Pierogi pieczone z kapustą i grzybami

Karol Okrasa

  • DRUKUJ
  • wyślij listę
    zakupów

Chcesz odkryć więcej przepisów? Odwiedź kanał Kuchnia Lidla na You Tube!

PRZYGOTUJ

  • stolnicę
  • blachę do pieczenia
  • piekarnik rozgrzany do temperatury 190°C (termoobieg)

KROK 1: PRZYGOTOWUJEMY FARSZ

Kiszoną kapustę gotujemy do miękkości, odciskamy i drobno siekamy. Na patelni przesmażamy posiekaną cebulę i posiekany czosnek, dodajemy pokrojone w drobną kosteczkę grzyby i kapustę. Doprawiamy solą i pieprzem. Na koniec dodajemy posiekaną natkę pietruszki i studzimy.

KROK 2: WYRABIAMY CIASTO

Masło siekamy z mąką, dodajemy jaja, śmietanę i sól, wyrabiamy na jednolitą masę. Schładzamy w lodówce przez ok. 25 minut.

KROK 3: LEPIMY PIEROGI

Ciasto, podsypując mąką, wałkujemy na stolnicy na grubość ok. 0,5 cm, po czym wycinamy koła o średnicy ok. 8-10 cm. Nakładamy farsz. Smarujemy brzegi roztrzepanym jajem z mlekiem i dokładnie zlepiamy, formując dość duże pierożki. Następnie smarujemy je nim z wierzchu. Pieczemy w piekarniku nagrzanym do temperatury 190°C (termoobieg) przez 30-35 minut.

  • DRUKUJ
  • wyślij listę
    zakupów

Komentarze (29)

Avatar
  • Franio Franio
    14 godzin temu
    5 porcji - ile mniej więcej sztuk liczycie na porcję?

    odpowiedz

  • Gość Gość
    357 dni temu
    czy można zrobić ze słodkim nadzieniem serowym?

    odpowiedz

  • KuchniaLidla KuchniaLidla
    356 dni temu
    Tak, możesz zrobić taką wersję :)
  • Maja Maja
    745 dni temu
    A czy farsz można zrobic z grzybów mrozonych?

    odpowiedz

  • KuchniaLidla KuchniaLidla
    744 dni temu
    Jak najbardziej możesz spróbować. Najlepiej wtedy rozmrozić grzyby, odsączyć je z nadmiaru wody i bardzo drobno posiekać.
  • Okrasa Okrasa
    1088 dni temu
    nie

    odpowiedz

  • Gesler Gesler
    1088 dni temu
    Tak
  • Gość Gość
    1090 dni temu
    Czy można je zamrozić? Jeśli tak to w jaki sposób, pieczone czy surowe?

    odpowiedz

  • KuchniaLidla KuchniaLidla
    1090 dni temu
    Jak najbardziej możesz zamrozić pierogi 😊 Najlepiej zrobić to przed upieczeniem. Przed schowaniem do zamrażalnika rozłóż pierogi na płasko, jeden obok drugiego. Wtedy się nie posklejają. Kiedy pierogi zmrożą się z wierzchu możesz przełożyć je do jednego pudełka lub woreczka. Tak zamrożone pierogi możesz przechowywać w zamrażalniku do 6 miesięcy.
  • Okrasa Okrasa
    1088 dni temu
    Nie
  • Rob Rob
    1107 dni temu
    Jaka może być przyczyna pękania spodów pierożków i wypływania farszu podczas końcowej fazy wypiekania świeżego ciasta zrobionego wg receptury :/

    odpowiedz

  • KuchniaLidla KuchniaLidla
    1107 dni temu
    Rob, przyczyn może być kilka, ale warto rozważyć na początek dwie: albo kapusta jest za słabo odciśnięta z soku na wstępnym etapie przygotowywania farszu, przez co rozmiękcza ciasto, albo samo ciasto na etapie wyrabiania i wałkowania jest podsypywane zbyt dużą ilością mąki, przez co staje się za suche i pęka.
  • Justyna Justyna
    1091 dni temu
    Może zrobiłeś zbyt cienkie ciasto ;-) Ja robiłam pierogi w zeszłym roku, wyszły idealnie, w tym roku także się przymierzam.
  • Lou Lou
    1805 dni temu
    Grzybów wcześniej nie namaczamy? Suche kroimy w kostkę?

    odpowiedz

  • KuchniaLidla KuchniaLidla
    1805 dni temu
    Lou, grzyby opłukujemy, zalewamy zimną wodą i odstawiamy-najlepiej na całą noc.
  • Mojstyl Mojstyl
    2098 dni temu
    Ciasto super. Lekkie, między francuskim a kruchym. W całości na mące krupczatce, delikatne. Farsz szpinakowy do tego idealny.

    odpowiedz

  • Gość Gość
    2099 dni temu
    Dzień dobry. Jaką ilość soli dodajemy do ciasta? Szczyptę/łyżeczkę/pół?

    odpowiedz

  • KuchniaLidla KuchniaLidla
    2099 dni temu
    Dodajemy szczyptę soli.
  • Gość Gość
    2169 dni temu
    Śmietana 18% - słodka czy kwaśna ?

    odpowiedz

  • KuchniaLidla KuchniaLidla
    2169 dni temu
    kwaśna :)
  • Gość Gość
    2550 dni temu
    Około ile sztuk wychodzi z przepisu?

    odpowiedz

  • Gość Gość
    2550 dni temu
    Czy można farsz podmienić np na pieczarki z kurczkiem w wersji nie świątecznej?;)

    odpowiedz

  • KuchniaLidla KuchniaLidla
    2550 dni temu
    Oczywiście! Farsz można zrobić wedle upodobań :D
  • Gość Gość
    2553 dni temu
    Czy można je przygotować wcześniej i Zamrozić?

    odpowiedz

  • KuchniaLidla KuchniaLidla
    2550 dni temu
    Oczywiście!
  • Gość Gość
    2547 dni temu
    czy wtedy pieczemy takie zamrożone czy najpierw trzeba je odmrozić? jak wpływa to na czas pieczenia? pozdrawiam
  • KuchniaLidla KuchniaLidla
    2547 dni temu
    Przed pieczeniem, możesz włożyć pierogi do lodówki, żeby się rozmroziły. Wtedy czas pieczenia nie ulegnie zmianie, jednak warto sprawdzić czy pierogi są już ciepłe w środku przed wyjęciem z piekarnika :)
  • Gość Gość
    2558 dni temu
    Czy można ciasto przygotować dzień wcześniej?

    odpowiedz

  • KuchniaLidla KuchniaLidla
    2557 dni temu
    Tak, można. Ważne, żeby wyciągnąć je wcześniej z lodówki, aby łatwiej się rozwałkowywało :)

zobacz wszystkie


Pierogi pieczone z kapustą i grzybami

Pierogi z kapustą i grzybami należą do najbardziej reprezentacyjnych dań tradycyjnej kuchni polskiej. Są uniwersalne – świetnie odnajdują się na świątecznym stole (to przecież wigilijna klasyka), ale stanowią też propozycję sprawdzającą się przy wielu innych okazjach. Co chcemy jednak podkreślić – mowa o tradycyjnych pierogach, które nabierają rumieńców na patelni. Nasz przepis dotyczy jednak nieco innego ich wariantu, który stanowi godne zastępstwo dla nieśmiertelnej klasyki. Chcemy przekonać Cię do wypróbowania pierogów pieczonych, czyli kapuściano-grzybowych pierogów z piekarnika!

To opcja warta rozważenia przez każdego miłośnika pierogów, który jest otwarty na nowe doświadczenia kulinarne. Nasz pomysł na pierożki pieczone z kapustą i grzybami należy do przepisów średnich pod względem skomplikowania. Czas ich przygotowania szacujemy na 2 godziny. Tyle pierogów pieczonych w piekarniku wystarczy na 5 obiadowych porcji. Jak przyrządzić farsz i ciasto na pierogi pieczone w piekarniku? Przyjrzyjmy się niektórym punktom przepisu!

Przepis na pierogi z pieca z kapustą i grzybami

Zgodnie z naszym przepisem na pierogi z pieca na samym początku musisz zająć się farszem. A w szczególności kiszoną kapustą. Gotuj ją, dopóki nie nabierze miękkości. Ile to może potrwać? Około godziny. Jeśli zależy Ci na nadaniu jej dodatkowych walorów smakowych, możesz dodać do wody liść laurowy lub ziele angielskie. Pamiętaj, aby w garnku było tylko tyle wody, ile okaże się to niezbędne do zakrycia kapusty. Przed posiekaniem jej na drobne części dokładnie ją odsącz i dopiero później posiekaj, podobnie jak pozostałe składniki farszu. Zasugerowaliśmy, żebyś farsz do pierogów pieczonych doprawił solą i pieprzem. Możesz jednak dodatkowo wzbogacić kompozycję odrobiną kminku. Jeśli pragniesz nieco zagęścić farsz, do tego celu doskonale nada się bułka tarta.

Bez względu na to, czy marzą Ci się pieczone pierożki z mięsem, czy też z kapustą i grzybami według naszego przepisu, po przygotowaniu farszu musisz zająć się ciastem. Powstaje ono z połączenia mąki, jaj, śmietany i soli. Jak jednak wyrobić ciasto na jednolitą masę? W pierwszej kolejności rozdrobnij w misce masło i dodaj mąkę, dopiero po połączeniu tych dwóch składników wymieszaj je z pozostałymi. Następnie przełóż masę na stolnicę przyprószoną mąką lub kuchenny blat i zacznij ją energicznie ugniatać rękoma, aż nabierze charakterystycznej gładkości i elastyczności. Może Ci to zająć kwadrans, a nawet 20 minut.

Gotowe? Teraz pozwól ciastu na pierogi pieczone odpocząć w lodówce przez 25 minut. Po tym czasie rozwałkuj ciasto na stolnicy i przejdź do wycinania kół, które po pokryciu farszem zamkniesz, tworząc pierożki do piekarnika. Przydatna okaże się szklanka lub specjalna forma do pierogów – plastikowa lub metalowa z ostrymi krawędziami. Pamiętaj, że spoiwem umożliwiającym łączenie brzegów pierogów jest mieszanina jajka i mleka. W naszym przepisie znajduje ona jeszcze jedno zastosowanie. Pokryj nią pierogi przed umieszczeniem w piekarniku!

Pierogi z kapustą i grzybami pieczone

Pieczone pierogi z kapustą i grzybami według przepisu Karola Okrasy powstają z ciasta bez drożdży. Jeśli jednak zdecydowanie wolisz wypieki z tym składnikiem, możesz również zdecydować się na pierogi drożdżowe pieczone w piekarniku. Pierogi drożdżowe pieczone znacząco różnią się od tradycyjnych. Okazują się bardziej puszyste i przypominają nadziewane farszem bułeczki. Drożdżowe pierogi pieczone zwiększają swoją objętość podczas pobytu w piekarniku, cechują się też charakterystycznym słodkim posmakiem. Uważane są za nieco subtelniejsze. W pierwszej kolejności polecamy Ci jednak wypróbowanie naszego sprawdzonego przepisu, bazującego na wykorzystaniu klasycznego ciasta na bazie mąki, soli i jajek. Gdy już docenisz wszystkie walory propozycji Karola Okrasy, naturalnym krokiem okaże się przetestowanie drożdżowych pierogów pieczonych!

Gorąco zachęcamy Cię także do wzięcia na tapet innych pysznych inspiracji Kuchni Lidla. Znajdziesz wśród nich zarówno przepis na klasyczne – czyli niepieczone – pierogi z kapustą i grzybami, jak i niecodzienne pomysły na świąteczny poczęstunek, takie jak pierogi z karpiem i sosem korzenno-pomarańczowym czy krokiety z kapustą i pieczarkami. A jeśli mowa o tradycyjnych, świątecznych specjałach kulinarnych, zajrzyj też do przepisu na lekki bigos z suszonymi morelami!

Dziękujemy za ocenę przepisu!

Twoja ocena pomoże nam wypromować najlepsze przepisy z Kuchni Lidla.

wróć do gotowania
kuchnialidla.pl

Newsletter

Bądź na bieżąco z nowościami
Kuchni Lidla!