Domowy pasztet wieprzowy
  • DRUKUJ
  • wyślij listę
    zakupów

Chcesz odkryć więcej przepisów? Odwiedź kanał Kuchnia Lidla na You Tube!

PRZYGOTUJ:

-        garnek o pojemności co najmniej 2 l

-        miskę

-        keksówkę

-        durszlak

-        maszynkę do mielenia mięsa

PRZYGOTUJ WCZEŚNIEJ:

Rozgrzej piekarnik do temperatury 175 stopni C.

PRZYGOTOWANIE:

KROK 1: OCZYSZCZAMY MIĘSO I PODROBY

Łopatkę starannie oczyść ze wszystkich żyłek i przerostów i włóż do durszlaka. Włóż do niegotakże wątróbkę i wszystko starannie umyj pod bieżącą, chłodną wodą. Odstaw do przeschnięcia.

KROK 2: PRZYGOTOWUJEMY WARZYWA

Cebulę oraz czosnek obierz z łupin, a następnie pokrój w drobne kawałki.

KROK 3: KROIMY I GOTUJEMY MIĘSO

Mięso pokrój na kawałki, aby szybciej się ugotowało. Wrzuć wraz z podrobami do garnka, a następnie zalej osoloną wodą. Dodaj cebulę, czosnek, sól (ok. 1,5 g) i gałkę muszkatołową oraz pieprz. Gotuj przez 15 minut,  a potem porządnie odcedź na sicie.

KROK 4: MIELIMY MIĘSO W WILKU

Podroby oraz łopatkę zmiel w maszynce do mielenia mięsana gładką masę.

KROK 5: MIESZAMY SKŁADNIKI

W misce wymieszaj zmielone mięso i podroby wraz z jajkami, mlekiem, masłem, bułką tartą oraz resztą przypraw.

KROK 6: PRZEKŁADAMY MASĘ DO FOREMKI

Gotową masę przełóż do foremki na pasztet, wyrównaj.

KROK 7: PIECZEMY PASZTET

Formę wsadź do pieca. Piecz przez około 1,5 godziny, a potem ostudź przy uchylonych drzwiczkach pieca.

  • DRUKUJ
  • wyślij listę
    zakupów

Komentarze (0)

Avatar

Jak zrobić pasztet wieprzowy?

Jak zrobić pasztet wieprzowy? Wbrew pozorom zrobienie pasztetu jest niezwykle proste — wystarczy trzymać się ściśle przepisu na pasztet wieprzowy i zastosować się do kilku profesjonalnych wskazówek, a proces ten będzie jeszcze łatwiejszy!

Swojski pasztet wieprzowy w wersji podstawowejlub wzbogaconej o odrobinę podrobów czerpie swój wyjątkowy smak z odpowiedniego zestawu składników. Wybór świeżego kawałka mięsa (np. łopatki, karkówki lub zrazówki), wątróbki i dodatku podrobów, takich jak serca, nerek czy języka, stanowi klucz do uzyskania pełni aromatu. W składzie pasztetu nie może zabraknąć także warzyw czy przypraw (najlepiej marki kuchnialidla.pl)

Składniki powinny być dokładnie umyte i oczyszczonez niepotrzebnych elementów. Duże partie mięsa warto pokroić na mniejsze kawałki, co ułatwi późniejszą obróbkę. Wątróbkę oraz inne podroby należy dokładnie oczyścić z żyłek i błon, aby uniknąć goryczki. Podroby wymagają starannego przygotowania, jednak ich dodatek wprowadzi do pasztetu niepowtarzalną głębię.

Proces obróbki składników to niezwykle ważny etap przygotowywania domowego pasztetu wieprzowego! Mięso, wątróbkę i podroby należy odpowiednio ugotować, a następnie zmielić, aby uzyskać gładką masę. Dodatek cebuli, czosnku oraz ziół, takich jak tymianek, lubczyk, estragon czy rozmaryn, wzbogaci smak kompozycji. Możesz także ugotować mięso z dodatkiem odrobiny bulionu, aby jeszcze bardziej podkręcić smak własnoręcznie zrobionego pasztetu z wieprzowiny.

O czym jeszcze należy pamiętać podczas przygotowywania tradycyjnego pasztetu wieprzowego? O mleku i jajkach! Dodatek tych dwóch składników sprawia, że pasztet pozostaje wilgotny i kremowy, także po wypieczeniu. Jeśli chcesz, aby pasztet był nieco lżejszy i bardziej puszysty, ubij białka przed dodaniem do pasztetowej masy.

A co z pieczeniem? Pasztet wieprzowy warto piec dłużej, w niższej temperaturze — w ten sposób unikniesz jego wysuszenia. Dodanie odrobiny pary podczas pieczenia dodatkowo zabezpieczy go przed zbyt szybkim wysuszeniem. Warto także kontrolować cały proces wypiekania, by pasztet nadmiernie nie wysechł lub nie opadł. Warto zwrócić uwagę na proporcje składników i nieco eksperymentować z przyprawami, by dostosować recepturę do własnych upodobań.

Pasztet wieprzowy i jego wcielenia

Pasztet domowy wieprzowy, choć dziś kojarzony z kuchnią polską, ma długą historię sięgającą korzeni kulinarnych wielu kultur. Już starożytni Egipcjanie i Rzymianie znali i praktykowali techniki wytwarzania pasztetów, jako sposób na konserwację szybko psującego się mięsa i jego resztek.

W Polsce pasztet wieprzowy zyskał popularność już w średniowieczu. Serwowano go wtedy przede wszystkim w okresie świątecznym, zwłaszcza podczas Wielkanocy i Bożego Narodzenia. Pierwotnie podawany był głównie na stołach dworskich, ale z czasem także wśród niższych warstw społecznych. To właśnie dzięki chłopom do tradycyjnego pasztetu z kawałków mięsa zaczęto dodawać podroby. W niektórych domach jadano także pasztety całkowicie zrobione z podrobów wieprzowych, np. pieczony pasztet z wątróbki wieprzowej.

Prosty sposób przygotowania oraz możliwość modyfikacji przepisu do możliwości finansowych, sprawiły, że przepis na pasztet wieprzowy pieczony stał się popularną potrawą, a z czasem także integralną częścią świątecznych stołów. Podawany w towarzystwie chrzanu, kiszonych ogórków i gorącego chleba, pasztet wieprzowy stał się niemalże nieodzownym elementem świątecznych uczt.

Tradycyjne przepisy na pasztet wieprzowy różnią się w zależności od regionu Polski. Każdy rejon ma swoje własne wersje tego dania, dostosowane do lokalnych tradycji i dostępności składników. Pasztet kujawski może różnić się od tego, który serwowany jest na Podhalu czy Mazowszu. Różnorodność receptur przekłada się na unikalny smak i charakter dania.

Warto wspomnieć o tym, że swojski pasztet wciąż często wzbogacany jest o podroby np. wątroby, serca, języki czy nerki. Dodają one intensywnego smaku i delikatności, tworząc harmonijną kompozycję, idealnie współgrają z innymi składnikami np. pieczonymi warzywami.

Jednym z najchętniej przygotowywanych rodzajów pasztetów wieprzowych, jest wersja z wątróbką. Pasztet z wątróbką wieprzową, przygotowywany na bazie tego delikatnego składnika jest zdecydowanie słodszy i bardziej delikatny, dlatego często dodaje się do niego suszone owoce (np. morele czy śliwkę) lub słodkie warzywa takie jak marchew.

Kuchnia polska oferuje również pasztety przygotowywane wyłącznie z podrobów. Pasztet z serc, nerek czy języka wieprzowego to propozycje dla miłośników bardziej wyrazistych smaków. Podawane z dodatkami, takimi jak chrzan czy konfitura, stanowią ciekawą alternatywę dla tradycyjnych pasztetów przyrządzanych z mięsa. Pieczony pasztet wieprzowy z wątróbką lub innym rodzajem podrobów jest także znacznie tańszy w produkcji.

Współczesna kuchnia polska oferuje również nowoczesne wersje pasztetu wieprzowego, w których eksperymentuje się z dodatkami i przyprawami. Pasztet z wątroby wieprzowej z orzechami, suszoną żurawiną i śliwką czy ziołami to propozycje dla koneserów, poszukujących unikalnych smaków. Z kolei pasztet wieprzowy z dodatkiem włoszczyzny i majeranku to propozycja dla tych, którzy lubią bardziej klasyczne smaki.

Jakie składniki można dodać do pasztetu, aby podkręcić jego smak? Pasztet warto wzbogacić o nieco warzyw np. marchew, groszek, czy por, aby nadać mu więcej świeżości. Wyjątkowo ciekawym połączeniem może okazać się pasztet wieprzowy z dodatkiem suszonych pomidorów. A jeśli cenisz sobie klasykę, powinieneś koniecznie spróbować przepisu na pasztet wieprzowy z wątróbką i grzybami leśnymi — boskie wrażenia smakowe gwarantowane!

Newsletter

Bądź na bieżąco z nowościami
Kuchni Lidla!