Sweet monkey bread
  • DRUKUJ
  • wyślij listę
    zakupów

Chcesz odkryć więcej przepisów? Odwiedź kanał Kuchnia Lidla na You Tube!

PRZYGOTUJ:

  • robot Monsieur Cuisine

SPOSÓB PRZYGOTOWANIA:

KROK 1: OPRÓSZANIE MISKI MĄKĄ

Miskę oprószyć wewnątrz mąką i odstawić.

KROK 2: ZAGNIATANIE CIASTA

W pojemniku miksującym umieścić mleko o temperaturze pokojowej, cukier i 30 g miękkiego masła, wkruszyć drożdże i podgrzewać wszystko (z zatkniętą miarką) 5 minut/prędkość 2/37°C. Dodać mąkę i ¼ łyżeczki soli, po czym zagniatać na ciasto (z zatkniętą miarką), ustawiwszy program zagniatanie/2 minuty.

KROK 3: WYRASTANIE CIASTA

Ciasto przełożyć do przygotowanej miski i nieco uformować dłońmi. Nakryć wilgotną ściereczką i pozostawić 1 godzinę w ciepłym miejscu do wyrośnięcia. Wypłukać pojemnik miksujący.

KROK 4: ROZTAPIANIE MASŁA

Pozostałe ciepłe masło włożyć w kawałeczkach do pojemnika miksującego i roztapiać (z zatkniętą miarką) 3 minuty/prędkość 2/75°C. Następnie przelać do miseczki.

KROK 5: OPRÓSZANIE FORMY DO BABKI

Brązowy cukier wsypać z cynamonem do innej miseczki i wymieszać. Formę do babki posmarować za pomocą pędzelka roztopionym masłem i oprószyć wnętrze miski 2 łyżkami cukru zmieszanego z cynamonem.

KROK 6: FORMOWANIE KULEK Z CIASTA

Ciasto przełożyć po wyrośnięciu na stolnicę i szpatułką do ciasta podzielić na 6 porcji. Każdą z porcji podzielić również na 6 części, tak by powstało w sumie 36 kawałków. Z każdego kawałka uformować kulkę i każdą po kolei obtoczyć najpierw w roztopionym maśle, a potem w posypce cukrowo-cynamonowej, po czym układać warstwami w formie do babki.

KROK 7: WYRASTANIE CIASTA

Formę nakryć wilgotną ściereczką i ponownie odstawić ciasto na 1 godzinę w ciepłe miejsce do wyrośnięcia.

KROK 8: PIECZENIE CHLEBA

Rozgrzać piekarnik do 180°C i piec chleb 35 minut na złotobrązowy kolor. Gdy upieczony chleb będzie letni, wyjąć go na kuchenną kratkę. Przed spożyciem nie kroić chleba, tylko odrywać pojedyncze kulki.

INFO: Monkey Bread należy do ulubionych wypieków „do odrywania“ i jest zawsze przygotowywany z ciasta drożdżowego. Jego słodki wariant przypomina raczej ciasto, natomiast słona odmiana podawana jest często jako dodatek do potraw z grilla, jako przekąska lub składnik zimnego bufetu.

  • DRUKUJ
  • wyślij listę
    zakupów

Komentarze (0)

Avatar

Newsletter

Bądź na bieżąco z nowościami
Kuchni Lidla!