Chcesz odkryć więcej przepisów? Odwiedź kanał Kuchnia Lidla na You Tube!
Przygotuj
- mikser
Krok 1: Łączymy składniki ciasta
Jajka miksujemy z cukrem aż do uzyskania jednolitej masy. Dodajemy jogurt i przesianą przez sitko mąkę z proszkiem do pieczenia. Masę mieszamy z jagodami i posiekanymi drobno orzechami nerkowca.
Krok 2: Smażymy racuszki
Na patelni rozgrzewamy olej. Ciasto nakładamy łyżką i smażymy z każdej strony ok. 2 minut. Placuszki podajemy ze świeżymi owocami, posypane cukrem pudrem.
Zobacz podobne
przepisy
Serowe placuszki z sosem malinowym
Puszyste twarogowe placuszki z intensywnie malinowym sosem z dodatkiem wina. Sprawdź smakowity przepis Pawła!
Racuchy drożdżowe z jabłkami
Niegdyś były bardzo popularne. Warto przypomnieć sobie ich smak, bo to wspaniałe słodkie danie dla dużych i małych.
Placki meksykańskie kukurydziane z bananami
Oryginalne, inspirowane Meksykiem placuszki na bazie bananów i purée z kukurydzy. Z sosem czekoladowym smakują wybornie!
Placki jogurtowe z sosem pomarańczowym
Na słodki obiad, deser lub śniadanie – wyborne racuszki jogurtowe z sosem pomarańczowym!
Najlepsze racuchy na jogurcie prosto z Kuchni Lidla
Puszyste racuchy jogurtowe to prawdziwa gratka dla osób lubiących słodkie posiłki. Wyśmienicie smakują, wyglądają niezwykle apetycznie, a jakby tego było mało, ich przygotowanie jest banalnie proste! Racuchy na jogurcie przygotujesz w zaledwie 30 minut – oczywiście, jeśli wcześniej zgromadzisz wszystkie potrzebne składniki. Większość z nich zapewne zawsze znajduje się w Twojej kuchni. Potrzebujesz kilku podstawowy produktów: jajek, tortowej mąki pszennej, oleju, jogurtu naturalnego oraz proszku do pieczenia. Dodatkowe składniki to cukier brązowy, ale jeśli zechcesz, możesz wymienić go na zwykły biały cukier lub zdecydować się na inne słodzidło. Proponujemy Ci także wzbogacenie racuchów z jogurtem o świeże jagody oraz orzechy nerkowca. Te pierwsze zapewniają kompozycji świeżość i subtelnie kwaśne nuty, z kolei orzechy czynią posiłek bardziej sytym oraz urozmaicają jego konsystencję. Chrupiący akcent to zawsze większa satysfakcja z jedzenia!
Musimy podkreślić, że racuchy na jogurcie naturalnym doskonale smakują też z innymi dodatkami. Jagody możesz wymienić na inne, właściwie dowolne owoce – maliny, poziomki, jeżyny czy truskawki. Wolisz pójść w zupełnie inną stronę? Zdecyduj się na jabłka, czyli prawdziwie klasyczny akcent w racuchach. Pokrój je cienkie plasterki lub w kostkę, ewentualnie zetrzyj na średnich oczkach i dodaj do ciasta tuż przed smażeniem placuszków. Wybierz kwaśną odmianę jabłek, które zrównoważą słodycz ciasta. Możesz także wzbogacić racuchy szczyptą cynamonu, który idealnie pasuje do jabłek. Inna opcja to banany! Pokrojone w cienkie plasterki nadadzą racuchom łagodny smak oraz pozytywnie wpłyną na ich konsystencję. To syte, pożywne owoce, dlatego doskonale sprawdzą się w śniadaniowej odsłonie racuchów. Każdą wersję placuszków możesz urozmaicić o cukier wanilinowy, który nada im piękny aromat i subtelny smak. Inny pomysł to odrobina skórki pomarańczowej lub cytrynowej. Ponadto nie obawiaj się sięgać po różne orzechy – laskowe, pistacje, pecan czy nawet popularne włoskie to strzał w dziesiątkę. Ciekawy dodatek to też posiekana czekolada mleczna lub gorzka.
W przepisie na racuchy z jogurtem naturalnym radzimy też, jak udekorować to pyszne danie tuż przed podaniem. W końcu je się również oczami! Proponujemy Ci sięgnąć po szczyptę cukru pudru, jagody, jeżyny oraz maliny – smakowite akcenty, które pięknie wyglądają na talerzu. Jak widać, siła tkwi w prostocie. Przy czym to tylko jedna z możliwych propozycji podania racuchów z jogurtu naturalnego. Wspaniale smakują choćby solo, ale i w połączeniu z dżemem, konfiturą, syropem klonowym czy wszelkimi owocami, które lubisz. Możesz je również obsypać zwykłym cukrem lub podawać z jogurtem. Masz ochotę na prawdziwą kulinarną rozpustę? Wobec tego polej racuchy sosem czekoladowym oraz udekoruj bitą śmietaną. A może jednym i drugim? Wybór należy do Ciebie! W takim wydaniu sprawdzą się jako poobiedni deser. Szybkie racuchy na jogurcie okazują się wdzięcznym materiałem do eksperymentów kulinarnych.
Racuszki jogurtowe – jak zrobić?
Wspomnieliśmy, że nasze racuszki jogurtowe zaskakują prostotą – nawet osoba stawiająca pierwsze kroki w kuchni sobie z nimi poradzi. Jednak w przypadku prostych przepisów także warto zwracać uwagę na szczegóły. O czym musisz pamiętać?
- Racuchy najlepiej smażyć na średnim ogniu! Zbyt wysoka temperatura prowadzi do spalenia ich na zewnątrz, zanim wnętrze będzie gotowe.
- Nasze puszyste racuchy na jogurcie radzimy smażyć na oleju. Najlepiej spisze się tutaj taki o neutralnym smaku i zapachu. Olej rzepakowy lub tłuszcz kokosowy to bezpieczny, uniwersalny wybór. Jednak masło klarowane także dobrze się spisze. Ważne, żeby patelnia była wystarczająco posmarowana, dzięki czemu racuchy nie przykleją się do jej powierzchni i z łatwością je przewrócisz. Jednocześnie nie należy zanurzać ich w zbyt głębokim tłuszczu.
- Smaż placki o podobnej grubości. Dzięki temu będą gotowe w tym samym czasie, co zdecydowanie ułatwi Ci pracę. Polecamy Ci korzystać z łyżki do nakładania ciasta – tak najłatwiej uzyskasz placki w podobnym rozmiarze.
- Na patelni zachowaj odpowiedni odstęp między poszczególnymi racuchami, aby nie sklejały się ze sobą podczas smażenia.
- Nie przewracaj racuchów z jogurtem zbyt wcześnie. Poczekaj, aż spód stanie się chrupki i zyska złocisty kolor, zanim je przewrócisz. Jak to poznać? Na tym etapie zwykle wierzchnia warstwa ciasta staje się matowa i pokryta bąbelkami. Zwykle wystarczają 2–3 minut na każdej stronie, ale może to się różnić w zależności od temperatury patelni i grubości racuchów.
- Po usmażeniu połóż racuchy na papierowym ręczniku, aby odsączyć nadmiar tłuszczu z placuszków.
- Racuchy najlepiej smakują na ciepło. Podawaj je więc od razu po usmażeniu, aby zachować ich chrupiącą konsystencję i piękny zapach.
Zabrakło Ci akurat proszku do pieczenia? Spokojnie, wystarczy, że masz pod ręką sodę oczyszczoną. Pamiętaj jednak, że należy stosować ją w innych proporcjach. Ogólna zasada zakłada, że na 1/4 łyżeczki sody oczyszczonej przypada na każde 1/2 łyżeczki proszku do pieczenia. Na przykład, jeśli przepis wymaga 1 łyżeczki proszku do pieczenia, możesz użyć 1/2 łyżeczki proszku do pieczenia i 1/4 łyżeczki sody oczyszczonej. Co ważne, soda oczyszczona wymaga kwasu, aby wytwarzać dwutlenek węgla i spowodować podniesienie ciasta. W przypadku wielu przepisów, w których używa się proszku do pieczenia, kwas jest już obecny w innych składnikach, takich jak jogurt, kwaśna śmietana, sok cytrynowy lub ocet. Na szczęście w naszym przepisie znajduje się właśnie jogurt naturalny, który pełni funkcję aktywatora sody! Uwaga – racuchy z jogurtem z sodą oczyszczoną należy smażyć od razu po dodaniu sody do ciasta, ponieważ dwutlenek węgla zaczyna uwalniać się natychmiast. Niezastosowanie się do tej zasady spowoduje utratę puszystości placuszków.
Racuszki na jogurcie nie tylko na śniadanie!
Wspominaliśmy, że racuchy jogurtowe to znakomita propozycja śniadaniowa. Wierzymy, że z przyjemnością będzie się nimi zajadać cała rodzina! Jednak możesz się nimi raczyć nie tylko o poranku. Fantastycznie sprawdzą się jako lunch, czy to w domu, czy w pracy – odgrzej je w mikrofalówce lub zjedz na zimno. Co więcej, racuchy jogurtowe mogą stać się pysznym dodatkiem do obiadu, czy to w formie drugiego dania, czy słodkiego deseru. A może lubisz słodkie kolacje? Racuszki na jogurcie wieczorową porą także smakują zachwycająco! Zastanawiasz się, jak wyglądają wartości odżywcze tego wyjątkowego posiłku? Całość zawiera 1814,7 kcal, z kolei jednej porcja ma 604,9 kcal.
Mamy nadzieję, że wiesz już, co kryje się w podanym przepisie na przepyszne racuchy z jogurtem! Z pewnością sobie poradzisz i zechcesz powtórzyć je jeszcze wiele razy! Rzuć również okiem na inne przepisy z naszej Kuchni Lidla – serowe placuszki z sosem malinowym Pawła Małeckiego czy klasyczne racuchy drożdżowe z jabłkami. A może masz ochotę na coś wyjątkowego? Sprawdź więc racuszki jogurtowe z sosem pomarańczowym według Karola Okrasy. Ten pozornie prosty przepis zaskakuje dodatkiem wybornego sosu, który zachwyci nawet wymagających smakoszy! A to tylko niektóre z prostych przepisów Kuchni Lidla, które warto wypróbować!
Zobacz wszystkie
przepisy
- Pierogi ruskie z mąki orkiszowej
- Ciasto marchewkowe
- Piernik staropolski
- Dorsz w czosnku i cytrynie
- Pierogi z kapustą i grzybami
- Pieczona ryba po grecku
- Śledzie po kaszubsku
- Kapusta z grzybami i selerem miodowym
- Świąteczne pierniczki
- Uszka z grzybami
- Sernik piernikowy
- Ryba po japońsku
- Ciasto Malinowa Chmurka – przepis bez pieczenia
- Domek z piernika
Przepisy według
składników
Dziękujemy za ocenę przepisu!
Twoja ocena pomoże nam wypromować najlepsze przepisy z Kuchni Lidla.
wróć do gotowania
Komentarze (2)
1877 dni temu
To było moja ratunkowe śniadanie... Przepyszne! Mąż się zajadał, przepis wejdzie w nasz repertuar śniadaniowy na stałe :* Dziękuję :D
odpowiedz
1877 dni temu
Dziękujemy! I polecamy całą naszą zakładkę śniadaniową! https://kuchnialidla.pl/przepisy/sniadania