Chcesz odkryć więcej przepisów? Odwiedź kanał Kuchnia Lidla na You Tube!
Krok 1: Żółtka ucieramy z cukrem
Żółtka oddzielamy od białek. Do żółtek i białek dodajemy po łyżce cukru.
Żółtka ucieramy dokładnie z cukrem. Wlewamy jogurt, mieszamy. Dodajemy partiami mąkę. Następnie sodę oczyszczoną lub proszek do pieczenia. Dolewamy olej i dobrze mieszamy. Białka ubijamy na puszystą pianę (najlepiej ubiją się schłodzone), dodajemy do żółtek i bardzo delikatnie mieszamy.
Krok 2: Smażymy placuszki partiami
Ciasto wylewamy partiami na natłuszczoną i rozgrzaną patelnię. Smażymy na złoty kolor.
Na drugą patelnię wylewamy sok pomarańczowy. Dodajemy imbir pokrojony w plastry, odrobinę likieru kokosowego oraz skórkę z limonki. Gotujemy, aż sos zredukuje się o połowę.
Krok 3: Do sosu dodajemy masło w kawałkach, sok i skórkę z limonki
Dodajemy schłodzone masło pokrojone na kawałki, odrobinę skórki z limonki i soku według uznania. Mieszamy. Na koniec dodajemy posiekaną kolendrę. Racuszki podajemy z sosem pomarańczowym.
Zobacz podobne
przepisy
Racuchy z kaszy gryczanej z gulaszem
Kasza gryczana jest dobra nie tylko na sypko. Przygotujesz z niej także pyszne racuchy. Z mięsnym sosem są przepyszne!
Racuchy drożdżowe z jabłkami
Niegdyś były bardzo popularne. Warto przypomnieć sobie ich smak, bo to wspaniałe słodkie danie dla dużych i małych.
Racuszki z bananami i serkiem twarogowym
Ekspresowy sposób na zdrowe i pożywne śniadanie lub odżywczą przekąskę. Słodki smak racuszków pokocha każdy!
Racuchy ze szpinakiem i kozim serem
Szukasz pomysłu na sycące śniadanie? Wypróbuj przepis na doskonałe racuchy ze szpinakiem i serem kozim!
Placki jogurtowe – szybki pomysł na śniadanie
Karol Okrasa proponuje Ci smakowite placki jogurtowe w ciekawym wydaniu, bo ze słodkim, a zarazem orzeźwiającym sosem pomarańczowym. Pokochasz je nie tylko za doskonały smak, ale też za przyjemną puszystość charakterystyczną dla racuszków. Same placki na jogurcie smakują klasyczne i łagodnie. To zasługa ich prostej formuły, w której skład wchodzi jedynie jajko, cukier, jogurt naturalny, mąka pszenna, soda oczyszczona oraz olej. Tym, co je zdecydowanie wyróżnia, jest wspomniany sos.
Placki z jogurtem możesz przygotować z białym lub brązowym cukrem. Jeśli zechcesz, zastąp go innym słodkim składnikiem – syrop z agawy lub klonowy, a nawet miód także się sprawdzą. Jeśli chodzi o mąkę pszenną, postaw na tortową, która świetnie nadaje się do różnego rodzaju lekkich, puszystych wypieków. Jej delikatna konsystencja czyni ją odpowiednią do tortów i ciast, jak również naszych placuszków! Zastanawiasz się, dlaczego placki z jogurtem naturalnym zawierają ten konkretny składnik? Jogurt zapewnia im wilgotność, czyniąc je bardziej soczystymi. Dzięki temu ciasto nie jest zbyt suche ani gumowate, co bywa częstym problemem w przypadku niektórych przepisów na racuchy. Co więcej, jogurt zapewnia plackom lekkość, puszystość i delikatność.
Jak zrobić pyszne placuszki jogurtowe?
Żeby Twoje placuszki jogurtowe smakowały perfekcyjnie, zatroszcz się o szczegóły w ich wykonaniu. Postanowiliśmy Ci to ułatwić poprzez sporządzenie listy praktycznych wskazówek. O czym więc warto pamiętać?
- Często pomijany krok podczas robienia różnych wypieków czy właśnie placków to przesianie mąki. Dlaczego warto to zrobić? Ta prosta czynność służy usunięciu grudek oraz napowietrzaniu mąki. To z kolei wpływa na strukturę uzyskanego ciasta. Do przesiewania mąki wykorzystaj po prostu drobne sitko.
- Przyrządzając placuszki z jogurtu naturalnego, nie przesadzaj z mieszaniem ciasta, aby uniknąć nadmiernego uaktywnienia glutenu, który nadaje plackom gumową strukturę.
- W przepisie wskazujemy, aby do placuszków na jogurcie dodać 2 łyżki oleju. Sprawisz w ten sposób, że placki staną się puszyste i miękkie. Olej zapewnia wilgotność, która wpływa na wydłużenie świeżości placków. Jednak uważaj, aby nie przesadzić, bo przez nadmiar oleju staną się tłuste i ciężkostrawne, dlatego ważne jest zachowanie odpowiednich proporcji składników.
- Placki z jogurtu naturalnego najlepiej smażyć na oleju. Możesz wykorzystać w tym celu olej słonecznikowy o neutralnym smaku, który doskonale nadaje się do smażenia. Inne opcje? Dobrze sprawdzi się olej rzepakowy o podobnych właściwościach, ewentualnie do smażenia możesz użyć masła klarowanego, które dobrze znosi wysoką temperaturę i nie przypala się na patelni.
- Na co należy uważać, smażąc jogurtowe placuszki? Pierwsza rzecz to zadbanie o właściwą temperaturę patelni. Wylewaj ciasto na już rozgrzaną powierzchnię i smaż placki na średnim ogniu. Tak unikniesz przypalenia wierzchu przy jednoczesnym pozostawieniu surowego środka – za to uzyskasz równomiernie przypieczoną skórkę o złocistym kolorze!
- Aby placuszki z jogurtem nie były zbyt tłuste, od razu po zdjęciu z patelni połóż je na papierowym ręczniku. W ten sposób nieco odsączysz je z nadmiaru oleju, które wchłonęły.
- Najbardziej polecamy zajadać się naszymi placuszkami na ciepło. Gdyby jednak przyszło Ci do głowy zjeść je na zimno, bez obaw – w takim wydaniu także Cię nie zawiodą. W razie potrzeby odgrzej je w mikrofalówce.
Za wyjątkowe walory smakowe propozycji Karola odpowiadają nie tylko placuszki z jogurtem (same w sobie doskonałe), ale także domowy syrop pomarańczowy. Jego przygotowanie zaskakuje prostotą podobnie jak wyjątkowy smak i aromat. Do jego stworzenia potrzebujesz likieru kokosowego, limonki, masła, soku pomarańczowego oraz świeżego imbiru. Likier kokosowy to oczywiście alkohol, dlatego gdy chcesz serwować placuszki jogurtowe dla dzieci, koniecznie z niego zrezygnuj. Na szczęście istnieje sposób, aby go zastąpić. Jak? Zaopatrz się w ekstrakt z miąższu kokosa (czyli „mleczko” kokosowe z puszki), a dokładniej ¼ szklanki oraz 2-3 łyżki cukru. Podgrzej mleko, dodaj do niego cukier i mieszaj, aż do całkowitego rozpuszczenia. Następnie zaczekaj do wystudzenia płynów. Warto dodać do masy odrobinę wody, ponieważ może ona mocno zgęstnieć. Poza tym Karol radzi użyć soku pomarańczowego – kup po prostu gotowy sok z pomarańczy lub samodzielnie je wyciśnij. Druga opcja wymaga oczywiście większego nakładu pracy – uwzględnij to, planując pracę w kuchni. Mamy też małą podpowiedź dotyczącą obierania imbiru – najwygodniej zrobisz to za pomocą łyżeczki. W ostateczności zastąp świeży imbir suszoną przyprawą, lecz nie przesadź z jego ilością. Zwróć też uwagę, że wersja świeża i suszona różnią się smakiem – imbir świeży ma bardziej odświeżający charakter, suszony jest bardziej korzenny.
Sos pomarańczowy to tylko jeden z dodatków pasujących do placków z jogurtem. Te niepozorne racuchy okazują się na tyle uniwersalne, że znakomicie komponują się z wieloma innymi sosami – czekoladowym, waniliowym czy wszelkimi owocowymi polewami. A skoro wspomnieliśmy już o owocach, musimy dodać, że one również wspaniale dopełnią słodki posiłek złożony z jogurtowych placuszków. Na pewno nie zaskoczy Cię propozycja w postaci cząstek pomarańczy, które dopełnią danie, kiedy zdecydujesz się na sos pomarańczowy. Ponadto placuszki możesz serwować ze świeżymi owocami leśnymi, truskawkami, jabłkami lub gruszkami w plasterkach czy ananasem. Wybierz takie owoce dostępne na Ryneczku Lidla, na które aktualnie masz ochotę. Wszystko zależy od Twoich preferencji oraz tego, na jaki sos się zdecydujesz!
Kiedy podawać placki na jogurcie naturalnym? To proste danie to idealna propozycja śniadaniowa – prosta, a zarazem wykwintna. Docenią ją osoby, które poszukują odmiany od codziennej rutyny w posiłkach. Aby jeszcze bardziej ułatwić sobie zadanie o poranku, polewę możesz przygotować np. dzień wcześniej lub od razu zrobić ją w większej ilości, jeśli wiesz, że następnego dnia ponownie przygotujesz nasze placuszki. Jednak nie tylko o poranku placki smakują wyśmienicie! Te genialne w swej prostocie placuszki z jogurtem naturalnym to dobry pomysł na lunch czy po prostu drugie śniadanie. Jeśli lubisz słodkie akcenty w menu obiadowym, także zapisz nasz przepis na później! Placki spiszą się jako drugie danie czy słodki deser. To już zależy od tego, co lubisz jadać w porze obiadowej.
Wykonanie placków oraz sosu zajmie Ci zaledwie 30 minut. Właśnie dlatego okażą się one strzałem w dziesiątkę dla osób poszukujących przepisów, które wymagają spędzenia w kuchni zaledwie kilku chwil, a także tych, które lubią proste potrawy z produktów, które już mają w lodówce. Ale to tylko jeden z pomysłów na placki i racuchy, które znajdziesz w Kuchni Lidla. Prawdziwy klasyk, któremu mało kto się oprze, to racuchy drożdżowe z jabłkami. Z kolei racuszki z bananami i serkiem twarogowym według pomysłu Karola Okrasy przypadną do gustu osobom kochającym pożywne śniadania. A może lubisz nietypowe przepisy? Poznaj racuchy ze szpinakiem i kozim serem (również autorstwa Karola). To prawdziwa gratka dla miłośników nietypowych odsłon znanych przepisów. W tym miejscu jednak na pierwszym miejscu radzimy Ci skosztować jogurtowych placuszków z sosem pomarańczowym. Nie zawiedziesz się!
Zobacz wszystkie
przepisy
- Śledzie po kaszubsku
- Wigilijny makowiec
- Kurczak po chińsku z makaronem ryżowym
- Przekąski sylwestrowe
- Pierogi ruskie z mąki orkiszowej
- Błyskawiczne pierniczki
- Pistacjowy sernik baskijski
- Wegańska ryba po grecku
- Ekspresowy bigos - z kiszonej lub świeżej kapusty
- Pierogi z kapustą i grzybami
- Ciasto Malinowa Chmurka – przepis bez pieczenia
- Sernik piernikowy
- Ryba po japońsku
- Pieczona ryba po grecku
Przepisy według
składników
Dziękujemy za ocenę przepisu!
Twoja ocena pomoże nam wypromować najlepsze przepisy z Kuchni Lidla.
wróć do gotowania
Komentarze (1)
2449 dni temu
Takie zwykle racuchy a takie NIEZWYKLE !!! Niebo w g-----e .Polecam bardzo i dziekuje Karol ;-)
odpowiedz