Chcesz odkryć więcej przepisów? Odwiedź kanał Kuchnia Lidla na You Tube!
Przygotuj:
- tarkę o grubych oczkach
- siano (opcjonalnie)
Krok 1: SMAŻYMY PIECZARKI
Pieczarki starte na tarce o grubych oczkach przesmażamy na oleju na rozgrzanej patelni. Doprawiamy solą i białym pieprzem. Smażymy, aż odparuje z nich płyn.
Dodajemy cebulę, smażymy chwilę i zdejmujemy patelnię z ognia. Pieczarki z cebulą przekładamy do miski.
Krok 2: SIEKAMY JAJKA
Ugotowane na twardo jajka w skorupkach kroimy na pół, a następnie za pomocą łyżeczki oddzielamy je od skorupek. Skorupki odkładamy.
Jajka drobno siekamy i dodajemy do pieczarek. Dodajemy posiekany szczypiorek. Ponownie doprawiamy pieprzem. Mieszamy.
Krok 3: PRZEKŁADAMY FARSZ DO SKORUPEK
Tak przygotowanym farszem obficie wypełniamy skorupki jaj. Farsz delikatnie ugniatamy z wierzchu.
Krok 4: PANIERUJEMY I SMAŻYMY JAJKA
Faszerowane jajka moczymy w jajku roztrzepanym w miseczce, a następnie obtaczamy w bułce tartej od strony farszu.
Smażymy na oleju na rozgrzanej patelni. Farsz powinien stać się rumiany.
Krok 5: PODAJEMY JAJKA
Gotowe jajka podajemy w misce wypełnionej sianem.
Zobacz podobne
przepisy
Jaja faszerowane na dwa sposoby i sos wielkanocny
Faszerowane jaja to pyszna przekąska w wykonaniu Doroty. Z sosem wielkanocnym smakują znakomicie!
Smażone jajka w bezglutenowej panierce z sałatką z buraków
Wyjątkową Wielkanoc zapewni nietypowy przepis Darii na jajka smażone i panierowane w orzechach i parmezanie! Wypróbuj!
Kanapka z polędwicą i jajkiem
Coś znacznie więcej niż zwykła bułka z szynką! Wypróbuj przepis Karola na kanapkę z polędwicą i jajkiem w koszulce – sprawdzi się na imprezach, a kolację zamieni w małą ucztę!
Idealne jajka na Wielkanoc
Na miękko, na półtwardo, na twardo – bez względu na to, jakie jajka lubisz najbardziej, Kinga podpowie Ci, jak je ugotować! Z przepisem na majonez z awokado i naturalne barwniki ta Wielkanoc nabierze kolorów i smaku!
Nasz przepis na jajka faszerowane pieczarkami
Być może znasz już jajka faszerowane pieczarkami za sprawą różnych świąt, a w szczególności Wielkanocy. Zapewniamy jednak, że nasz przepis na jajka faszerowane jest wyjątkowy! Dlaczego? Choćby ze względu na niezwykle celny dobór składników farszu, za który odpowiada Karol Okrasa. To jajka nadziewane pieczarkami, którym towarzyszą klasyczne dodatki takie jak bułka tarta, cebula, olej rzepakowy, szczypior cebuli oraz nieodzowne przyprawy – pieprz i sól. Mimo że wydaje się, że w tym przepisie na jajka faszerowane pieczarkami nie goszczą żadne niestandardowe składniki, zapewniamy, że mistrzowski sposób przyrządzenia tej potrawy potrafi wydobyć z niej to, co najlepsze. Jednocześnie uspokajamy – przepis zaliczamy do kategorii łatwych, zatem dostosowanych nawet do umiejętności kulinarnych amatorów pragnących poszerzać swoje kuchenne horyzonty. Albo też gospodarzy, którzy chcą w krótkim czasie przyrządzić pożywny specjał dla swoich gości. Kierując się wskazówkami zawartymi w naszym przepisie na faszerowane jajka, w 40 minut przyrządzisz dwie porcje!
Warto wiedzieć, że faszerowane jajka z pieczarkami – i jajka faszerowane ogółem – to potrawa, która jest bardzo mocno osadzona w polskiej tradycji kulinarnej. Smakosz, który w ramach swoich odkryć kulinarnych trafi na przedwojenne książki kucharskie – a nawet pozycje starsze, z XIX wieku – znajdzie wiele różnych propozycji przygotowania tej potrawy. Alternatywę dla jajek faszerowanych pieczarkami stanowiły m.in. jajka faszerowane szynką czy tuńczykiem, a nawet ryżem czy kaszą. Jak możemy przeczytać w wielu internetowych źródłach, swój renesans kulinarny jajka faszerowane – pieczarkami i nie tylko – przeżyły w latach 70. i 80. XX wieku. Jajka faszerowane pieczarkami stanowiły wtedy pyszną i łatwą do przygotowania alternatywę dla dań mięsnych, które zawsze znajdowały swoich amatorów!
Jajka faszerowane z pieczarkami na Wielkanoc i nie tylko
Wielu z nas jajka faszerowane z pieczarkami kojarzą się przede wszystkim z Wielkanocą. Nic dziwnego – te radosne wiosenne święta to prawdziwy festiwal jajek serwowanych w różnych apetycznych (i doskonale prezentujących się na stole!) wariantach. Faszerowane jajka z pieczarkami odnajdą się doskonale na wielkanocnym stole podczas uroczystego śniadania, a także jako dodatek do dań głównych podczas obiadu czy potrawa podana na kolację. A Święta trwają przecież dwa dni! Co warto podkreślić – jako potrawa bezmięsna jajka faszerowane z pieczarkami stanowią idealny wybór na Wielki Piątek, kiedy obowiązuje post, czy też na śniadanie w Wielką Sobotę. Do czego jednak zmierzamy – faszerowane jajka z pieczarkami to danie, które pasuje również na wiele innych, nie tylko okołoświątecznych, okazji. Choćby na każdą imprezę, podczas której pragniesz zaserwować swoim gościom coś pysznego do zjedzenia. Warto podkreślić, że w PRL-u faszerowane jajka z pieczarkami były stałym gościem prywatek, przyjęć czy balów – nawet tych najbardziej uroczystych. Ich widok towarzyszył imprezom urodzinowym, imieninowym czy zabawom sylwestrowym.
Jak zrobić farsz do jajek z pieczarkami?
Jesteśmy przekonani, że nawet pobieżna lektura naszego przepisu pozwoli Ci dowiedzieć się, jak przygotować farsz do jajek z pieczarkami. Przyjrzyjmy się jednak najważniejszym jego punktom.
Na samym początku przygotowywania farszu do jajek z pieczarkami musisz zająć się samymi pieczarkami. Pamiętaj, żeby przed starciem ich na tarce dokładnie je oczyścić. Grzyby wraz cebulą i przyprawami musisz podsmażyć na patelni – ta kwestia z pewnością nie budzi Twoich wątpliwości. Pamiętaj jednak, żeby w pierwszej kolejności zająć się pieczarkami i pozbyć się z nich wody.
Po tym, gdy już przygotujesz pieczarki i cebulę do farszu pieczarkowego do jajek, zajmij się gwiazdami tejże potrawy, a więc jajkami. Pamiętaj jednak o jednej czynności, która odróżnia nasz przepis na jajka z farszem pieczarkowym od wielu innych propozycji. Otóż jajek po ugotowaniu nie musisz obierać ze skorupek, lecz tylko przeciąć je na pół i oddzielić od skorupek z wykorzystaniem łyżeczki. Skorupki jeszcze się przydadzą i to niebawem – do nałożenia farszu.
Przejdźmy jednak do sedna, czyli do farszu do jajek z pieczarkami. Żeby go przyrządzić, musisz zatem posiekać wymienione w przepisie składniki – a więc jajka i szczypiorek – dodać podsmażone wcześniej pieczarki i doprawić farsz zgodnie z naszymi wskazówkami. Później musisz umieścić tak stworzoną mieszankę w skorupkach jajek – dlatego to tak ważne, aby nie uszkodzić ich podczas przecinania jajek na pół. Mogłoby się wydawać, że w tym momencie jajka z farszem pieczarkowym są gotowe do podania. Nic bardziej mylnego! Czeka je bowiem jeszcze jedna procedura, która sprawia, że nasza propozycja jest lepsza od konkurencji. Mowa oczywiście o podsmażeniu po uprzednim namoczeniu i pokryciu bułką tartą! Pamiętaj, że jajka z farszem pieczarkowym musisz smażyć tak długo, aż uzyskają one piękną apetyczną barwę.
Jajka faszerowane pieczarkami to niejedyna propozycja Kuchni Lidla idealna dla miłośników jajecznych przysmaków. W naszym zbiorze przepisów czekają także dwa pomysły na jaja faszerowane – z pastą musztardową i pastą łososiową z pieprzem. A wszystko z dodatkiem pysznego sosu wielkanocnego! Jeśli ślinka cieknie Ci na myśl o nietypowych zestawieniach kulinarnych, możesz również pokochać jajko faszerowane z awokado, cebulą czerwoną, natką pietruszki i sokiem z cytryny. Jeszcze inna propozycja nie do odrzucenia dla śmiałych odkrywców to jajka faszerowane pistacjami, szczypiorem cebuli i śmietaną. Gdy z kolei od innowacji wolisz nieśmiertelną klasykę, zamiast jajek z pieczarkami zaskocz swoich gości jajkami po rosyjsku. W naszym przepisie znajdziesz wskazówki dotyczące tego, jak w godzinę przygotować przebojowe jajka z kaparami, koperkiem, musztardą i ogórkiem konserwowym. A to zaledwie kilka pysznych przykładów – w Kuchni Lidla czeka na Ciebie ponad 90 starannie wyselekcjonowanych i wypróbowanych przepisów! Kiedy więc doskonale już poznasz farsz do jajek pieczarkowy i będziesz mieć ochotę na coś innego, kulinarne inspiracje Kuchni Lidla z pewnością Cię nie rozczarują!
Zobacz wszystkie
przepisy
- Jajka faszerowane awokado
- Baba drożdżowa
- Studencki hamburger z ciecierzycą i domowym majonezem bazyliowym
- Jaja faszerowane na dwa sposoby i sos wielkanocny
- Jajka w mięsie mielonym z sosem tatarskim
- Kurczak teriyaki z warzywami
- Wielkanocna babka z pomelo
- Pasztet z wątróbek drobiowych
- Wegański pasztet z pieczarek
- Jarski żurek łemkowski
- Chlebki naan z gorgonzolą i figami
- Stromboli z salami, pieczarkami i serem
- Sylwestrowe trufle kokosowe
- Różowe jajka z kremem chrzanowym
- Faszerowane jajka jak kurczaczki
- Łosoś z woka w sosie słodko-kwaśnym
- Kajmak na trzy sposoby
- Grzybki
- Polędwiczka w pieprzu z brukselką
- Szarlotka z winogronem
- Różowe deviled eggs z zieloną kruszonką
- Kabanosy w cieście francuskim
- Śląska szpajza cytrynowa
- Wegańskie flaczki z boczniaków
- Dynia makaronowa z sosem pomidorowym z oliwkami
- Halloweenowe kiełbaski w cieście francuskim
- Minitorciki czekoladowo-migdałowe
- Mrożony jogurt z owocami
- Chińskie ciasteczka z wróżbą
- Łosoś i jajka pieczone w chlebie
Przepisy według
składników
Dziękujemy za ocenę przepisu!
Twoja ocena pomoże nam wypromować najlepsze przepisy z Kuchni Lidla.
wróć do gotowania
Komentarze (3)
1287 dni temu
zrobie na nastepne boze narodzenie
odpowiedz
1644 dni temu
A majeranek i czosnek? :-)
odpowiedz
1642 dni temu
Te dwa składniki musiały tu omyłkowo przywędrować z jakiegoś innego wielkanocnego przepisu. Zrobiliśmy już poświąteczne porządki w recepturze, bardzo dziękujemy za czujność! :)