Chcesz odkryć więcej przepisów? Odwiedź kanał Kuchnia Lidla na You Tube!
Przygotuj wcześniej:
Kaszę gryczaną ugotuj według instrukcji na opakowaniu.
Krok 1: Przygotowujemy ciasto
Mleko podgrzewamy z wodą i rozpuszczamy w nim masło. Mąkę pszenną łączymy z podgrzanymi składnikami, dodajemy sól i dokładnie wyrabiamy ciasto. Kiedy jest już dobrze wyrobione, lepimy kulę i odstawiamy na kilkanaście minut, aby ciasto odpoczęło.
Krok 2: Łączymy składniki farszu
W misce łączymy ser twarogowy z ugotowaną na sypko kaszą gryczaną, posiekanymi listkami mięty i słodką śmietanką. Całość dokładnie mieszamy i doprawiamy do smaku solą i pieprzem.
Krok 3: Lepimy pierogi
Ciasto wałkujemy na cienki placek i szklanką wycinamy z niego kółka, nakładamy na nie farsz i lepimy pierogi. W garnku gotujemy wodę z dodatkiem soli. Do wrzątku wrzucamy pierogi, czekamy, aż wypłyną na powierzchnię, gotujemy jeszcze przez 2 minuty. Ugotowane pierogi wykładamy na talerze. Pierogi polewamy roztopionym masłem i kwaśną śmietaną, dekorujemy listkami mięty.
Zobacz podobne
przepisy
Racuchy z kaszy gryczanej z gulaszem
Kasza gryczana jest dobra nie tylko na sypko. Przygotujesz z niej także pyszne racuchy. Z mięsnym sosem są przepyszne!
Zapiekanka z kaszy gryczanej i cukinii
Prosta zapiekanka doskonała na przyjęcia i rodzinne obiady. Jej tradycyjny polski smak przypadnie do gustu każdemu.
Gołąbki z kaszą gryczaną
Lekkie gołąbki wypełnione farszem z kaszy gryczanej i pieczarek to ciekawa alternatywa dla klasycznej wersji tego dania.
Pierogi ruskie z mąki orkiszowej
Tradycyjne pierogi w nowej odsłonie! Wypróbuj przepis na orkiszowe pierogi ruskie!
Pierogi z kaszą gryczaną, serem i miętą
Pierogi z kaszą i serem to jedna z najbardziej znanych odsłon tego klasycznego dania. Jak zapewne wiesz, pierogi występują w niemal niezliczonych wersjach, zarówno w Polsce, jak i na całym świecie. Pojawiają się na świątecznych stołach w okresie bożonarodzeniowym, ale nierzadko stanowią też podstawę codziennych obiadów. Tym razem Karol Okrasa przedstawia nową, wyjątkową odsłonę tradycyjnych pierogów z kaszą gryczaną i serem. Wyjątkową, bo wzbogaconą o miętę! Sprawia ona, że potrawa zyskuje cudowną świeżość i orzeźwiający charakter. Dziwi Cię takie zestawienie smaków? Bez obaw! Mięta tworzy z pierogami bardzo udane, choć rzeczywiście dość niecodzienne połączenie. Jeśli lubisz tradycyjne potrawy w nowej odsłonie, to pierogi z kaszą gryczaną stworzono właśnie dla Ciebie!
Pierogi cieszą się opinią dość pracochłonnej, wymagającej potrawy. Na szczęście przygotowanie naszych pierogów z kaszą gryczaną i twarogiem zajmie Ci tylko około godziny! Trudność ich wykonania określamy jako średnią, ale jeśli masz już na koncie lepienie pierogów, na pewno podołasz wyzwaniu. Sprawdź więc, jak zrobić idealny farsz z kaszy gryczanej do pierogów oraz perfekcyjne ciasto!
Jak zrobić pierogi z kaszą?
Nasz sprawdzony przepis na pierogi z kaszą gryczaną i serem dokładnie omówiono w instrukcjach oraz na filmie. Żeby jednak rozwiać wszelkie wątpliwości, przygotowaliśmy dla Ciebie kilka użytecznych wskazówek, które znacznie ułatwią Ci pracę.
- Aby pierogi z serem i miętą okazały się strzałem w dziesiątkę, szczególnie zadbaj o ciasto. Wybierz składniki wysokiej jakości, zwłaszcza jeśli chodzi o dobór mąki. Dodatkowo przesiej ją przed użyciem. To pomoże usunąć grudki, tym samym wpływając na ujednolicenie konsystencji ciasta.
- Nigdy nie używaj całkowicie zimnych składników, ponieważ zepsują one strukturę ciasta.
- Nie omijaj soli w przepisie na ciasto – jej niewielka ilość nadaje mu smak oraz może również wzmocnić jego elastyczność.
- Pozwól ciastu odpocząć przez około 15-30 minut, zanim przejdziesz do formowania pierogów. Dzięki temu praca z nim stanie się łatwiejsza.
- Podziel ciasto na niewielkie części i wałkuj je na cienkie placki. Staraj się uzyskać ich równomierny rozmiar i grubość.
- Podczas formowania pierogów z kaszą gryczaną i serem użyj odpowiedniej ilości farszu, ale nie przesadzaj, aby uniknąć przepełnienia. Dobra szczelność pierogów jest kluczowa, aby zapobiec wyciekaniu farszu podczas gotowania.
Przepis na pierogi z kaszą gryczaną od Kuchni Lidla
Farsz do pierogów z kaszą gryczaną jest równie ważny co ciasto. Jeden z jego kluczowych składników to oczywiście kasza – biała lub ciemna, palona. Wybierz tę, którą lubisz najbardziej! Nie zapomnij o jej kilkukrotnym dokładnym przepłukanie w zimnej wodzie jeszcze przed gotowaniem. Co więcej, pierogi z kaszą gryczaną i twarogiem wymagają dokładnego zaklejenia – tylko wtedy zachowają odpowiednią formę. Możesz to zrobić na kilka różnych sposobów. Najpopularniejszy to klejenie w półksiężyc. Wystarczy, że złożysz koło ciasta na pół, tworząc z nich właśnie półksiężyc. Następnie wystarczy delikatnie docisnąć brzegi ciasta, aby się ze sobą skleiły. Użyj w tym celu palców lub krawędzi szklanki. Inna opcja to sklejanie w trójkąt. Złóż placek ciasta na pół, aby utworzyć trójkąt. Dociskaj brzegi, aby skleić pierogi, tworząc trójkątną formę.
Kolejny sposób lepienia pierogów zakłada wykończenie ich brzegów z użyciem widelca. Odciśnięte na cieście ząbki prezentują się bardzo estetycznie. Dekoracyjne formy zdobienia brzegów pierogów to również falbanka lub warkoczyk, które wykonasz po prostu własnymi palcami. Sklejone pierogi odkładaj na blaszkę, tacę czy blat kuchenny posypany mąką, aby uniknąć przyklejenia się ciasta do podłoża. Niezależnie od wybranego sposobu lepienia, przed włożeniem ich do gotującej się wody upewnij się, że pierogi są dokładnie sklejone. Tylko wtedy unikniesz kłopotliwego wyciekania farszu twarogowego do pierogów podczas gotowania.
Jak widać, znane jako pierogi chłopskie z kaszą potrafią zaskoczyć. Zadbaliśmy, aby ten dobrze znany przepis zaspokoił gusta osób, które poszukują w kuchni innowacji! Oczywiście pierogi z kaszą gryczaną, serem i miętą to tylko jeden z pomysłów prosto z Kuchni Lidla! Zajrzyj również do pozostałych przepisów z naszej kolekcji. Znajdziesz tam potrawy na słodko słono, klasyczne, jak i zupełnie zaskakujące!
Zobacz wszystkie
przepisy
- Pierogi z kapustą i grzybami
- Golonka pieczona po bawarsku
- Ryba po japońsku
- Najlepsza sałatka z tortellini
- Ciasto marchewkowe
- Sernik krakowski
- Ciasto Malinowa Chmurka – przepis bez pieczenia
- Przekąski sylwestrowe
- Wigilijny makowiec
- Pierogi ruskie z mąki orkiszowej
- Śledzie po kaszubsku
- Uszka z grzybami
- Pierogi pieczone z kapustą i grzybami
Przepisy według
składników
Dziękujemy za ocenę przepisu!
Twoja ocena pomoże nam wypromować najlepsze przepisy z Kuchni Lidla.
wróć do gotowania
Komentarze (6)
205 dni temu
jaka kasza gryczana, palona czy niepalona ?
odpowiedz
205 dni temu
Do tego przepisu lepiej będzie pasować kasza palona.
1490 dni temu
Czy ilość kaszy podana w składnikach jest po ugotowaniu? Czy też przed?
odpowiedz
1490 dni temu
Chodzi o kaszę po ugotowaniu :)
2476 dni temu
Czy miętę można zastąpić szczypiorkiem?
odpowiedz
2476 dni temu
Można dokonać takiej zamiany :)