Mąka orkiszowa - przepisy i pomysły:

Filtry

Trudność

Czas

Diety specjalne

Autor dania

Gotowe
Kategorie Filtry
1 2 3 »
<p>Zboże, z kt&oacute;rego powstaje ten gatunek mąki, było w średniowieczu podstawą diety św. Hildegardy, zakonnicy propagującej orkisz jako życiodajną siłę, gwarantującą długowieczność. Podobne znaczenie odgrywał w wierzeniach Izraelit&oacute;w i Rzymian, kt&oacute;rzy na dodatek upatrywali w nim źr&oacute;dła intelektu. Dziś orkisz przeżywa sw&oacute;j renesans, stając się za sprawą mąki orkiszowej jednym ze składnik&oacute;w ekologicznych produkt&oacute;w spożywczych.</p>

Z czego robi się mąkę orkiszową?

Mąkę orkiszową robi się ze starej odmiany pszenicy, zwanej orkiszem. Ten gatunek zboża jest zdecydowanie mniej wymagający w uprawie niż pszenica, ponieważ rośnie na uboższych glebach i znosi o wiele gorsze warunki pogodowe. Ziarna orkiszu i pszenicy różnią się ponadto składem, a więc ilością wartości odżywczych.

Czy mąka orkiszowa jest zdrowa?

Mąka orkiszowa już w starożytności została doceniona ze względu na swe korzystne oddziaływanie na organizm. Zawdzięcza to przede wszystkim bogatemu pod względem wartości odżywczych składowi. Orkisz to bowiem źródło dużej ilości lekkostrawnego białka. Zawiera też błonnik, węglowodany, biopierwiastki i witaminy z grupy B, witaminę K, żelazo, magnez, cynk i fosfor.

Czy mąka orkiszowa jest zdrowsza od pszennej?

Mąka orkiszowa jest znacznie lepiej tolerowana przez układ pokarmowy aniżeli mąka pszenna. Ziarna orkiszu, z których powstaje, nie są bowiem modyfikowane genetycznie, co pozwala uniknąć alergii i nietolerancji pokarmowej, które występują w przypadku spożywania pszenicy zwyczajnej. Ponadto w mące orkiszowej, w odróżnieniu od pszennej, znajdują się niezbędne dla prawidłowego rozwoju organizmu aminokwasy oraz dużo lepiej rozpuszczalne i przyswajalne białka. 

Jakie właściwości ma mąka orkiszowa?

Mąka orkiszowa wspomaga prawidłową pracę organizmu. Poza tym orkisz wykazuje właściwości krwiotwórcze i rozgrzewające, co jest szczególnie istotne dla sprawnego działania układu krążenia. Wpływa również korzystnie na wydolność organizmu, zapobiegając zmęczeniu i poprawiając koncentrację.

Czy mąka orkiszowa jest bezglutenowa?

Mąka orkiszowa nie jest pozbawiona glutenu, ponieważ powstaje z odmiany zboża, jaką jest orkisz. Faktem jest jednak, że gluten zawarty w orkiszu charakteryzuje się lepszą przyswajalnością niż ten pochodzenia stricte pszenicznego. W związku z tym, mimo iż jego obecność wyklucza mąkę orkiszową z diety osób chorujących na celiakię, w lżejszych przypadkach nietolerancji tego składnika reakcja organizmu może być zaskakująco pozytywna i zależeć w zasadzie od indywidualnych preferencji.

Ile kalorii ma mąka orkiszowa?

Mąka orkiszowa w 100 g zawiera 320 kcal, co oznacza, że jest nieco mniej kaloryczna od mąki pszennej. Warto zatem wziąć pod uwagę możliwość jej podmiany, zwłaszcza że produkty powstałe z mąki orkiszowej mają niższy indeks glikemiczny niż te wypiekane z tradycyjnej pszennej.

Czy mąka orkiszowa nadaje się do ciasta?

Mąka orkiszowa nadaje się do zrobienia ciasta. Bez przeszkód możemy jej użyć do pieczenia tortów, muffinek czy placków, takich jak na przykład szarlotka. Używając jej, upieczemy również pyszne pączki w wersji light, które z powodzeniem mogą zastąpić kaloryczną przekąskę. Mąka orkiszowa może jedynie nieco zmniejszyć puszystość wypieków, dlatego jeśli chcemy ją zachować, to wystarczy zmieszać mąkę pszenną z orkiszową. Pamiętajmy też, aby do słodkich wypieków używać mąki orkiszowej, której typ mieści się w przedziale 650-750.

Do czego służy mąka orkiszowa?

Mąka orkiszowa pod względem właściwości kulinarnych podobna jest do tradycyjnej mąki pszennej i stanowi jej doskonałą alternatywę. Można zatem używać obu mąk zamiennie lub mieszać je w różnych proporcjach. Stosując do pieczenia jedynie mąkę orkiszową, warto wypróbować przepis na  chleb na domowym zakwasie z koprem włoskim, cebulowy z kremem kminkowym albo orkiszowo-amarantusowy z orzechami włoskimi. Mąka orkiszowa nadaje się nawet na tradycyjne ciasto pierogowe, nie wspominając o orkiszowym kulebiaku!

Dzięki stosowaniu mąki orkiszowej wzbogacimy nasze wypieki o cenne wartości odżywcze i przedłużymy ich świeżość. Jedząc samodzielnie upieczoną tartę czy chleb orkiszowy, odkryjemy zupełnie nowy smak ciasta, a urozmaicenie smaków, jak wiadomo, jest równie ważne jak właściwy dobór produktów w codziennym menu. Dostępność mąki orkiszowej w dwóch wersjach – jasnej i pełnoziarnistej – tylko potwierdza jej szerokie możliwości wykorzystania.

Newsletter

Bądź na bieżąco z nowościami
Kuchni Lidla!