Chcesz odkryć więcej przepisów? Odwiedź kanał Kuchnia Lidla na You Tube!
Przygotuj:
- młynek do kawy Silvercrest
- sitko
- sztywną łopatkę
- robot wielofunkcyjny
- garnek o średnicy nie większej niż 20 cm
- papier do pieczenia
- rękaw cukierniczy z karbowaną końcówką
- ręcznik papierowy
Krok 1: PRZYGOTOWUJEMY PASTĘ ORZECHOWĄ
Orzechy mielemy na gładką, jednolitą masę za pomocą młynka do kawy, a następnie przesiewamy przez sitko do większego rondelka, by oddzielić niezmielone orzechy od pasty.
Krok 2: PRZYGOTOWUJEMY CIASTO PARZONE
Do pasty orzechowej dodajemy mleko i masło. Zagotowujemy. Dodajemy sól i cukier puder. Mieszamy.
Dodajemy mąkę przesianą przez sitko i energicznie mieszamy za pomocą sztywnej łopatki przez ok. 1 minutę, aż wszystkie składniki się połączą. Parzone ciasto przekładamy do miski i odstawiamy do przestygnięcia.
Krok 3: MIKSUJEMY CIASTO
Przestudzone ciasto przekładamy do misy robota wielofunkcyjnego i miksujemy na niskich obrotach, stopniowo dodając jajka. Jeśli po dodaniu 3 jajek ciasto wciąż jest zbite, dodajemy czwarte jajko.
Ciasto miksujemy aż do momentu, w którym uzyskamy aksamitną, jednolitą masę.
Krok 4: SZPRYCUJEMY WIANUSZKI Z CIASTA
Gotowe ciasto przekładamy do rękawa cukierniczego z karbowaną końcówką i szprycujemy na kwadraciki wycięte z papieru do pieczenia (10 x 10 cm), tak by powstały wianuszki.
Krok 5: SMAŻYMY GNIAZDKA
Olej przelewamy do garnka, tak aby sięgał do 4 cm jego wysokości i podgrzewamy do temperatury około 160-180°C. Tłuszcz nie może być ani za słabo, ani za mocno nagrzany – 1 gniazdko smażymy na próbę, by sprawdzić temperaturę oleju. Gdy próbne gniazdko nabierze złotego koloru, smażymy kolejne.
Gniazdka umieszczamy w rozgrzanym oleju papierem do góry. Gdy papier odklei się od gniazdek, wyjmujemy go z garnka. Gniazdka smażymy z obu stron na złoty kolor. Przekładamy na ręcznik papierowy, by odsączyć je z nadmiaru tłuszczu. Odstawiamy do wystygnięcia.
Krok 6: DEKORUJEMY GNIAZDKA
Czekoladę rozpuszczamy w kąpieli wodnej lub w kuchence mikrofalowej i przelewamy do kornetu wykonanego z papieru do pieczenia. Ostrą końcówkę kornetu odcinamy nożem.
Czekoladę szprycujemy na wystudzone gniazdka. Z wierzchu posypujemy je orzechami laskowymi posiekanymi na grubsze kawałki.
Zobacz podobne
przepisy
Oponki serowe z sosem malinowym
Paweł Małecki dzieli się przepisem na idealne oponki serowe. Są puszyste, szybko rosną podczas smażenia i pysznie smakują z gorącym sosem malinowym!
Pączki z lodami i karmelizowanymi jabłkami
Pączki z dodatkiem wanilii, wypełnione lodami waniliowymi, podane z karmelizowanymi jabłkami – spróbuj deseru, który dosłownie rozpływa się w ustach!
Cronuty
Połączenie croissanta i donuta, czyli cronut! Paweł pokaże Ci, jak przygotować ten popularny deser.
Najlepsze minipączki
Jak uczcić tłusty czwartek? Przygotuj minipączki z pełnoziarnistej mąki z dodatkiem serka homogenizowanego według przepisu Pawła Małeckiego!
Gniazdka nie tylko na tłusty czwartek – poznaj przepyszną odsłonę parzonych pączków!
Tłusty czwartek to wyjątkowy dzień w roku. Właśnie wtedy w polskich domach pojawia się prawdziwe bogactwo słodkich wypieków. Najbardziej charakterystycznym przysmakiem są pączki – smażone na głębokim tłuszczu, nadziewane różaną konfiturą, budyniem, czekoladą lub innymi słodkimi nadzieniami, a następnie posypane cukrem pudrem lub polane lukrem. Kolejnym popularnym przysmakiem są faworki – chrupiące, cienkie ciastka smażone na głębokim tłuszczu i posypane cukrem pudrem. Kolejne miejsce na podium zajmują oczywiście gniazdka! Paweł Małecki proponuje je w jeszcze pyszniejszej, niezwykle ciekawej odsłonie, bo z orzechami oraz z czekoladą. To ciekawa alternatywa dla klasycznego gniazdka z lukrem.
Jednak czym właściwie jest gniazdko – ciastko? To przysmak znany również jako pączek wiedeński, który podobnie jak klasyczny pączek smażony jest na głębokim tłuszczu i polany lukrem. Pączki gniazdka zachwycają wyjątkową lekkością oraz puszystością, a ich charakterystyczny kształt przypomina pierścienie. Swój szczególny smak zawdzięczają parzeniu ciasta. Na czym ono polega? Jest to specyficzna metoda, która różni się od tradycyjnego wyrabiania ciasta drożdżowego na sucho. Proces rozpoczyna się od podgrzania mąki wraz z wodą, tłuszczem, czasem też cukrem oraz solą. Ta mieszanka jest następnie gotowana lub „parzona" na małym ogniu, aż do momentu, gdy składniki się połączą, a mąka wchłonie płyny. Po ostudzeniu jej do odpowiedniej temperatury dodaje się jajka i drożdże. Historia ciasta parzonego sięga głęboko tradycji kuchni środkowoeuropejskiej, zwłaszcza niemieckiej, austriackiej i czeskiej.
Zarówno ciastka gniazdka, jak i inne wypieki z tego typu ciasta dzięki dużej zawartości jajek oraz specyficznemu sposobowi przygotowania mają lekką, pustą strukturę wewnątrz. Po upieczeniu lub usmażeniu zyskują też smakowicie chrupiącą skórkę! Warto powiedzieć również co nieco o niezwykle ciekawej historii gniazdek. Jest ona związana z trzema miastami – Berlinem, Szczecinem oraz miejscowością Eberswalde w Brandenburgii. Jak to możliwe? Urodzony w 1807 roku w Berlinie cukiernik Gustav Louis Zietemann przeprowadził się do Eberswalde, gdzie zaczął sprzedawać „Spritzkuchen”, małe „gniazdka” z ciasta parzonego – miało to miejsce w 1832. roku. Po 10 latach od tego wydarzenia otwarto linię kolejową na trasie Berlin – Szczecin z Eberswalde jako stacją pośrednią. Wówczas cukiernik rozpoczął sprzedaż przysmaków bezpośrednio na dworcu i to przez okna wagonów! Taka forma sprzedaży ciastek stała się niezwykle popularna, a Eberswalde zaczęto kojarzyć z pysznym gniazdkiem zakupionym na dworcu. Zresztą do dziś Eberswalder Spritzkuchen to jeden z najważniejszych produktów, należących do dziedzictwa kulinarnego tego regionu Niemiec. Jednak przysmaki chętnie zajadane w polski tłusty czwartek, jak również przepis Pawła Małeckiego nie pozostawiają wątpliwości, że i w Polsce gniazdka mają wierne grono zwolenników.
Nasze gniazdka parzone chrupią nie tylko za sprawą ciasta, ale również orzechów. Z kolei polewa czekoladowa zapewnia im wspaniałą dekorację. Dzięki temu wspaniale prezentują się na talerzu. A może zechcesz komuś podarować gniazdko zamiast pączka? Nic nie stoi na przeszkodzie, aby to zrobić! Podkreślamy również, że te wspaniałe łakocie doskonale smakują przez cały rok, nie tylko w tłusty czwartek. Możesz piec je z okazji wszelkich innych świąt, takich jak Boże Narodzenie, urodziny czy imieniny, a nawet zupełnie bez okazji.
Przepis na gniazdka z ciasta parzonego – na co uważać?
- W przepisie na ciasto parzone wskazujemy na konieczność przesiewania mąki. Co daje taki zabieg? Dzięki niemu pozbędziesz się grudek oraz napowietrzysz ją, dzięki czemu ciasto zyska odpowiednią konsystencję.
- Użyj worka cukierniczego z odpowiednią końcówką, aby formować ciasto na pergaminie. Podczas smażenia gniazdek, upewnij się, że olej jest odpowiednio nagrzany (około 175°C). Ma to duże znaczenie, ponieważ zbyt zimny olej spowoduje, że ciasto nasiąknie tłuszczem, a zbyt gorący może je przypalić. Jeśli dysponujesz specjalnym termometrem kuchennym, koniecznie go wykorzystaj.
- Podczas studzenia warto ułożyć gniazdka na kratce, aby zachowały chrupkość.
- Gniazdka z przepisu Pawła (jak również inne przysmaki z ciasta parzonego) najlepiej smakują świeże. Jeśli musisz je przechowywać, zrób to w szczelnym pojemniku, ale pamiętaj, że mogą stracić chrupkość.
Jak udekorować gniazdka parzone?
W przepisie na gniazdka radzimy je ozdobić je wzorami z czekolady mlecznej. Możesz jednak nieco zmodyfikować przepis, wykorzystując czekoladę gorzką lub białą. Nic też nie stoi na przeszkodzie, aby nieco zaszaleć i udekorować gniazdka różnymi kolorami czekolady! Wszystko zależy od Twojej fantazji oraz tego, ile chcesz poświęcić czasu na ich ozdabianie. Gdyby czekolada nie była tym, co lubisz najbardziej, sięgnij po prostu po lukier, który pojawia się także w klasycznej odsłonie tego wyjątkowego przysmaku. Ciekawa propozycja to lukier orzechowy. Jak go zrobić? Przygotuj cukier puder, mleko oraz masło orzechowe (gładkie). Wymieszaj cukier puder z mlekiem i masłem orzechowym, aż powstanie gładki lukier. Oblej obficie gniazdka tym właśnie lukrem. Dzięki niemu zyskają cudownie wyrazisty, orzechowy smak.
Możesz także poszaleć z posypką. Orzechy to nasza propozycja – idealnie pasują do nadzienia. Wersja na bogato to posypka z pokruszonych orzechów – orzechy włoskie, laskowe, migdały lub pekan lekko podpraż na suchej patelni, a następnie drobno posiekaj lub zmiel. Posyp nimi gniazdka tuż po polukrowaniu. Inna opcja to orzechy karmelizowane. Przygotuj więc orzechy, cukier i odrobinę wody. Następnie roztop cukier z odrobiną wody na patelni, aż stanie się złocisty. Dodaj orzechy i dokładnie wymieszaj, aby pokryły się karmelem. Wysyp na pergamin, a po ostudzeniu drobno posiekaj. Tak przygotowaną posypką ozdób gniazdka już po lukrowaniu. Ciekawe rozwiązanie to miód z orzechami – wcześniej delikatnie go podgrzej, aby stał się bardziej płynny, posmaruj nim wierzch gniazdek, a następnie posyp orzechami. Strzał w dziesiątkę to posypka cukrowo-cynamonowa z orzechami. Przygotuj więc cukier puder, cynamon i drobno posiekane orzechy. Wymieszaj cukier puder z cynamonem i posiekanymi orzechami. Dekoruj gniazdka z jeszcze ciepłym lukrem, aby posypka dobrze się przykleiła.
Z pewnością nie masz już wątpliwości co do tego, jak przyrządzić przepyszne gniazdka z naszego przepisu. Na pewno uświetnią one liczne spotkania rodzinne oraz towarzyskie. A jeśli masz ochotę na więcej przepisów na tłusty czwartek (i nie tylko!) koniecznie zapoznaj się z bogatą kolekcją Kuchni Lidla. Wśród naszych propozycji znalazły się serowe oponki z sosem malinowym, cronuty czy najlepsze minipączki – wszystkie autorstwa Pawła Małeckiego! Każdy z nich jest prawdziwie wyjątkowy i z pewnością szybko zechcesz go powtórzyć. Nie obawiaj się również eksperymentować z ozdabianiem słodkich przysmaków. Tak naprawdę wszystko zależy tylko od Ciebie!
Zobacz wszystkie
przepisy
- Ryba po japońsku
- Zupa grzybowa z makaronem
- Przekąski sylwestrowe
- Wegańska ryba po grecku
- Ciasto na pierogi
- Najlepsza sałatka z tortellini
- Ciasto marchewkowe
- Pierogi z kapustą i grzybami
- Śledzie po kaszubsku
- Świąteczne pierniczki
- Pieczona ryba po grecku
- Pierogi ruskie z mąki orkiszowej
- Piernik staropolski
- Kapusta z grzybami i selerem miodowym
Przepisy według
składników
Dziękujemy za ocenę przepisu!
Twoja ocena pomoże nam wypromować najlepsze przepisy z Kuchni Lidla.
wróć do gotowania
Komentarze (0)