Humus z tahiną i płatkami chili

Kinga Paruzel

  • DRUKUJ
  • wyślij listę
    zakupów

Chcesz odkryć więcej przepisów? Odwiedź kanał Kuchnia Lidla na You Tube!

PRZYGOTUJ:

  • sitko
  • łyżkę cedzakową
  • blender lub rozdrabniacz

PRZYGOTUJ WCZEŚNIEJ:

W dużej misce z dużą ilością wody mocz przez całą noc ciecierzycę z dodatkiem 1 łyżeczki sody oczyszczonej.

SPOSÓB PRZYGOTOWANIA:

KROK 1: GOTUJEMY CIECIERZYCĘ

Namoczoną wcześniej ciecierzycę opłukujemy dużą ilością wody na sitku. Przekładamy do garnka, dodajemy liście laurowe i resztę sody. Gotujemy do miękkości (ok. 40-50 minut) na średnim ogniu, uważając, aby całość nie wykipiała. Co jakiś czas zbieramy białą pianę łyżką cedzakową.

Po ugotowaniu usuwamy liście laurowe, odsączamy ciecierzycę, przekładamy do dużej miski i odstawiamy do przestudzenia.

KROK 2: DODAJEMY TAHINĘ I POZOSTAŁE SKŁADNIKI

2 łyżki ciecierzycy pozostawiamy do ozdobienia talerza. Resztę przekładamy do blendera. Dodajemy tahinę, sok z cytryny, obrane ząbki czosnku i sól. Blendujemy do momentu uzyskania kremowej konsystencji. Pod koniec blendowania dodajemy wodę, tak aby całość była gładka i jedwabista. Wszystko może potrwać ok. 15 minut.

KROK 3: PODAJEMY HUMUS

Humus przekładamy do miski. Dekorujemy płatkami chili, ciecierzycą i oliwą.

  • DRUKUJ
  • wyślij listę
    zakupów

Komentarze (0)

Avatar

Szybki i niezawodny przepis na hummus

Hummus (pisane także humus) w ostatnich latach stał się jednym z bardziej popularnych przekąsek serwowanych zarówno w restauracjach, jak i domach. Danie to ma korzenie sięgające starożytności, a badacze nie są do końca pewni jego pochodzenia — wiadomo jednak, że stanowi integralną część kultur państwa na Bliskim Wschodzie.

Sycący, odżywczy hummus serwuje się z dodatkiem chleba pita, na kanapkach, w naleśnikach, tortillach, a także jako element bowli i sałatek. Nasz oryginalny przepis na hummus z ciecierzycy z dodatkiem chili doskonale sprawdzi się w każdej z tych odsłon, dodając potrawom pikantnego charakteru. Chcesz dowiedzieć się, jak udoskonalić hummus z naszego przepisu? Poznaj nasze triki na dobry, delikatny hummus!

Jak zrobić domowy hummus z ciecierzycy?

Jak zrobić hummus z ciecierzycy? Sposobów na to, jak zrobić hummus jest co najmniej kilka — jedne prostsze i szybsze, inne bardziej czasochłonne. Nasz przepis na domowy hummus z ciecierzycy jest jednym z prostszych, a do jego przygotowania niepotrzebny jest ani specjalistyczny sprzęt, ani olbrzymia wiedza kulinarna. Z pomocą naszego przepisu oraz kilku trików, o których wspomnimy w dalszej części tekstu, z pewnością przyrządzisz idealnie gładki i smaczny hummus z ciecierzycy.

Do przygotowania pysznego hummusu należy użyć dobrej jakości składników, najlepiej świeżych lub świeżo ugotowanych. Jeśli zamierzasz używać do hummusu ciecierzycę z puszki, wybierz tą świeżo otwartą. Nada się do hummusu tak samo, jak ta samodzielnie ugotowana.

Jednym z kluczowych kroków w procesie przyrządzania pasty z ciecierzycy jest usunięcie z niej skórek – ale tylko wtedy, gdy samodzielnie gotujesz ciecierzycę, bo w przypadku tej puszkowanej nie ma takiej konieczności. W naszym przepisie na hummus znajdziecie informację o moczeniu i gotowaniu ciecierzycy wraz z sodą oczyszczoną — to właśnie ona zmiękcza ciecierzycę na tyle, by dało się z niej usunąć skórkę. Usunięcie skórki pozwala uzyskać bardziej jednolitą, gładką konsystencję i lepszy smak.

Chcesz poprawić smak i konsystencję hummusu? Wykorzystaj do tego sporą ilość soku z cytryny oraz wodę z gotowania ciecierzycy. Te dwa składniki wpłyną zbawiennie na strukturę pasty, czyniąc ją bardziej delikatną. Zebrane składniki należy porządnie zmiksować, wykorzystując do tego blender. Długie mieszanie uczyni hummus bardziej kremowym i gładszym, a także dobrze napowietrzonym. Po robieniu hummusu, odstaw pastę na kilka godzin, by odpoczęła, a wszystkie składniki dobrze się ze sobą połączyły.

O czym jeszcze warto pamiętać podczas przygotowywania domowego hummusu? Rzecz jasna o przyprawach! Profesjonalni kucharze często eksperymentują z przyprawami i innymi dodatkami, aby uzyskać wyjątkowy smak. Dodaj do swojego hummusu odrobina kuminu, wędzoną paprykę, świeże zioła lub inne składniki, a z pewnością osiągniesz ciekawy efekt. Nie zapomnij przy tym o podstawowej przyprawie, czyli soli. To ona jest kluczowym elementem, który wzmacnia smak ciecierzycy i pasty sezamowej. Postaraj się dodawać ją stopniowo, starając się znaleźć równowagę pomiędzy słodką i orzechową tahina i kwaśną cytryną.

Z czego robi się hummus? Poznaj inne sposoby na pastę z ciecierzycy!

Z czego robi się hummus? Klasyczny hummus przygotowuje się z ciecierzycy oraz pasty sezamowej, oliwy, soku z cytryny, soli i pieprzu, ale przepis ten bardzo często wzbogaca się o inne składniki takie jak świeże zioła, warzywa, orzechy i przyprawy.

Jeśli chcesz nadać swojej paście z ciecierzycy więcej smaku i koloru, dodaj do niej ulubione warzywa — ugotowane buraki, suszone pomidory, pieczoną paprykę lub bakłażana. Możesz także dodać do swojego hummusu odrobinę soku z limonki oraz awokado, uzyskując bardziej świeży, lekko kwaśny smak. Hummus lubi się także z czosnkiem — wykorzystaj do swojej pasty zapiekany w piecu czosnek albo jego czarną wersję. Subtelna słodycz z pikantną nutką idealnie współgra ze smakiem ciecierzycy i sezamu.

Chcesz wydobyć z hummusu jego orzechowy smak? Wzmocnij go dodatkiem orzechów — pistacji, orzechów włoskich, migdałów lub pestek słonecznika. Orzechy możesz dodać w trakcie miksowania pasty albo już po jej przygotowaniu. Chrupiące kawałki orzechów dodadzą paście ciekawej tekstury. Wymienione przez nas przykłady to tylko kropla w morzu smakowych możliwości — eksperymentuj z różnymi składnikami i stwórz hummus dopasowany do Twoich potrzeb i preferencji.

Newsletter

Bądź na bieżąco z nowościami
Kuchni Lidla!