Chcesz odkryć więcej przepisów? Odwiedź kanał Kuchnia Lidla na You Tube!
PRZYGOTUJ:
- 3 duże miski
- mikser
- formę do pieczenia o wymiarach ok. 32x22, najlepiej ze zdejmowanymi bokami
- 2 kubki
- łyżkę
- sitko
- rondelek
- papier do pieczenia
- tarkę o drobnych oczkach
PRZYGOTUJ WCZEŚNIEJ:
Rozgrzewamy piekarnik do 170°C. Wyciągamy jajka z lodówki.
PRZYGOTOWANIE:
BISZKOPT:
KROK 1: UBIJAMY BIAŁKA
Do miski wbijamy oddzielone od żółtek białka (żółtka wlewamy do kubka). Ubijamy je na wysokich obrotach na sztywno, stopniowo dodając cukier.
KROK 2: DODAJEMY RESZTĘ SKŁADNIKÓW
Zmniejszamy obroty miksera do minimum i dodajemy żółtka. Przesiewamy mąki i także dodajemy do masy, mieszamy. Następnie dodajemy cukier wanilinowy, proszek do pieczenia, kakao i wszystko miksujemy.
KROK 3: PIECZEMY BISZKOPT
Blachę do pieczenia wykładamy papierem i przelewamy do niej masę. Pieczemy przez 40 minut. Po upieczeniu studzimy biszkopt - najpierw chwilę w piekarniku, a potem wyciągamy go z piekarnika i zostawiamy do całkowitego wystudzenia.
KROK 4: PRZEKRAJAMY BISZKOPT
Podważamy boki formy i otwieramy ją. Przecinamy biszkopt wzdłuż na pół, jedną warstwę przekładamy na deskę, drugą zostawiamy w formie i zamykamy ją.
WARSTWA KAWOWA:
KROK 5: UBIJAMY ŚMIETANĘ
Do miski wlewamy ok. 200 ml mleka, a następnie dodajemy do niego śmietanę wraz ze śmietan-fixem i ubijamy na puszystą masę. Gdy będzie sztywna, wkładamy ją do lodówki.
KROK 6: ROZPUSZCZAMY ŻELATYNĘ
Wlewamy do jednego kubka 80 ml chłodnej wody i wsypujemy żelatynę. Czekamy, aż stężeje. Do rondelka wlewamy 80 ml wody i zagotowujemy ją, a potem dodajemy do niej napęczniałą żelatynę. Mieszamy, aż całość lekko zgęstnieje. Studzimy.
KROK 7: ŁĄCZYMY SKŁADNIKI
Do miski z ubitą śmietaną dodajemy żelatynę i cappuccino instant. Wszystko razem miksujemy przez 3-4 minuty.
KROK 8: SMARUJEMY MASĄ BISZKOPT
Wystudzony biszkopt smarujemy kawową masą i wygładzamy ją. Nakładamy na tę warstwę drugi blat z biszkoptu, ostrożnie zsuwając go z deski. Wkładamy blachę z ciastem do lodówki. Chłodzimy przez 30 minut, a potem przechodzimy do przygotowywania drugiej warstwy.
WARSTWA ŚMIETANKOWA:
KROK 9: PRZYGOTOWUJEMY BUDYŃ
Przyrządzamy budyń zgodnie z instrukcją na opakowaniu, ale w zmniejszonej ilości mleka - 500 ml. Gotujemy go, aż zgęstnieje. Studzimy.
KROK 10: MIKSUJEMY BUDYŃ Z MASŁEM
Przekładamy wystudzony budyń do miski i miksujemy go z masłem na gładką masę.
KROK 11: WYKŁADAMY MASĘ NA CIASTO
Na stężałą masę kawową wykładamy gotową masę śmietankową i rozsmarowujemy ją. Wygładzamy i znowu wkładamy ciasto do lodówki na 4 godziny.
KROK 12: WYKAŃCZAMY CIASTO
Wyciągamy ciasto z lodówki i przyozdabiamy je startą na tarce czekoladą oraz przesianym przez sito kakao. Tak przygotowane ciasto jest już gotowe do zjedzenia.
Zobacz podobne
przepisy
Makowiec drożdżowy
Jak zrobić makowiec, który wychodzi zawsze i smakuje każdemu? Sprawdź przepis Pawła na makowiec idealny!
Klasyczny sernik
Puszysty, aksamitny i wychodzi za każdym razem! Upiecz sernik idealny z przepisu Pawła i zaskocz swoich najbliższych!
Drożdżowy placek z rabarbarem i truskawkami
Drożdżówka pełna smaków i wspomnień z dzieciństwa! Rabarbar, truskawki i dużo kruszonki zachwycą każdego fana słodyczy!
Drożdżowe paluchy z serem – przepis
Smakowity pomysł na drożdżówkę! Pachnące ciasto z masą serową i lukrem sprawdzi się jako słodka przekąska lub śniadanie.
Ciasto cappuccino — przepis
Ciasto cappuccino to deser który, choć jest mało popularny, to zasługuje na większy rozgłos, bo zachwyca swoim smakiem. Inspiracją dla tego wypieku było włoskie tiramisu, jednak w polskiej wersji ciasto przybrało nieco inną formę, a sam przepis powstał zapewne na przełomie wieków XX i XXI, kiedy to cappuccino instant zaczęło pojawiać się w polskich sklepach. To właśnie wtedy, kiedy dostęp do niektórych składników był ograniczony (np. odpowiednich biszkoptów, mascarpone czy likieru Amaretto), kreatywne gospodynie szukały sposobów na stworzenie deseru, który nawiązywałby do włoskich smaków, a jednocześnie można było go łatwo przygotować z lokalnych produktów. Placek cappuccino to odpowiedź na potrzeby tamtych czasów, łącząca prostotę wykonania z aromatem kawy.
Charakterystyczną cechą tego ciasta jest jego różnorodność. Nie istnieje jeden, ustalony przepis na ciasto cappuccino – każda gospodyni ma własną interpretację tego deseru. Niektóre wersje bazują na puszystych biszkoptach, inne na kruchych spodach lub herbatnikach. Kremy używane w cappuccino ciasto również mogą się różnić: od delikatnych kremów budyniowych, przez kremy śmietankowe, aż po masy oparte na mascarpone, które jeszcze bardziej zbliżają je do tiramisu.
Różnorodność składników i sposobów przyrządzenia sprawia, że przepis na cappuccino ciasto jest elastyczny i można go dostosować do indywidualnych upodobań. W niektórych wersjach dodaje się do masy orzechy, kakao lub aromat wanilinowy. Ciasto cappuccino może być zarówno delikatnym deserem na niedzielny obiad, jak i efektowną propozycją na większe uroczystości.
Ciasto cappuccino bez pieczenia
Ciasto cappuccino bez pieczenia to doskonała propozycja dla miłośników kawy i słodkości, którzy chcą szybko przygotować smaczny deser bez użycia piekarnika. Delikatnie zbliżone smakiem do włoskiego tiramisu, ciasto cappuccino można stworzyć, wykorzystując gotowe spody biszkoptowe, biszkopty okrągłe lub pokruszone ciastka zmieszane z masłem. Ciasto cappuccino na biszkoptach można przyrządzić z różnymi kremami lub bitą śmietaną i sosem kawowym. W ten sposób można w szybki i łatwy sposób uzyskać efektowny deser o wyrazistym, kawowym aromacie.
Jednym z często spotykanych składników w prostym przepisie na ciasto cappuccino bez pieczenia jest mleko w proszku, które dodaje masie delikatności i kremowej konsystencji. Ciasto cappuccino z mlekiem w proszku bez pieczenia można przygotować w dosłownie kilkanaście minut, a potem tylko schłodzić i zaserwować gościom. Ciasto cappuccino można przyrządzić też z serkami homogenizowanymi lub serkiem mascarpone — wystarczy jedynie odrobina kreatywności! Takie ciasto cappuccino z biszkoptami i mascarpone to doskonałe połączenie, które w smaku będzie łudząco przypominać włoski odpowiednik.
Ciasto z biszkoptami okrągłymi bez pieczenia to pyszna wariacja na temat tego deseru, w której wykorzystuje się okrągłe biszkopty jako bazę. Ciasto cappuccino z serkami homogenizowanymi i biszkoptami okrągłymi nie tylko wygląda efektownie, ale również jest niezwykle smaczne i proste w przygotowaniu. Można do tego ciasta użyć także podłużnych biszkoptów, które znajdują się w oryginalnym przepisie na deser tiramisu. Warstwy na cieście można przyrządzić na wiele różnych sposobów — już dziś wybierz swój ulubiony!
Przepis na ciasto cappuccino na biszkopcie — wskazówki
Jak zrobić pyszne ciasto cappuccino? Aby przygotować ciasto cappuccino na biszkopcie należy zadbać o jakość wszystkich składników oraz precyzję wykonania. Podstawą udanego biszkoptu jest dobrze ubita masa jajeczna – jajka i cukier należy ubijać na puszystą, jasną masę przez co najmniej kilka minut. Ważne jest, aby składniki były w temperaturze pokojowej, co zapewni lepszą konsystencję. Mąki należy dokładnie przesiać i delikatnie wmieszać, aby nie stracić lekkości masy. Pamiętaj również, aby nie otwierać piekarnika w trakcie pieczenia — biszkopt może wtedy opaść. Dzięki tym wskazówkom, Twój placek cappuccino na biszkopcie będzie miał idealną, puszystą i lekką strukturę.
Kolejnym kluczowym elementem w cappuccino ciasto na biszkopcie są odpowiednie warstwy. Do przygotowania kawowej warstwy możesz użyć śmietany, żelatyny oraz kawy instant lub zwykłego espresso. Należy rozpuścić żelatynę i połączyć ją z ubitą śmietaną oraz kawą, dzięki czemu masa będzie miała wyrazisty smak cappuccino. Kolejna warstwa to warstwa śmietankowa. Można ją zrobić na bazie różnych produktów — śmietany, mleka, budyniu, serka mascarpone, z dodatkiem żelatyny czy masła. Ważne, aby zarówno masa kawowa, jak i śmietanowa wraz z ciastem były odpowiednio schłodzone przed nałożeniem kolejnej warstwy, co zapewni piękne i równe warstwy w cieście cappuccino na biszkopcie z naszego bądź dowolnego przepisu.
Przygotowując ciasto z cappuccino, nie zapomnij o kilku ważnych szczegółach. Przede wszystkim, upewnij się, że każda warstwa stężała przed nakładaniem kolejnej, aby ciasto było stabilne. Ciasto cappuccino powinno być schładzane w lodówce przez kilka godzin, a najlepiej całą noc, aby smaki się dobrze połączyły. Udekoruj wierzch startą czekoladą, kakao lub bitą śmietaną, aby nadać mu eleganckiego wyglądu. Dzięki tym wskazówkom to pyszne ciasto cappuccino będzie idealne na każdą okazję. Uwierz nam ten placek o smaku cappuccino z pewnością zachwyci Twoich gości.
Dziękujemy za ocenę przepisu!
Twoja ocena pomoże nam wypromować najlepsze przepisy z Kuchni Lidla.
wróć do gotowania
Komentarze (3)
13 dni temu
Co to znaczy cappuccino instant?
odpowiedz
13 dni temu
To gotowa mieszanka kawy rozpuszczalnej z mlekiem, z której powstaje napój kawowy smakujący podobnie do cappuccino.
10 dni temu
Przepis z błędami. Normalna proporcja na 40gram budyniu jest 500 ml mleka, w przepisie z mniejszą ilością mleka 500 ml? W spisie potrzebnych produktów w warstwie cappuccino brak informacji jaka ilość śmietanki jest potrzebna