Jeżyny - przepisy i pomysły:
- [SELECT]
- trafność
- od najnowszych
- najwyżej oceniane
Owsianka do lunchboxa
Drugie śniadanie do szkoły będzie ciekawsze, jeśli wprowadzisz do dziecięcego jadłospisu pyszną i ciekawie skomponowaną owsiankę! Sprawdź, jaki pomysł ma na nią Karol Okrasa.
Shake jagodowo-bananowy z nasionami chia
Wyśmienity shake, który po schłodzeniu może stać się również deserem – dzięki nasionom chia! Wykorzystaj przepis Pawła i przygotuj napój, który smakuje owocami lasu i zabierz ze sobą do pracy lub szkoły.
Koktajl odbudowujący – orzechowo-czekoladowy
Sięgnij po koktajl odbudowujący o pysznym orzechowo-czekoladowym smaku – doda Ci energii na dalszą część dnia. Wystarczy 5 minut i gotowe!
Tort malinowy
Masz ochotę na malinowe szaleństwo w eleganckim wydaniu? Przygotuj tort malinowy z przepisu Pawła i zaskocz gości słodkim dziełem sztuki!
Tort jeżynowy z czerwoną porzeczką
Czekoladowy biszkopt i mus z owoców to połączenie, dla którego warto przygotować tort z przepisu Pawła! Tak udekorowane dzieło ozdobi każdy stół, bez względu na okazję.
Babeczki jogurtowe z owocami
Słodkie skarby w Twojej kuchni? Wypróbuj ten prosty i szybki przepis na babeczki! Idealnie się sprawdzą, gdy szukasz czegoś na weekend lub spodziewasz się gości.
Rabarbarowy kisiel na bazie napoju żniwnego
Orzeźwiający napój żniwny może być świetną bazą do przygotowania domowego kisielu! Wykorzystaj przepis Pawła i ciesz się smakiem lekkiego, kojarzącego się z latem deseru z truskawkami.
Tort naleśnikowy z kremem i owocami
Najłatwiejszy, a jednocześnie pyszny tort to ten z naleśników. Przygotuj go z kremem kawowym i owocami!
Babeczki z jeżynami
Poznaj przepis na puszyste babeczki z jeżynami i migdałami! To idealny deser na letnie popołudnie!
Lody wegańskie
Daria Ładocha pokaże Ci, jak przygotować lody wegańskie! Bananowe z dodatkiem masła orzechowego i jeżynowe obsypane pistacjami!
Wegańskie bounty owocowe
Przygotuj kokosowe batony z owocami i polewą czekoladową! To doskonały pomysł na słodką przekąskę w ciągu dnia!
Wegański sernik z owoców lasu
Paweł Małecki oprócz klasycznych przepisów zna także ten na wegański sernik – na orzechowym spodzie, z masą z tofu i domową konfiturą z owoców leśnych.
Czy jeżyny są zdrowe?
Jeżyny warto włączyć do swojej diety, ponieważ wykazują właściwości antynowotworowe. Dzięki ich regularnemu spożywaniu zapobiegamy ryzyku zachorowania nie tylko na raka, ale również na wiele innych chorób, a to za sprawą obecnych w ich składzie przeciwutleniaczy. Są one również pomocne w utrzymaniu dobrego stanu skóry, która pozbawiona wolnych rodników zachowuje dłużej młody wygląd.
Jakie witaminy mają jeżyny?
Jeżyny to przede wszystkim bogate źródło witaminy C, która bierze udział w obronie antyoksydacyjnej organizmu i wpływa na zwiększenie jego odporności. 100 g jeżyn zawiera aż 21 g tego składnika, co oznacza, że spożywając potrójną porcję tych leśnych owoców, możemy zaspokoić średnie dzienne zapotrzebowanie na witaminę C. Jeżyny są również dobrym źródłem błonnika pokarmowego, który reguluje pracę jelit i daje uczucie sytości.
Ile kalorii mają jeżyny?
Jeżyny to nie tylko odżywczy, ale również niskokaloryczny składnik diety. 100 g tych owoców zawiera zaledwie 43 kcal i aż 5 g błonnika, który wspomaga procesy trawienne i przyspiesza metabolizm, ułatwiając utrzymywanie prawidłowej masy ciała. Jak więc widać, jeżyny bez obaw można polecić każdemu bez wyjątku, a w szczególności osobom dbającym o linię.
Czy jeżyny można mrozić?
Owoce jagodowe, do których niewątpliwie należą jeżyny, można mrozić. Dzięki temu procesowi zachowamy ich aromat oraz większość składników odżywczych nawet podczas długiej zimy. Trzeba jedynie pamiętać, aby w tym celu wybierać dojrzałe okazy, bez śladów uszkodzeń czy gnicia.
Jak mrozić jeżyny?
Mrożąc jeżyny, warto wiedzieć, że istotny jest czas, a co się z tym wiąże także temperatura zamrażania. Skórka owoców jagodowych jest bowiem bardzo delikatna, w związku z czym im mniejsze kryształki lodu znajdą się na jej powierzchni, tym lepiej. Aby zamrozić jeżyny, wystarczy umyć je pod bieżącą wodą, najlepiej na durszlaku, a następnie rozłożyć na ręczniku, pozostawiając je do całkowitego wyschnięcia. Osuszone owoce rozkładamy na tacy, zachowując odstępy, i wkładamy do komory zamrażalnika o najniższej temperaturze. Po 2 dniach jeżyny można przełożyć do pojemników lub woreczków, aby zajęły jak najmniej miejsca w zamrażarce.
Co można zrobić z jeżyn?
Jeżyny znakomicie nadają się do deserów. Z jeżyn można zrobić przepyszne ciasta i babeczki, a podczas upalnych dni połączyć je z bitą śmietaną, przygotowując lodowy trifle jeżynowo-bananowy lub pudding na bazie leśnych owoców albo orzeźwiający koktajl. W okresie letnim przyda się również wiedza, jak zrobić sok z jeżyn. Z kolei aby zachować aromat i smak na dłużej, warto pokusić się o przyrządzenie musu lub konfitury.
Dary lasu zawsze zajmowały ważne miejsce w polskiej kuchni. Bywały stałym elementem spiżarni wypełnionych po brzegi przetworami. Wśród nich doceniona została również jeżyna, która, choć dziś nieco zapomniana, nie utraciła ani swych walorów smakowych, ani wartości odżywczych. Warto to wziąć pod uwagę, zwłaszcza w sierpniu i we wrześniu, gdy mamy do dyspozycji świeże owoce tej rośliny.