Jagody - przepisy i pomysły:

Filtry

Trudność

Czas

Diety specjalne

Autor dania

Gotowe
Kategorie Filtry
1 2 3 »
<p>Ich nazwa odnosi się tak naprawdę do wielu roślin, kt&oacute;re wytwarzają mięsiste owoce zawierające wewnątrz nasiona. I tak, jagody wykształcają m.in. pomidory, winogrona, a nawet arbuzy. Z kolei wszystkim znana jagoda to właściwie czarna jagoda, bor&oacute;wka czarna albo czernica. Niewiele os&oacute;b zdaje sobie sprawę, że ten mały owoc posiada aż tyle nazw zwyczajowych, kt&oacute;re w zasadzie nie występują w powszechnym użyciu.</p>

Czy jagody są zdrowe?

Jagody są uważane w medycynie ludowej za naturalny lek o działaniu zarówno profilaktycznym, jak i wspomagającym leczenie wielu chorób. Takie zastosowanie znajdują nie tylko świeże i suszone jagody, ale również zasuszone liście tej rośliny. Warto więc w pełni wykorzystać sezon na jagody i zajadać się tymi leśnymi owocami do oporu.

Jakie właściwości mają jagody?

Jagody wykazują przede wszystkim działanie wspomagające leczenie, choć oczywiście są również pysznym składnikiem ciast i deserów. Ze względu na swoje działanie antyoksydacyjne bywają wykorzystywane do produkcji wielu kosmetyków. Napary z suszonych jagód działają uspokajająco i przeciwbólowo, a samo spożywanie owoców łagodzi bóle brzucha i nudności.

Jakie witaminy mają jagody?

Jagody to przede wszystkim źródło witamin A, E oraz C. W ich składzie znajdziemy również kwas foliowy. Jagody zawierają też błonnik korzystnie wpływający na działanie układu pokarmowego.

Na co są dobre jagody?

Jagody skutecznie leczą wiele dolegliwości. Te leśne owoce są dobre na infekcje układu oddechowego. Ich największym atutem jest jednak wszechstronne działanie na układ pokarmowy. Jagody można bowiem stosować zarówno na biegunki, jak i zaparcia. W przypadku tej pierwszej dolegliwości wystarczy wypić sok z jagód lub napar z suszonych owoców, natomiast w odwrotnej sytuacji zalecane jest spożywanie świeżych jagód.

Ile kalorii mają jagody?

Jagody to lekkostrawna i niskokaloryczna przekąska, która na dodatek posiada korzystny wpływ na nasz organizm. Nie dość, że w 100-gramowej porcji tych owoców jest tylko 57 kcal, to zjadając jagody, każdorazowo dostarczymy sobie cennej dawki błonnika. Dzięki temu przyspieszymy metabolizm i zachowamy uczucie sytości na dłużej.

Jak myć jagody?

Jagody to bardzo delikatne owoce, które łatwo uszkodzić w dłoniach przez nieuwagę. Powinno się je zatem myć w misce z wodą, ostrożnie je mieszając. W ten sposób na powierzchnię wypłyną liście oraz inne zbędne drobiny, które możemy zebrać ręką i wyrzucić. Umyte w ten sposób jagody wystarczy wtedy już tylko przełożyć na sitko i odsączyć z wody.

Jak suszyć jagody?

Jagody możemy suszyć rozłożone na słońcu, jeśli tylko pogoda sprzyja naszym planom. W innym przypadku pozostaje użycie piekarnika lub specjalnej suszarki przeznaczonej do suszenia owoców. Początkowo jagody powinny suszyć się w temperaturze nieprzekraczającej 50 stopni Celsjusza, co pozwoli zachować ich soczystość. W momencie gdy zauważymy pomarszczoną skórkę jagód, temperaturę zwiększamy do ok. 70 stopni Celsjusza i czekamy, aż staną się zupełnie twarde. Dopiero wtedy możemy uznać, że proces suszenia został całkowicie zakończony.

Co zrobić z jagód?

Jagody z powodzeniem wykorzystamy w kuchni. Idealnie komponują się z ciastem, często bywając dekoracją tart, babeczek czy tortów. Te leśne owoce wprost uwielbiają słodkie połączenia! Bez nich nie byłoby przecież słynnych jagodzianek, które w prosty sposób przygotujemy samodzielnie. Nasze mamy i babcie z pewnością potrafią zrobić też dżemy i musy z jagód. To jednak nie wszystko, bo możemy z nich przyrządzić również pyszny obiad w postaci pierogów czy zupy jagodowej. A jeśli zachce nam się pić, to jagodziany shake lub smoothie będą idealne, aby zaspokoić pragnienie.

Dlaczego jagody są gorzkie?

  1. Jagody stają się gorzkie, jeśli zbyt długo je przechowujemy. To bardzo delikatne i wrażliwe owoce, które najlepiej spożyć od razu po ich zakupie. Jeśli jednak zamierzamy delektować się nimi trochę dłużej, to koniecznie włóżmy je do lodówki, żeby zachowały świeżość. W takich warunkach możemy je przechowywać do czterech dni.
     
  2. Smak jagód zależy od ich odmiany. Powszechnie znane jagody charakteryzują się słodyczą, którą rozpoznamy zawsze i wszędzie. Wyróżniamy jednak jagody z natury gorzkie, np. odmiana acai, przypominająca w smaku gorzką czekoladę, albo jagody goji, pozostawiające po zjedzeniu lekką nutę goryczy.

Jagodowe usta to znak, że te leśne owoce nie pozostają nam obojętne. Smakoszów jagód nie trzeba oczywiście przekonywać do ich wykorzystania w kuchni. Z pewnością znane są im wszystkie dania, desery i przetwory zawierające te pyszne i pełne wartości odżywczych owoce. A zatem – jak lipiec – to na jagody!

Newsletter

Bądź na bieżąco z nowościami
Kuchni Lidla!