Romantyczna kolacja - Wołowina - przepisy i pomysły:
- [SELECT]
- trafność
- od najnowszych
- najwyżej oceniane
Policzki wołowe
Czy kiedykolwiek próbowałeś duszonych policzków wołowych? Tego wyjątkowego dania, które łączy w sobie delikatność i głębię powinien spróbować każdy. Nasz przepis pokaże Ci, jak krok po kroku przyrządzić ten wykwintny, a jednocześnie prosty posiłek. Zapraszamy!
Filet mignon – przepis na idealne mięso
Filet mignon to francuska nazwa dla środkowej, delikatnej części polędwicy wołowej, która zachwyca swoim smakiem i aromatem. To danie, które często kojarzy się z eleganckimi restauracjami, można w równie pyszny sposób przyrządzić także w domowym zaciszu. Odkryj wraz z nami tajniki przygotowywania filet mignon jak najlepsi szefowie kuchni!
Stek wołowy z masłem paryskim
Masło paryskie pachnie świeżymi ziołami i winną szalotką! Doskonale smakuje z grillowanym stekiem i chrupiącą fasolką!
Polędwica wołowa z zielonym pieprzem i sosem waniliowym
Długo pieczona polędwica z dodatkiem sosu pachnącego wanilią i makaronem z brokułami to danie w sam raz na uroczystą kolację.
Pastitsio (zapiekanka grecka pasticcio)
Mięso mielone, penne, pomidory, cebula, ser feta i przyprawy – proste składniki, z których stworzysz wyborne danie.
Bifteki z fetą
Greckie klopsiki to śródziemnomorski pomysł na kotlety mielone. Feta i przyprawy to gwarancja niepowtarzalnego smaku.
Dim sum z farszem z mięsa mielonego
Małe pierożki, wielki smak – wyborne połączenie farszu z mięsa mielonego i warzyw z lekkim ciastem i sosem sojowym.
Bruk z polędwicy wołowej podany na purée z marchwi
Lubisz wołowinę? Podejdź do niej z wielką atencją, a ona odwdzięczy się wspaniałym smakiem.
Makaron chow mein z wołowiną
Smakowita propozycja obiadowa w orientalnym stylu – paski wołowiny podane z soczystymi warzywami i smażonym makaronem.
Faszerowany makaron lumaconi
Ten przepis pokaże Ci, jak pysznie można nafaszerować duży, włoski makaron lumaconi.
Spaghetti bolognese ze świeżym szpinakiem
Klasyczny makaron we włoskim stylu z mięsno-pomidorowym sosem wzbogacony szpinakiem. Wyborne danie, które zawsze się udaje.
Cukinia z pikantnym farszem wołowym
Połówki cukinii wypełnione smakowitym farszem z mielonej wołowiny, warzyw i przypraw. Doskonały pomysł na smaczny obiad!
Ile kalorii ma wołowina?
Oczywiście kaloryczność wołowiny zmienia się w zależności od obróbki termicznej, którą wybierzesz, a także użytych dodatków. 100 g surowego mięsa wołowego bez kości zawiera 232 kalorie.
Ile białka ma wołowina?
Jak już wspomnieliśmy, wołowina zawiera dobrze przyswajalne białko. W 100 g wołowiny są aż 24 g białka.
Dlaczego wołowina jest twarda?
Wołowina jest twarda, jeśli pochodzi ze starej krowy. Gdy steki smażymy zbyt długo i posolimy na początku obróbki, będzie twarda i gumowata, nie do zjedzenia.
Co zrobić, żeby wołowina była miękka?
Aby steki były kruche i nie smakowały jak podeszwa, smażymy je na rozgrzanym tłuszczu. Krwisty stek – 1-2 minuty z każdej strony, średnio wysmażony – 2-3 minuty z każdej strony, mocno wysmażony potrzebuje 3-4 minut x 2. Mięso solimy na koniec. Są też tacy, którzy w ogóle steków nie solą. Jeśli robimy gulasz, najlepiej mięso zamarynować na noc. Wtedy gotowanie do miękkości nie zajmie tak dużo czasu. Do marynaty warto dodać odrobinę czerwonego wina.
Jak przyrządzić wołowinę?
Wołowina jest podstawą wielu dań. Można ją przyrządzać na różne sposoby, wybierając odpowiednią jej część. Bardzo popularne w dobie wszechobecnych burgerowni są burgery z wysokiej jakości zmielonego wołowego mięsa. Dużym powodzeniem cieszą się także steki wołowe. Odpowiednie ich wysmażenie wymaga wprawy, ale efekty mogą okazać się zaskakujące. Z wołowiny mogą powstać bitki, zrazy czy gulasz. Można ją dusić w winie, piec czy przyrządzać na parze. W sklepach coraz częściej spotykamy także wołowinę suszoną czy dojrzewającą. Do grillowania idealna będzie wołowina bavette (świetna też do steków).
Jaka wołowina jest najlepsza:
- na burgery – mięso poprzerastane tłuszczem i ukrwione, np. antrykot, łopatka czy rostbef,
- na rosół – mostek, szponder lub łopatka,
- na zrazy – polędwica, antrykot lub udziec,
- na tatar – mięso z udźca,
- na stek – łata wołowa (bavette), polędwica i antrykot,
- na bitki – mięso z udźca,
- na gulasz – antrykot, polędwica.
Jak przyprawić wołowinę?
Wśród przypraw, które lubi wołowina, są m.in.: tymianek, rozmaryn, cynamon, anyż, pietruszka, szałwia czy kolendra. Mięso świetnie smakuje z dodatkami takimi jak: czosnek, chili, imbir, cytryna czy chrzan. Jeśli chcesz usmażyć stek wołowy – nie sól wołowiny przed smażeniem, a tylko nasmaruj oliwą z oliwek i posyp grubo mielonym pieprzem. Już usmażone steki możesz posolić.
Jak smażyć wołowinę?
Jeśli chcesz przygotować steki wołowe, wystarczy je nasmarować oliwą z oliwek, posypać grubo mielonym pieprzem i smażyć na patelni grillowej. Ile minut? To oczywiście zależy, jaki stopień wysmażenia steka chcesz uzyskać. Gdy usmażysz wołowinę, pamiętaj, aby nie podawać jej i nie kroić od razu. Daj jej odpocząć kilka minut, aby wszystkie soki, w tym przede wszystkim smak, pozostały w środku, a nie wypłynęły na talerz.
Jak gotować wołowinę?
W zależności od tego, jaką potrawę przygotowujesz, wołowinę można gotować na dwa sposoby. Jeśli chcesz przygotować rosół na wołowinie, tak jak w przypadku każdego innego rosołu, mięso zacznij gotować, wkładając je do zimnej wody. Jeśli jednak gotujesz wołowinę jako osobne danie, włóż ją do wrzącej wody. Kilogramowy kawałek wołowiny nie powinien gotować się dłużej niż 1,5 godziny.
Jak dusić wołowinę?
Mięso przed duszeniem warto najpierw podsmażyć. Nie inaczej postępujemy z wołowiną. Najpierw podsmażamy kawałki mięsa na mocno rozgrzanym tłuszczu. Jeśli masz dużą ilość mięsa, pamiętaj, by robić to partiami – inaczej mięso zacznie się gotować i nie odda tyle smaku. Podsmażone mięso przełóż do garnka i podlej winem. Gdy alkohol odparuje, możesz dodać bulion, tak aby zakrył mięso. Jeśli zbyt wiele płynu się wygotuje, dolej go i dalej duś mięso. Wołowina dusi się w zależności od wielkości kawałków od 50 minut w górę. Pod koniec duszenia możesz dodać do mięsa bukiet warzyw. Wołowina będzie gotowa, jeśli łatwo będzie się rozdzielać.
Jak zrobić suszoną wołowinę?
Oryginalną przekąską, np. do alkoholu, jest wołowina suszona. Mięso trzeba pokroić na cienkie paski, najlepiej ostrym nożem, zamarynować, a potem suszyć w piekarniku nagrzanym do 80 st. C przez około 4 godziny.
Kiedy solić wołowinę?
Nigdy nie sól wołowiny przed obróbką termiczną. Sól sprawia, że mięso staje się twarde i mało soczyste. Posól ją już po usmażeniu, najlepiej na talerzu bezpośrednio przed jedzeniem.
Jak kroić wołowinę?
Wołowinę kroimy w poprzek włókien. Krojenie wzdłuż twardych włókien sprawi, że ciężko będzie pogryźć mięso.
Przepisy na wołowinę
Wołowinę możesz przyrządzić na wiele sposobów. Jeśli nie masz doświadczenia kulinarnego – poznaj nasze sprawdzone przepisy!