Focaccia z oliwkami, pomidorami i bazylią
  • DRUKUJ
  • wyślij listę
    zakupów

Chcesz odkryć więcej przepisów? Odwiedź kanał Kuchnia Lidla na You Tube!

Przygotowanie

KROK 1: PRZYGOTOWUJEMY CIASTO

Do miski przesiewamy mąkę, dodajemy drożdże, cukier, sól, letnią wodę i oliwę. Zagniatamy ciasto aż będzie gładkie i elastyczne. Miskę z wyrobionym ciastem przykrywamy ściereczką i odstawiamy w ciepłe miejsce na ok. 1,5 godziny, aż podwoi swoją objętość.

KROK 2: PRZEKŁADAMY CIASTO NA BLASZKĘ

Gdy ciasto wyrośnie, ponownie krótko je wyrabiamy dłońmi obficie posmarowanymi oliwą. Ciasto wykładamy na blaszkę posmarowaną oliwą lub wyłożoną pergaminem. W cieście robimy dziurki (wgłębienia) palcem i obficie skrapiamy oliwą.

KROK 3: OZDABIAMY I PIECZEMY FOCACCIĘ

Na tak przygotowanym cieście rozkładamy równomiernie pokrojone w plasterki oliwki, suszone pomidory, pomidorki koktajlowe oraz posiekaną bazylię. Odstawiamy ponownie do wyrośnięcia, na ok. 20-30 minut.
Focaccię wstawiamy do piekarnika nagrzanego do temp. 190°C i pieczemy ok. 25 minut, aż wierzch będzie rumiany.

  • DRUKUJ
  • wyślij listę
    zakupów

Komentarze (17)

Avatar
  • Gość Gość
    656 dni temu
    Zdecydowanie za dużo soli i proponuje z wody, cukru i drożdży zrobić najpierw zaczyn, a dopiero później wymieszać z mąką, solą i olejem.

    odpowiedz

  • Gość Gość
    1268 dni temu
    Jest kilka kłopotów z tym przepisem. I jeśli to możliwe, prosiłbym o odpowiedź. Ile należy piec ciasto jeśli da się podwójne proporcje? Niewątpliwie należy zweryfikować ilość soli w przepisie. Pewnie bez oliwek, mogłoby być ok, ale zwykle dodajemy oliwki ze słoików, które już są solone. Jak to zrobić, by suszone pomidory i bazylia, po upieczenieu, nie zachowywały się jak niezależne, nieco spalone kawałki?

    odpowiedz

  • KuchniaLidla KuchniaLidla
    1267 dni temu
    Przy zwiększonej ilości składników czas pieczenia może ulec wydłużeniu o ok. 10-15 minut, jednak najlepiej podejść do tego indywidualnie i po podanym w przepisie czasie kontrolować stopień wypieczenia. Wgłębienia, które robimy w cieście i wypełniamy pomidorkami koktajlowymi, powinny być dość głębokie. Dzięki temu pomidorki będą nieco schowane w cieście i nie spalą się. Przy skrapianiu ciasta oliwa należy także zadbać, aby wypełniła ona dokładnie również zrobione przez nas wgłębienia.
  • Kacper Kacper
    1742 dni temu
    A ja się nie zgodzę. z 250g mąki i podobnego przepisu na ciasto drożdżowe robię dwa grubsze placki o średnicy 24cm lub trzy na idealnie cieniutkim. Wszystko zależy od podejścia do samego ciasta, temp. jego wyrastania, jak je długo i jak ugniatamy. Po prostu trzeba się nauczyć robić ciasto. Cały sekret. Pozdrawiam.

    odpowiedz

  • Gość Gość
    1712 dni temu
    ok
  • Gość Gość
    2151 dni temu
    Przepis fatalnie spisany. Suszone pomidory na liście, a w przepisie już brak. Więc rozłożyłam je na cieście razem z innymi składnikami. Ciasto na bardzo małą blachę. Jeśli chcecie na większą to trzeba by było podwoić ilość składników. Samo ciasto pomimo, że łatwo się robi to już nie jest takie fajne ze składnikami i po upieczeniu. Moje trafiło do śmietnika i poszukuję dalej dobrego przepisu na focaccia.

    odpowiedz

  • Gość Gość
    2820 dni temu
    Co z tymi suszonymi pomidorami??

    odpowiedz

  • KuchniaLidla KuchniaLidla
    2820 dni temu
    Rozkładamy na cieście, razem z resztą składników :)
  • Andrzej Andrzej
    3514 dni temu
    Soli dajemy 2 dkg na kilogram mąki

    odpowiedz

  • Andrzej Andrzej
    3514 dni temu
    Ciasto troszke przy mocne

    odpowiedz

  • Claudia Dyga Claudia Dyga
    3704 dni temu
    Przepraszam, ale... Gdzie w przepisie suszone pomidory? Na liście zakupów są. Dodajemy je drobno posiekane do ciasta? Czy w ogóle nie powinno ich tam być?

    odpowiedz

  • KuchniaLidla KuchniaLidla
    3736 dni temu
    Joasiu, trudno nam powiedzieć, jak w tym przepisie sprawdzi się inna mąka. Każda z mąk ma inne właściwości i trudno jest je zamieniać bez większej ingerencji w przepis.

    odpowiedz

  • Joasia kuchasia Joasia kuchasia
    3737 dni temu
    Drogi Lidlu, czy uda się z innej mąki np. orkiszowej lub pełnoziarnistej?

    odpowiedz

  • Gość Gość
    3858 dni temu
    Za dużo soli w cieście. 2 łyżeczki to przesada, było strasznie słone. Poza tym super przepis

    odpowiedz

  • Amelia Amelia
    1644 dni temu
    Zgadzam się, dodałabym łyżkę soli ewentualnie pół. Ciasto raczej na mniejszą blaszkę niż typowa do pizzy ;)
  • Gość Gość
    1268 dni temu
    Tak właśnie, jest za słone, zwłaszcza po dodaniu oliwek.
  • Gość Gość
    4183 dni temu
    A czy można by było zastąpić mąkę zwykłam mąką razową?? To dość fajny pomysł dla diabetyków którzy mogą połasić się na ciasto drożdżowe raz na jakiś czas:) Czekam na odpowiedz:)

    odpowiedz

zobacz wszystkie


Focaccia to rodzaj włoskiego, drożdżowego chleba o chrupiącej skórce i mięciutkim wnętrzu, który serwowany jest w każdym regionie Italii. Historia wypieku tego aromatycznego pieczywa sięga tysiące lat wstecz i na stałe wpisała się w tradycję kulinarną tego kraju. Jak zrobić dobrą focaccię i na co uważać podczas jej przygotowywania? Poznaj wszystkie fakty na temat pieczenia focaccii!

Przepis na focaccię i jego historia

Przepis na focaccię jaki dziś znamy, nieco różni się od tego, jakiego używali starożytni Rzymianie do przygotowywania pierwotnej wersji tego dania. Niegdyś chlebki z mąki, oliwy, ziół i soli wypiekano na kamieniach nad otwartym ogniem lub w kamiennych piecach. Przypominały one bardziej słowiańskiego podpłomyka, aniżeli puchatą focaccię z naszego przepisu.

Współczesna wersja focaccii to zmodyfikowana wersja tej potrawy, którą serwowano na terenach Ligurii (znanej pod nazwą „fugàssa”). Przepis na focaccię z drożdżami szybko zyskał swoich zwolenników także poza regionem, aż po latach stał się najbardziej rozpowszechnionym rodzajem focaccii, chociaż niejedynym.

W różnych regionach Włoch można spotkać focaccię w nieco odmiennej formie, ale ciasto zazwyczaj wygląda i smakuje podobnie — jest mocno słone, tłuste, lekko chrupiące z zewnątrz i miękkie w środku. Najbardziej znanymi rodzajami tej potrawy jest liguryjska wersja Genovese z solą morską, oliwą i rozmarynem, focaccia Barese z Apulii nadziewana pomidorkami, oliwkami i oregano oraz focaccia Siciliana z dodatkiem czarnych oliwek, pomidorów i kawałków sera caciocavallo.

W zależności od regionu focaccię serwuje się jako przystawkę, lekki posiłek lub przekąskę do wina. W niektórych włoskich regionach przygotowuje się także różne warianty focaccii na święta, dodając do nich tradycyjne składniki np. ziemniaki.

Focaccia — przepis

Oryginalna włoska focaccia — jak ją przygotować? Nie ma jednego ustalonego przepisu na focaccię, a w każdym włoskim domu przyrządza się ją nieco inaczej. Są jednak pewne elementy wspólne, które łączą ciasto na focaccię z przepisu liguryjskiego z tym, które przyrządza się na Sycylii czy w Umbrii.

Wszystkie przepisy na włoską focaccię łączą składniki — do przygotowywania tego chlebka używa się regionalnej, najlepszej mąki typu 00 (do pizzy), oliwy extra virgin oraz soli morskiej, a także drożdży bądź zakwasu (np. lievito madre). Niezwykle ważne jest także serce, jakie wkłada się w przygotowanie oryginalnej focaccii, także tej robionej w pośpiechu, określanej jako szybka focaccia bez wyrastania.

Włosi kochają jedzenie i dobre składniki, a w jego przygotowywanie wkładając całe swoje serce. Każda focaccia, zanim trafi do pieca, jest porządnie wyrobiona i ugnieciona, aby mogła kilkakrotnie zwiększyć swoją objętość. Dopiero dobrze wyrobione i wyrośnięte ciasto ozdabiane jest różnymi dodatkami np. pomidorami, oliwkami, ziołami, serem czy cebulą.

Jak zrobić focaccię?

Jak zrobić pyszną, domową focaccię? To bajecznie proste! Przepis na doskonałą i puszystą focaccię znajdziesz na samym początku tego artykułu. Podczas przygotowywania ciasta na focaccie warto także zwrócić uwagę na kilka dodatkowych elementów, dzięki którym focaccia szybciej wyrasta, a jej smak staje się jeszcze lepszy.

Jak już wcześniej wspomnieliśmy, sekretem dobrej focaccii z oryginalnego włoskiego przepisu są składniki i dobre wyrabianie ciasta. Niezwykle istotne jest także jego wyrastanie i dojrzewanie. Im dłuższy jest proces fermentacji, tym lepiej. Długo dojrzewająca focaccia będzie bardziej puszysta i lekka, a jeśli przygotujesz ją z dodatkiem zakwasu, będziesz mógł także zmniejszyć nieco zwarte w niej kalorie.

Żeby domowa focaccia smakowała jak jej włoski odpowiednik, pozwól ciastu dwukrotnie wyrastać. Najpierw po samym jego wyrobieniu, a potem po wyłożeniu go na blachę. Dopiero tak wyrośnięte ciasto zacznij ugniatać w celu utworzenia charakterystycznych wgnieceń i napowietrzenia ciasta.

Niezwykle istotna jest także temperatura pieczenia włoskiego ciasta na focaccię — nie powinna ona przekraczać 220 stopni C w przypadku sporych blach. Optymalną temperaturą dla focaccii jest 190 stopni C — w takiej temperaturze wierzch nabierze rumianego koloru, a środek pozostanie wilgotny i puszysty.

Jakie dodatki pasują do focaccii? Do swojego przepisu dodaj świeże zioła, aromatyczną mozzarellę, a może nawet brzoskwinie i pestki dyni, rukolę czy suszone pomidory. Focaccia to nie tylko chleb, to kulinarne dzieło sztuki, które przenosi nas do włoskich smaków i aromatów. Niech każdy kęs focaccii będzie podróżą po smakowitych zakątkach Włoch, a eksperymentowanie z dodatkami pozwoli odkryć unikalny smak tej klasycznej receptury!

Dziękujemy za ocenę przepisu!

Twoja ocena pomoże nam wypromować najlepsze przepisy z Kuchni Lidla.

wróć do gotowania
kuchnialidla.pl

Newsletter

Bądź na bieżąco z nowościami
Kuchni Lidla!