Babka adwokatowa
  • DRUKUJ
  • wyślij listę
    zakupów

Chcesz odkryć więcej przepisów? Odwiedź kanał Kuchnia Lidla na You Tube!

PRZYGOTUJ:

  • keksówkę
  • dużą miskę
  • mniejszą miskę
  • mikser
  • przesiewacz do mąki lub sito
  • tarkę o drobnych oczkach
  • drewniany patyczek

PRZYGOTUJ WCZEŚNIEJ:

Rozgrzej piekarnik do 175 stopni Celsjusza.

PRZYGOTOWANIE:

KROK 1: UBIJAMY MASŁO Z CUKREM

W dużej misce ubij mikserem na średnich obrotach masło z cukrem na puszystą i jednolitą masę.

KROK 2: DODAJEMY JAJKA

Gdy masa osiągnie pożądaną konsystencję, zacznij dodawać do niej po jednym jajku, starannie mieszając po każdym dodaniu. Do mieszania użyj miksera na niskich obrotach.

KROK 3: DODAJEMY SUCHE SKŁADNIKI:

Przesiej mąkę, proszek do pieczenia i sól do małej miski, a potem dodawaj stopniowo do masy jajecznej, cały czas mieszając.

KROK 4: DODAJEMY RESZTĘ SKŁADNIKÓW

Gdy masa będzie jednolita, zacznij dodawać adwokat. Dodaj również waniliowy i wymieszaj. Zetrzyj skórkę z cytryny wprost do masy jajecznej. Starannie wymieszaj, by uzyskać gładkie ciasto.

KROK 5: PRZYGOTOWUJEMY FORMĘ

Natłuść formę masłem, a następnie podsyp mąką.

KROK 6: PIECZEMY BABKĘ

Przelej ciasto do przygotowanej formy i wstaw do rozgrzanego piekarnika. Piecz przez około 60-70 minut lub do momentu, gdy wbity w ciasto patyczek będzie suchy.

KROK 7: STUDZIMY BABKĘ

Po upieczeniu wyjmij formę z piekarnika, pozostaw do ostygnięcia, a następnie delikatnie wyjmij babkę z formy, podważając ją z brzegów cienkim nożem.

KROK 8: DEKORUJEMY BABKĘ (OPCJONALNIE)

Przed podaniem, posyp babkę adwokatową przesianym przez sito cukrem pudrem. Możesz także oblać ją cytrusowym lukrem lub czekoladową polewą, a na sam koniec posypać jadalnymi kwiatami lub otartą skórką cytrusową. Sam zdecyduj, która opcja pasuje Ci najbardziej!

  • DRUKUJ
  • wyślij listę
    zakupów

Komentarze (0)

Avatar

Babka adwokatowa — wykwintny wypiek, który idealnie sprawdzi się nie tylko od święta

Babka adwokatowa to wyjątkowe połączenie tradycyjnej babki piaskowej z delikatnym smakiem likieru jajecznego, czyli adwokatu. Babka z adwokatem cieszy się popularnością szczególnie w okresie świąt. Spotkać ja można także w podczas uroczystości rodzinnych. Pomysł na połączenie likieru jajecznego z puszystym, wilgotnym ciastem wydaje się być dziełem mistrza cukiernictwa, ale tak naprawdę jest sposobem na utrzymanie wysokiej wilgotności w cieście.

Historia babki adwokatowej sięga głęboko korzeniami w tradycji cukierniczej, gdzie ewolucja receptur i eksperymentowanie z nowymi smakami prowadziły do powstawania niezwykłych wypieków. Babka, znana od stuleci jako popularny wypiek, zaczęła przyciągać uwagę cukierników, którzy poszukiwali nowych, intrygujących kombinacji smaków.

W XIX wieku, gdy rozkwitała popularność likierów jajecznych, tzw. adwokatów, niektórzy cukiernicy postanowili wykorzystać ten aromatyczny napój w tradycyjnych wypiekach. Uznano, że likier ten zadziała podobnie do wódki i innych napojów wysokoprocentowych – zatrzyma wilgoć w cieście. Okazało się, że likier adwokatowy, wytwarzany na bazie jajek, brandy, cukru i przypraw, szybko zdobył uznanie miłośników słodkości także z uwagi na smak.

Dziś przepis na babkę adwokatową nieodłącznie kojarzy się z wyjątkowym czasem i świętami. Tradycyjnie babki adwokatowe lub babki ajerkoniakowe często pojawiają się na stołach podczas Wielkanocy czy świąt Bożego Narodzenia, dodając nutę wyjątkowości do świątecznych deserów. Czy babkę z ajerkoniakiem różni coś od wersji z adwokatem? Ależ oczywiście!

Ajerkoniak i adwokat to dwa różne rodzaje alkoholi, chociaż oba bazują na jajkach z dodatkami. Puszysta babka z ajerkoniakiem wykorzystuje ajerkoniak, który jest domowym likierem przygotowywanym z jajek, cukru pudru i dowolnego alkoholu wysokoprocentowego. Z kolei babka adwokatowa opiera się na adwokacie, który jest gotowym likierem jajecznym na bazie brandy i innych tajemniczych składników. Obie wersje zachwycają kremowym smakiem i wilgotnością, ale nieco różnią się od siebie smakiem. Babka z ajerkoniakiem ma nieco mocniejszy smak z wyczuwalną nutą alkoholową, natomiast wersja z adwokatem jest bardziej delikatna.

Nasz przepis pozwoli Ci wypiec najlepszą babkę adwokatową, jaką jadłeś. Jeśli raz jej spróbujesz, już na stałe zawita w Twoim okazjonalnym menu. Jej przygotowanie może stać się rytuałem podczas rodzinnych spotkań, a degustacja — doskonałą okazją do wspólnego świętowania i delektowania się tym wykwintnym wypiekiem.

Babka adwokatowa — jak ją zrobić na kilka różnych sposobów? Porady i wskazówki.

Babka adwokatowa to wykwintny wypiek, który zachwyca swoim smakiem i aromatem już od pierwszego kęsa. Babka adwokatowa z adwokatem zachowuje wilgotność i intensywność smaku, a przy okazji zostaje świeża i przez długi czas (dodatek alkoholu działa na nią konserwująco). Chcesz, aby Twoja babka na adwokacie smakowała jak od mistrza cukiernictwa? Przygotowaliśmy dla Ciebie kilka sprawdzonych trików, które pomogą ci uzyskać idealną babkę z dodatkiem likieru jajecznego!

Najważniejszym elementem w całym procesie przygotowywania wilgotnej babki adwokatowej są rzecz jasna wysokiej jakości składniki. Wykorzystaj do pieczenia świeże jajka z wolnego wybiegu, jakościową mąkę (np. eko), masło o dużej zawartości tłuszczu oraz autentyczny likier jajeczny zakupiony w sklepie lub zrobiony własnoręcznie. Starannie wybrane składniki wpłyną na finalny smak i konsystencję.

Podczas przygotowywania ciasta pamiętaj o delikatnym mieszaniu składników. Unikaj zbyt długiego ubijania masy, by nie doprowadzić do utraty lekkości i wilgotności. Warto dodawać mokre i suche składniki na przemian. Jeśli chcesz mieć większą kontrolę nad procesem pieczenia, rozważ wymianę masła na olej — taka babka adwokatowa na oleju będzie równie pyszna i wilgotna, a proces jej wypiekania będzie mniej wymagający.

Chociaż klasyczna babka adwokatowa zachwyca swoim oryginalnym smakiem likieru jajecznego, nie wahaj się eksperymentować z dodatkami. Dodanie kawałków gorzkiej lub białej czekolady, włoskich orzechów, suszonych owoców (np. żurawiny) sprawi, że babka zyska jeszcze więcej smaku i aromatu. Jeśli chcesz nadać jej więcej unikatowości, wymień sklepowy adwokat na własnoręcznie przygotowany ajerkoniak. Przepis na babkę z ajerkoniakiem nie różni się niczym od wersji z adwokatem, ale efekt potrafi zaskoczyć!

Jeśli chcesz, aby babka z adwokatem i czekoladą, bakaliami lub innym wybranym składnikiem pozostała puszysta i lekka, ustaw piekarnik na odpowiednią temperaturę, zwykle w granicach 170-180 stopni Celsjusza. Unikaj zbyt wysokich temperatur, aby ciasto równomiernie się upiekło, a jednocześnie zachowało wilgotność w środku. Jak upewnić się, że babka jest gotowa? Użyj do tego patyczka zdrewna. Włóż go w środek ciasta – jeśli wychodzi suchy lub z małymi okruchami, ciasto jest gotowe. Pamiętaj, aby nie przesadzać z czasem pieczenia, aby uniknąć wysuszenia.

Masz ochotę na eksperymenty kulinarne? Dodaj do ciasta ulubione owoce, bakalie albo zmień bazowy likier na coś bardziej unikatowego np. rum lub ulubioną whisky. Takie modyfikacje nie tylko wzbogacą smak wypieku, ale także sprawią, że babka stanie się niepowtarzalna! Nie bój się eksperymentów ze smakiem czy dodatkami – babka to taki wypiek, który zawsze wychodzi!

Newsletter

Bądź na bieżąco z nowościami
Kuchni Lidla!