Chcesz odkryć więcej przepisów? Odwiedź kanał Kuchnia Lidla na You Tube!
PRZYGOTUJ:
- folię aluminiową
- mikser
- miskę
- naczynie do przechowywania masła
PRZYGOTUJ WCZEŚNIEJ:
Masło wyciągnij z lodówki na czas pieczenia czosnku.
PRZYGOTOWANIE:
KROK 1: PIECZEMY CZOSNEK
Czosnek starannie oczyść, a następnie odetnij z niego górną część, aby odsłonić ząbki. Potem posól czosnek, skrop go oliwą i owiń folią aluminiową. Czosnek ułóż na ruszcie grilla, by upiekł się przy okazji pieczenia innych grillowych dań. Czosnek powinien spędzić na grillu 30 minut. Obróć go w połowie pieczenia.
KROK 2: WYCIĄGAMY CZOSNEK Z PIECA
Zdejmij czosnek z grilla i odwiń go z folii. Pozwól mu chwilę przestygnąć (ok. 10 minut), a następnie wyciśnij upieczone ząbki z łupinek wprost do miski.
KROK 3: DODAJEMY MASŁO
Do miski dodaj miękkie masło.
KROK 4: DODAJEMY ZIOŁA
Koperek i pietruszkę opłucz pod bieżącą wodą i osusz, a potem drobno posiekaj i wrzuć do miski.
KROK 5: MIKSUJEMY WSZYSTKIE SKŁADNIKI
Gdy wszystkie składniki znajdą się w misce, zmiksuj je na niskich obrotach. W ten sposób masło zostanie dodatkowo napowietrzone, dzięki czemu zyska jeszcze gładszą i przyjemniejszą konsystencję.
Zobacz podobne
przepisy
Grzanki z tapenadą - pastą z oliwek
Złociste i chrupiące kawałki bagietki z aromatyczną pastą z oliwek, czosnku, kaparów i pietruszki. Idealne na przekąskę!
Guacamole
Przygotuj guacamole – najpopularniejszy dip w stylu meksykańskim! Doskonały do tortilli czy nachosów!
Pasta z sera feta z oliwkami
Ostre chili, oliwki nadziewane czosnkiem, ser feta i jogurt naturalny – z tych składników przygotujesz pastę idealną do kanapek.
Pasta z bakłażana i marchewki
Wypróbuj prosty i szybki w wykonaniu przepis na pastę z bakłażana i marchewki. To świetna propozycja pasty kanapkowej!
Domowe masło czosnkowe w odświeżonej wersji
Masło czosnkowe to niezwykle popularny dodatek kulinarny, który wzbogaca smak wielu potraw swoim intensywnym aromatem. Właściwie przygotowane masło z czosnkiem może stać się prawdziwą perełką kulinarną. Jego uniwersalność sprawia, że znajduje zastosowanie w różnych kuchniach świata, od klasycznej kuchni francuskiej aż po kuchnię azjatycką.
Domowe masło z czosnkiem świetnie komponuje się z grillowanym mięsem, krewetkami, pieczywem, a także makaronami czy pieczoną kapustą. Takie smarowidło z czosnkiem przyrządzone w zaciszu własnej kuchni to doskonała alternatywa dla gotowych produktów, ponieważ pozwala kontrolować jakość składników i dostosować smak do indywidualnych preferencji smakowych. Przyrządzając je samemu, każdy może eksperymentować z różnymi proporcjami składników, dodając więcej czosnku lub innych składników.
Nasz przepis na masło czosnkowe wyróżnia się smakiem na tle innych przepisów za sprawą pieczonego czosnku. Upieczony czosnek nadaje smarowidłu więcej słodyczy i intensywnego smaku. Kluczem do udanej receptury jest także odpowiednie zbalansowanie proporcji składników oraz odpowiednia technika mieszania i ubijania masła. Odkryj z nami wszystkie zalety domowego masła czosnkowego!
Przepis na masło czosnkowe z pieczonym czosnkiem
Masło czosnkowe z naszego przepisu to wyjątkowy przysmak, który wyróżnia się intensywnym, głębokim smakiem oraz delikatną, kremową konsystencją i aromatem pieczonego czosnku. Przygotowanie tego przepisu na masło czosnkowe rozpoczyna się od dokładnego upieczenia główek czosnku, co nadaje ząbkom wyjątkowo słodki, karmelowy smak, znacznie łagodniejszy niż smak czosnku na surowo. Proces pieczenia sprawia także że czosnek nabiera kremowej konsystencji, dzięki czemu masło z jego dodatkiem ma gładszą konsystencję.
Pieczenie czosnku wydobywa z niego jego naturalne słodycz i redukuje jego ostrość, dlatego warto dodać go nieco więcej, niż gdybyśmy używali czosnku surowego. Nasz przepis na masło czosnkowe świetnie nadaje się do posmarowania bagietki czy innego pieczywa, ale może być używane jako dodatek do sałatek, ziemniaków czy dań mięsnych lub jako baza do sosów.
Jak zrobić masło czosnkowe?
Jak zrobić masło czosnkowe po mistrzowsku? A może chciałbyś wiedzieć, jak zrobić masło czosnkowe na szybko? To wszystko jest prostsze, niż myślisz! Aby je przygotować, potrzebujesz kilku podstawowych składników: masła, czosnku, soli i ziół. Pierwszym krokiem jest oczywiście przygotowanie czosnku. Jak już wspominaliśmy, możesz zdecydować się na upieczenie, ale dodanie do masła na surowo nie jest błędem.
Jeśli wybierzesz pieczenie, wystarczyodciąć górną część główki czosnku, polać go oliwą z oliwek, zawinąć w folię aluminiową i piec na grillu przez ok. 30 minut, aż będzie miękki. Możesz też upiec go w piekarniku, np. przy okazji pieczenia innej potrawy. Czas pieczenia będzie podobny, piekarnik powinien mieć natomiast temperaturę 200 °C.Następnie wystarczy wydobyć miąższ czosnku z łupin i rozgnieść go widelcem. W opcji szybszej - z surowym czosnkiem - należy po prostu przecisnąć go przez praskę do czosnku.
Gdy masz już przygotowany czosnek, przystąp do przygotowania masła. Koniecznie wyciągnij je z lodówki przed przejściem do mieszania z czosnkiem. Im cieplejsze masło, tym lepiej będzie się łączyć z czosnkiem. Potem przejdź do mieszania go z resztą składników.
Bardzo ważna jest też sama jakość masła — powinno mieć co najmniej 82% tłuszczu. Jeśli czujesz się na siłach, możesz je także przygotować samodzielnie, ubijając tłustą śmietankę z odrobiną soli. Gotowe masło czosnkowe możesz przechowywać w lodówce przez kilka dni lub zamrozić na dłużej. To wszechstronne i aromatyczne masło doskonale sprawdzi się jako dodatek do Twoich ulubionych potraw!
Jakie zioła do masła czosnkowego?
Jakie zioła nadają się do masła czosnkowego? Masło czosnkowe z ziołami to doskonała kombinacja, która nadaje potrawom jeszcze więcej smaku i świeżego aromatu. Istnieje wiele różnych ziół, które świetnie komponują się z czosnkiem i masłem, dodając im świeżości i głębi smaku. Jednym z najczęściej wybieranych ziół do masła czosnkowego jest natka pietruszki, która dodaje potrawie delikatnie ziołowego smaku.
Oprócz niej warto także rozważyć dodatek świeżego lub suszonego tymianku, który nadaje masłu charakterystyczny, lekko cytrusowy aromat. Inne popularne zioła do masła czosnkowego to rozmaryn, koperek, lubczyk, bazylia, estragon, oregano czy majeranek, które nadają potrawom różnorodne smakowe niuanse.
Jak zrobić masło czosnkowe z ziołami? Wystarczy, że skorzystasz z naszego przepisu, a w kilka chwil stworzysz doskonałe smarowidło o znakomitym aromacie i smaku. Przygotowując masło czosnkowe z ziołami, warto pamiętać o proporcjach i równowadze pomiędzy składnikami. Zbyt duża ilość ziół może przytłoczyć delikatny smak czosnku i masła, dlatego zaleca się umiarkowane ich stosowanie.
Dobrze jest drobno posiekać zioła, aby równomiernie rozprowadziły się w maślanej masie i nadawały jej koloru i smaku. Jeśli chcesz uzyskać masło, które nie tylko pachnie i smakuje ziołami, ale też ciekawie wygląda, dodaj do niego kilka kropel zielonej oliwy z dodatkiem ziół.
Do czego pasuje masło czosnkowe?
Zastanawiasz się, do czego pasuje masło czosnkowe? Tego dodatku można użyć prawie do wszystkiego! Masło czosnkowe doskonale komponuje się z różnorodnymi potrawami — można je podać do podpieczonej bagietki, grzanek czy wykorzystać jako dodatek na grilla. To, jak zrobić masło czosnkowe na grilla czy do pieczywa jest bardzo proste i przyjemne i nie potrzeba do tego wielu akcesoriów oraz rozwiniętej wiedzy kulinarnej.
Do czego podawać masło z czosnkiem? Doskonałym wykorzystaniem masła czosnkowego jest smarowanie nim kromek zamiast tradycyjnego masła — takich na śniadanie czy lunch. Warto także rozważyć dodanie masła czosnkowego do pieczonych, smażonych czy grillowanych mięs oraz ryb i owoców morza.
Masło czosnkowe może być także wykorzystane do pieczonych ziemniaków i frytek (np. z batatów) czy jako dodatek do dań kuchni śródziemnomorskiej czy azjatyckiej. Możesz go także użyć jako bazę do przyrządzania sosów i dipów. Możliwości jest tak wiele, że polecamy spróbować co najmniej kilka z nich, by przekonać się jak łatwo można odmienić smak potraw za sprawą czosnkowego smarowidła!
Zobacz wszystkie
przepisy
- Golonka pieczona po bawarsku
- Piernik staropolski
- Śledzie po kaszubsku
- Ciasto marchewkowe
- Pierogi ruskie z mąki orkiszowej
- Pierogi z kapustą i grzybami
- Ciasto Malinowa Chmurka – przepis bez pieczenia
- Ciasto na pierogi
- Dorsz w czosnku i cytrynie
- Ryba po japońsku
- Wigilijny makowiec
- Domek z piernika
- Pieczona ryba po grecku
- Świąteczne pierniczki
Przepisy według
składników
Dziękujemy za ocenę przepisu!
Twoja ocena pomoże nam wypromować najlepsze przepisy z Kuchni Lidla.
wróć do gotowania
Komentarze (0)