Bazylia - przepisy i pomysły:

Filtry

Trudność

Czas

Diety specjalne

Autor dania

Gotowe
Kategorie Filtry
1 2 3 4 5 6 7 »
<p>To kr&oacute;lewskie zioło, kt&oacute;rego nazwa wywodzi się od greckiego słowa <em>basileus</em>, oznaczającego kr&oacute;la, odgrywa dużą rolę w wielu kulturach. We Włoszech krążą legendy, że jest gwarancją szczęścia w miłości. W Rumunii z kolei gałązka bazylii stała się atrybutem zaręczyn. Największą popularnością cieszy się jednak w Indiach, gdzie zioło to uznaje się za święte i stosuje na szeroką skalę w kuchni oraz w medycynie naturalnej.</p>

Do czego najlepsza jest bazylia?

Bazylia jest nierozerwalnie związana z kuchnią włoską. Najlepiej komponuje się z pomidorami i czosnkiem, choćby w słynnej włoskiej sałatce caprese. Bazylii używamy chętnie do przyprawiania pizzy, sosów pomidorowych, lasagne, spaghetti bolognese czy zapiekanek makaronowych. Jej aromatyczne liście z powodzeniem można wykorzystać także do dekoracji, na przykład zup lub dań rybnych, a nawet jajecznych, takich jak jajecznica czy omlet. Odważni kucharze wykorzystują bazylię także w polskiej kuchni, gdzie może dodać aromatu kopytkom albo stać się elementem marynaty mięsnej.

Świeża bazylia – kiedy dodawać?

Bazylia to bardzo aromatyczne zioło, które jednak szybko traci swoje walory smakowe podczas obróbki termicznej. Z tego też względu jej świeże liście należy dodawać do potraw dopiero pod koniec gotowania, pieczenia czy smażenia. Ważne też, aby nie kroić liści, tylko, podobnie jak w przypadku warzyw liściastych, rwać je na kawałki i w tej postaci dodawać do dania. Dzięki temu zapobiegamy czernieniu liści.

Czy bazylia jest zdrowa?

Świeża bazylia jest źródłem witaminy K. Suszona bazylia, stosowana jako przyprawa, zalecana jest cukrzykom ze względu na niski indeks glikemiczny (IG = 5).

Jakie witaminy ma bazylia?

Bazylia zawiera 21,8 µg witaminy K, która:

  • odpowiada za właściwą krzepliwość krwi,
  • ma działanie przeciwbakteryjne,
  • ma działanie przeciwgrzybicze,
  • wpływa na metabolizm tkanki kostnej.

Ile kalorii ma bazylia?

Bazylia to bardzo lekkie zioło – dosłownie i w przenośni. 100 g świeżych liści tej rośliny zawiera bowiem jedynie 23 kcal, a przecież taką porcją rzadko przyprawiamy potrawy. Zazwyczaj ograniczamy się do kilku listków. Bazylia w postaci suszonej jest bardziej kaloryczna – 100 g to 250 kcal. Podobnie jednak jak w przypadku świeżej bazylii dodajemy jej do dania w  małych ilościach.

Czy bazylia wspomaga odchudzanie?

Bazylia nie dość, że jest niskokaloryczna, to na dodatek zalicza się do ziół wspomagających odchudzanie. Powoduje przede wszystkim zwiększanie wydzielania soku żołądkowego, dzięki czemu łatwiej przyswajamy pokarm i szybciej go trawimy. Co ważne, wykazuje też właściwości rozkurczowe, dzięki czemu usprawnia pracę jelit i eliminuje wzdęcia będące często przyczyną dyskomfortu. Należy jednak pamiętać, że działanie bazylii ma jedynie charakter wspomagający, a nie determinujący cały proces odchudzania.

Jak przechowywać bazylię?

Świeżą bazylię najlepiej przechowywać w lodówce lub w zamrażalniku. W przypadku pierwszej opcji pęczek świeżego zioła, całkowicie pozbawionego wody na liściach, owijamy w ręcznik papierowy i trzymamy w lodówce maksymalnie do 2 dni. Aby wydłużyć ten okres, można zalać liście bazylii oliwą i przetrzymywać tak zamarynowane nawet przez 2 miesiące. Lepszą opcją jest jednak zamrażanie. Bazylię można mrozić w całości lub posiekaną i zblendowaną z oliwą zamrozić w formie do kostek lodu. Jeśli natomiast dysponujemy suszoną bazylią i zależy nam na jej trwałości, to przechowujmy ją w szczelnym pojemniku i miejscu pozbawionym światła.

Jak suszyć bazylię?

Bazylię najlepiej suszyć w przewiewnym miejscu. Wbrew powszechnym praktykom nie należy suszyć jej w piekarniku ani w słońcu. Nie warto też zasuszać ziół w kuchni, gdzie mogą przejść najróżniejszymi zapachami przygotowywanych potraw. Najłatwiej wykorzystać do tego celu elektryczną suszarkę z nawiewem, taką jak przy suszeniu owoców czy grzybów. Jeśli jej nie posiadamy, to rozkładamy świeże liście bazylii na przepuszczającym powietrze materiale, np. na siatce metalowej albo tacy wiklinowej czy macie słomianej. Może to być też zwykła bawełniana ściereczka. Suszymy tak długo, aż liście zaczną kruszyć się w rękach, ale nadal będą zielone.

Jak obrywać listki bazylii?

Liście bazylii są bardzo wrażliwe, dlatego roślinę trzeba odpowiednio pielęgnować. Jeśli regularnie przyprawiamy świeżymi liśćmi bazylii potrawy, to pamiętajmy, aby obrywać w pierwszej kolejności dolne liście zioła. Nigdy nie obrywajmy też wszystkich jednorazowo. Zawsze pozostawiajmy choćby kilka na krzaczku, bo w przeciwnym razie bazylia uschnie. Wybierając liście, którymi za chwilę zamierzamy udekorować lub przyprawić potrawę, kierujmy się także ich wielkością. Starajmy się więc obrywać te większe, mniejsze natomiast pozostawiając do całkowitego rozwinięcia.

Jak pielęgnować bazylię w doniczce?

Bazylia rosnąc w doniczce wymaga lekkiej i przepuszczalnej, a co najważniejsze, stale wilgotnej gleby. Należy ją zatem regularnie podlewać, nie dopuszczając do przesuszenia podłoża. Doniczkę z bazylią stawiamy w miejscu nasłonecznionym, z wielogodzinnym dostępem do naturalnego światła, ponieważ roślina ta potrzebuje dużo słońca, aby rosnąć. Pielęgnując bazylię, należy też pamiętać o systematycznym ścinaniu czubków zioła, które następnie można zakorzenić w wodzie i dzięki temu rozmnożyć roślinę.

Jak podlewać bazylię?

Bazylia bardzo lubi wilgotną glebę. W związku z tym należy podlewać ją codziennie, a w okresie letnim nawet dwa razy dziennie, najlepiej letnią, przegotowaną wodą. Ważna jest również pora nawadniania. Bazylia, w odróżnieniu od większości roślin, preferuje podlewanie w południe. Lubi również, kiedy zraszamy jej liście, najlepiej w porze wieczornej, aby nie narażać liści na wysuszenie w słońcu.

Bazylia to przede wszystkim atrybut kuchni włoskiej, którą Polacy szczególnie sobie upodobali. Nie dziwi więc fakt, że bazylii używamy równie często, jak pietruszki czy koperku. Z powodzeniem możemy zatem powiedzieć, że bazylia czuje się nad Wisłą jak w domu, a jeśli ktoś ma jeszcze jakieś wątpliwości, to powinien koniecznie ją poznać i spróbować dań z jej dodatkiem.

Newsletter

Bądź na bieżąco z nowościami
Kuchni Lidla!