Chcesz odkryć więcej przepisów? Odwiedź kanał Kuchnia Lidla na You Tube!
PRZYGOTUJ:
- tłuczek do mięsa
- czystą ściereczkę
- folię spożywczą
- dużą patelnię
- brytfannę
PRZYGOTOWANIE:
KROK 1: PRZYGOTOWUJEMY MIĘSO
Mięso najpierw oczyszczamy, a potem kroimy w plastry w poprzek włókien. Powinny mieć ok. 1,5 cm grubości. Kładziemy je na desce. Zrazową przykryj folią spożywczą, a potem czystym ręcznikiem i rozbij tłuczkiem. Ten sposób pozwoli nam zabezpieczyć mięso przed rozerwaniem. Każdy kawałek mięsa posypujemy pieprzem (ok. ½ łyżeczki).
KROK 2: SMAŻYMY ZRAZOWĄ
Na patelni rozgrzewamy smalec, a potem po kolei smażymy każdy kawałek zrazowej z obu stron (łącznie przez 6 minut). Odkładamy kawałek do brytfanny. Czynność powtarzamy, aż usmażą się wszystkie kawałki. Patelni nie myjemy, tylko odstawiamy na bok.
KROK 3: PRZYGOTOWUJEMY RESZTĘ SKŁADNIKÓW
Cebulę i czosnek obieramy, a potem drobno siekamy. Ustawiamy ponownie patelnię na palniku i nagrzewamy ją. Podsmażamy cebulę, a gdy zacznie robić się szklista, dodajemy także czosnek. Mieszamy wszystko. Po ok. 12 minutach składniki powinny być idealnie podsmażone.
KROK 4: DODAJEMY CEBULĘ I CZOSNEK DO BRYTFANNY
Cebulę i czosnek zalewamy wodą (ok. 100 ml) i podduszamy w niej składniki przez 2 minuty, a następnie przekładamy całą zawartość patelni do brytfanny z mięsem.
KROK 5: DOPRAWIAMY BITKI
Do garnka wlewamy resztę płynów, a następnie dodajemy wszystkie przyprawy oraz musztardę. Całość mieszamy, a potem ustawiamy na kuchence na małym ogniu i pozwalamy im się dusić pod przykryciem przez co najmniej godzinę, najlepiej 1,5 godziny. W trakcie duszenia mieszamy sos kilkukrotnie.
KROK 6: DODAJEMY ZASMAŻKĘ
Patelnię myjemy i rozgrzewamy na niej masło. Do rozpuszczonego masła dodajemy mąkę i mieszamy, aby utworzyć zasmażkę. Gotową zasmażkę dodajemy do sosu i mieszamy. Dusimy jeszcze przez 10 minut. Gotowe bitki podajemy z tłuczonymi ziemniakami i buraczkami lub ogórkiem kiszonym. W sezonie natomiast – z zielonymi szparagami i pomidorkami.
Zobacz podobne
przepisy
Zwijane zrazy wołowe
Poznaj klasyczny przepis Karola Okrasy na zrazy wołowe z ogórkiem kiszonym i boczkiem.
Gulasz po węgiersku
Wołowina, warzywa i odrobina cierpliwości – to sprawdzony przepis na doskonały gulasz!
Greckie kotleciki nadziewane fetą
Kotlety mielone inaczej? A może tym razem po grecku? Wypróbuj przepis Karola na tradycyjne bifteki z serem feta podane z lekką i świeżą sałatką orzo!
Gołąbki z młodej kapusty
Gołąbków nikomu chyba nie trzeba przedstawiać! Chętnie robimy je o każdej porze roku, jednak te wiosenne, z liści młodej kapusty, są szczególnie pyszne. Dlaczego? Może dlatego, że młoda kapusta to warzywo dostępne tylko w określonym czasie w ciągu roku, jedno z tych, na które tak czekamy po zimie. Jak się robi gołąbki z młodej kapusty? Oto nasza propozycja tego obiadowego klasyka!
Tradycyjne bitki wołowe — przepis, który trzeba znać!
Tradycyjne bitki wołowe to jedno z tych dań, które rozgrzewają serce i kuchnię, przywołując wspomnienia o rodzinnych obiadach i domowym cieple. Do przyrządzenia bitek można użyć różnych partii wołowiny, jednakże najlepiej sprawdzi się delikatne mięso z udźca (np. chudej ligawy czy nieco tłustszej zrazowej lub krzyżowej).
Bitki z ligawy wołowej będą bardziej delikatne, ale samo mięso będzie potrzebowało większej ilości smalcu z uwagi na znikomą ilość tłuszczu. Takie bitki są trudniejsze w przygotowaniu, więc jeśli będziesz przyrządzać to danie po raz pierwszy, lepiej wybierz zrazową lub krzyżową, gdyż mają one nieco więcej tłuszczu i są łatwiejsze w przyrządzaniu. Jak zrobić idealne bitki wołowe? Przygotowanie tej potrawy to prawdziwa sztuka, którą warto opanować, aby cieszyć się ich doskonałością w każdym kęsie.
Podstawą udanego przepisu na bitki wołowe jest odpowiedni wybór mięsa, które powinno być miękkie, świeże, soczyste i pełne smaku. Kluczowe jest także odpowiednie przyprawienie mięsa jeszcze przed jego przesmażeniem oraz zanurzenie go w wystarczającej ilości płynu, aby mogło się dobrze poddusić.
Bitki wołowe — jakie mięso?
Jakie mięso nadaje się na bitki wołowe? W zasadzie można by rzec, że wprawny kucharz przygotuje bitki z prawie każdej porcji mięsa. Są jednak partie, które lepiej zachowują się podczas duszenia, dając znakomity efekt. Do przygotowania pysznych bitków wołowych można wykorzystać kilka rodzajów mięsa: od bitek z łopatki wołowej, poprzez bitki z pręgi wołowej i na bitkach z udźca wołowego kończąc — z każdej z tych partii możesz stworzyć naprawdę pyszne danie.
Jednym z popularnych wyborów są bitki wołowe z ligawy. Ta część wołowiny świetnie nadaje się na bitki, ponieważ charakteryzuje się soczystością i małą ilością tłuszczu oraz intensywnym smakiem. Jednakże jak już wcześniej wspomnieliśmy, przez delikatność i niską zawartość tłuszczu nie jest to partia mięsa dla każdego, a jej przygotowanie może być trudniejsze. Podobnie sprawa ma się zresztą z polędwicą wołową, która również charakteryzuje się delikatną strukturą i uważana jest za luksusową.
Bitki z polędwicy wołowej (nazywanej także polędwicą cygańską) pochodzą z najbardziej delikatnej części tuszy, są miękkie, a po odpowiednim przygotowaniu będą rozpływać się w ustach. Bitki z polędwicy wołowej są doskonałym wyborem dla tych, którzy cenią sobie delikatność mięsa i mają wprawę w przygotowywaniu tej partii - takie bitki dusi się krócej niż te ze zrazowej czy innej części udźca.
Jeśli zależy Ci na dobrym stosunku smaku i jakości do ceny, postaw na mięso z udźca. Ta propozycja sprawdzi się wszystkim tym, którzy cenią sobie soczystość i intensywny smak. Udziec to mięso z tylnej części nogi wołowej, które cechuje się bogactwem smaku i dobrze zaznaczoną strukturą włókien mięśniowych. Mięso z udźca wołowego ma mocniejszą strukturę, a dzięki temu świetnie sprawdza się w potrawach długo gotowanych czy pieczonych.
Jeśli chodzi o kolejne propozycje mięsa na bitki wołowe, warto rozważyć również łopatkę wołową oraz antrykot. Łopatka wołowa, będąca przednią częścią tuszy, charakteryzuje się bogatym smakiem i mocną strukturą. Jest to mięso, które doskonale sprawdza się w długotrwałym duszeniu lub gotowaniu, co pozwala uzyskać aromatyczne bitki, chociaż ich przygotowanie może nieco wydłużyć się w czasie.
Z kolei antrykot, będący mięsem z tylnej części kręgosłupa wołowego, cechuje się intensywnym smakiem i kruchością oraz sporą ilością tłuszczu. Bitki z antrykotu są doskonałym wyborem dla miłośników mięsa o intensywnym smaku. Najlepiej smakować będą z sosem własnym lub gęstym, intensywnym sosem np. demi glace. Niezależnie od wyboru mięsa, kluczowe jest odpowiednie jego przygotowanie oraz dostosowanie czasu duszenia do stopnia miękkości i ilości tłuszczu zawartego w mięsie. Niezależnie od wybranego mięsa na bitki wołowe, ważne jest, aby uwzględnić indywidualne preferencje co do smaku.
Bitki wołowe — jak zrobić?
Jak zrobić pyszne wołowe bitki? Przygotowanie idealnych bitków wołowych w sosie wymaga uwagi i kilku kluczowych kroków. Przede wszystkim, należy wybrać odpowiednie mięso. Najlepiej sprawdzą się tu miękkie i soczyste części wołowiny, takie jak zrazowa czy krzyżowa. Przed rozpoczęciem przygotowań warto również odłożyć mięso na kilka minut na blat kuchenny, aby osiągnęło temperaturę pokojową, co ułatwi jego równomierne smażenie i zabezpieczy je przed szybką utratą wilgoci.
Kolejnym krokiem jest odpowiednie przygotowanie mięsa. W przypadku przepisu na bitki wołowe zaleca się własnoręczne pocięcie mięsa na cienkie plastry, a następnie ich delikatne rozbicie tłuczkiem (nie trzeba tego robić w przypadku mięsa z polędwiczki). Ten proces nie tylko sprawi, że mięso będzie bardziej delikatne, ale także ułatwi wnikanie przypraw i sosów. Przed przejściem do przyrządzania bitków wołowych z naszego przepisu, warto wstępnie przesmażyć plastry mięsa na smalcu, aby zamknąć pory i zapobiec utracie jego soczystości podczas dalszej obróbki cieplnej.
Ostatnim krokiem, jaki należy wykonać podczas przyrządzania kotletów wołowych w sosie, jest ich duszenie. Podsmażoną wołowinę na bitki przełóż do garnka z resztą składników, a następnie zalej je wodą, bulionem lub innym płynem, by stworzyć doskonały sos. Ważne jest kontrolowanie czasu duszenia do konkretnych partii mięsa, aby uniknąć jego przesuszenia. Gotowe, klasyczne bitki wołowe można podać z ulubionymi dodatkami, takimi jak ziemniaki czy kasza, tworząc pyszny i sycący obiad dla całej rodziny.
Zobacz wszystkie
przepisy
- Kutia
- Sernik piernikowy
- Kurczak po chińsku z makaronem ryżowym
- Dorsz w czosnku i cytrynie
- Najlepsza sałatka z tortellini
- Domek z piernika
- Kapusta z grzybami i selerem miodowym
- Ciasto marchewkowe
- Ryba po japońsku
- Kapusta z grochem
- Świąteczne pierniczki
- Uszka z grzybami
- Sałatka gyros
- Przekąski sylwestrowe
- Sernik krakowski
Dziękujemy za ocenę przepisu!
Twoja ocena pomoże nam wypromować najlepsze przepisy z Kuchni Lidla.
wróć do gotowania
Komentarze (0)