Pasta z wędzonej makreli
  • DRUKUJ
  • wyślij listę
    zakupów

Chcesz odkryć więcej przepisów? Odwiedź kanał Kuchnia Lidla na You Tube!

Przygotuj:

  • termorobota MC Smart

Sposób przygotowania:

KROK 1: GOTOWANIE JAJEK

Do pojemnika miksującego wlać 500 ml wody. Jajka włożyć do wkładu do gotowania i gotować (z zatkniętą miarką) na twardo, ustawiwszy program gotowanie na parze/15 minut.

KROK 2: PRZYGOTOWANIE SKŁADNIKÓW

Obrać makrelę ze skóry i ości, podzielić na kawałki. Szczypiorek i koperek umyć, osuszyć. Szczypiorek drobno pokroić, z koperku oberwać czubki listków i je posiekać. Ogórki przekroić wzdłuż na pół. Jajka zahartować zimną wodą, obrać, przekroić na pół. Umyć i osuszyć pojemnik.

KROK 3: ROZDRABNIANIE I ŁĄCZENIE SKŁADNIKÓW

Makrelę z jajkami i ogórkami rozdrabniać (z zatkniętą miarką) 10 sekund/prędkość 8. Zgarnąć łopatką ze ścianek na dno pojemnika. Dodać majonez, 1 łyżkę szczypiorku i 1 łyżkę koperku, mieszać wszystko (z zatkniętą miarką) 10 sekund/prędkość 3. Przyprawić sokiem z cytryny, solą i pieprzem, na koniec mieszać (z zatkniętą miarką) 6 sekund/prędkość 2.

KROK 4: PODANIE PASTY Z MAKRELI

Pastę z makreli przełożyć do miski, posypać pozostałymi ziołami, podać z grzankami z chleba na zakwasie.

  • DRUKUJ
  • wyślij listę
    zakupów

Komentarze (0)

Avatar

Pasta z makreli — pyszny dodatek do pieczywa o bogatej historii

Pasta z makreli doskonale komponuje się z różnymi rodzajami pieczywa, sucharków, a także może być smacznym dodatkiem do sałatek czy kanapek. Pasta z makreli wędzonej to popularna przekąska, która idealnie nadaje się na różnorodne okazje, począwszy od śniadań, przez lunch po lekką kolację. Jednym z atutów pasty z makreli jest również jej prosty sposób przygotowania, zwłaszcza gdy korzystamy z robotów kuchennych.

Historia przepisu na pastę z makreli sięga daleko wstecz i wiąże się z tradycją kulinarną używania ryb w różnych formach. Początkowo pasta z makreli znana była głównie wśród nadmorskich społeczności, które miały dostęp do świeżych ryb i innych produktów. Pierwsze wzmianki o pastach rybnych pojawiły się w starożytnym Rzymie, gdzie popularne było przyrządzanie przetworów rybnych, w tym pasty z makreli. Rzymianie cenili sobie ryby jako ważne źródło białka, a pasty stanowiły wygodną formę ich przechowywania i spożywania.

Kolejne ślady używania makreli w przepisach na pasty odnaleźć można w średniowieczu, a dokładniej w recepturach z kuchni klasztornych. To właśnie wtedy ryby były spożywane głównie w okresach postu. W renesansie i epoce baroku pasty rybne zyskały na popularności wśród bogatszych klas społecznych. Pasty z makreli były często podawane na przyjęciach i bankietach, prezentując elegancki sposób podania ryb na stołach arystokracji.

W XIX wieku, wraz z rozwojem przemysłu spożywczego, pasty z makreli trafiły na powszechne stoły. Wprowadzenie puszek konserw rybnych przyczyniło się do popularyzacji tego przysmaku wśród szerszej publiczności. Ludzie zaczęli doceniać łatwość i wygodę, jaką oferowały pasty rybne, w tym z makreli, jako szybki i smaczny dodatek do codziennej diety, a w XX wieku pasta z makreli zdobyła międzynarodową sławę. Dziś pasta z makreli wędzonej jest cenionym składnikiem kuchni, dostępnym w różnych wariantach, także w sklepach spożywczych.

Jak zrobić pastę z makreli?

Zastanawiasz się nad tym, co jak zrobić pastę z makreli wędzonej? Sposobów na jej przygotowanie jest znacznie więcej niż ten tytułowy! Aby przygotować pastę z wędzonej ryby takiej jak makrela, można skorzystać z kilku prostych składników i kilku łatwych kroków.

Przygotowania pasty rybnej z makreli należy zacząć od wyboru dobrej jakości ryby oraz innych składników. Dodatek majonezu, jajek, drobno pokrojonych ogórków kiszonych oraz przypraw nadaje paście z makreli doskonały smak i konsystencję. Jeśli uczynić przepis na pastę z makreli jeszcze lepszym, możesz zastąpić tradycyjny majonez jogurtem greckim lub serkiem topionym o niskiej zawartości tłuszczu. Dodanie do niej świeżego kopru, kiełków lub odrobiny chrzanu może nadać paście wyjątkowego charakteru i świeżości.

Pasta z makreli – przepis Kuchni Lidla

Chociaż tytułowy przepis na pastę z makreli to prawdziwa klasyka, która nigdy nie wyjdzie z mody, to warto czasem poeksperymentować i poszukać innych smaków i ciekawych połączeń. W ten sposób można łatwo udoskonalić prosty przepis na pastę z makreli i ogórka kiszonego i przemienić ją w coś niesamowitego!

Jeśli przepadasz za daniami z makreli wędzonej, powinieneś koniecznie spróbować przygotować pastę z makreli w wersji fit z ziołami i jogurtem. Jak zrobić pastę z makreli do chleba w wersji lżejszej i łatwiejszej do przetrawienia? Zamiast majonezu, użyj do niej jogurtu naturalnego wymieszanego z posiekaną świeżą pietruszką i koperkiem oraz szczypiorkiem. Mieszanka jogurtu nada paście niesamowitej lekkości, a zioła wzbogacą jej smak.

Co jeszcze można zrobić z wędzonej makreli? Jeśli lubisz bardziej egzotyczne smaki, spróbuj przyrządzić pastę z curry i mango. Połącz makrelę z pokrojonym w kostkę mango, odrobiną curry, jogurtu greckiego i startego imbiru, a uzyskasz bardzo interesującą kompozycję smaków, którą pokochasz już od pierwszego gryza.

Pasta makrelowa z jajkiem i innymi dodatkami

Pasta z makreli z jajkiem to smaczna i sycąca przekąska, idealna do podania na kanapkach. Wędzona makrela nadaje paście intensywny smak, który doskonale komponuje się z jajecznym aromatem. Dodanie jajka do pasty z makreli nadaje jej kremowej konsystencji i delikatności. Chociaż najczęściej spotkać wersję pasty z makreli z jajkiem i ogórkiem kiszonym, to nie należy się ograniczać tylko do znanej i lubianej klasyki.

Warto podkręcić ten przepis, dodając do pasty świeżo posiekane zioła oraz starty chrzan. Dodanie do pasty z makreli i jajek szczypty cayenne lub papryki chili doda jej głębi i pikantnego charakteru. Aby zaserwować pastę w bardziej elegancki sposób, można dodać do niej kawałki suszonych pomidorów w oliwie. Te słoneczne dodatki sprawią, że prosta pasta makrelowa stanie się bardziej wykwintna.

Pyszna pasta z makreli z dodatkiem awokado

Jak zrobić pastę z makreli z awokado? Pasta z makreli z jajkiem i awokado to smakowita przekąska, która łączy w sobie smaki o różnej intensywności. Wędzony charakter ryby doskonale współgra z kremowym awokado, tworząc wyjątkową mieszankę smaków.

Dodanie jajka do pasty z makreli nada jej gładkiej i jednocześnie lekko puszystej konsystencji, idealnej do smarowania na kromkach chleba lub kanapkach. Awokado natomiast wnosi do dania kremową teksturę oraz bogactwo tłuszczów. Można podkręcić ten przepis, dodając do pasty rybnej z jajkiem i awokado świeżo posiekane zioła, takie jak kolendra czy szczypior, które nadadzą paście świeżości. Do pasty warto dodać także kawałki pomidora lub suszone pomidory w oliwie albo pokrojone drobno zielone oliwki.

Eksperymentowanie z różnymi składnikami pozwala dostosować pastę rybną do własnych preferencji smakowych, tworząc wyjątkową przekąskę, idealną na śniadanie czy lekką kolację. Życzymy samych pysznych eksperymentów!

Dziękujemy za ocenę przepisu!

Twoja ocena pomoże nam wypromować najlepsze przepisy z Kuchni Lidla.

wróć do gotowania
kuchnialidla.pl

Newsletter

Bądź na bieżąco z nowościami
Kuchni Lidla!