Chcesz odkryć więcej przepisów? Odwiedź kanał Kuchnia Lidla na You Tube!
PRZYGOTUJ:
- duży garnek
- średni garnek
- dużą deskę do krojenia
- ostry nóż
- szczypce
- 2 łyżki cedzakowe
- duży głęboki talerz
- patelnię
- dużą miskę
- dużą brytfannę
- rondelek
PRZYGOTUJ WCZEŚNIEJ:
Ugotuj ryż w osolonej wodzie zgodnie z przepisem na opakowaniu. Wyjmij go z woreczka i ostudź. W dużym garnku zagotuj wodę do gotowania kapusty. Posól ją.
PRZYGOTOWANIE:
KROK 1: GOTUJEMY KAPUSTĘ
Zdejmij z kapusty zewnętrzne liście (pożółkłe, zwiędnięte, uszkodzone). Połóż główkę na desce głąbem do góry i wytnij go ostrym nożem. Włóż kapustę ostrożnie do gotującej się wody (miejscem po głąbie do dołu). Główka może lekko wystawać ponad poziom wody. Gotuj kapustę w ten sposób ok. 2 minut.
KROK 2: ZDEJMUJEMY LIŚCIE KAPUSTY
Pomagając sobie łyżkami cedzakowymi, obróć delikatnie kapustę, by miejsce po głąbie znalazło się u góry. Gotuj kolejne 2 minuty. Szczypcami zdejmij 2 lub 3 pierwsze liście. Jeśli mocno trzymają się od strony głąba - lekko odetnij je nożem. Liście odkładaj do głębokiego talerza. Postępuj tak samo z kolejnymi liśćmi, każdorazowo czekając około 2 minut przed zdjęciem kolejnych liści. Zdejmuj liście, aż w garnku pozostanie końcówka kapusty z najmniejszymi listkami, które nie nadają się już do zawijania. Wykorzystasz je do wyłożenia dna brytfanny, w której będą się gotować gołąbki.
KROK 3: USUWAMY ZGRUBIENIA Z LIŚCI
Z każdego liścia usuń gruby twardy nerw. Wystarczy, że zetniesz poziomo jego wystającą do góry część (około połowy jego grubości).
KROK 4: SMAŻYMY CEBULĘ I CZOSNEK
Cebulę i czosnek drobno posiekaj. Na patelni rozgrzej olej i podsmaż je, aż będą złote. Ostudź.
KROK 5: WYRABIAMY FARSZ
Do miski przełóż oba rodzaje mięsa, ugotowany ryż, cebulę z czosnkiem, jajko, majeranek, sól i pieprz. Dokładnie wymieszaj, najlepiej ręką.
KROK 6: ZAWIJAMY GOŁĄBKI
Liść kapusty ułóż przed sobą wypukłą stroną do dołu. Nabieraj od 1 do 2 łyżek farszu (do większych liści zmieszczą się 2 łyżki, ok. 80 g). Uformuj go nieco w dłoniach, by był bardziej zwarty i nałóż go u dołu liścia, na wysokości najgrubszej jego części. Załóż boki liścia do środka, a następnie zawiń gołąbek w stronę cieńszej krawędzi liścia. Odłóż gołąbka na bok, zawinięciem do dołu. Postępuj tak samo z kolejnymi liśćmi, aż do wyczerpania składników.
SOS POMIDOROWY:
KROK 6: GOTUJEMY SOS
Do rondelka przelej passatę, bulion i wszystkie przyprawy. Zagotuj sos, mieszając co jakiś czas. Gotuj 5 minut, spróbuj i dopraw w razie potrzeby. Wyjmij z sosu liść laurowy.
GOTOWANIE GOŁĄBKÓW:
KROK 7: UKŁADAMY GOŁĄBKI I ZALEWAMY SOSEM
Dno brytfanny wyłóż pozostałymi liśćmi kapusty. Układaj gołąbki ciasno jeden obok drugiego. Zalej całość sosem pomidorowym tak, by przykrywał wszystkie gołąbki niemal w całości i ustaw garnek na kuchence. Jeśli sosu jest za mało, uzupełnij brytfannę odrobiną wody. Od momentu zagotowania gotuj gołąbki na bardzo małym ogniu ok. 30-45 minut. O tym, czy danie jest gotowe, przekonasz się, sprawdzając miękkość liści kapusty w grubszym miejscu.
Zobacz podobne
przepisy
Papryka faszerowana z oliwkami
Mięso, warzywa, ser i przyprawy – kilka prostych składników wystarczy, by stworzyć potrawę w prawdziwie greckim stylu.
Gołąbki z kaszą gryczaną
Lekkie gołąbki wypełnione farszem z kaszy gryczanej i pieczarek to ciekawa alternatywa dla klasycznej wersji tego dania.
Ryżowe krokiety z mozzarellą i pieczarkami
Pyszny pomysł na lekkie, bezmięsne danie. Krokiety z ryżu podane na sałacie to świetny wybór na każdą porę dnia.
Arancini – faszerowane kulki ryżowe
Zaskakują serowo-pomidorowym nadzieniem i chrupką panierką – mowa o arancini, kuleczkach z ryżu arborio, które łatwo odtworzysz we własnej kuchni dzięki przepisowi Darii!
Przepis na gołąbki z młodej kapusty - klasyka w wiosennym wydaniu
Wyobraź sobie taki obiad: gołąbki z młodej kapusty skąpane w gęstym sosie pomidorowym, młode ziemniaki z koperkiem i ulubiona surówka. Jeśli nie przeszkadza Ci taka obfitość kapusty, niech będzie to surówka… a jakże, z młodej kapusty! Nam ślinka cienkie od takich wyobrażeń! Chociaż danie jest pracochłonne, to raz na jakiś czas warto poświęcić trochę więcej czasu w kuchni. Zwłaszcza, że sezon jest raczej krótki, a z każdym kolejnym miesiącem roku kapusta nie będzie już tak delikatna, jak właśnie w maju czy czerwcu. Po przepis na gołąbki z młodej kapusty radzimy sięgnąć w umiarkowanie ciepły dzień. Długie gotowanie kapusty, ryżu i zawiniętych już gołąbków byłoby zbyt męczące w upale.
Składniki do perfekcyjnych gołąbków z młodej kapusty
W tym daniu to kapusta gra pierwsze skrzypce. Naprawdę nie trzeba eksperymentować z oryginalnymi dodatkami, by stworzyć idealne danie. W tym przypadku liczy się klasyczny smak, który kojarzy się z latem, piękną pogodą i który przywołuje wspomnienia z dzieciństwa.
Na co polecamy zwrócić szczególną uwagę? Na pewno na świeżość mięsa. Idealne będzie to samodzielnie zmielone w domu, ale możesz też wybrać odpowiadające Ci kawałki w sklepie i poprosić o ich zmielenie. Pamiętaj, że mięso na gołąbki nie może być chude. Tłuszcz z mięsa pełni ważną rolę spoiwa dla farszu, a także odpowiada za smak dania. Dobrze sprawdzi się łopatka wieprzowa oraz antrykot wołowy.
Po jaki ryż sięgnąć? Jak najbardziej możesz sięgnąć po zwykły biały ryż, raczej krótkoziarnisty. Odpowiedni będzie też ryż paraboiled. Dlaczego nie polecamy ryżu długoziarnistego? Taka odmiana ma mniejszą zawartość skrobi, więc po ugotowaniu ryż może być zbyt sypki. Nieco kleista konsystencja ryżu jest tu zdecydowanie na plus, bo pomoże sklejać farsz. Dzięki temu gołąbki będzie łatwiej zwijać, danie nie będzie się też rozpadać, np. podczas wyciągania z brytfanny.
Jak zrobić gołąbki z młodej kapusty?
Dzięki naszemu przepisowi wiesz, jak zrobić gołąbki z młodej kapusty. Przyda Ci się jednak kilka dodatkowych wskazówek. Możesz na przykład ugotować gołąbki w sosie własnym zamiast w sosie pomidorowym. Wówczas przygotuj jedynie lekki bulion i zalej nim gołąbki w takiej samej ilości, co sosem pomidorowym. Tego rodzaju gołąbki możesz podawać z sosem pomidorowym podanym obok w sosjerce. Jest on wówczas opcjonalnym dodatkiem.
Pasującym do gołąbków z młodej kapusty dodatkiem jest koperek. Możesz go dodać do sosu, albo posypać nim już gotowe danie. Do sosu pomidorowego możesz dodać też łyżkę masła (nada mu więcej kremowości), a farsz wzbogacić o więcej czosnku. Ciekawym patentem jest też usmażenie cebulki na intensywnie złoto. Miejscami może się ona wręcz nieco przypalić, co pogłębi smak dania.
A jak zawijać gołąbki z młodej kapusty? To czynność, która wymaga nieco wprawy, ale ćwiczenie czyni mistrza. Ważne, by nieco ściąć liście kapusty w najgrubszych miejscach, inaczej trudno będzie zawinąć gołąbki. Poza tym kapusta w tych miejscach może się nie dogotować. To, na co jeszcze trzeba zwracać uwagę, to uformowanie farszu wkładanego do liścia. Nie nakładaj farszu łyżką wprost do liścia, najpierw uformuj go w dłoniach - nieco ubij, by miał zwartą formę, lekko spłaszcz i rozciągnij. Farsz ma przypominać kształtem gotowego gołąbka. Liść kapusty będzie go tylko otulać i dociskać, nie formować! Pomocne będzie też wcześniejsze bardzo dokładne wyrobienie farszu rękami. Upewnij się, że wszystkie składniki są odpowiednio połączone, ryż nie zbił się w grudki, sól i pieprz są dobrze rozprowadzone po całym farszu. Nie używaj też mięsa wyciągniętego wprost z lodówki - wyrabianie zimnego farszu rękoma będzie zwyczajnie bolesne! Wyciągnij mięso na 15 minut przed użyciem, a zdąży się nieco ogrzać. Zadbaj o swój komfort pracy!
Nadal masz pytania o to, jak się robi gołąbki z młodej kapusty? Mamy jeszcze jedną wskazówkę. Dobierz taki rozmiar brytfanny, by gołąbki szczelnie ją zapełniły i były przy tym ciasno ułożone. Jeśli nie będą dobrze do siebie przylegały, mogą rozpadać się w trakcie gotowania. Twoja brytfanna okazuje się za duża? Możesz też użyć naczynia żaroodpornego, a gołąbki zamiast gotować… upiec! Taki zabieg nada daniu nieco innego charakteru.
Ile gotować gołąbki z młodej kapusty?
Odpowiedź na pytanie o to, ile gotować gołąbki z młodej kapusty, nie jest taka prosta. Wiele zależy od grubości liści i tego, jak młoda jest Twoja kapusta. Im młodsze warzywo, tym delikatniejsze liście. Jeśli chodzi o farsz, to bez obaw - w ciągu 40 minut gotowania na pewno będzie gotowy. Stan liści zawsze należy kontrolować i nie wyłączać palnika kuchenki, dopóki nie masz pewności, że kapusta jest już odpowiednio miękka.
A ile piec gołąbki z młodej kapusty? W piekarniku rozgrzanym do 180 stopni C będzie to od 1 do 1,5 godziny. Naczynie żaroodporne warto przykryć pokrywką, inaczej gołąbki z wierzchu zbytnio się wysuszą. Jeśli chcesz, by sos pomidorowy lekko się przypiekł, zdejmij pokrywkę na 10 minut przed końcem pieczenia i podkręć temperaturę do 210 stopni C. Oczywiście gołąbki z młodej kapusty z piekarnika można zrobić bez sosu pomidorowego, a jedynie podlane bulionem.
Jaki jest Twój dzisiejszy wybór? Gołąbki z młodej kapusty w sosie pomidorowym czy w gołąbki z młodej kapusty w sosie własnym? Z koperkiem czy bez? Gotowane czy pieczone? Już teraz biegnij na Ryneczek Lidla po świeżą młodą kapustkę i jeśli tylko masz dwie godziny na kulinarne szaleństwa, bierz się do pracy. Do działania powinien dodatkowo zachęcić Cię fakt, że dzięki zastosowaniu młodej kapusty gołąbki gotują się naprawdę błyskawicznie. Przynajmniej jak na takie danie! Kiedy danie lekko bulgocze na gazie, Ty możesz oskrobać kilka młodych ziemniaków i w trakcie ich gotowania przyrządzić ulubioną surówkę. Smacznego!
Zobacz wszystkie
przepisy
- Kapuśniak z młodej kapusty
- Proste gołąbki greckie
- Gołąbki z kiszonej kapusty
- Gołąbki z kaszą pęczak i grzybami
- Gołąbki bez zawijania
- Pieczone gołąbki ziemniaczane z grzybami
- Gołąbki z mięsem mielonym w sosie z pomarańczy
- Wegańska kapusta faszerowana
- Młoda kapusta z salsą z pomidorów
- Gołąbki z soczewicą i grzybami
- Gołąbki z kaszą gryczaną
- Pieczone gołąbki z sosem pomidorowym
- Szybka kapusta po grecku
- "Hiszpańskie gołąbki" z chorizo w pomidorach z karczochami
- Pieczone gołąbki z sosem musztardowym
Dziękujemy za ocenę przepisu!
Twoja ocena pomoże nam wypromować najlepsze przepisy z Kuchni Lidla.
wróć do gotowania
Komentarze (0)