Łatwe przepisy - Wołowina - przepisy i pomysły:
- [SELECT]
- trafność
- od najnowszych
- najwyżej oceniane
Lasagne sycylijskie
Niesamowite lasagne prosto z jednej z najbardziej słonecznych włoskich wysp, czyli Sycylii! Wypróbuj ten przepis i spróbuj, jak smakuje lasagne z gotowanym jajkiem.
Zapiekany makaron sycylijski
Wyjątkowy makaron anelletti zapiekany z bakłażanem, aromatycznymi serami i mieloną wołowiną. Przygotuj tę pełną warzyw zapiekankę, aby zachwycić się sycylijskim daniem we własnym domu.
Bowl z wołowiną w stylu japońskim
Jeśli kochasz kuchnię inspirowaną Azją, ten bowl z wołowiną najpewniej idealnie trafi w Twój gust! Sprawdź, jak prosto można przygotować aromatyczne danie w stylu japońskim.
Domowy pasztet wołowy
Domowy pasztet wołowy to niezwykle aromatyczne, wykwintne danie, które potrafi zachwycić swoim złożonym smakiem. Jego przygotowanie może być nieco bardziej wymagające niż wersji wieprzowej, ale efekt z pewnością wynagrodzi wszelki wysiłek. Oto przepis na wyjątkowy pasztet wołowy, który sprawdzi się na co dzień, jak i od święta!
Stek wołowy z ziemniaczkami i musem z pieczonego czosnku
Ziemniaczki i steki z polędwicy smażone w beztłuszczowej frytkownicy z dodatkiem aromatycznego musu z czosnku. To idealne danie, które chociaż jest proste w przygotowaniu, z pewnością wzbudzi podziw.
Klopsiki wołowo-wieprzowe w stylu szwedzkim
Kultowe mięsne klopsiki w stylu szwedzkim w sosie mogą trafić na Twój obiadowy talerz dzięki przepisowi Karola. Sprawdź, jak doskonale komponują się ze słodyczą żurawin, śmietanowym sosem i selerowym purée.
Klopsiki zapiekane z serem provolone
Klopsiki wołowe, aromatyczny sos pomidorowy, makaron i włoski ser provolone to przepis na pyszne i sycące danie. Wypróbuj i przygotuj sobie pyszny obiad!
Tacos w stylu meksykańskim z wołowiną i salsą
Przepyszne tacos z mieloną wołowiną w stylu kuchni meksykańskiej, z dodatkiem odświeżającej salsy pico de gallo. Koniecznie wypróbuj ten wyjątkowy przepis Karola i eksperymentuj z podaniem!
Pastrami z warzywami
Duże kawałki pastrami, pysznych ziemniaków, cudownej fasolki edamame i innych doskonale komponujących się ze sobą składników to przepyszne danie w stylu amerykańskim. Poznaj je bliżej i zachwyć się jego smakiem.
Stek wołowy w sosie serowo-tymiankowym
Szukasz przepisu na dobry stek, który przygotujesz w szybki i łatwy sposób? To właśnie ten przepis! Wypróbuj go w swojej kuchni i koniecznie dodaj do ulubionych!
Wołowe pulpety (klopsy) w sosie pomidorowym
Domowe pulpeciki w sycylijskim stylu to prawdziwe bogactwo tekstur i smaków. Podaj je z aromatycznym sosem z pomidorów daktylowych, na przykład jako dodatek do ulubionego makaronu.
Grillowane kofty w tortilli
Wrzuć trochę orientu na grilla i podaj gościom coś specjalnego! Kofty z sosem miętowym, cebulką i limonką, zawinięte w ciepłe płaty tortilli. Brzmi świetnie? Zatem pora złapać za ruszt!
Ile kalorii ma wołowina?
Oczywiście kaloryczność wołowiny zmienia się w zależności od obróbki termicznej, którą wybierzesz, a także użytych dodatków. 100 g surowego mięsa wołowego bez kości zawiera 232 kalorie.
Ile białka ma wołowina?
Jak już wspomnieliśmy, wołowina zawiera dobrze przyswajalne białko. W 100 g wołowiny są aż 24 g białka.
Dlaczego wołowina jest twarda?
Wołowina jest twarda, jeśli pochodzi ze starej krowy. Gdy steki smażymy zbyt długo i posolimy na początku obróbki, będzie twarda i gumowata, nie do zjedzenia.
Co zrobić, żeby wołowina była miękka?
Aby steki były kruche i nie smakowały jak podeszwa, smażymy je na rozgrzanym tłuszczu. Krwisty stek – 1-2 minuty z każdej strony, średnio wysmażony – 2-3 minuty z każdej strony, mocno wysmażony potrzebuje 3-4 minut x 2. Mięso solimy na koniec. Są też tacy, którzy w ogóle steków nie solą. Jeśli robimy gulasz, najlepiej mięso zamarynować na noc. Wtedy gotowanie do miękkości nie zajmie tak dużo czasu. Do marynaty warto dodać odrobinę czerwonego wina.
Jak przyrządzić wołowinę?
Wołowina jest podstawą wielu dań. Można ją przyrządzać na różne sposoby, wybierając odpowiednią jej część. Bardzo popularne w dobie wszechobecnych burgerowni są burgery z wysokiej jakości zmielonego wołowego mięsa. Dużym powodzeniem cieszą się także steki wołowe. Odpowiednie ich wysmażenie wymaga wprawy, ale efekty mogą okazać się zaskakujące. Z wołowiny mogą powstać bitki, zrazy czy gulasz. Można ją dusić w winie, piec czy przyrządzać na parze. W sklepach coraz częściej spotykamy także wołowinę suszoną czy dojrzewającą. Do grillowania idealna będzie wołowina bavette (świetna też do steków).
Jaka wołowina jest najlepsza:
- na burgery – mięso poprzerastane tłuszczem i ukrwione, np. antrykot, łopatka czy rostbef,
- na rosół – mostek, szponder lub łopatka,
- na zrazy – polędwica, antrykot lub udziec,
- na tatar – mięso z udźca,
- na stek – łata wołowa (bavette), polędwica i antrykot,
- na bitki – mięso z udźca,
- na gulasz – antrykot, polędwica.
Jak przyprawić wołowinę?
Wśród przypraw, które lubi wołowina, są m.in.: tymianek, rozmaryn, cynamon, anyż, pietruszka, szałwia czy kolendra. Mięso świetnie smakuje z dodatkami takimi jak: czosnek, chili, imbir, cytryna czy chrzan. Jeśli chcesz usmażyć stek wołowy – nie sól wołowiny przed smażeniem, a tylko nasmaruj oliwą z oliwek i posyp grubo mielonym pieprzem. Już usmażone steki możesz posolić.
Jak smażyć wołowinę?
Jeśli chcesz przygotować steki wołowe, wystarczy je nasmarować oliwą z oliwek, posypać grubo mielonym pieprzem i smażyć na patelni grillowej. Ile minut? To oczywiście zależy, jaki stopień wysmażenia steka chcesz uzyskać. Gdy usmażysz wołowinę, pamiętaj, aby nie podawać jej i nie kroić od razu. Daj jej odpocząć kilka minut, aby wszystkie soki, w tym przede wszystkim smak, pozostały w środku, a nie wypłynęły na talerz.
Jak gotować wołowinę?
W zależności od tego, jaką potrawę przygotowujesz, wołowinę można gotować na dwa sposoby. Jeśli chcesz przygotować rosół na wołowinie, tak jak w przypadku każdego innego rosołu, mięso zacznij gotować, wkładając je do zimnej wody. Jeśli jednak gotujesz wołowinę jako osobne danie, włóż ją do wrzącej wody. Kilogramowy kawałek wołowiny nie powinien gotować się dłużej niż 1,5 godziny.
Jak dusić wołowinę?
Mięso przed duszeniem warto najpierw podsmażyć. Nie inaczej postępujemy z wołowiną. Najpierw podsmażamy kawałki mięsa na mocno rozgrzanym tłuszczu. Jeśli masz dużą ilość mięsa, pamiętaj, by robić to partiami – inaczej mięso zacznie się gotować i nie odda tyle smaku. Podsmażone mięso przełóż do garnka i podlej winem. Gdy alkohol odparuje, możesz dodać bulion, tak aby zakrył mięso. Jeśli zbyt wiele płynu się wygotuje, dolej go i dalej duś mięso. Wołowina dusi się w zależności od wielkości kawałków od 50 minut w górę. Pod koniec duszenia możesz dodać do mięsa bukiet warzyw. Wołowina będzie gotowa, jeśli łatwo będzie się rozdzielać.
Jak zrobić suszoną wołowinę?
Oryginalną przekąską, np. do alkoholu, jest wołowina suszona. Mięso trzeba pokroić na cienkie paski, najlepiej ostrym nożem, zamarynować, a potem suszyć w piekarniku nagrzanym do 80 st. C przez około 4 godziny.
Kiedy solić wołowinę?
Nigdy nie sól wołowiny przed obróbką termiczną. Sól sprawia, że mięso staje się twarde i mało soczyste. Posól ją już po usmażeniu, najlepiej na talerzu bezpośrednio przed jedzeniem.
Jak kroić wołowinę?
Wołowinę kroimy w poprzek włókien. Krojenie wzdłuż twardych włókien sprawi, że ciężko będzie pogryźć mięso.
Przepisy na wołowinę
Wołowinę możesz przyrządzić na wiele sposobów. Jeśli nie masz doświadczenia kulinarnego – poznaj nasze sprawdzone przepisy!