Tymianek - przepisy i pomysły:
- [SELECT]
- trafność
- od najnowszych
- najwyżej oceniane
Grillowany camembert z macerowanymi owocami
Rozpływający się w ustach i aromatyczny camembert podany z macerowanymi borówkami i malinami to pomysł na grilla, który naprawdę zachwyca. Sprawdź, jak przygotować to danie!
Szaszłyki z piekarnika
Zapach grillowanego mięsa unoszący się w powietrzu, soczyste kawałki kurczaka i warzyw delikatnie rumieniące się na rozgrzanym ruszcie... To wrażenia, które kojarzą się nam z letnimi spotkaniami przy grillu. Jednak co zrobić, gdy pogoda nie dopisuje, a naszła Cię ochota na szaszłyki? Spróbuj przygotować je w piekarniku!
Grillowane souvlaki z karkówki
Wyjątkowe szaszłyki z karkówki inspirowane kuchnią słonecznej Grecji, czyli souvlaki. Skuś się na to pyszne danie z grilla i podaj je z orzeźwiającym sosem jogurtowym.
Filet mignon – przepis na idealne mięso
Filet mignon to francuska nazwa dla środkowej, delikatnej części polędwicy wołowej, która zachwyca swoim smakiem i aromatem. To danie, które często kojarzy się z eleganckimi restauracjami, można w równie pyszny sposób przyrządzić także w domowym zaciszu. Odkryj wraz z nami tajniki przygotowywania filet mignon jak najlepsi szefowie kuchni!
Marynata do kurczaka
Marynowanie kurczaka to doskonały sposób na nadanie mu konkretnego charakteru. Marynowane udka, podudzia, pierś czy skrzydełka to propozycja dla miłośników różnorodnych smaków i aromatów. Odkryj nasz przepis na najlepszą marynatę do kurczaka i pozwól sobie na odkrywanie nowych smaków już dziś!
Marynata do karkówki
Marynowanie mięsa to starożytna technika kulinarna, dzięki której różne produkty nabierają zupełnie odmiennego smaku. Jednym z najbardziej popularnych produktów do marynowania jest karkówka. Od marynat pikantnych i intensywnych po delikatne, ziołowe i aromatyczne, możliwości są praktycznie nieograniczone. Poznaj nasz przepis na wyjątkową marynatę do karkówki.
Zupa cebulowa zapiekana z serem francuskim
Czujecie już ten cudowny aromat? My też! Wszystko to, dzięki Karolowi i jego wyjątkowej zupie cebulowej zapiekanej z serem francuskim! Przepis na nią możecie sprawdzić już teraz!
Wegetariańska zapiekanka pasterska
Skuś się na to idealne danie na chłodny dzień! Przygotuj wegetariańską wersję zapiekanki pasterskiej w brytyjskim stylu i rozgrzej się sycącą porcją soczewicy pod kołderką z ziemniaczanego purée.
Ryba z piekarnika
Ryba z piekarnika to danie, które cechuje prostota przygotowania i wyjątkowy smak. Pieczona ryba jest doskonałą opcją dla osób ceniących sobie pożywną kuchnię, która nie jest pozbawiona smaku. W jaki sposób przyrządzić soczystą rybę o niesamowitym aromacie? Sprawdź nasz przepis!
Kurczak po toskańsku
Kurczak po toskańsku to odzwierciedlające smak i historię samego regionu Toskanii. Oryginalny przepis jest dość minimalistyczny, dlatego doczekał się wielu smacznych modyfikacji. Przygotowaliśmy dla Was przepis na aromatyczny, kremowy sos na bazie śmietany, sera oraz ziół z dodatkiem pomidorów, szpinaku oraz soczystego kurczaka. Przygotuj to danie wraz z nami!
Gęś faszerowana jabłkami z goździkami i cynamonem
Klasyczna, długo pieczona i nadziewana jabłkami gęś to świetny pomysł na obiad na wyjątkową okazję. Przekonaj się, że chociaż trzeba na nią trochę poczekać, gęś wcale nie jest trudna w przygotowaniu!
Risotto z warzywami
Risotto z warzywami to doskonały pomysł na obiad dla całej rodziny. Kremowa kompozycja na bazie ryżu, połączona z soczystymi warzywami dostarczy ci energii na cały dzień. Jak zrobić to pyszne, włoskie danie? Poznaj przepis oraz triki podpatrzone od topowych szefów kuchni!
Grzybowa potrawka z wegangurtem
Aromatyczne, krótko smażone grzyby w delikatnym jogurtowym sosie podane z domowymi plackami. Zaskocz bliskich tym wegańskim przepisem i przekonaj się, że nawet najbardziej niespodziewane połączenia mogą smakować wspaniale!
Cannelloni ze szpinakiem i ricottą
Włoskie makaronowe rurki nadziewane szpinakiem oraz serem to pyszna i niezwykle sycąca potrawa, która potrafi zachwycić swoim smakiem. Niewątpliwą jej zaletą jest to, że ją przygotować na kilka różnych sposobów. Dziś zdradzimy Ci przepis na cannelloni ze szpinakiem i ricottą.
Skąd pochodzi tymianek?
Tymianek pochodzi z krajów basenu Morza Śródziemnego. Spośród blisko 100 gatunków tego zioła większość z nich spotkać można na południu Europy. Tymianek rośnie też w zachodniej Azji oraz w północnej Afryce. Z powodzeniem uprawiany jest także w Polsce.
Jak wygląda tymianek?
Tymianek to niewielki krzew. W zależności od warunków klimatycznych, w których rośnie, osiąga od 20 do 30 cm wysokości. Roślina posiada mocno rozgałęzioną łodygę, którą gęsto porastają niewielkie liście, układające całe zioło w kształt kuli. Tymianek kwitnie od maja do września. Jego kwiaty są drobne, jasnoróżowe.
Czy tymianek jest zdrowy?
Tymianek zawiera sporo witaminy C i B2 oraz wiele składników mineralnych, takich jak żelazo, magnez, wapń, mangan. Zioło znane jest ze swych wszechstronnych właściwości leczniczych. Działa przeciwzapalnie, bakteriobójczo, grzybobójczo oraz wykrztuśnie. Tymianek jest dobrym źródłem białka i korzystnie wpływa na trawienie.
Czy tymianek pomaga na kaszel?
Tymianek dzięki zawartości olejków eterycznych pomaga zwalczać infekcje górnych i dolnych dróg oddechowych. Zawarty w roślinie tymol wykazuje m.in. działanie wykrztuśne i odkażające, co jest szczególnie istotne podczas uporczywego kaszlu.
Ile kalorii ma tymianek?
100 g świeżego tymianku, będącego głównie źródłem węglowodanów, dostarcza ok. 100 kcal. Kaloryczność zwiększa się w przypadku zasuszenia zioła. I tak w 100 g suszonego tymianku (równowartość pięciu opakowań przyprawy!) jest 270 kcal.
Do czego dodawać tymianek?
Tymianek używany jako przyprawa doskonale harmonizuje z różnego rodzaju potrawami mięsnymi. Nada więc aromat wieprzowinie, różnym gatunkom drobiu, m.in. indykowi, a nawet jagnięcinie. Równie dobrze sprawdzi się jako przyprawa do przekąsek, np. pieczonej dyni albo marynowanej mozzarelli. Podkreśli ponadto smak wielu zup, stając się ich atrakcyjnym dodatkiem.
Kiedy dodać tymianek do zupy?
Gotując zupę, często przyprawiamy ją już na początku albo w trakcie gotowania. Tymczasem tymianek dodawany w takim momencie traci aromat i wartości odżywcze. Z tego powodu zioło to powinno znaleźć się w przyrządzanym daniu dopiero w końcowej fazie jego przygotowywania. Dzięki temu zachowa walory smakowe oraz odżywcze.
Czy tymianek pasuje do kurczaka?
Tymianek idealnie pasuje do kurczaka w każdej postaci. Możemy go dodawać do wszelkich rodzajów marynat filetów z kurczaka, zwłaszcza jeśli daniu towarzyszą warzywa. Tę opcję wykorzystamy w szczególności w sezonie grillowym, przyrządzając np. grillowane piersi z kurczaka w marynacie jogurtowej. Tymianek znakomicie współgra również z kurczakiem pieczonym w ziołach i cytrynie. Ilu kucharzy, tyle pomysłów!
Czy tymianek pasuje do ryby?
Tymianek to przyprawa, która jak najbardziej pasuje do ryby. Czasem staje się jedynie dekoracją dania, jak w przypadku dorady z grilla. Zdecydowanie częściej jest jednak składnikiem całej kompozycji ziół, stając się częścią okrasy, dzięki której ryba nabiera unikatowego aromatu. Tym sposobem skosztujemy m.in. kurka albo karpia w ziołach.
Czy tymianek pasuje do ziemniaków?
Ziemniaki wbrew pozorom, oprócz soli, potrzebują nieco większej ilości przypraw. Polecamy w szczególności tymianek, który nadaje im niecodzienny smak. Znakomicie sprawdzi się zarówno w tradycyjnym daniu, jakim są ziemniaki w ziołowej marynacie upieczone z wieprzowiną, jak również w domowym wydaniu chipsów.
Co może zastąpić tymianek?
Tymianek jest popularną przyprawą kuchenną, jednak bywa, że nie zawsze mamy go pod ręką, zwłaszcza jego świeże listki. Choć żadna inna przyprawa nie odda w pełni jego aromatu, to jednak zbliżony smak potrawie może zapewnić majeranek. O tym, że stanowi on substytut idealny, może świadczyć fakt, że wraz z tymiankiem, pietruszką i liściem laurowym tworzy tzw. bouquet garni, czyli bukiet ziołowy, będący jedną z wizytówek kuchni francuskiej.
Jak uprawiać tymianek w domu?
Chcąc uprawiać tymianek w domu, przygotowania do jego wysiewu należy rozpocząć na przełomie marca i kwietnia. Kiedy doniczkę lub skrzynkę napełnimy ziemią, nasiona umieszczamy w niej na głębokości ok. 0,5 cm. Po mniej więcej dwóch tygodniach pojawią się pierwsze kiełkujące rośliny. Pamiętając, że tymianek to zioło, które nie znosi zimna, zapewniamy mu ochronę przed mrozem, najlepiej do końca maja nie wystawiając doniczek na zewnątrz. W międzyczasie usuwamy wszelkie chwasty i regularnie podlewamy. Jeśli chcemy, aby roślina przetrwała do kolejnej wiosny, to najpóźniej w listopadzie przenosimy ją z powrotem do wnętrza, zapewniając jej zimą optymalną temperaturę od 10 do 15 stopni Celsjusza. W tym okresie minimalizujemy również nawadnianie.
O tymianku można powiedzieć wiele, ale z pewnością nie to, że bywa nieśmiały. Wręcz przeciwnie! Przebojem zdobywa kuchenne kuluary i śmiało wkracza na nasze stoły, roztaczając w powietrzu niepowtarzalny aromat. Nic, tylko dawkować go z rozwagą, wzbogacając smak różnorodnych potraw. A jeśli brakuje nam śmiałości, to koniecznie skosztujmy zupy z piwa i tymianku. Podobno dodaje odwagi.