Chcesz odkryć więcej przepisów? Odwiedź kanał Kuchnia Lidla na You Tube!
PRZYGOTUJ:
- miskę
- garnek o pojemności co najmniej 3,5 l
- widelec
- chochlę
- łyżkę cedzakową
PRZYGOTOWANIE:
KROK 1: MIESZAMY SKŁADNIKI
Do miski wlewamy mleko, dodajemy jajka, olej, sól oraz mąkę i całość mieszamy widelcem. Ciasto powinno być gęstsze od tego używanego do przyrządzania naleśników.
KROK 2: GOTUJEMY WODĘ
Wlewamy wodę do garnka i doprowadzamy ją do wrzenia.
KROK 3: WLEWAMY KLUSKI DO WODY
Gdy woda się zagotuje, zmniejszamy nieco moc palnika. Nabieramy ciasto na chochlę i powoli wlewamy je do wody cienką strużką. Nie mieszamy wody, tylko nalewamy kolejne porcje, aż do momentu, w którym ciasto się kończy. Czekamy, aż kluski lekko podrosną i staną się puszyste (powinno to zająć ok. 3 minuty). Pod koniec gotowania można delikatnie zagarnąć z dna łyżką cedzakową te kluski, które nie wypłynęły.
KROK 4: WYŁAWIAMY KLUSKI
Gdy kluski nabiorą odpowiedniej struktury, wyławiamy je z garnka przy pomocy łyżki cedzakowej. Tak przygotowane kluski można dodać do potrawki lub zupy. Kluski można też ugotować, wrzucając je bezpośrednio do gotującego się rosołu lub mleka.
Zobacz podobne
przepisy
Kluski śląskie z jarmużem i wędzonym pstrągiem
Kluski śląskie możesz podać w zupełnie nowy sposób! W kremowym sosie z jarmużem, aromatyczną skórką cytrynowa i wędzonym pstrągiem.
Kopytka z batatów
Kinga Paruzel wie, jak urozmaicić klasykę! Przygotuj kopytka z batatów z nutą gałki muszkatołowej i masłem szałwiowym!
Pierogi leniwe z orzechową okrasą
Słodkie leniwe pierogi, oblane orzechową okrasą na bazie orzechów laskowych! To przepis Pawła na idealny podwieczorek!
Kluski kładzione
Kluski kładzione – idealne do zupy, z dowolnym sosem, parmezanem lub ze skwarkami. A w jakiej wersji Ty lubisz je najbardziej? Przygotuj je samodzielnie! To naprawdę proste!
Lane kluski — co to takiego?
Kluski lane to prosty, smaczny dodatek do różnych potraw (najczęściej zup), którego podstawą są mąka, jajka i odrobina soli. W naszej wersji do lanego ciasta dodane zostały dwa dodatkowe składniki — mleko oraz olej, dzięki którym proces przygotowania kluseczek jest jeszcze prostszy, a ich smak bardziej neutralny.
Te niewielkie kluseczki do zupy powstają poprzez wlewanie luźnego ciasta do wrzącej wody lub zupy, gdzie momentalnie się ścinają, tworząc delikatne i puszyste kawałki. Domowe kluski lane dodaje się najczęściej do rosołu, jednakże stanowią one doskonały dodatek do innych zup, np. grzybowej czy szczawiowej. Kluski lane dodane do zupy czy innych potraw potrafią odmienić ich charakter, czyniąc je bardziej sycącymi.
Historia klusek lanych sięga wieków, choć dokładne pochodzenie tego dania jest trudne do ustalenia. Kluseczki dodawane do rosołu są częścią kulinarnej tradycji wielu krajów Europy Środkowej i Wschodniej, ale wersja bazująca na ubitych białkach obecna jest także w klasycznej kuchni francuskiej. W Polsce kluski lane zyskały popularność dzięki prostocie przygotowania i uniwersalności. W zamierzchłych czasach, w których gospodynie domowe musiały wykorzystywać tylko ogólnodostępne i tanie składniki, kluski lane stały się nieodłącznym elementem domowej kuchni, szczególnie w gospodarstwach wiejskich.
Kluski lane przetrwały do dziś jako ceniona część polskiej kuchni, a ich popularność nie maleje. Chociaż przepisy i techniki mogą różnić się w zależności od regionu czy preferencji, podstawowe składniki i metoda pozostają niezmienne. Współczesne interpretacje klusek lanych mogą zawierać różnorodne dodatki, takie jak zioła, przyprawy, które nadają im nowoczesny charakter. Niezależnie od tych wariacji, kluski lane pozostają symbolem prostoty i tradycji, a ich smak potrafi łączyć pokolenia.
Kluski lane — przepis
Przepis na kluski lane jest wyjątkowo prosty, ale warto znać kilka wskazówek, które pomogą osiągnąć idealną konsystencję i smak. Bazowy przepis na ciasto na lane kluski składa się z mąki, jajek i odrobiny soli, a najważniejszą funkcję pełni tu jajko. Jajko nadaje ciastu elastyczność i sprawia, że kluski są delikatne i puszyste po ugotowaniu. W tradycyjnych przepisach można spotkać również wodę, która łączy składniki i nadaje odpowiednią konsystencję ciastu, które powinno być na tyle luźne, aby można było je łatwo wlewać do wrzącej wody lub zupy.
W naszym przepisie na lane ciasto znajdziesz dodatkowo mleko i olej. Wzbogacenie przepisu na lane kluski o te dwa dodatki to trik, który stosowany jest przez najlepszych szefów kuchni, którzy muszą szybko i bezproblemowo przygotować kluski lane nadające się do różnego rodzaju zup. Mleko wzbogaca smak klusek i nadaje im delikatniejszą strukturę, podczas gdy olej zapobiega ich sklejaniu się, co jest szczególnie przydatne przy dużej ilości klusek. Olej dodaje również lekkości, co sprawia, że kluski nie są zbyt ciężkie ani zbite, a ciasto o wiele szybciej osiąga odpowiednią gęstość i gładkość. Te dodatki sprawiają, że kluski lane są bardziej uniwersalne i doskonale komponują się zarówno z klarownymi bulionami, jak i kremowymi zupami czy mięsnymi potrawkami.
Jak zrobić lane kluski?
Jak się robi lane kluski? To, jak zrobić kluski lane do rosołu czy inne zupy jest bardzo proste. Najpierw należy dokładnie wymieszać mąkę z jajkami i szczyptą soli, a w naszym przepisie także z mlekiem i olejem, aż do uzyskania jednolitej, lekko lejącej się masy. Konsystencja ciasta powinna być na tyle płynna, aby można było je łatwo wlewać cienkim strumieniem do wrzącej wody lub zupy, ale jednocześnie na tyle gęsta, aby lana kluska zachowała swój kształt po ugotowaniu. Kluczem do sukcesu jest dokładne wymieszanie składników — w cieście nie mogą znaleźć się żadne grudki, dlatego zamiast widelcem, możesz wymieszać je też mikserem.
Istotna jest także sama technika wlewania klusek — należy robić to powoli i równomiernie, najlepiej za pomocą chochli lub małego dzbanka. Trzeba również uważać, aby nie wlać zbyt dużej ilości ciasta naraz, gdyż może to spowodować sklejenie się klusek. Pod koniec gotowania można delikatnie przemieszać zupę, aby kluski nie przywarły do dna garnka. Kluski można także formować, tworząc kluski kładzione, które równie pysznie smakują dodane do zupy — ciasto na takie kluski powinno być jednak odrobinę gęstsze. Kluski są gotowe, gdy wypłyną na powierzchnię i osiągną odpowiednią miękkość, co zazwyczaj zajmuje kilka minut. Po ugotowaniu można je delikatnie opłukać pod zimną wodą, jeśli chce się je przechować na później.
Jak zrobić kluski lane na słodko? Wersja śniadaniowa
Lane kluseczki na słodko to doskonała alternatywa dla tradycyjnych klusek lanych. Jak się robi kluski lane na słodko? Aby przygotować słodkie kluseczki lane, wystarczy nieco pokombinować z ciastem — można dodać do niego cukier waniliowy lub zwykły, aby nadać mu deserowego charakteru. Innym sposobem jest gotowanie klusek w mleku z dodatkiem laski wanilii, co sprawi, że będą miały jeszcze bardziej wyrazisty smak. Sposobów na dosłodzenie klusek jest naprawdę wiele — można użyć miodu, syropu klonowego, czy nawet dodać odrobinę cynamonu do ciasta na kluski lane.
Kluski lane można ugotować w wodzie, w mleku, a nawet kisielu. Żeby przyrządzić deserowe kluski, można skorzystać z przepisu naszego autorstwa i po prostu dodać do niego cukier. Ciekawym pomysłem jest także gotowanie klusek w rzadkim kisielu, który nada im dodatkowego owocowego aromatu i niesamowitego koloru. Tak przygotowane kluseczki lane będą doskonałym dodatkiem do deserów, a także samodzielnym, słodkim daniem, np. zupą owocową wzbogaconą o pyszne kluski.
Zobacz wszystkie
przepisy
- Pierogi z kapustą i grzybami
- Ciasto Malinowa Chmurka – przepis bez pieczenia
- Ciasto na pierogi
- Ciasto marchewkowe
- Świąteczne pierniczki
- Pieczona ryba po grecku
- Kapusta z grzybami i selerem miodowym
- Śledzie po kaszubsku
- Miodownik z kremem z kaszy manny
- Kurczak po chińsku z makaronem ryżowym
- Ekspresowy bigos - z kiszonej lub świeżej kapusty
- Kutia
- Uszka z grzybami
- Pierogi pieczone z kapustą i grzybami
- Kapusta z grochem
Dziękujemy za ocenę przepisu!
Twoja ocena pomoże nam wypromować najlepsze przepisy z Kuchni Lidla.
wróć do gotowania
Komentarze (0)