zobacz film Śląska szpajza cytrynowa

Kinga Paruzel

 • DRUKUJ
 • wyślij listę
  zakupów

Chcesz odkryć więcej przepisów? Odwiedź kanał Kuchnia Lidla na You Tube!

Przygotuj:

 • 4 pucharki do deserów
 • robot wielofunkcyjny z końcówką do ubijania
 • durszlak

Krok 1: ROZPUSZCZAMY ŻELATYNĘ

Żelatynę zalewamy zimną wodą, dokładnie mieszamy i odstawiamy, by napęczniała. Dodajemy gorącą wodę. Ponownie mieszamy. Odstawiamy do wystygnięcia.

Krok 2: SPARZAMY JAJKA

Jajka o temperaturze pokojowej umieszczamy na durszlaku lub sitku i zalewamy wrzątkiem. Żółtka oddzielamy od białek i umieszczamy w naczyniu robota. Białka odkładamy do osobnej miski.

Krok 3: UCIERAMY ŻÓŁTKA Z KSYLITOLEM

Do żółtek dodajemy ksylitol. Całość ucieramy ok. 5-7 minut, aż ksylitol się rozpuści, a żółtka zmienią kolor na jasny. Masę przekładamy do osobnej miski.

Krok 4: UBIJAMY BIAŁKA

Białka przekładamy do naczynia robota i ubijamy na sztywną, puszystą pianę.

Krok 5: ŁĄCZYMY ŻÓŁTKA Z BIAŁKAMI

Ubitą pianę z białek stopniowo dodajemy do utartych żółtek, za każdym razem delikatnie mieszając masę, by zachować jej puszystość. Dodajemy wystudzoną żelatynę i sok z cytryny. Ponownie mieszamy.

Krok 6: SCHŁADZAMY SZPAJZĘ

Masę deseru przekładamy do pucharków, wypełniając je do ok. ¾ objętości. Pucharki wkładamy do lodówki na ok. 1 godzinę, by szpajza stężała.

Opcjonalnie: szpajzę możemy przełożyć do jednego, dużego naczynia, a następnie schłodzić w analogiczny sposób.

Krok 7: DEKORUJEMY I PODAJEMY SZPAJZĘ

Pucharki z mocno schłodzoną szpajzą wypełniamy jogurtem. Desery dekorujemy z wierzchu świeżymi sezonowymi owocami (np. czerwonymi porzeczkami, borówkami, malinami).

 • DRUKUJ
 • wyślij listę
  zakupów

Komentarze (5)

Avatar
 • antek antek
  570 dni temu
  To nie jest śląska szpajza!! Wejdzie ne Smaki Weroniki, tam jest przepis na prawdziwą Śląską szpajzę!!

  odpowiedz

 • Gość Gość
  865 dni temu
  a można użyć agaru zamiast żelatyny? ( w jakiej proporcji?)

  odpowiedz

 • KuchniaLidla KuchniaLidla
  865 dni temu
  Można, jednak ilość agaru, jaka będzie potrzebna do przygotowania szpajzy zależy od mocy konkretnego produktu (istnieją słabsze i mocniejsze agary) i najlepiej stosować się do wskazówek dostępnych na opakowaniu. Poza tym agar najlepiej jest rozpuszczać w gotującej się wodzie (tężeje szybciej niż żelatyna i gorąca woda może nie wystarczyć). Gorący roztwór agaru będzie więc dłużej stygł i podczas tego procesu należy obserwować, czy nie ścina się za mocno-musi być wciąż płynny, gdy będziesz łączyć go z masa jajeczną. Należy również zwrócić uwagę na dodatek soku z cytryny: kwaśne środowisko sprawia, że agar tężeje wolniej i możemy potrzebować go więcej. Jak widzisz więc czynników, które mogą wpłynąć na ostateczny efekt jest sporo :) Dobra informacja jest jednak taka, że agar, w przeciwieństwie do żelatyny można wielokrotnie podgrzewać: jeśli za pierwszym razem mikstura wyjdzie zbyt rzadka lub zbyt gęsta, możesz nad nią pracować.
 • Kinga paruzer Kinga paruzer
  1349 dni temu
  Lody

  odpowiedz

 • Kinga paruzer Kinga paruzer
  1349 dni temu
  Loby ctrowyne

  odpowiedz


Newsletter

Bądź na bieżąco z nowościami
Kuchni Lidla!