Chcesz odkryć więcej przepisów? Odwiedź kanał Kuchnia Lidla na You Tube!
PRZYGOTUJ:
- mikser
- miskę
- formę do babki 22 cm
- garnek z pokrywką
- rózgę do mieszania
- papier do pieczenia
- sitko z drobnymi oczkami
PRZYGOTUJ WCZEŚNIEJ:
Rozgrzej piekarnik do temperatury 180 stopni C. Wyciągnij masło z lodówki, żeby delikatnie zmiękło.
PRZYGOTOWANIE:
KROK 1: UBIJAMY JAJKA
Do misy miksera dodaj masło oraz cukier, a potem ubij je na jasną i puszystą masę.
KROK 2: MIESZAMY SUCHE SKŁADNIKI
W misce wymieszaj ze sobą mąkę, proszek do pieczenia, sodę oraz sól.
KROK 3: GOTUJEMY BUDYŃ
W osobnym garnku gotuj budyń waniliowy zgodnie z instrukcjami na opakowaniu.
KROK 4: ŁĄCZYMY ZE SOBĄ SKŁADNIKI
Do misy miksera powoli dodawaj suche składniki, cały czas mieszając. Rób to powoli, aby dobrze napowietrzyć masę. Gdy składniki się połączą, dodaj także mleko i ponownie wymieszaj.
KROK 5: DODAJEMY BUDYŃ DO MASY
Do gotowej masy dodaj budyń, a następnie dokładnie wymieszaj.
KROK 6: PRZYGOTOWUJEMY FORMĘ
Formę starannie wyłóż papierem do pieczenia.
KROK 7: PRZEKŁADAMY MASĘ DO FORMY
Ciasto przełóż do formy na babkę.
KROK 8: PIECZEMY BABKĘ
Wsadź babkę do piekarnika i piecz przez ok. 60-70 minut, do momentu uzyskania złotobrązowego koloru.
KROK 9: STUDZIMY I DEKORUJEMY BABKĘ
Wyciągnij babkę z piekarnika i wystudź, a potem obsyp solidnie cukrem pudrem z wierzchu. Użyj do tego sitka, aby uniknąć zbrylonych kawałków cukru na babce.
Zobacz podobne
przepisy
Chlebek bananowy
Chlebek bananowy to klasyka kuchni w stylu amerykańskim. Upiecz go z Pawłem Małeckim. Słodkie ciasto z dodatkiem bananów i bakalii.
Limonkowa babka majonezowa
W święta postaw na łatwe w przygotowaniu wypieki i zachwyć się wyśmienitą babką z limonkowym lukrem!
Babka bezglutenowa z lukrem malinowym
Babka bez glutenu? Uda się z tym przepisem! A malinowy lukier sprawi, że wypiek będzie ozdobą stołu. Upiecz prostą, domową babkę na Wielkanoc dla siebie i bliskich.
Babka na parze
Idealny pomysł na wilgotną, czekoladowo-waniliową babkę na Wielkanoc, którą przygotujesz… na parze! W dodatku dzięki termorobotowi MC Smart zajmie Ci to niezwykle mało czasu i nie będzie wymagać brudzenia wielu naczyń.
Babka budyniowa — nietypowy przepis
Babka budyniowa, znana również jako babka z budyniem, to niezwykle pyszny wypiek sięgający korzeniami jeszcze czasów PRL. Babka na budyniach szybko wkradła się do odświętnego jadłospisu Polaków, pozostając jednym z najchętniej przygotowywanych deserów na szybko. Jej popularność zawdzięczamy prostej recepturze oraz jeszcze prostszemu przygotowywaniu. Dziś prosta babka budyniowa to element obowiązkowy świątecznej uczty wielkanocnej w wielu domach.
Co czyni babkę z budyniem tak wyjątkową? Rzecz jasna dodatek budyniu, który wpływa korzystnie na konsystencję i strukturę samego ciasta. Babka budyniowa jest wilgotna i puszysta. Dodatek budyniu wpływa także na smak – babka jest dzięki temu bardziej kremowa.
Jaki budyń można dodać do babki? Do babki możesz użyć dosłownie każdego rodzaju budyniu, jednakże babka z budyniem waniliowym lub śmietankowym jest najbardziej popularna i najchętniej przygotowywana. Jeśli lubisz eksperymenty kulinarne, spróbuj wymienić budyń waniliowy na wersję czekoladową lub karmelową, aby nadać babce jeszcze bardziej złożonego charakteru.
Szybka babka budyniowa — jak ją zrobić? Kilka wskazówek.
Przygotowanie szybkiej babki budyniowej nie musi oznaczać rezygnacji z jej doskonałego smaku czy konsystencji. Babcie od lat posługują się kilkoma sprawdzonymi trikami, aby skrócić czas przygotowania tego pysznego wypieku. Jednym z nich jest zastosowanie ciepłego mleka do masy, co przyspiesza cały proces łączenia ze sobą składników i dodaje dodatkowej wilgotności ciastu.
W tradycyjnych przepisach na babkę często używa się masła, które należy dokładnie ucierać z cukrem. Aby przyspieszyć ten proces, zastąp masło olejem roślinnym, którego nie trzeba ucierać ze składnikami. Babka na oleju z budyniem będzie lżejsza i jeszcze bardziej wilgotna. Kolejnym trikiem, który warto przejąć od babć, jest dodanie do babki budyniowej na oleju odrobiny jogurtu lub śmietany zamiast mleka, czyniąc ciasto nieco gęstszym i bardziej kremowym. Dodatkowo do szybkiej babki na oleju z budyniem można dodać odrobinę octu, aby wzmocnić jej smak.
Profesjonalni cukiernicy również mają swoje asy w rękawie, gdy chodzi o przygotowywanie szybkiej babki budyniowej. Jednym z ich trików jest zastosowanie do ciasta gęstego jogurtu greckiego, który nadaje dodatkowej konsystencji i intensywnego smaku. Cukiernicy polecają również dodanie do ciasta rozpuszczonego masła klarowanego, co sprawia, że babka staje się niezwykle wilgotna i delikatna w każdym kęsie. Czasem cukiernicy przygotowują babkę budyniową na oleju lub proporcjach pół na pół — połowę stanowi masło i połowę olej.
Warto wspomnieć też o tym, że szybka babka budyniowa czy piaskowa zrobiona na oleju jest mniej kapryśna podczas pieczenia i mniej się przypala, dlatego doskonale sprawdza się w sytuacjach awaryjnych, gdy goście są tuż tuż. Nie trzeba zbytnio jej pilnować i można w czasie jej wypiekania przygotować inne pyszności.
Zobacz wszystkie
przepisy
- Uszka z grzybami
- Pistacjowy sernik baskijski
- Ryba po japońsku
- Świąteczne pierniczki
- Sernik krakowski
- Domek z piernika
- Pierogi z kapustą i grzybami
- Golonka pieczona po bawarsku
- Zupa grzybowa z makaronem
- Ciasto na pierogi
- Najlepsza sałatka z tortellini
- Sałatka gyros
- Piernik staropolski
- Wigilijny barszcz czerwony z uszkami – przepis
- Ciasto Malinowa Chmurka – przepis bez pieczenia
Przepisy według
składników
Dziękujemy za ocenę przepisu!
Twoja ocena pomoże nam wypromować najlepsze przepisy z Kuchni Lidla.
wróć do gotowania
Komentarze (0)