Chcesz odkryć więcej przepisów? Odwiedź kanał Kuchnia Lidla na You Tube!
PRZYGOTUJ
- praskę do czosnku
KROK 1: Przygotowujemy sos winegret
W miseczce mieszamy oliwę, ocet i musztardę. Doprawiamy solą, pieprzem i ząbkiem czosnku przeciśniętym przez praskę. Do miski przekładamy miks sałat. Wlewamy ¾ sosu winegret i mieszamy sałatę dłońmi, tak aby każdy liść pokryty był sosem.
KROK 2: Kroimy składniki sałatki
Ziemniaki w mundurkach, ugotowane i ostudzone, kroimy w plasterki. Jajka gotujemy na półtwardo przez 5-6 minut. Ostudzone jajka i pomidorki koktajlowe przekrawamy na pół. Cebulę kroimy w piórka.
KROK 3: Układamy sałatkę
Na talerz wykładamy sałatę. Składniki układamy w grupach – ziemniaki, jajka, krążki cebuli, pomidorki i ugotowaną fasolkę szparagową. Tuńczyka odcedzamy z zalewy i dokładamy do sałatki. Układamy czarne oliwki. Opcjonalnie dodajemy sardele. Całość oprószamy pieprzem i skrapiamy dressingiem.
Zobacz podobne
przepisy
Sałatka z awokado i tuńczyka
Rewelacyjny pomysł na zdrową przekąskę nie tylko dla tych na diecie! Ekspresowa sałatka z tuńczykiem i awokado.
Stek z tuńczyka po francusku z purée z gruszki
Daria Ładocha przygotowała doskonały przepis na pyszny stek z tuńczyka z purée z pieczonych gruszek. Wypróbuj!
Zapiekanka z amarantusem i tuńczykiem
Szukasz pomysłu na obiad? Poznaj przepis na zapiekankę z amarantusem, tuńczykiem i pomidorami!
Sałatka Cezar z kurczakiem na dwa sposoby
Klasyka w stylu włoskim, i to w dwóch wersjach! Przygotuj sałatkę Cezar według przepisu Karola i sprawdź, która z nich wejdzie na stałe do Twojego menu!
Sałatka Nicejska to klasyczna potrawa, która cieszy się niesłabnącą popularnością na całym świecie. Chociaż historia powstania tej smacznej kompozycji sięga XIX wieku, to dziś można spotkać ją w menu wielu restauracji. Różnorodność składników i tekstur czyni ją naprawdę wyjątkową. Jak zrobić sałatkę nicejską po mistrzowsku? Poznaj nasze triki i wskazówki!
Sałatka nicejska — historia klasycznego dania z południa Francji
Sałatka nicejska, znana także pod nazwą „Salade Nicoise”, to jedno z najbardziej klasycznych dań kuchni francuskiej, które sięga swoją historią jeszcze XIX wieku. Za miejsce powstania sałatki Nicejskiej uważa się portowe miasto Nicea, mieszczące się na południu Francji. To właśnie tam rybacy wracający z połowów stworzyli podwaliny do oryginalnego przepisu na sałatkę nicejską.
Jakie składniki zawierała ta pierwotna wersja sałatki nicejskiej? Rybacy tworzyli potrawy z tego, co akurat mieli pod ręką — świeżego tuńczyka, gotowanych jajek, ziemniaków, pomidorów oraz regionalnych oliwek. Ta prosta i skromna potrawa tak spodobała się rybakom, że postanowili podzielić się przepisem z okoliczną ludnością, a Ci z kolei puścili wieści dalej w świat. W latach 20. XX wieku sałatka stała się znaną w całej Francji. Wtedy to prosta, rybacka sałatka nicejska z tuńczykiem i jajkiem została wzbogacona o nowe elementy — gotowaną fasolkę szparagową, czerwoną cebulę, a czasem także kapary. Z czasem do sałatki nicejskiej dodano także sos na bazie oliwy z oliwek.
Prawdziwa sława sałatki nicejskiej przyszła dopiero w latach 70. XX wieku, a przyczynili się do tego turyści, którzy masowo podróżowali do Nicei i okolicznych wiosek. Przepis na sałatkę nicejską z tuńczykiem zaskarbił sobie serca podróżników i stał się symbolem śródziemnomorskiego stylu życia i tak przetrwał do dziś. Obecnie sałatka nicejska doczekała się wielu interesujących modyfikacji, chociaż francuscy kucharza starają się utrzymać jej klasyczny smak.
Sałatka nicejska — jak i z czego ją zrobić? Kilka wskazówek.
Współczesna kuchnia kładzie nacisk na lokalne i sezonowe składniki, a popularność sałaty nicejskiej jest tego najlepszym przykładem. Rzecz jasna pojawiają się nowe wersje, które uwzględniają różne preferencje i rodzaje diet, ale baza zawsze jest podobna. Jak zrobić sałatkę nicejską z jajkiem?
Zacznij od wybrania składników — postaw na świeże produkty o wysokiej jakości. To one są sekretem sałatki nicejskiej! Klasyczna nicejska sałatka ma w składzie podsmażanego tuńczyka, jednakże w domowych warunkach można użyć do niej także tuńczyka konserwowego w oleju lub sosie własnym. Jeśli zdecydujesz się na wersję z puszki, odcedź rybę z płynu.
Do tuńczyka dodaje się także swojskie jajka ugotowane na twardo i przekrojone na pół, ugotowane ziemniaki w mundurkach pokrojone w plasterki, a także świeże, chrupiące pomidory. Obecnie w składzie znajdziesz również oliwki, cebulę i fasolkę szparagową ugotowaną al dente. Zadbaj o to, aby warzywa były chrupiące i podane w atrakcyjny sposób.
Obowiązkowym elementem sałatki nicejskiej z jajkiem jest dressing na bazie oliwy, musztardy francuskiej oraz octu winnego. Zadbaj o to, aby sałata była dobrze pokryta sosem — to podkreśli jej świeży, orzeźwiający smak. Jeśli masz ochotę, możesz lekko podkręcić sos do sałatki nicejskiej, dodając do niego sok z cytrusów zamiast octu.
W jaki sposób można udoskonalić ten pyszny przepis? Cała magia tej sałatki kryje się w jej prostocie i dobrym składniku. Przyrządzając sałatkę nicejską, nie przesadzaj z ilością składników i zachowaj oryginalne proporcje pomiędzy poszczególnymi składnikami. W ten sposób sałatka będzie smakowała dokładnie tak, jak wieki temu!
Masz ochotę na eksperymenty kulinarne? Spróbuj delikatnie zmodyfikować przepis i podmienić któryś z oryginalnych składników. Jedną z najbardziej znanych i lubianych modyfikacji jest zastąpienie tuńczyka kurczakiem. Sałatka nicejska z kurczakiem z grilla jest równie pyszna oraz sycąca. Ta mała zmiana sprawia, że sięgają po nią chętnie także najmłodsi, którzy nie przepadają za rybą.
Jesteś wegetarianinem i nie chcesz rezygnować ze zjedzenia sałatki w nicejskim stylu? Wymień tuńczyka na tofu marynowane w sosie sojowym i glonach, podsmażone na głębokim tłuszczu albo inny zamiennik. Możesz także wzbogacić ją o pokrojone, kremowe awokado, karczochy oraz kapary, wyrzucić jajko i przemienić ją w wegańską wersję.
Oryginalne składniki przypadły Ci do gustu, ale masz ochotę na małe szaleństwo? Przygotuj do sałatki inny dressing! Taka mała zmiana może nadać sałatce zupełnie odmiennego charakteru. Skorzystaj z jogurtu i świeżych ziół albo oliwy, soku z cytrusów i czosnku, by skomponować własny, niepowtarzalny dressing do tej najbardziej znanej francuskiej sałatki. Życzymy smacznego!
Zobacz wszystkie
przepisy
- Kompot z suszu z cytryną
- Świąteczne pierniczki
- Śledzie po kaszubsku
- Pierogi pieczone z kapustą i grzybami
- Wigilijny makowiec
- Sernik piernikowy
- Ciasto marchewkowe
- Wigilijny barszcz czerwony z uszkami – przepis
- Dorsz w czosnku i cytrynie
- Domek z piernika
- Kurczak po chińsku z makaronem ryżowym
- Kapusta z grzybami i selerem miodowym
- Pieczona ryba po grecku
- Ciasto na pierogi
- Kapusta z grochem
Dziękujemy za ocenę przepisu!
Twoja ocena pomoże nam wypromować najlepsze przepisy z Kuchni Lidla.
wróć do gotowania
Komentarze (3)
1313 dni temu
Jak ufam tej stronie, przepisy wychodzą mi stąd zawsze super, tak więcej przepisu od pani Kingi nie wykonam. Taka prosta sałatka, a tak niespecjalnie wyszła. Jak ktoś już pisał - ten vinegret to pomyłka.
odpowiedz
604 dni temu
Mnie również nie smakuje. Przepis jednak jest przepisem.
1489 dni temu
winegret sie ubija a nie miesza, jest wtedy aksamitny. tu sie pani kindze oddzielil niestety, wiec jak dla mnie fuj
odpowiedz