Chcesz odkryć więcej przepisów? Odwiedź kanał Kuchnia Lidla na You Tube!
PRZYGOTUJ:
- robot wielofunkcyjny
- tarkę o drobnych oczkach
- papier do pieczenia
- okrągłą formę do pieczenia ciasta o średnicy 18 cm
- piekarnik rozgrzany do temperatury 175°C
- silikonową łopatkę
- paterę do ciasta
PRZYGOTUJ WCZEŚNIEJ:
Przed przystąpieniem do przygotowywania ciasta zalej rodzynki wodą tak, aby znalazły się pod jej powierzchnią, i odstaw na ok. 15 minut.
SPOSÓB PRZYGOTOWANIA:
KROK 1: KROIMY JABŁKA I ORZECHY
Jabłka obieramy ze skórki i kroimy w większą kostkę. Orzechy włoskie siekamy na mniejsze, ale nie za drobne kawałki.
KROK 2: ŁĄCZYMY JAJKA Z CUKREM
Jajka i cukier przekładamy do misy robota i ubijamy na dużych obrotach przez ok. 10 minut lub do momentu uzyskania puszystej piany.
KROK 3: DODAJEMY SUCHE SKŁADNIKI
Mąkę, mąkę ziemniaczaną i proszek do pieczenia mieszamy w misce. Zmniejszamy obroty robota i dodajemy suche składniki do jajek z cukrem. Dodajemy olej.
KROK 4: DODAJEMY POZOSTAŁE SKŁADNIKI
Rodzynki odsączone z wody, posiekane orzechy, pokrojone jabłka, skórkę otartą z cytryny oraz sok wyciśnięty z cytryny dodajemy do wyrobionego ciasta. Całość dokładnie mieszamy do momentu uzyskania gęstej masy i wyłączamy robot.
KROK 5: PIECZEMY CIASTO
Ciasto przelewamy do formy wyłożonej papierem do pieczenia. Pieczemy ok. 45-50 minut w piekarniku rozgrzanym do temperatury 175°C.
KROK 6: PRAŻYMY WIÓRKI KOKOSOWE
Wiórki kokosowe wysypujemy na blachę wyłożoną papierem do pieczenia i wkładamy do piekarnika na dolną półkę (pod ciasto). Prażymy na złoty kolor, od czasu do czasu delikatnie mieszając.
KROK 7: SMARUJEMY CIASTO ŚMIETANKĄ
Śmietankę ubijamy z cukrem pudrem i nakładamy na wierzch wystudzonego ciasta. Warstwę ubitej śmietanki posypujemy uprażonymi wiórkami kokosowymi.
Zobacz podobne
przepisy
Kołocz śląski
Kołocz to tradycyjna propozycja prosto ze Śląska. Podczas uroczystości weselnych symbolizuje obfitość. W Twojej kuchni z pewnością będzie obfitością smaku i radości, którą niesie ze sobą jedzenie tego pysznego ciasta!
Wafle przekładane pianką i galaretką z truskawek
Puszysta, truskawkowa pianka połączona z galaretką i zamknięta pomiędzy wafelkami. Ta słodka przekąska według przepisu Pawła świetnie sprawdzi się jako dodatek do kawy i przypomni Ci smak słodkości z dawnych lat!
Tiramisu z krówkami, malinami i solą morską
Jeżeli uwielbiasz tiramisu, a połączenie słodkiego karmelu z odrobiną soli jest Twoim ulubionym, to specjalnie dla Ciebie stworzyliśmy ten przepis!
Tiramisu z duszonymi jabłkami i ciasteczkami cantuccini
Ekspresowe mascarpone z aromatycznymi jabłkami i idealnymi ciasteczkami cantuccini! To propozycja, której nie sposób się oprzeć. Jeśli raz spróbujesz, już zawsze będziesz wracać do tego smaku!
Ciasto wiewiórka
Wiewiórka to idealne ciasto na jesienne wieczory. Ciasto wiewiórka pachnące jabłkami i orzechami doskonale sprawdzi się w zimniejsze dni, kiedy marzysz o tym, by zalec pod kocem z kubkiem ciepłej herbaty. Wiewiórka, czyli aromatyczne ciasto z jabłkami, będzie ich cudownym zwieńczeniem. Ciasto wiewiórka to jedno z idealnych ciast na okres jesienno-zimowy. Może się równać z szarlotką, jabłecznikiem czy ciastem korzennym. Nie jest tak popularne jak one, ale warto to zmienić – placek wiewiórka jest tak samo smaczny, a zrobienie go – nie tak czasochłonne.
Ciasto wiewiórka składa się między innymi z kilku pokrojonych jabłek, dzięki czemu jest bardzo wilgotne. Również namoczone wcześniej rodzynki sprawiają, że placek nie będzie zbyt suchy. Ma przyjemnie miękką konsystencję, w środku jest odpowiednio mokre, a posiekane włoskie orzechy nadają ciastu chrupkości. Ciasto wiewiórka najlepiej smakuje jesienią – kiedy w Polsce mamy wysyp orzechów i jabłek. Sezonowa produkty to zawsze wspaniały pomysł na rozmaite potrawy.
Przepis na ciasto wiewiórka, zwanym także ciastem amerykańskim, jest bardzo prosty. Wśród składników znajdziesz jabłka, orzechy włoskie, jajka, mąkę, olej, sok z cytryny, proszek do pieczenia i rodzynki. Po upieczeniu ciasto udekoruj dodatkowo bitą śmietaną i płatkami kokosowymi. Ciasto wiewiórka jest bardzo szybkie w przygotowaniu – najwięcej czasu zajmuje pieczenie – około 45 minut. Wcześniej musisz obrać jabłka, posiekać orzechy oraz wymoczyć rodzynki. Przygotuj ciasto, z którym wymieszasz wymienione owoce i bakalie. Ciasto składające się z utartych wcześniej z cukrem jajek, mąki pszennej i ziemniaczanej, oleju oraz proszku do pieczenia i soku z cytryny wyrób w robocie kuchennym lub mikserze. Zapewni to dokładne połączenie się składników.
Proponowany przepis na ciasto wiewiórkę zawiera również prażone wiórki kokosowe, którymi posypiesz ubitą śmietanę posmarowaną na cieście. Przepisy na wiewiórkę różnią się między sobą – zamiast wiórków możesz użyć zmielonych orzechów albo płatków czekoladowych. Smak kokosa w połączeniu z jabłkami i orzechami może jednak dodatkowo podnieść walory smakowe ciasta wiewiórki. Bitą śmietanę możesz zastąpić domową lub kupną masą kajmakową lub krówkową. Niektórzy po prostu posypują ciasto cukrem pudrem, zamiast układania warstwy bitej śmietany, co również daje dobry efekt. Sposobów wykończenie ciasta wiewiórka jest więc naprawdę dużo.
Jak zrobić ciasto wiewiórka?
Wiewiórka nazywa się także ciastem amerykańskim. O ile nazwę „wiewiórka” możesz skojarzyć z orzechami, które znajdują się w cieście w dużej liczbie, tak pochodzenie nazwy „ciasto amerykańskiej” jest trudne do ustalenia. Najważniejsze, że jest pyszne. Najpopularniejszy i sprawdzony przepis na ciasto wiewiórkę z orzechami i jabłkami znajdziesz powyżej, ale możesz też skorzystać z innych receptur.
Aby zrobić amerykańskie ciasto z jabłkami, zacznij od wyciągnięcia z lodówki jajek. Muszą mieć temperaturę pokojową. Jeśli o tym zapomnisz, lepiej ogrzać jajka w ciepłej wodzie, niż używać zimnych. Namocz rodzynki. Obierz i pokrój w kostkę jabłka, a następnie wymieszaj je z posiekanymi orzechami. Przygotuj ciasto: ubij jajka i cukier na puszystą masę, a następnie połącz ją z wymieszanymi mąkami oraz proszkiem do pieczenia. Dodaj olej, sok z cytryny, a następnie jabłka, orzechy i namoczone rodzynki. Upiecz ciasto wiewiórka zgodnie z przepisem, a następnie ozdób bitą śmietaną oraz uprażonymi wiórkami z kokosa.
Ciasto z jabłkami i orzechami wiewiórka może być też alternatywą dla wafli przekładanych krówką. Zamiast bitej śmietany użyj masy krówkowej. Ciasto będzie wtedy dużo słodsze, ale wiewiórka z orzechami i krówkową masą dalej zachowa przyjemną konsystencję – gładszą, ale przełamaną chrupiącymi orzechami.
Przepis na amerykańskie ciasto wiewiórka
Ciasto wiewiórka z jabłkami to dobry pomysł na szybki, pyszny deser, a co ważne – sezonowy. Póki możesz, korzystaj z darów jesieni i używaj w kuchni jak najwięcej jabłek, gruszek, śliwek, orzechów czy pigwy. Nie tylko smakują wtedy najlepiej; są również świeże, pyszne i tańsze. Warto przygotowywać z nich jak najwięcej potraw, kiedy tylko są w zasięgu ręki.
Przepis na ciasto wiewiórka z jabłkami i orzechami, czyli ciasto amerykańskie, możesz również zmodyfikować. Dodaj do niego suszonej żurawiny, która nada ciastu lekko kwaśnego smaku. Ciasto amerykańskie wspaniale będzie smakować także z dodatkiem cynamonu. W połączeniu z jabłkami i orzechami wiewiórka nabierze wręcz świątecznego charakteru i pięknego aromatu. Twoja kuchnia będzie pięknie pachniała tym jesienno-zimowym, pysznym ciastem.
Ciasta amerykańskie z jabłkami i orzechami z dodatkiem cynamonu może okazać się nową, ciekawą propozycją na stół bożonarodzeniowy. Jesienno-zimowe nuty wiewiórki na pewno temu sprzyjają. Wtedy koniecznie zrób ciasto amerykańskie na dużą blachę – rodzina i goście na pewno go sobie nie odmówią. Najlepsza będzie blacha prostokątna, ale ciasto możesz upiec w większej tortownicy.
Inne opcje, których podstawą jest placek wiewiórka, to na przykład ciasto czekoladowe z orzechami. Do ciasta dodaj dwie łyżeczki kakao oraz 100 gramów pokruszonej czekolady. Czekolada rozpuści się w piekarniku, będzie płynna i rozpływająca się w ustach. Z kolei intensywny smak i zapach kakao sprawi, że ciasto nabierze przyjemnej, czekoladowo-orzechowej nuty.
Szybkie ciasto wiewiórka
Ciasto wiewiórka to bardzo szybki w przygotowaniu deser. To proste, ale jednocześnie doskonałe ciasto z jabłkami i bakaliami błyskawicznie znika z blachy i talerzy. Podany przepis jest na okrągłą blachę o średnicy 18 centymetrów, ale ciasto wiewiórkę możesz zrobić od razu na dużej blasze – takiej o wymiarach 25 na 35 centymetrów. Duża blacha ciasta wiewiórki to najlepszy pomysł na wieczory spędzone z gośćmi lub w gronie rodziny.
Co ważne, ciasto wiewiórka jest wilgotne i dlatego jest świeże także później – przechowywane w lodówce będzie nadawało się do zjedzenia przez jeszcze 2-3 dni. Ciasto przez ten czas nie stanie się suche. W przepisie na ciasto wiewiórkę znalazło się sporo jabłek, dzięki którym placek zachowa odpowiednią konsystencję, a Ty oszczędzasz czas. Raz przygotowane ciasto wystarczy na kilka deserów.
Deser przygotowuje się sprawnie i szybko. Aby dodatkowo zaoszczędzić czas, ciasto wiewiórkę możesz przygotować też z gotowym krememoczywiście nie zawsze taki placek będzie tak dobry, jak wykonany w pełni w domu. Dlatego zawsze trzeba wybierać gotowe kremy czy masy wysokiej jakości.
Ciasto wiewiórka to dość prosty i szybki pomysł na doskonały deser dla rodziny czy gości. Choć wielu kojarzy się ono z jesienią, to będzie doskonale smakować przez cały rok!
Zobacz wszystkie
przepisy
- Uszka z grzybami
- Golonka pieczona po bawarsku
- Sernik piernikowy
- Ciasto na pierogi
- Pieczona ryba po grecku
- Wigilijny barszcz czerwony z uszkami – przepis
- Wigilijny makowiec
- Piernik staropolski
- Pierniki
- Miodownik z kremem z kaszy manny
- Sałatka gyros
- Ciasto marchewkowe
- Ciasto Malinowa Chmurka – przepis bez pieczenia
Przepisy według
składników
Dziękujemy za ocenę przepisu!
Twoja ocena pomoże nam wypromować najlepsze przepisy z Kuchni Lidla.
wróć do gotowania
Komentarze (2)
1105 dni temu
Czy można zamiast oleju, użyć rozpuszczonego masła?
odpowiedz
1105 dni temu
Tak, możesz wykorzystać rozpuszczone masło.