Figi - przepisy i pomysły:
- [SELECT]
- trafność
- od najnowszych
- najwyżej oceniane
Pikantne curry z kurczakiem i ciecierzycą
Curry z kurczakiem i ciecierzycą w prawdziwie orientalnym stylu. To pełne aromatu danie, które swoim smakiem zachwyca nawet najbardziej wybrednych smakoszy. Koniecznie sprawdź, jak je przygotować!
Kutia w pieczonych jabłkach i gruszkach
Nie w każdym domu gości na święta, ale gdy ją przygotujesz i spróbujesz – na pewno będzie już zawsze gościć u Ciebie! Kutia w zapiekanych jabłkach – brzmi smacznie, a to dopiero początek!
Ciasteczka z nadzieniem figowym
Suszone figi świetnie sprawdzają się w roli nadzienia kruchych ciasteczek! Przygotuj te słodkości inspirowane kuchnią grecką i sprawdź, jak smakują.
Pudding chlebowy
Sposób na ciepłe śniadanie lub podwieczorek – pudding chlebowy. Doskonały pomysł na wykorzystanie czerstwego pieczywa!
Tartaletki bezglutenowe z musem figowym i gruszką
Tartaletki bezglutenowe na bazie orzechów, nadziewane musem figowym, mascarpone i słodką gruszką to doskonałe połączenie smaków!
Tarta z masą krówkową i figami
Tarta z masą krówkową i słodkimi figami nie tylko pięknie wygląda, ale także doskonale smakuje! Poznaj przepis na deser w sam raz na letnie dni!
Wieniec morelowo-figowy
Połączenie suszonych owoców i ciasta drożdżowego? Tak! W postaci wieńca drożdżowego z nadzieniem morelowo-figowym smakuje doskonale!
Sałatka z halloumi, rukolą i szpinakiem
Przygotuj sałatkę, która smakiem przypomni Ci greckie wyspy. Rukola, szpinak i ser halloumi w roli głównej!
Figa z makiem i pampuchem
Pampuchy z masą makową, suszonymi owocami, orzechami - słodkie danie, które pokochasz!
Talarki pumpernikla z burakami
Zdrowa przekąska, która uświetni każde przyjęcie! Unikalne połączenie smaków doceni nawet najbardziej wymagający gość.
Sylwestrowe przekąski według Karola Okrasy
Sakiewki z ciasta francuskiego, kanapki z krewetkami i roladki z bakłażana – pyszne przekąski nie tylko na Sylwestra!
Czy suszone figi są zdrowe?
Suszone figi mają duże wartości odżywcze. Zawierają wapń, potas i magnez, dzięki czemu wzmacniają kości, pomagają zwalczyć nadciśnienie i poprawiają koncentrację oraz pamięć, niwelując przy tym negatywne skutki stresu. Suszone figi są ponadto najbogatszym spośród wszystkich suszonych owoców źródłem błonnika, który reguluje pracę układu pokarmowego.
Na co są dobre figi?
Figi są dobre na stres, bo zawierają dużo magnezu, który pozwala go skutecznie zredukować. Ponadto te egzotyczne owoce, dzięki swoim właściwościom i dużej zwartości wapnia, pomagają w przypadku problemów z osteoporozą. Spożywanie fig jest zalecane także przy objawach anemii, podejrzeniu hemoroidów oraz zaparciach. Gotowane w mleku figi pomogą z kolei uśmierzyć ból gardła oraz walczyć z uporczywym kaszlem.
Jak jeść figi?
Figi można jeść na wiele sposobów. Najpopularniejsze w polskiej kuchni są suszone figi, które ze względu na swój słodki smak bywają dodawane do deserów, w szczególności do różnych rodzajów ciast, znakomicie też nadają się do dekoracji tortów. Na bazie tych egzotycznych owoców przyrządza się również konfitury, marmolady czy musy, które można jeść samodzielnie jako pożywną przekąskę albo wykorzystać do przygotowania ciastek czy tartaletek. Zaskakującym, choć równie udanym połączeniem, będzie także propozycja obiadu przygotowanego z wykorzystaniem fig, które sprawią, że dania wytrawne nabiorą lekkiej słodyczy. W tym kierunku warto podążać, w szczególności przyrządzając drób, np. tajine z kurczaka lub kaczkę.
Jak jeść świeże figi?
Figi są tak aromatyczną i smaczną przekąską, że można je spożywać również na surowo. Choć w Polsce dostępność świeżych owoców figowca jest znacznie ograniczona, to jeśli nadarzy się już okazja, warto jadać je razem ze skórką. A jeśli wolimy delektować się tylko wnętrzem figi, wystarczy ją obrać lub jeść podobnie jak kiwi, wybierając miąższ ze środka za pomocą łyżeczki.
Jak obrać figę?
Figę zdecydowanie łatwiej pokroić na kawałki i wyjadać z niej miąższ łyżeczką, niż ją obierać. Skórka tych egzotycznych owoców jest bowiem tak miękka, że w praktyce trudno ją obrać nożem czy obieraczką do warzyw. Poza tym pozbywanie się skórki figi jest niepotrzebne, ponieważ w przypadku wielu przepisów ta część owocu bywa nieodłącznym składnikiem dania i często pełni rolę dekoracyjną.
Jak podać świeże figi?
Świeże figi warto podać schłodzone. Najlepiej serwować je podzielone na części, niczym pomarańcze – można je obrać lub pozostawić ze skórką. Dobrym rozwiązaniem jest także krojenie fig w plastry, które stanowią smakowity dodatek do pumpernikla albo innej kanapki. Słodki miąższ świeżych fig świetnie komponuje się z serami, np. mascarpone czy serem kozim, ale również z wędlinami, szczególnie włoskimi, jak szynka parmeńska.
Jak suszyć figi?
Suszone figi to rarytas, który dostępny jest w większości sklepów. Zawsze jednak warto spróbować własnej wersji tego przysmaku, zwłaszcza że nie jest on trudny w przygotowaniu. Aby ususzyć figi, wystarczy dysponować suszarką do owoców i warzyw lub piekarnikiem. Figi kroimy w plastry o maksymalnej grubości 5 mm i poddajemy je wstępnej obróbce, np. moczeniu lub blanszowaniu. Ważne, aby tak przetworzone owoce dobrze osuszyć, zanim włożymy je do piekarnika lub suszarki. Rozłożone pojedynczo na blaszce lub kratce, figi suszymy ok. 20 godzin w temperaturze 58°C.
Choć w polskiej kuchni faktycznie najczęściej używamy fig suszonych, to jednak trzeba przyznać, że świeże owoce tego gatunku są równie smaczne i pożywne. Szkoda, że nadal mamy tak mało okazji, żeby się o tym przekonać. W miarę możliwości sięgajmy po świeże figi i eksperymentujmy, gotując z ich użyciem.