Pastitsio (zapiekanka grecka pasticcio)
  • DRUKUJ
  • wyślij listę
    zakupów

Chcesz odkryć więcej przepisów? Odwiedź kanał Kuchnia Lidla na You Tube!

Cebulę siekamy. Mięso podsmażamy na rozgrzanej oliwie. Dodajemy cebulę i podsmażamy aż do zeszklenia. Dolewamy czerwone wino, dodajemy pomidory i doprawiamy solą, pieprzem i oregano. Czosnek dodajemy, przeciskając przez praskę. Sos gotujemy przez 15 minut, od czasu do czasu mieszając.

Penne gotujemy zgodnie z instrukcją podaną na opakowaniu, we wrzącej, osolonej wodzie, aż będzie al dente, odcedzamy i osączamy. Aby zrobić sos beszamelowy, stapiamy masło, dodajemy mąkę i podsmażamy. Dodajemy mleko i doprawiamy solą, pieprzem i gałką muszkatołową, gotujemy przez 5 minut, doprawiamy do smaku.

Makaron układamy warstwami w natłuszczonej formie żaroodpornej na przemian z sosem beszamelowym i mięsem, kończąc beszamelem. Fetę rozdrabniamy, posypujemy nią pastitsio, które następnie zapiekamy w rozgrzanym piekarniku w temperaturze 180°C mniej więcej przez 40 minut.

  • DRUKUJ
  • wyślij listę
    zakupów

Komentarze (18)

Avatar
  • Esmeralda Esmeralda
    147 dni temu
    moj greek papi to robi...lubie to ;)

    odpowiedz

  • jane jane
    157 dni temu
    Moja nowa ulubiona zapiekanka, a mieso to myślę że jakiekolwiek się da to będzie dobre. Ja dałam wieprzowe.

    odpowiedz

  • Anczita Anczita
    1360 dni temu
    Robię często! Mi i domownikom bardzo smakuje:) sięgam po ten przepis zawsze jak mam ochote na fete!

    odpowiedz

  • KuchniaLidla KuchniaLidla
    1360 dni temu
    Anczita, serowi feta trudno się oprzeć-zwłaszcza w tak apetycznej, zapieczonej formie, więc doskonale rozumiemy częstotliwość przygotowywania pastitsio! Bardzo nam miło, że przepis się sprawdza i że do niego wracacie :)
  • GOŚĆ GOŚĆ
    2498 dni temu
    Witam. Dziś zrobiłam zapiekankę dokładnie według Waszego przepisu i muszę przyznać ze w życiu nie jadłam czegoś tak obrzydliwego. Do tego ten mało apetyczny wygląd po nałożeniu na talerz. Masakra. Wyrzucone pieniądze e błoto!!!

    odpowiedz

  • Gość Gość
    1011 dni temu
    co ty gadasz człowieku
  • Gość Gość
    2834 dni temu
    czy smażymy mięso wołowe czy nie?

    odpowiedz

  • KuchniaLidla KuchniaLidla
    2834 dni temu
    Drogi Gościu, w drugim zdaniu przepisu jest podana informacja o podsmażeniu mięsa na rozgrzanej oliwie :)
  • Gość Gość
    2933 dni temu
    A wino jakie ? słodkie czy może wytrawne ?

    odpowiedz

  • KuchniaLidla KuchniaLidla
    2933 dni temu
    zdecydowanie wytrawne :)
  • Gość Gość
    3081 dni temu
    A to jest przepis na jaką blachę? chodzi mi o wymiary xd

    odpowiedz

  • KuchniaLidla KuchniaLidla
    3081 dni temu
    Używamy standardowego naczynia żaroodpornego :)
  • Gość Gość
    3085 dni temu
    Przepis podobny aczkolwiek do tradycyjnego Pasticio brakuje kilku rzeczy. Moj maz jest grekiem :) Brakuje fety i jajka ktore dodaje sie do makaronu. Nie przekladamy go sosem beszamlowym a w calosci wysypujemy na brytwanke. Co do sosu, brakuje gozdzikow, cynamonu, liscia laurowego, mieso dusimy 30 min do miekosci, i po tym czasie wyciagamy wyzej wymienione rzeczy (najlepiej uzyc bawenianego woreczka aby ich nie szukac) Dwa wpierw podsmazamy cebule z czosnkiem, jak sie zeszkli to wtedy dodajemy lyzke przecieru pomidorowego i dopiero wtedy mieso :) Wino mozna ominac ale smak napewno bedzie inny ;)

    odpowiedz

  • Gość Gość
    1961 dni temu
    przecież jest w przepisie ser feta :|
  • Gość Gość
    3120 dni temu
    A b zy mogę pominąć wino. Czy będzie tak samo dobre w smaku

    odpowiedz

  • KuchniaLidla KuchniaLidla
    3120 dni temu
    Możesz pominąć wino :)
  • Iwona Oczkowska Iwona Oczkowska
    3191 dni temu
    Pycha :) Dzięki temu zrecyklingowałam mięso z rosołu. :)

    odpowiedz

  • Gość Gość
    3336 dni temu
    Przepis jest naprawdę świetny! I do tego banalnie prosty! :D

    odpowiedz

zobacz wszystkie


Pastitsio – grecka zapiekanka

Spodobał Ci się przepis na pastitsio? Warto więc dowiedzieć się nieco więcej o tej klasycznej greckiej potrawie. Najprostsza odpowiedź na pytanie, co to jest pasticcio (bo i taka pisownia wchodzi w grę), to prostu grecka zapiekanka makaronowa. Zgodnie z tradycją kulinarną zapiekanka grecka pasticcio składa się z trzech warstw – makaronu, farszu mięsno-pomidorowego oraz beszamelu. Danie smakuje szczególnie dobrze jako zapiekanka z makaronem penne, choć możesz też spotkać wariant z tagliatelle.

Oryginalna zapiekanka makaronowa z mięsem mielonym i sosem beszamelowym jest niezawodna, pyszna i pożywna. Doskonale sprawdzi się jako główne danie serwowane w ramach obiadu czy kolacji. To bezpieczny wybór, który z pewnością przypadnie do gustu Twojej rodzinie i gościom! Co ciekawe, w Grecji często podaje się ją w towarzystwie pieczywa. Możesz podążyć śladem Greków lub serwować ją solo czy wraz z Twoją ulubioną sałatką. Nie zapomnij też o kieliszku dobrego czerwonego wina, które podkreśli smak wołowiny. Zapewniamy, że nasza zapiekanka grecka z serem feta pozwoli Ci przenieść się myślami do pięknej Hellady! O czym pamiętać, przygotowując pasticcio według przepisu Kuchni Lidla?

Przepis na pastitsio – szczegóły mają znaczenie!

Smak i apetyczny wygląd greckiego pasticcio z przepisu opisanego powyżej sprawiają, że trudno mu się oprzeć. Jak wiesz, kluczowe składniki tej smakowitej kompozycji to mięso mielone, makaron penne, cebula, ser feta oraz starannie dobrane przyprawy. Towarzyszą im liczne dodatki podkreślające unikatowy charakter potrawy. Żeby jednak wszystko poszło zgodnie z planem, zachęcamy, aby przygotowanie zapiekanki makaronowej z mięsem mielonym w sosie beszamelowym podzielić na etapy:

  1. Przyrządzenie sosu z mięsem.
  2. Ugotowanie makaronu.
  3. Przygotowanie sosu beszamelowego.
  4. Pokrycie makaronu sosem.
  5. Upieczenie całości.

Działaj zgodnie z naszymi wskazówkami, a przyrządzenie zapiekanki makaronowej z mięsem mielonym w sosie beszamelowym zajmie Ci około 80 minut, przy czym połowa tego czasu potrawa spędza w piekarniku, a Ty możesz robić, cokolwiek zechcesz!

Przy czym zachowaj ostrożność podczas przygotowania sosu beszamelowego. Właśnie on w dużej mierze odpowiada za kuszący smak zapiekanki greckiej pasticcio. Zdajemy sobie jednak sprawę, że bywa on problematyczny. Sos beszamelowy do zapiekanki makaronowej powstaje z połączenia masła i mąki, z dodatkiem mleka i przypraw – szczegóły znajdziesz naturalnie w naszym przepisie. Przy czym, kiedy dodajesz mąkę do masła, ważne jest, aby nie przerywać mieszania. Mąka powinna wchłonąć masło i tworzyć gładką pastę. Mleko dodawaj stopniowo, małymi porcjami, mieszając cały czas, aby uniknąć grudek. Wczesne etapy dodawania mleka są kluczowe dla uzyskania perfekcyjnej gładkości sosu. Beszamel gotuj na niskim ogniu, ciągle mieszając, aż osiągnie pożądaną konsystencję. Im dłużej gotujesz sos do zapiekanki greckiej pasticcio, tym bardziej gęstnieje.

Ta pyszna zapiekanka makaronowa z sosem beszamelowym doczekała się wielu interesujących wariacji. Również przepis na pasticcio wprost z Kuchni Lidla, pozwala na eksperymenty. Możesz więc wzbogacić tę sprawdzoną kompozycję o ulubione składniki. Do farszu mięsnego masz prawo dodać m.in. paprykę i cukinię. Uwielbiasz pieczarki? Także one odnajdą się w tym wyjątkowym towarzystwie. Tak naprawdę do zapiekanki makaronowej z sosem beszamelowym pasuje niemal każde warzywo! Podobna dowolność panuje w kwestii przypraw. Po zapoznaniu i polubieniu się z naszym przepisem na pastisio, pozwól sobie na odrobinę swobody. W ten sposób nadasz potrawie oryginalny, niepowtarzalny charakter. Ale nic też nie stoi na przeszkodzie, aby pozostawić recepturę bez zmian. W końcu klasyka zawsze się broni.

Pastitsio czy pasticcio? Poprawna nazwa dania

Zdarza się, że pewne wątpliwości budzi nazwa opisywanego dania. Jaka jest więc poprawna nazwa potrawy? „Pastitsio”? „Pastisio”? A może „pasticcio”? Otóż bez obaw – występuje ona w różnych wariantach. Przy tym musisz wiedzieć, że oryginalna grecka nazwa brzmi: „pastitsio”. Pochodzi ona jednak od nazwy włoskiej, czyli „pasticcio”. Ta z kolei odnosi się do bogatej i zróżnicowanej kategorii włoskich zapiekanek makaronowych. Powstają one z wykorzystaniem makaronu, mięsa, warzyw, ryby, sera i wielu innych starannie dobranych składników. Oczywiście często gości w nich beszamel. Włoska nazwa potrawy, pasticcio, pochodzi prawdopodobnie z XVI wieku.

Preferowana przez Greków forma „pastisio” cieszy się popularnością na całych Bałkanach. Musisz jednak wiedzieć, że w tej części świata zapiekanka makaronowa bywa przyrządzana z wykorzystaniem zróżnicowanych składników. Często bez mięsa i bez beszamelu, za to z udziałem jajek i lokalnych serów. Duże znaczenie ma tu kreatywność!

Bez względu na to, czy na grecką zapiekankę makaronową mówisz pastitsio, pasticcio, czy może „pastycjo”, dajemy słowo, że przepis Kuchni Lidla nie zawodzi. Poszukujesz dodatkowych inspiracji? Poznaj również inne polecane przez nas zapiekanki. Zapiekanka ze szpinakiem i szynką, z łososiem, musem jabłkowym, czy też z warzywami i mozzarellą to zaledwie niektóre z wielu ciekawych propozycji.

Dziękujemy za ocenę przepisu!

Twoja ocena pomoże nam wypromować najlepsze przepisy z Kuchni Lidla.

wróć do gotowania
kuchnialidla.pl

Newsletter

Bądź na bieżąco z nowościami
Kuchni Lidla!