Chleb na domowym zakwasie z koprem włoskim
  • DRUKUJ
  • wyślij listę
    zakupów

Chcesz odkryć więcej przepisów? Odwiedź kanał Kuchnia Lidla na You Tube!

Przygotuj

  • moździerz
  • blachę piekarnikową
  • piekarnik rozgrzany do temperatury 220°C

Zakwas przed upieczeniem chleba musi odstać 4 dni.

Krok 1: Przygotowujemy zakwas

Mieszamy w misce 125 g mąki żytniej z 250 ml letniej wody. Odstawiamy bez przykrycia na 48 godzin. Następnie zdejmujemy wierzchnią warstwę z ciasta. 250 g masy mącznej przekładamy do czystej miski i mieszamy z 75 g mąki żytniej i 125 ml wody. Odstawiamy bez przykrycia na 24 godziny. Powtarzamy tę czynność jeszcze raz i ponownie odstawiamy na 24 godziny. Teraz zakwas jest gotowy, możemy go użyć do pieczenia. Powinien mieć lekko kwaśny smak i przyjemny zapach.

Krok 2: Zagniatamy ciasto

W dniu pieczenia drożdże rozpuszczamy w 350 ml letniej wody. Koper rozcieramy lekko w moździerzu. Przekładamy do miski wraz z mąką orkiszową, pełnoziarnistą mąką pszenną i solą. Dodajemy 150 g zakwasu oraz zaczyn drożdżowy i zagniatamy przez 5 minut, aż ciasto będzie gładkie. W razie potrzeby dodajemy kolejne 1-2 łyżki wody. Ciasto odstawiamy w ciepłe miejsce pod przykryciem na ok. 90 minut, aż wyraźnie wyrośnie.

Krok 3: Pieczemy chleb

Ciasto ponownie wyrabiamy na odrobinie mąki i formujemy okrągły bochenek. Układamy na blasze wyłożonej papierem do pieczenia i pozostawiamy pod przykryciem do wyrośnięcia na 30 minut. Wierzch bochenka nacinamy na krzyż. Chleb pieczemy w piekarniku rozgrzanym do temperatury 220°C przez 15 minut, wstawiając w piekarniku pod blachę z chlebem naczynie z gorącą wodą. Temperaturę zmniejszamy do 200°C i chleb pieczemy przez kolejne 25-35 minut. Chleb jest upieczony, gdy ostukany od spodu wyda głuchy dźwięk. Studzimy na blasze do pieczenia.

 

Wskazówka: pozostały zakwas przechowujemy w zamkniętym pojemniku utrzymującym świeżość przez 1-2 dni w lodówce i wykorzystujemy do upieczenia kolejnego chleba. Jeśli nie chcemy wykorzystać pozostałego zakwasu w kolejnych dniach, mieszamy go z ok. 50 g pełnoziarnistej mąki żytniej, tak by powstała zbita masa. W takiej formie zakwas możemy przechowywać w lodówce w zamkniętym plastikowym pudełku przez 5-7 dni. Następnie przed wykorzystaniem ponownie mieszamy go z odrobiną mąki oraz wody i odstawiamy na 1 dzień bez przykrycia.

  • DRUKUJ
  • wyślij listę
    zakupów

Komentarze (0)

Avatar

Dziękujemy za ocenę przepisu!

Twoja ocena pomoże nam wypromować najlepsze przepisy z Kuchni Lidla.

wróć do gotowania
kuchnialidla.pl

Newsletter

Bądź na bieżąco z nowościami
Kuchni Lidla!