Melon - przepisy i pomysły:

Filtry

Trudność

Czas

Diety specjalne

Autor dania

Gotowe
Kategorie Filtry
1 2 »
<p>Jak na warzywo za słodki, jak na owoc za duży. Czym właściwie jest melon? Według systematyki botanicznej i ku zdziwieniu wielu os&oacute;b melon jest warzywem. Podobnie jak dynia, arbuz czy og&oacute;rek należy do rodziny roślin dyniowatych. I choć trafnie kojarzy się nam z krajami egzotycznymi, o gorącym klimacie, to rośnie r&oacute;wnież w Europie. Jego uprawą, przy zachowaniu odpowiednich warunk&oacute;w, można zająć się nawet we własnym ogr&oacute;dku.</p>

Czy melon jest zdrowy?

Melon doceniano już w starożytnej medycynie naturalnej. Do dziś jest pomocny w regulacji ciśnienia, działa oczyszczająco i przeciwzapalnie na organizm. Melony o pomarańczowym miąższu są bogate w przeciwutleniacze chroniące przed miażdżycą i nowotworami. Wszystkie odmiany wpływają pozytywnie na kondycję oczu i poprawiają stan skóry, pozwalając jej zachować młodość na dłużej.

Jakie witaminy ma melon?

Melon zawiera sporo witaminy A wpływającej na system odpornościowy oraz prawidłowy proces widzenia. Zwana także beta-karotenem, witamina A jest zaliczana do antyoksydantów – jej zadanie polega m.in. na ochronie organizmu przed powstawaniem komórek nowotworowych. W składzie melona znajdziemy ponadto kwas foliowy, tak ważny w diecie kobiet będących w ciąży. Warzywo to stosunkowo bogate jest również w witaminę C. 100 g melona dostarcza bowiem około 20 g tego składnika odżywczego. Warto dodać, że spośród innych warzyw melona wyróżnia wysoka zawartość potasu, dzięki któremu zaliczany jest on do naturalnych izotoników.

Jakie są rodzaje melona?

Melon, należący do rodziny dyniowatych, z wyglądu bardzo przypomina swoją kuzynkę dynię. W zależności od odmiany jego skórka i miąższ mogą mieć różne kolory. Najpopularniejsze odmiany melona to miodowy, zielony i galia. Miodowy charakteryzuje się żółtą barwą skórki i jasnozielonym miąższem, którego kolor może być także jaśniejszy – kremowy. Zielony, jak sama nazwa wskazuje, przybiera odcienie zieleni, czasami wpadające w żółcie, miąższ ma kremowobiały. Galia z kolei wyróżnia się złotozieloną skórką pokrytą charakterystyczną siatką. Melon tej odmiany kryje wewnątrz pomarańczowy miąższ.

Ile kalorii ma melon?

Melon to niskokaloryczne warzywo składające się w blisko 90% z wody. 100 g dostarcza zaledwie 33 kcal, co brzmi bardzo zachęcająco, zwłaszcza w kontekście diety odchudzającej. Należy jednak podkreślić, że mimo tych niekwestionowanych zalet melon zawiera jednocześnie sporo cukru i zalicza się do produktów o wysokim indeksie glikemicznym. Z tego też względu należy spożywać go z umiarem.

Jak jeść melona?

Melony jemy dokładnie umyte w ciepłej wodzie. Usuwamy z nich pestki, kroimy według uznania i obieramy ze skórki. Warzywa te jada się na surowo, tak jak jabłko czy arbuza. Warto jednak pamiętać, aby nie jeść melona, który po obraniu leżał dłuższy czas w temperaturze pokojowej. Ze względu na swoją słodycz bardzo szybko ulega bowiem zepsuciu.

Jak jeść żółtego melona?

Miodowa odmiana melona znajduje wiele zastosowań w kuchni. Oprócz tego, że może być składnikiem sałatki, można jeść go również na deser pod postacią sorbetu lub tortu. To dość oryginalny pomysł – podobnie jak carpaccio w kuszącym połączeniu z sosem truskawkowo-miętowym. Nie oznacza to bynajmniej, że melon nie odnajdzie się w towarzystwie mięsa. Wręcz przeciwnie! Żółty melon wzbogacony nutą bazylii stanowić będzie smakowity dodatek do grillowanej polędwiczki. Przekonajcie się sami!

Jak jeść melona galię?

Melon galia znakomicie orzeźwia, dlatego wybornie smakuje w płynnej postaci. Warto zatem przyrządzić z niego chłodnik o kuszącym miętowym zapachu, gwarantujący ochłodę nawet w najgorętszy wakacyjny dzień. Doda też orzeźwienia jako składnik karaibskiego smoothie owocowego z sałatą. Oczywiście, jak każda odmiana melona, galia nadaje się również do zjedzenia w kawałkach jako przekąska.

Jak jeść zielonego melona?

Zielony melon, podobnie jak inne odmiany, dobrze smakuje po prostu obrany i pokrojony na części. Można wypróbować go także w kompozycji z innymi warzywami i owocami, przygotowując różnego rodzaju sałatki. Wyjątkowo dobrze łączy się smakowo z owocami morza, dlatego polecamy dodawać go do krewetek czy kalmarów.

Jak obrać melona?

Melon to warzywo, które łatwo przygotować do zjedzenia. Wystarczy mieć pod ręką ostry nóż, łyżkę oraz miskę. Aby obrać melona, na początku należy przekroić go na pół. Następnie za pomocą łyżki trzeba wyjąć pestki z miąższu i pozbyć się twardej skórki, obierając ją nożem, podobnie jak czynimy to w przypadku ziemniaków. Gotowe!  

Jak pokroić melona?

Po obraniu melona warto podzielić go na mniejsze części. Warzywo najlepiej pokroić najpierw na ćwiartki, a następnie w kostkę. Sposób krojenia melona zależy w zasadzie od celu, w jakim zamierzamy go wykorzystać. Jeśli zjadamy go od razu, to ćwiartki będą wystarczające, jeśli natomiast mamy w planach przyrządzić sałatkę, to najlepiej pokroić melona w drobną kostkę.

Z czym podawać melona?

Melon to często składnik sałatek owocowych lub warzywnych. Sprawdzi się zatem w połączeniu z mango, bananem i ananasem. Dobrze komponuje się także z różnymi rodzajami sera, np. z fetą lub mozzarellą. Ciekawą propozycją jest serwowanie tego warzywa w postaci chłodnika w towarzystwie serowych kulek.

Kiedy melon jest dojrzały?

Sprawdzając stopień dojrzałości melona, najlepiej jest zdać się na dotyk oraz węch. Po naciśnięciu palcem skórki przy szypułce melon powinien lekko się uginać. Twardy oznacza, że jest niedojrzały w środku, zbyt miękki z kolei wróży szybkie zepsucie się. Warto też sprawdzić, jaki wydziela zapach. Dojrzałe melony charakteryzują się przyjemnym aromatem, zbliżonym do zapachu jabłek, gruszek, a czasami wanilii i miodu. Wszystko jednak zależy tak naprawdę od rodzaju melona.

Kiedy melon galia jest dojrzały?

Melon galia jest dojrzały, gdy jego skórka ma szorstką powierzchnię, charakterystyczną dla tej odmiany. Dojrzałe okazy rozpoznamy także po jasnej barwie i podłużnym kształcie. Inne cechy świadczące o tym, że melony są dojrzałe, to, podobnie jak w przypadku pozostałych odmian, intensywny i owocowy, a chwilami nawet słodkawy zapach.

Polska kuchnia nie doceniła jeszcze w pełni walorów odżywczych i smakowych melona. Nadal znajduje się on na liście warzyw, a częściej mylnie owoców, nieodkrytych. Najwyższy czas, żeby przekonać się, jak wiele może nam zaoferować jako smaczny i zdrowy składnik posiłków.

Newsletter

Bądź na bieżąco z nowościami
Kuchni Lidla!