Chcesz odkryć więcej przepisów? Odwiedź kanał Kuchnia Lidla na You Tube!
PRZYGOTUJ:
- keksówkę o wymiarach 12x32
- miskę
- łyżkę
- blender
- wysokie naczynie
- rondelek
- przesiewacz do mąki
- papier do pieczenia
PRZYGOTUJ WCZEŚNIEJ:
Rozgrzewamy piekarnik do 180°C.
PRZYGOTOWANIE:
CIASTO:
KROK 1: BLENDUJEMY POMIDORY Z DODATKAMI
Do wysokiego naczynia wkładamy pomidory, banana oraz olej i cukier i blendujemy na gładko.
KROK 2: MIESZAMY SUCHE SKŁADNIKI
W misce mieszamy ze sobą przesianą mąkę, proszek do pieczenia, wszystkie przyprawy i sodę.
KROK 3: ŁĄCZYMY SKŁADNIKI
Dodajemy powoli mokre składniki do suchych i mieszamy je łyżką, aż utworzy się z nich gęste ciasto.
KROK 4: PIECZEMY PIERNIK
Keksówkę wykładamy papierem do pieczenia i przelewamy do niej ciasto. Pieczemy przez 50 minut. Potem wyciągamy ciasto z piekarnika i podważamy jego boki, aby wyciągnąć je z keksówki. Układamy je na arkuszu papieru do pieczenia.
POLEWA:
KROK 5: PRZYRZĄDZAMY POLEWĘ
Czekoladę drobno siekamy i wrzucamy do rondelka, dodajemy olej i delikatnie wszystko podgrzewamy, ale tylko do rozpuszczenia się czekolady.
KROK 6: DEKORUJEMY CIASTO
Gotową, lekko przestudzoną polewą oblewamy ciasto. Wierzch posypujemy rozdrobnionymi lub całymi orzechami. Całość wkładamy do lodówki na 3 godziny, aby polewa mogła stężeć.
Zobacz podobne
przepisy
Makowiec drożdżowy
Jak zrobić makowiec, który wychodzi zawsze i smakuje każdemu? Sprawdź przepis Pawła na makowiec idealny!
Piernik świąteczny
Ciasto z przyprawami korzennymi przekładane powidłami z cynamonem i aromatem pomarańczy. Pachnie i smakuje cudownie!
Ciasto korzenne z pomarańczową nutką
Łatwy w przygotowaniu, bardzo aromatyczny wypiek z suszonymi morelami i warstwą gęstego lukru. Rozpływa się w ustach!
Piernik staropolski
Paweł Małecki zdradza swój przepis na piernik staropolski – ze smażonymi powidłami i polewą czekoladową!
Piernik pomidorowy — przepis
Piernik pomidorowy to oryginalna wersja tradycyjnego ciasta piernikowego, które zaskakuje swoją delikatną konsystencją i wyrazistym smakiem. Dodatek pomidorów sprawia, że ciasto to jest wilgotne i lekkie oraz zachwyca swoim głębokim smakiem i aromatem korzennych przypraw. Warto sięgnąć po piernik z pomidorów, jeśli poszukujesz wegańskich inspiracji na świąteczne wypieki, ale nie tylko! Ten przepis to także dowód na to, że tradycyjne ciasta mogą przybrać zupełnie nową formę i wpasować się w nowoczesne trendy kulinarne.
Piernik to jedno z najstarszych ciast na świecie, a jego historia sięga aż do starożytnej Grecji. Podobno pierwszy przepis na piernik około 2400 roku p.n.e. Jednak wielu badaczy uważa, że początki tego korzennego ciasta sięgają późniejszych czasów, bo IX wieku, kiedy to ormiański mnich Grzegorz z Nikopolis nauczył pieczenia pierników we Francji. W średniowieczu piernik stał się luksusowym towarem miast handlowych, takich jak Toruń, Gdańsk czy Norymberga. Kosztowne przyprawy korzenne i bakalie sprawiały, że był symbolem bogactwa i powodzenia, a jego długowieczność czyniła go idealnym towarem eksportowym, który mógł przetrwać nawet dalekie podróże.
W Polsce piernik zdobył popularność już w XVII wieku, kiedy to sprzedawano go w aptekach jako lekarstwo na rozmaite dolegliwości. Toruńskie pierniki, takie jak słynne katarzynki, rywalizowały jakością z najlepszymi piernikami norymberskimi i były eksportowane na cały kontynent. W XIX wieku tradycja wypiekania piernika i pierniczków rozprzestrzeniła się także na polskie wsie, gdzie piernik stał się elementem posagu panny młodej. Oprócz klasycznych wypieków pierniki miały także inne zastosowania, na przykład używane były jako składnik staropolskich sosów.
Dziś piernik kojarzy się przede wszystkim z okresem świątecznym, kiedy jego korzenny aromat wypełnia kuchnię i tworzy wyjątkowy klimat. W ostatnich latach coraz większą popularność zyskują przepisy na wypieki roślinne, dlatego piernik z pomidorami idealnie wpisuje się w ten trend. To świetna propozycja dla osób, które szukają nowych smaków i chcą spróbować tradycyjnych ciast w wegańskiej wersji.
Piernik z pomidorów z puszki jest nie tylko smaczny, ale również prosty w przygotowaniu. Składniki są łatwo dostępne, a jego wykonanie nie wymaga skomplikowanych akcesoriów. Wystarczy miska, blender oraz forma do pieczenia. Przygotowując taki piernik, warto pamiętać o odpowiednim połączeniu składników. Najlepiej sprawdzają się do tego pomidory z puszki — są pozbawione skórek i mają odpowiednią konsystencję, która sprawia, że ciasto jest idealnie wilgotne. Odpowiednia kolejność dodawania składników również ma znaczenie, aby uzyskać najlepszą konsystencję ciasta.
Kluczem do idealnego piernika z pomidorów są wysokiej jakości składniki. Warto sięgnąć po pomidory krojone, najlepiej te bez dodatku przypraw, aby uniknąć niepożądanych smaków w cieście. Jeśli chodzi o sól, jaka jest zawarta w puszkowanych pomidorach, nie musisz się nią martwić. Nie wpłynie negatywnie na smak ciasta, a wręcz przeciwnie, pomoże wydobyć pełnię smaku wypieku. Dobrej jakości przyprawy korzenne, jak cynamon, goździki czy imbir, również znacząco wpływają na ostateczny smak. Wegański piernik pomidorowy zyskuje też na aromacie, gdy doda się do niego odrobinę świeżo startej skórki pomarańczowej lub naturalnego ekstraktu waniliowego, ale nie jest to wcale konieczne, gdyż i bez tych dodatków piernik smakuje genialnie. Dbałość o składniki sprawi, że efekt będzie naprawdę wyjątkowy.
Dekoracja jest kolejnym krokiem, który może nadać piernikowi świątecznego uroku. Taki piernik pomidorowy można przełożyć dowolną konfiturą lub powidłami — świetnie sprawdzi się tutaj śliwkowa, malinowa czy nawet pomarańczowa. Takie dodatki nadadzą ciastu przyjemnej słodyczy i głębi smaku. Wierzch można ozdobić lukrem, polewą czekoladową lub oprószyć cukrem pudrem, a także udekorować suszonymi owocami, orzechami lub ozdobami świątecznymi z cukru. Dzięki tym prostym akcentom piernik pomidorowy nie tylko zyska na smaku, ale także będzie pięknie prezentował się na świątecznym stole.
Piernik pomidorowy — jaką rolę pełnią pomidory?
Pomidory w pierniku wegańskim pełnią niezwykle ważną funkcję — nadają ciastu wilgotność i delikatną strukturę. Dzięki naturalnym cukrom i kwasom, pomidory w subtelny sposób balansują smak przypraw korzennych, tworząc wyjątkowo harmonijny profil smakowy. Choć mogłoby się wydawać, że pomidory są nietypowym składnikiem w cieście, ich neutralność pozwala przyprawom, takim jak cynamon, goździki czy imbir, w pełni wybrzmieć, nie dominując nad resztą smaków. W wegańskim pierniku pomidory zastępują także produkty odzwierzęce.
Pomidory w pierniku wegańskim pełnią również rolę emulgatora, pomagając związać składniki, dzięki czemu ciasto jest puszyste i miękkie. Zastępują nie tylko nabiał, ale wraz z olejem także jaja, które w klasycznych przepisach dodają ciastu wilgotności i sprężystości. Dzięki temu składnikowi wegański piernik staje się doskonałą alternatywą dla tradycyjnych wypieków, a także przyjaznym wyborem dla osób z różnymi nietolerancjami pokarmowymi.
Jeśli jednak z jakiegoś powodu pomidory Ci nie odpowiadają, można je zastąpić innymi wegańskimi składnikami. Same banany mogą posłużyć jako zamiennik, nadając ciastu podobną wilgotność, choć wpłyną na jego smak, dodając nuty owocowe. Banan sprawdzi się dobrze, ale warto pamiętać, że nie jest neutralny w smaku, więc zmieni charakter piernika. Inną opcją są mus jabłkowy lub puree z dyni — oba składniki również nadają wilgotność i delikatność, co czyni je świetnymi alternatywami. Takie zamienniki pozwalają na wiele ciekawych wariacji wegańskiego piernika, zależnie od preferencji smakowych i dostępności składników.
Dziękujemy za ocenę przepisu!
Twoja ocena pomoże nam wypromować najlepsze przepisy z Kuchni Lidla.
wróć do gotowania
Komentarze (0)