie ciasto ze śliwkami i kruszonką można przyrządzić na bazie nieco tańszego oleju np. rzepakowego.

W jaki sposób przygotowuje się szybkie ciasto ze śliwkami na oleju z kruszonką? Wystarczy, że lekko zmodyfikujesz zamieszczony przez nas przepis i zamiast masła wstawisz do niego olej, nie zmieniając podanej  gramatury.

W praktyce wygląda to tak —  zacznij od wymieszania ze sobą oleju, mąki i cukru na gładką masę, potem dodaj do ciasta jajka i resztę składników. Jeśli chcesz, aby Twoje ciasto było lekkie, możesz pokusić się o wcześniejsze ubicie jajek na sztywną pianę i połączenie ich z masą pod sam koniec. Tak przygotowane ciasto należy rozwałkować i włożyć do środka blaszki i przejść do wyrabiania kruszonki oraz obrabiania śliwek.

Ile powinno się piec szybką wersję ciasta na oleju? Wypiekanie tego wariantu ciasta powinno trwać ok. 40 minut w 180 stopniach C. Jeśli chcesz osiągnąć idealnie rumiane i kruche ciasto, obserwuj proces wypiekania i sam zdecyduj, kiedy wyłączyć piekarnik.

Jak zrobić wilgotne ciasto ze śliwkami i kruszonką?

Jak przygotować wilgotne ciasto ze śliwkami i kruszonką? Na wilgotność ciasta wpływa wiele elementów —  rodzaj wybranego owocu, czas ucierania masła i cukru, a także utrzymanie określonych proporcji pomiędzy suchymi i mokrymi składnikami.  Proste, wilgotne ciasto ze śliwkami można także dodatkowo wzbogacić o jakiś alkohol, który nie dopuści do odparowania płynów z placka.

Nie ubijaj masy zbyt długo, bo przeistoczysz je w kruche, maślane ciasto poprzez zbytnie napowietrzenie ciasta. Zadbaj o to, aby w masie nie zabrakło jajek i płynnych składników. Przygotowując ten rodzaj ciasta (zwłaszcza gdy nie ma się doświadczenia), należy bacznie przestrzegać receptur. Precyzja w odmierzaniu oraz odpowiednie proporcje to klucz do uzyskania idealnego, wilgotnego placka z dodatkiem owoców i kruszonki.

Jeśli chcesz dodatkowo nawilżyć ciasto, wybierz do niego owoce z dużą zawartością wody i dodaj do ciasta odrobinę wódki lub innego wysokoprocentowego alkoholu. Jakie owoce pasują do ciasta ucieranego? Postaw na nasze rodzime owoce np. maliny, truskawki, borówki, morele, brzoskwinie lub gruszkę. Niezwykle pysznie smakuje także z rabarbarem oraz jabłkami. Tak przygotowane ciasto z pewnością wyjdzie Ci tak wilgotne, że aż samo będzie się rozpływać w ustach. Życzymy smacznego!

Newsletter

Bądź na bieżąco z nowościami
Kuchni Lidla!